Šta je novo?

Koji ups kupiti ?

veljkope

Poštovan
Učlanjen(a)
12.02.2018
Poruke
119
Poena
60
Drugari, imam pitanjce vezano za UPS.
Dešava mi se u kancelariji da ups na kome je server jednostavno ne odradi svoj posao. Baš malopre se desilo da je struja trepnula na sekund bukvalno, svi kompovi koji su direktno na utičnici su nastavili sa radom normalno, ali server koji je na ups-u se ugasio, jer ups nije odreagovao na vreme i prebacio se na bateriju (radi se o nekom musteku, ne znam tačnu oznaku, ali pre par godina je bio cca 60-70eur), a da sam pritom 100% siguran da je baterija ok jer sam je skoro testirao i izdržaka je cela tri minuta. Sad kad se struja vratila, ups je i dalje nastavio da pišti, kao da ne dobija struju, iako je upaljen, a prestao je kada sam ga ugasio pa opet upalio...
Da li neko zna neko malo bolje rešenje, tipa neki apc ili tako nešto, što ima response time tipa 2-5 ms, naravno da je novo i da nije previše skupo :)
"Server" koji koristi ups je sastavljen od PentiumG4560, 4gb ddr4, 2x2tb wd red, znači da nije veliki potrošač, cenim nekih 100-tinak W.


Hvala unapred na odgovorima :)
 
Ja u firmi imam ovaj UPS APC BK650EI, 650VA/400W radi vec 2 godine bez ikakvih problema /I5 2.... 12GB rama 120 ssd+ 1TB HDD/. Nisam proveravao da li ga jos ima u prodaji. A na tvom UPS-u proveri bateriju. Licno sa Mustekom imam samo losa iskustva.
 
Ni ja nikad nisam imao lepa iskustva sa mustekom, al šta da radim kad ne mogu nacrtati način da se kupi nešto bolje...znaš onu klasičnu priču, to je puno para, valja i ovo, bitno da imamo ups...
 
Основна функција јефтиних упс-ова и јесте да премости кратке прекиде а повремена да даје струју код нестанка па да се нешто запамти и комп угаси. Ако је овде одмах запиштало, делује да батерија не ваља.
 
Drugari, imam pitanjce vezano za UPS.
Dešava mi se u kancelariji da ups na kome je server jednostavno ne odradi svoj posao. Baš malopre se desilo da je struja trepnula na sekund bukvalno, svi kompovi koji su direktno na utičnici su nastavili sa radom normalno, ali server koji je na ups-u se ugasio, jer ups nije odreagovao na vreme i prebacio se na bateriju (radi se o nekom musteku, ne znam tačnu oznaku, ali pre par godina je bio cca 60-70eur), a da sam pritom 100% siguran da je baterija ok jer sam je skoro testirao i izdržaka je cela tri minuta. Sad kad se struja vratila, ups je i dalje nastavio da pišti, kao da ne dobija struju, iako je upaljen, a prestao je kada sam ga ugasio pa opet upalio...
Da li neko zna neko malo bolje rešenje, tipa neki apc ili tako nešto, što ima response time tipa 2-5 ms, naravno da je novo i da nije previše skupo :)
"Server" koji koristi ups je sastavljen od PentiumG4560, 4gb ddr4, 2x2tb wd red, znači da nije veliki potrošač, cenim nekih 100-tinak W.


Hvala unapred na odgovorima :)

Koje je tačno napajanje na serveru? Da li ima Activ PFC? Možda Mustek i nije kriv za problem...
 
Nazhalost u srbiji samo APC. Pa koliko para toliko muzike.
 
Mustek -1 :mad:. Imam Intex i svaka pohvala i preporuka. Upravo zbog nestajanja struje na sekund dva ili desetak sekundi i po nekoliko puta uzastopce dnevno bez pravila uzeo Intex. Svaka im čast.:)
 
Poslednja izmena:
Koje je tačno napajanje na serveru? Da li ima Activ PFC? Možda Mustek i nije kriv za problem...

Mislim da je LC power od 600w, po zvaničnom sajtu ima Active PFC, kupljeno pre manje od mesec dana...

