Šta je novo?

Pomoć oko izbora grafike- hitno!

VexMunja

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2005
Poruke
2,725
Poena
380
Ljudi, u kanalu sam. Konfiguracija iz potpisa. 6850 je otišao, hoću bez da išta drugo menjam da ubacim novu grafiku kompatibilnu za Hackintosh, ili da bude uspešna instalacija 10.12.6 ili High Sierra 10.13.5. Načitao sam se svega i svačega u zadnja 2 dana i ne mogu da prelomim. Budžet mi je oko 300-350e. Treba mi nova grafika, verovatno bi se za lične potrebe bavio video obradom ( prvenstveno zbog toga), ostalo klasičan rad na kompu.... E sad kao sam gledao Gigabyte 1060 3gb, ali se po netu i ne hvale u zadnje vreme generalno sa Nvidia web drajverima i instalacijom istih. Pa onda čitam nove RX 570,580 Amd su nativno podržane od 10.12.6 pa na gore.... Šta uzeti? Koja grafika neće biti overkill za procesor? Da li će mi raditi High Sierra sa ovim komponentama u slučaju da je prava stvar uzeti Amd grafiku? Dosta pitanja na koje nisam mogao da nadjem sebi odgovor na netu.... Ako ima neko neki savet, baš bi mi značio. Imam fore par dana zbog uslovljenih finansija da se odlučim, tako da, frka je. Hvala puno unapred svima koji su voljni da posavetuju.

Sent from my S9+
 
Pa možda i to ali voleo bi i neko obrazloženje ako je moguće?

Sent from my S9+
 
E sad kao sam gledao Gigabyte 1060 3gb, ali se po netu i ne hvale u zadnje vreme generalno sa Nvidia web drajverima i instalacijom istih???

Nisam siguran da sam razumeo ovo što si napisao. Sve NVidia kartice novijeg datuma koriste webdrajvere i tu nema nikakvih problema u principu. Zeleni su u zavadi sa Apple-om, pa samostalno rade svoje drajvere i to mu dođe kao neka alternativa u ovom momentu. Što se ostalog tiče NVidia je verovatno jednostavniji izbor i to pre svega zato što je potrebno samo instalirati drajver i ceo proces je završen. Druga stvar se odnosi na perfomanse odnosno CUDA dodatak koji može da znači u pojedinim aplikacijama, premda se pravi benefit ovoga pošteno oseti tek pod Windows-om. Problem mogu biti sistemske nadogradnje, jer webdrajver obično izađe koji dan iza, pa se mora sačekati da NVidia izbaci novu verziju.


Pa onda čitam nove RX 570,580 Amd su nativno podržane od 10.12.6 pa na gore.... Šta uzeti? Koja grafika neće biti overkill za procesor?

Ne razumem ni ovo pitanje? U kom to kontekstu je neki moderan GPU overkil za CPU?

Što se AMD-a tiče tačno je da su neki modeli nativno podržani, ali to uvek ne znači i da sve fercera iz prve. Kod AMD kartica obično su problematični izlazi pa je potrebno dodatno twekovanje drajvera u vidu prepravljanja Frejm Buffera kako bi se aktivirali isti. Ovo opet zahteva edukaciju i malo vremena. Srećom pa je izbačen WhateverGreen.kext koji je rešio probleme sa PM-om, a zbog koga računar ranije nije mogao da se adekvatno probudi nakon spavanjca. Ovo je bio problem koji je hvatao sve novije AMD kartice i drago mi je da je konačno rešen. Sve u svemu, sa AMD karticama si malo sigurniji s tim što će ti verovatno trebati dodatno tweakovanje i to naročito ukoliko nameravaš da koristiš sve izlaze pozadi ili recimo HDMI koji zahteva dodatni patch. To je minus jer se radi o manevru koji nije za početnike i zahteva edukaciju. No ipak tweakovanje karte se radi samo jednom, nakon čega je obično čitava stvar završena. Kako drajvere za AMD karte izrađuje sam Apple, sistemske nadogradnje se izvode rutinski i bez problema.
[/QUOTE]

Da li će mi raditi High Sierra sa ovim komponentama u slučaju da je prava stvar uzeti Amd grafiku? Dosta pitanja na koje nisam mogao da nadjem sebi odgovor na netu.... Ako ima neko neki savet, baš bi mi značio. Imam fore par dana zbog uslovljenih finansija da se odlučim, tako da, frka je. Hvala puno unapred svima koji su voljni da posavetuju.

Naravno da će raditi, jer macOS nije u tom smislu problematičan kao što je to recimo Windows. Možeš da menjaš slobodno GPU koliko god puta poželiš, to neće poremetiti rad operativnog sistema. Dakle ne moraš sistem da reinstaliraš, ali ćeš morati da podesiš određene parametre u Cloveru za grafiku.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem ni ovo pitanje? U kom to kontekstu je neki moderan GPU overkil za CPU?

