Šta je novo?

3D stampa

Recoba20

Čuven
Učlanjen(a)
13.12.2004
Poruke
1,163
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-11500 & ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Red
Matična ploča
Asus TUF GAMING H570-PRO WIFI
RAM
Kingston HyperX Fury Black 4x8GB
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT
Storage
Kingston KC3000 1TB; 2×Seagate ST4000DM004 4TB
Zvuk
Topping E30, Eris PreSonus E3.5
PSU
EVGA SuperNOVA 650 G6
Kućište
PHANTEKS Eclipse P600S
Monitor
Dell U2312HM
Miš & tastatura
Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050
Laptop
Huawei D15
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pristup internetu
  1. Wireless provajder
Na poslu nam je stigao 3D stampac i meni je zapala "cast" da ukrotim masinu i ovladam tehnikom 3D stampe. U pitanju je ova igracka https://ultimaker.com/en/products/ultimaker-3 (extended verzija). Posto treba da nacrtam neke 3D modele za stampu, interesuje me u kojem programu je to najlakse uciniti. S' obzirom da ce tu biti dosta toga da se crta i stampa, koji softver za crtanje generalno preporucujete? Prednost ima besplatan softver.

Svi predlozi i iskustva sa 3D stampom su dobrodosli.
 
Ako hoces besplatan softver za 3D "crtanje" - to je Blender. Ili recimo Sketchup, koji ima besplatnu verziju i laksi je za ucenje.
I ako mislis da se bavis time, pocni od toga da to nije "crtanje" :d
 
Autodesk Fusion 360 je besplatan za preduzetnike do 100,000.00 US$ godišnje.
Odlična podrška i gomila tutova. Nešto izmedju Solidworksa i Rhina. Tebi svakako trebaju solidi za 3D štampu.
Kako za modelovanje, tako i za štampanje.
A šta tebi uopšte i treba?
 
Treba da modelujem nosače uzoraka za merenja na različitim uređajima. To je za početak, ali uglavnom će se vrteti oko toga.

Sent from my TA-1004 using Tapatalk
 
Kako ćeš ti bilo šta da modeluješ bez prethodnog proračuna?

Mašinci znaju o čemu pričam. :)
 
Nije masinstvo u pitanju, vec toksikologija biljaka. :)
Imamo neke uredjaje za koje vec imamo nosace za merenje uzoraka. Te nosace obezbedjuje proizvodjac uredjaja. Iako nam ti nosaci odgovaraju, potrebno ih je malo modifikovati za nase potrebe, a jeftinije nam je ispalo da kupimo 3D stampac i sami to radimo, nego da narucujemo od proizvodjaca custom build nosace. Nisu to komplikovani nosaci, ali za nekoga ko se prvi put srece sa 3D modelovanjem, to izgleda prilicno komplikovano.
 
Autodesk Fusion 360 je besplatan za preduzetnike do 100,000.00 US$ godišnje.
Odlična podrška i gomila tutova. Nešto izmedju Solidworksa i Rhina.

Za Fusion sam cuo, ali Solidworks i Rhino su spanska sela za mene... :)
Pogledao sam informativno neke tutorijale i za sada vagam izmedju Sketchup i Fusion. Mozda da probam sa oba, pa koji mi bolje "legne" sa njim da nastavim ubuduce.

@old_bookmaker
Nemam sad kod sebe fotke nosaca, ali bice u toku nedelje.
 