To se dešavalo i sa starim upsom, pa je kupljen ovaj koji se sad koristi, nov ups, nema mesec dana u struji, odmah gasi komp...ne znam stvarno, ali idem na APC ovaj put definitivno...jeste da boli džep, nogavica i koleno od njega, ali barem radi šta treba da radi...
 
Mislim da je LC power od 600w, po zvaničnom sajtu ima Active PFC, kupljeno pre manje od mesec dana...

To se dešavalo i sa starim upsom, pa je kupljen ovaj koji se sad koristi, nov ups, nema mesec dana u struji, odmah gasi komp...ne znam stvarno, ali idem na APC ovaj put definitivno...jeste da boli džep, nogavica i koleno od njega, ali barem radi šta treba da radi...

Ukoliko je napajanje sa Active PFC, uglavnom mora UPS koji daje čisti sinusni napon na izlazu kada nema napona na ulazu. Nebitno je da li je Mustek, APC itd. Stavi neko drugo napajanje, obično, jeftinije i probaj.

Generalno, sa skupljim napajanjima idu i skuplju UPS-evi.
 
Ukoliko je napajanje sa Active PFC, uglavnom mora UPS koji daje čisti sinusni napon na izlazu kada nema napona na ulazu. Nebitno je da li je Mustek, APC itd. Stavi neko drugo napajanje, obično, jeftinije i probaj.

Generalno, sa skupljim napajanjima idu i skuplju UPS-evi.

Čist sinus na izlazu zbog Active PFC napajanja? Biće da si se malo zbunio, jel da?

Veljko, jel ti taj Mustek uboden u zid ili u neki produžni kabl?
 
Čist sinus na izlazu zbog Active PFC napajanja? Biće da si se malo zbunio, jel da?

Veljko, jel ti taj Mustek uboden u zid ili u neki produžni kabl?

Koji deo nije bio jasan? Simulirani sinusni napon na izlazu Mustek UPS-a ne odgovara LC napajanju sa Active PFC?

Ne znači da drugi UPS-evi koji takođe imaju simulirni sinusni napon na izlazu, neće raditi sa ovim napajanjem. Mogu da rade (ali ne moraju) ako imaju bolji, sinusoidniji, napon na izlazu od ovog Musteka (na primer neki APC).
 
Poslednja izmena:
Nazhalost u srbiji samo APC. Pa koliko para toliko muzike.

Ja vec neke dve godine sigurno vozim Cyberpower CP1500EPFCLCD za dva servera, ruter, switch i jos par sitnica... PFC Pure Sinewave. Preporuka.
 
Koji deo nije bio jasan? Simulirani sinusni napon na izlazu Mustek UPS-a ne odgovara LC napajanju sa Active PFC?

Ne znači da drugi UPS-evi koji takođe imaju simulirni sinusni napon na izlazu, neće raditi sa ovim napajanjem. Mogu da rade (ali ne moraju) ako imaju bolji, sinusoidniji, napon na izlazu od ovog Musteka (na primer neki APC).

Hajde idemo od početka:

1. Offline UPS - simulirani sinus (četvrtka) na izlazu, a UPS okida kad napon iz mreže izađe iz definisanog opsega. Vreme reakcije par ms.
2. Line interactive - i ovde je četvrtka u pitanju, ali UPS ovog tipa ima i automatsku korekciju napona. Prati napon i ''pegla'' ga (vrši podizanje
ili obaranje izlaznog napona), a kad napon izađe iz opsega koji AVR pokriva, prebacuje na baterije. Vreme reakcije par ms.
3. Smart UPS - čist sinus na izlazu, ima AVR, prelazak na baterije reda par ms.
4. Online UPS - čist sinus. Potrošač se uvek napaja sa UPS-a, nikad iz mreže. UPS radi konverziju napona (AC/DC/AC), što će reći da naizmenični
napon iz mreže konvertuje u jednosmerni, njega stabiliše, a onda ga ponovo konvertuje u naizmenični i daje ga potrošaču. Ima i AVR.
Ovaj tip UPS-a vrši automatsku regulaciju i napona i frekvencije. Čitaj, skup kao otrov. Najbolji/najpoznatiji proizvođači MGE, APC.
Obe firme kupio Schneider Electric pre par godina i sad j*be kevu svima sa cenama...

Ovo je o UPS-evima.

PFC - Power Factor Correction. Ako te zanima ova tema, pogledaj standarde IEC/EN 61000, ima tu puno da se čita, a nije ni teško za razumevanje.