Mislio sam na CPU, da neće moći da isprati navedene grafike, jer 3570k je procesor već oko 7 godina star....

A za ovo prvo izgleda da je problem ljudski faktor, očigledno, čim se na tonyosx žale neki i imaju razne probleme prilikom instalacije 1060 recimo....

Nadao sam se potajno Vlado da ćeš se javiti u ovoj temi, da mi skratis muke i javno ti se zahvaljujem na objašnjenju i za izdvojeno vreme da ove neke stvari napišeš.

Znači, kako sam te razumeo Nvidia je ipak pravi izbor . Jel imaš neku konkretnu preporuku u ovom nekom mom budzetu koji sam naveo? (300-350e), i nameni? Pričamo o novoj karti, polovna nije u opciji.

Sent from my S9+
 
P. S. Trenutno vozim 10.12.3, to je poslednja verzija na kom je moja bivša 6580 htela da radi bez glitch-eva koji se javljaju sa starijim kartama od 10.12.4 pa na gore... I u suštini, i ne moram da predjem na High Sierru, ali svakako planiram svež install svega jer mi je u planu i novi ssd.

Sent from my S9+
 
Znači, kako sam te razumeo Nvidia je ipak pravi izbor . Jel imaš neku konkretnu preporuku u ovom nekom mom budzetu koji sam naveo? (300-350e), i nameni? Pričamo o novoj karti, polovna nije u opciji.

NVidia je zapravo samo jednostavnije rešenje, jer je potrebno instalirati web drajver i podesiti nekoliko parametara unutar CC-a odnosno postaviti nekoliko dodatnih kext-ova (lilu, shiki i NvidiaGraphicsFixup), dok sa AMD karticama obično bude malo više posla oko patcheva, ali zato kad to završiš u principu lagodnije je jer nemaš potrebe da razmišljaš o drajverima niti bilo čemu drugom. Sa NVidiom može da se desi i da web drajver ne radi baš najbolje sa pojedinim modelima što je opet delimično problematično. Dakle i jedna i druga varijnata ima svoje prednosti i mane. Na tebi je da se odlučiš šta ti više odgovara.

Što se tiče GTX1060, onda bi morala da radi. Možda je tu bilo problema kada je ta kartica tek izašla, ali do sad bi trebalo da je sređeno. Proveri obavezno od kada su ti komentari. Moguće je i da su to neki početnici koji pojma nemaju šta treba da naprave. Dosta je takvih na tonymac forumu koji prave samo zbrku. Otvore temu tipa ne fercera GTX 1060 pod 10.13. A onda već u sledećm postu ispostave da sve radi nakon instaliranja web dravera! ,)

Koliko sam uspeo da vidim do sada, GTX 1060 je imao u jednom periodu flickering problem koji se javljao nakon buđenja. U pitanju je bio bug na nivou drajvera ali je problem otklonjen sa novijim verzijama. Moguće je da lagujuju u nekim situacijama određene verzije tih kartica jer vidim i da se to pominjalo u nekoliko tema. Premda sve su to starije teme na koje sam nailazio i sasvim je moguće da je NVidia te probleme rešila sa novijim verzijama web drajvera. Prema tome, treba to proveriti sve pažljivo, što ti u principu i preporučujem da napraviš ako već nisi do sada... ;)
 
Uzimam danas od drugara 1060 icu i RX 560 pa ću da isprobam kako šta i biće dilema rešena.... Ako mogu da poteram RX 560 onda će da mi vrši to posao za Final Cut i proći cu onda relativno jeftino [emoji4]

Sent from my S9+
 
1030 radi sa webdrajverima bez greske.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
od skora sam presao sa nvidia (brda njih) na amd rx 580, mislim da nema bolje karte za hack. whatevergreen kext i to je to ako imas vise monitora kao ja. i dalje imam i high sierra sa nvidia 1070 i 1080 na drugim masinama i ati rx 580 je mnogo bolja kupovina za hack. kako zbog lakoce instalacije i update, tako i rada celog sistema.

tek sada vidim da je tema dinosaurus :d ali rx580 rocks
 
Poslednja izmena:
Slaže ti se odgovor na temu uz nick [emoji23][emoji23][emoji23] :D Ja sam odradio fresh install Mojave, pa se vratio na HS 10. 13.6.... Ne znam dal tripujem, ali na HS bolja, oštrija i lepša slika sa rx580.... Nemam trenutno dual display setup, ali probao sam, sve radi DP+ hdmi i audio preko hdmi.... Radi i sleep, ma lepota, kao što kažeš.... Jedino mi je krivo sto sam uzeo glantz novu letos za 360e, a sad polovne po oglasima za 150-160e....

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Slazem se i ja sa konstatacijom i moja R9 290 radi kao podmazana,realno sad su bolje Radeon karte za hackintosh od prestanka izbacivanje Web Drajvera.
 
Nazad
Vrh Dno