Posle "razgovora" sa nadredjenim o predlozima softvera za 3D modelovanje, predoceno mi je da softver ne sme da radi u klaudu (online); ne sme da bude iz guglove kuhinje; Ako je besplatan, to znaci da je besplatan za sve, ne samo za studente ili da bude besplatan sa vremenski ogranicenom licencom. Svi ovi "uslovi" mi suzavaju izbor na opensource programe. Poceo sam da modelujem u FreeCAD-u i uspeo sam da napravim neke jednostavne modele. Pokusao sam nesto komplikovanije i zaglavio sam se. (Video)tutorijali za FreeCAD mi bas i ne pomazu jer su radjeni sa starijim verzijama programa. U medjuvremenu sam naleteo na DesignSpark Mechanical i razmisljam se da nastavim sa njim jer ima dosta tutorijala i deluje mi lakse za rad. FreeCAD mi izgleda prilicno komplikovano za rad.
Ne bezim od ucenja, niti trazim brzo i jednostavno resenje, ali pored 3D stampe imam vec dovoljno obaveza da ne mogu samo da se posvetim 3D stampi, a najkasnije do septembra bih trebao da napravim i odstampam potrebne modele, zato i trazim softver sa dosta (video)tutorijala kako bih sto pre to savladao. Ja sam navijao za AutoDesk Fusion 360, ali jedino besplatno sto sam uspeo naci je verzija za studente ogranicena na 3 godine, sto nikako ne dolazi u obzir, jer je za studente (a mi to nismo) a i ogranicena je vremenski. Nisam uspeo nigdje da nadjem onu verziju za preduzetnike sa prihodima manjim od 100,000.00$ godisnje. (Mi prihode nemamo jer smo naucni institut.)
Sto se tice nosaca modela, nije mi dozvoljeno da ih fotografisem (jer su custom made), ali sam uspeo da nadjem fotografije standardnih nosaca. Na linku ispod, slajd broj 9, Sample holders.
https://businessdocbox.com/Metals/7...ker-axs-inc-madison-wi-usa-april-16-2013.html
Modifikacije na nasim nosacima su u vidu postavljanja cevcica za dovod i odvod gasova i tecnosti, kao i modifikacije kucista nosaca radi boljeg fitovanja u leziste nosaca na uredjaju. Naravno, planiramo da pravimo i razlicite velicine ovih nosaca.
 
Posle "razgovora" sa nadredjenim o predlozima softvera za 3D modelovanje, predoceno mi je da softver ne sme da radi u klaudu (online); ne sme da bude iz guglove kuhinje; Ako je besplatan, to znaci da je besplatan za sve, ne samo za studente ili da bude besplatan sa vremenski ogranicenom licencom. Svi ovi "uslovi" mi suzavaju izbor na opensource programe. Poceo sam da modelujem u FreeCAD-u i uspeo sam da napravim neke jednostavne modele. Pokusao sam nesto komplikovanije i zaglavio sam se. (Video)tutorijali za FreeCAD mi bas i ne pomazu jer su radjeni sa starijim verzijama programa. U medjuvremenu sam naleteo na DesignSpark Mechanical i razmisljam se da nastavim sa njim jer ima dosta tutorijala i deluje mi lakse za rad. FreeCAD mi izgleda prilicno komplikovano za rad.
Ne bezim od ucenja, niti trazim brzo i jednostavno resenje, ali pored 3D stampe imam vec dovoljno obaveza da ne mogu samo da se posvetim 3D stampi, a najkasnije do septembra bih trebao da napravim i odstampam potrebne modele, zato i trazim softver sa dosta (video)tutorijala kako bih sto pre to savladao. Ja sam navijao za AutoDesk Fusion 360, ali jedino besplatno sto sam uspeo naci je verzija za studente ogranicena na 3 godine, sto nikako ne dolazi u obzir, jer je za studente (a mi to nismo) a i ogranicena je vremenski. Nisam uspeo nigdje da nadjem onu verziju za preduzetnike sa prihodima manjim od 100,000.00$ godisnje. (Mi prihode nemamo jer smo naucni institut.)
Sto se tice nosaca modela, nije mi dozvoljeno da ih fotografisem (jer su custom made), ali sam uspeo da nadjem fotografije standardnih nosaca. Na linku ispod, slajd broj 9, Sample holders.
https://businessdocbox.com/Metals/7...ker-axs-inc-madison-wi-usa-april-16-2013.html
Modifikacije na nasim nosacima su u vidu postavljanja cevcica za dovod i odvod gasova i tecnosti, kao i modifikacije kucista nosaca radi boljeg fitovanja u leziste nosaca na uredjaju. Naravno, planiramo da pravimo i razlicite velicine ovih nosaca.

Nećeš je ni naći, već kad istekne period on godinu dana. čini mi se, imaš uputstvo kako se produžava skroz. Imaš i na autodeskovom sajtu o tome i na netu.
Inače, svaki model možeš snimiti i offline kod sebe, i u fusion formatu i kao neki solid format.
Ako ste naučni institut ne vidim svrhu bežanja od oblaka, pa vi naučnici ste ionako u oblacima, šalim se a mislim i ozbiljno, tu sve kolko vidim umrežava.
Soliworks je lak za učenje, ali skup ko otrov.
Ako ste institut, mogli bi ladno da vam poklone neki inventor, catiu, itd....ne znam što ne tražite? Za edu licence mnogi su besplatni skroz.
 