U svakom slučaju, PFC, pa bio on pasivni ili aktivni, ne može da pravi problem kakav Veljko ima. Problem ovakvog tipa može da se pojavi ako je UPS vezan na
letvu sa još par uređaja. Ja bih prvo povezao UPS direktno u zidnu utičnicu, a u UPS računar, pa onda video kako se ponaša.
 
1. Offline UPS - simulirani sinus (četvrtka) na izlazu, a UPS okida kad napon iz mreže izađe iz definisanog opsega. Vreme reakcije par ms.
2. Line interactive - i ovde je četvrtka u pitanju, ali UPS ovog tipa ima i automatsku korekciju napona. Prati napon i ''pegla'' ga (
3. Smart UPS - čist sinus na izlazu, ima AVR, prelazak na baterije reda par ms.
4. Online UPS - čist sinus. Potrošač se uvek napaja sa UPS-a, nikad iz mreže. UPS radi konverziju napona (AC/DC/AC), š
Ovo je o UPS-evima.
PFC - Power Factor Correction. Ako te zanima ova tema, pogledaj standarde IEC/EN 61000, ima tu puno da se čita, a nije ni teško za razumevanje.
U svakom slučaju, PFC, pa bio on pasivni ili aktivni, ne može da pravi problem kakav Veljko ima. Problem ovakvog tipa može da se pojavi ako je UPS vezan na
letvu sa još par uređaja. Ja bih prvo povezao UPS direktno u zidnu utičnicu, a u UPS računar, pa onda video kako se ponaša.

Podela UPS-eva po načinu rada:

1. Offline
2. Line interactive
3. Online
4. ostalo, manje zastupljeno

Sinusni i nesinusni naponi na izlazu nemaju veze sa načinom rada UPS-a. Jedina veza je što je najjeftinije napraviti offline UPS sa izlaznim naponom koji nije sinusoidan.
Na sajtu https://www.hardwareinsights.com/database-of-ups-output-waveforms/ imate kako izgledaju izlazni naponi za dosta UPS-eva.
Nagledao sam se Musteka koji ne rade sa boljim napajanjima (da ne kažem koji imaju aktivni PFC) i meni ovaj problem izgleda 100% kao PFC problem.

Ostaje nam da čekamo odgovor pokretača teme :wave:
 
Poslednja izmena:
Nagledao sam se Musteka koji ne rade sa boljim napajanjima (da ne kažem koji imaju aktivni PFC) i meni ovaj problem izgleda 100% kao PFC problem.
Danas je 90%+ napajanja Active PFC, tako da bih ja ipak pre rekao da je Mustek 100% šajse.

Na našem tržištu je najsigurnije uzeti APC, recimo APC Back-UPS 950VA.

Kontam da su skuplji, ali ko hoće domaći proizvod, ima čak i toga - http://www.ups-napajanja.rs/crbst_3.html (ja bih pre to uzeo nego pusti Mustek).
 
Poslednja izmena:
Imas od Cyberpower pure sinewave UPS-eve. Najeftiniji kod nas sa suko uticnicama je oko 24 hiljade.
Mada imam APC sa stepped i Active PFC napajanje i do sada se nista nije deilo i odlicno radi.
 
Poslednja izmena:
UPS je direkt u zidu, nije na produžnom kablu. Ipak mislim da je problem do upsa a ne do napajanja, jer sam baš ovaj model napajanja koristio na dosta drugih računara, čak i za rudarenje, ali ovako glupih problema nisam imao. Sa jedne strane ima barem 10 musteka kojima sam otpevao poslednju pesmu pred let u kontejner, dok ni jedan apc nije završio tako, zameniš bateriju jednom u dve godine i teraj dalje...
 
Ko se i dalje seća priče sa početka ove teme, UPS je bio pod "hitno" ali još uvek nije rešen...sad se čeka da nešto crkne da bi UPS opet bio aktuelan, madre mio
 
Koji ups kupiti

da, i mene zanima koji bi digitalni receiver za odprilike te pare bio ok. prvenstveno mislim da je pouzdan bar donekle, da ne rikne u roku tjedan dana.
znam da puno trazim.
bara jesi ti nabavio koji?
 
Nazad
Vrh Dno