Sve bi to bilo super da nadređeni nije u "Ilija Čvorović" fazonu. Videću ovo za edu licencu. Ako nam daju i bude moglo na više kompjutera (2-3) da se instalira, možda uspem da izboxujem Fusion 360.

Sent from my TA-1004 using Tapatalk
 
Sudeci po linku koji si ostavio, bojim se da, kao naucni institut, ne pripadamo kategoriji Kvalifikovane obrazovne institucije. Kaze sledece:

Kod:
Organizations that meet the definition of “Qualified Educational Institution”
Examples of Qualified Educational Institutions include, without limitation, accredited public or private:
Middle schools and high schools
Junior colleges
Colleges, universities, and technical schools
Home school programs that belong to a nationally recognized home schooling body
 

 
Organizations that do not meet the definition of "Qualified Educational Institution"
Specifically excluded, without limitation, from the definition of Qualified Educational Institution are:
Non-accredited educational institutions
Training centers
Churches, hospitals, health care systems, and libraries
Research laboratories
Re-training programs
Malo mi je zbunjujuci ovaj tekst jer ne kapiram da li ne pripadamo kategoriji Kvalifikovane obrazovne institucije, ili pripadamo kao izuzetak?
https://knowledge.autodesk.com/cust...ram/who-can-join/eligibility-edu-institutions

Mi kao naucni institut ne pripadamo univerzitetu, vec Bioloskom centru koji je pod okriljem Akademije nauka.
 
Poslednja izmena:
Ja ti lepo kažem, ako imaš domen ...@**.ac.rs ili [email protected] možeš da se registruješ online, ništa te ne pitaju i dobijaš mogućnost preuzimanja i korišćenja čitavog niza softverskih alata.

Onda ideš na ovaj link i preuzimaš šta ti je potrebno:

https://www.autodesk.com/education/free-software/featured

E sad, ako ste pod okriljem SANU ovo sigurno možete da iskoristite, ako ste pod okriljem one druge nazovi akademije onda *mjau**mjau**mjau*.

Što ste tiče onog teksta ja ga tumačim kao izuzetak od onih koji ne mogu da dobiju licence, a da nisu EDU institucije.
 
Poslednja izmena:
Citajuci opcije licenciranja sam naleteo na sledece


Kod:
Research
Research can be conducted with Autodesk Educational licenses provided your organization meets the definition of “Qualified Educational Institution,” the research is conducted for non-profit, and forms part of the instructional functions of your educational institution.

Research institutes/laboratories that are not run by an academic institution do not typically meet the criteria of a “Qualified Educational Institution” and do not qualify for free access to Autodesk software. These organizations need to purchase Autodesk commercial licenses.
https://knowledge.autodesk.com/cust...oin/eligibility-non-edu-institutions#Research


sto znaci da mi kao akademska institucija mozemo dobiti besplatnu licence. (ako se ne varam)


Inace, Bioloski centar pripada ceskoj akademiji nauka. (U Ceskoj sam.)
 
Ne znam za Češku ali sam ja za visokoškolsku instituciju u kojoj radim otvorio nalog za istu, nama je trebao Autocad za kabinete, kao i za jednu srednju školu (imaju [email protected] domen) i kao što rekoh dobili smo po 1500 licenci (Autocad je u pitanju, drugo nisam preuzimao jer mi ne treba). Licence se obnavljaju na 3 godine, nama je ovo drugi ciklus, srednjoj školi je tek prvi.

Ne znam da li oni rade negde proveru podataka koje ti ostavljaš ali nalog dobijaš odmah, a samim tim i softver. Možda kadnije ako utvrde da si nešto lagao ti ukidaju licence, a samim tim softver ti više ne radi. Isto se desi i kada istekne licenca, nova ne može da se iskoristi za staru verziju softvera već mora da se preuzme i nova verzija softvera (tj. mora program da se reinstalira).

Edit: Sad sam proveravao, nije 1500, već 1250 (što je svakako više nego dovoljno).

licence.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno