Šta je novo?

MacBook Pro A1226 - Late 2007

MasterChief2

Cenjen
Učlanjen(a)
01.03.2015
Poruke
860
Poena
115
Uzeo sam neki MacBook Pro jeftino i cini mi se da ne radi kako treba, ali nisam siguran da li je do mog punjaca ili je do laptopa. Naime nemam original punjac, nego neki levi univerzalni. Kupio sam samo kabel i na taj punjac zalemio zice od kabla i izolovao. Izlazni napon punjaca je 18.5V, a struja je 4,2A (~77W). Punjac sasvim normalno radi na MacBooku A1181 iz 2007 i na MacBooku A1278 iz 2008. Laptopovi se pale, pune i funkcionisu sasvim normalno.

Medjutim na MacBook Pro stvari su skroz drugacije. Vec sam probavao jedan i tada sam mislio da je do njega, medjutim ovaj ima iste simptome i sada sumnjam na punjac. Naime, kada prikljucim punjac zasvetli zelena lampica na kablu, ali laptop nece da se upali. Zatim sam na internetu trazio na tu temu i naleteo na jedan post u kom je lik rekao da drzim Power dugme i zatim ubodem kabel i potom pustim Power dugme. Tako sam i uradio, ali sada lampica na kablu uopste ne sija, medjutim laptop hoce da se upali. Problem je, pored toga sto lampica na kablu ne sija (odma mi je ovo bilo sumnjivo), sto backlight tastature ne radi, dugmad za mis na trackpadu takodje ne rade i laptop se cuje kao turbina, jer vrti ventilatore na max obrtajima (nije prasina, ociscen je).

E sad ima li neko ideju do cega je problem? Punjac, koji napominjem jos jednom radi dobro na dva MacBooka, ili je do laptopa? Ako ima neko iz NS-a original punjac od 85W i voljan je da pomogne, mogao bi se naci sa njim negde u gradu i probati u nekom kaficu, samo da znam do cega je.
 
Apple pravi različite punjače za različite laptopove, i ako svi imaju isti MagSafe ili MagSafe 2 konektor. Izuzetno je štetno, da se izrazim laički, koristiti slabiji punjač na računaru koji zahteva jači punjač, dok je obrnuta situacija u redu.
Ono što je kod tebe konkretno problem, što si mogao pronaći na netu uz malo listanja, jeste da taj MacBook Pro zahteva punjač od 90W, dok ti MacBook računari zahtevaju punjač od 60W. Nadam se da je sada sve jasno.

Jasno je da planiraš da uštediš, ali cena novog, ne orginalnog već 3rd party punjača, za tvoj MacBook Pro je oko 76 USD.
 
E zato i necu da kupim original, niti novi 3rd party jer traze za njih kao da su od zlata napravljeni. Ni polovnjaci nista jefitniji nisu. Ne znam samo po cemu se to oni razlikuju od obicnih kvalitetnih punjaca koji se mogu naci po 1000 dinara. No nije ni bitno, ako je do toga kupicu polovan originalni za 30 evra ili cu naci neki punjac 18.5V/4.6A. I ovako sam laptop platio 15 evra.

Trazio sam ja na netu i jasno mi je da ti laptopovi traze punjace od 85W, ali ima jedna stvar koja me brine i zato bih prvo probao pre kupovine drugog punjaca. Nemam bateriju u laptopu jer je kupljen bez baterije. Prevrnuo sam internet i naleteo na brdo foruma gde ljudi sa punjacem od 85W imaju isti problem kao i ja. Laptop nece da im se upali iako svetli zelena lampica, a niko od njih takodje nema bateriju. I onda sam u odgovorima uglavnom nalazio kako ti laptopovi ne mogu da se upale bez baterije, ili na odgovore tipa iako se upale perfomanse ce biti do 50% losije. E sad ako ja moram da kupujem i bateriju i punjac to je investicija od oko 60 evra, a to mi se ne isplati jer sam za 40 kupio svoj MacBook A1278 koji je u svakom smislu bolji od ovog MacBook Pro modela.
 
LapTop koji nema bateriju ne može se uključiti bez odgovarajućeg punjača, a za tvoj model to je 85W magSafe 1. Takođe, pitanje je i da li ti se isplati da kupuješ punjač uopšte jer Intel procesor će raditi na 50% clock-a upravo zbog činjenice da je baterija izvađena. Naime pri zahtevnim procesima pored struje koju punjač obezbeđuje procesor može povući dodatnu struju iz same baterije. Ako baterija nije ugrađena u računar ili je hardverski neispravna ili kopija, clock se spuša na 50% i rad je primetno sporiji čak i za najobičnije stvari. Ako nemaš SSD unutra i 8GB RAM-a ne vredi ni da ulažeš u punjač.
 
Sve krs do krsa, brze rade Turioni iz 2004 nego te njihove Core 2 Duo kofiguracije iz 2007. Nista onda, otici cu sada u petak kod jednog tipa da mi proba da vidim do cega je. Ali ako moram da kupujem i bateriju i punjac, nema od toga nista, prodacu ga za 2500 koliko sam ga i platio, mozda nekom treba ploca iz njega jer sam citao da ti modeli sa 8600M GT imaju problem sa hladnim lemovima. Cuj treba baterija da bi radio, pa kako ThinkPadovi, Medioni i ostali laptopopvi iz tog perioda rade sa mnogo jacim procesorima i slabijim punjacima u punoj snazi. Cist bezobrazluk.
 
OK, ja ću kupiti taj računar i platiću ti 3.000 RSD, samo da ne kukaš više kako je skupo.

Nije problem u hladnim lemovima.
 
Sve krs do krsa, brze rade Turioni iz 2004 nego te njihove Core 2 Duo kofiguracije iz 2007. Nista onda, otici cu sada u petak kod jednog tipa da mi proba da vidim do cega je. Ali ako moram da kupujem i bateriju i punjac, nema od toga nista, prodacu ga za 2500 koliko sam ga i platio, mozda nekom treba ploca iz njega jer sam citao da ti modeli sa 8600M GT imaju problem sa hladnim lemovima. Cuj treba baterija da bi radio, pa kako ThinkPadovi, Medioni i ostali laptopopvi iz tog perioda rade sa mnogo jacim procesorima i slabijim punjacima u punoj snazi. Cist bezobrazluk.

kakve to veze ima sto racunari koji nisu mac rade drugacije? pa naravno da rade drugacije
ne verujem da je baterija uopste potrebna, nego je to verovatno politika kompanije, da bez baterije ne radi punom snagom i to je to... kao sto su usporavali ajfone kada wear baterije dostigne odredjeni nivo
jajarski potezi, ali niko nas ne tera da kupimo

neki android telefoni mogu da rade perfektno bez baterije prikaceni na kabl, a recimo asus zenfone 2 ne moze bez baterije nista, cak ni da se upali...
jel sad treba da kazem kako je krs telefon?

tako je kako je
 
Pa kada nemacki Medion laptop iz 2006 radi brze koji nije kostao boga oca kada je izasao, onda je dovoljno reci da je krs. Namerno osakacen SATA kontroler na 1.5Gb/s, ubaceni x64 procesori, a laptop najvise vidi 3GB RAMA, softverski onemoguceno butovanje x64 sistema i slicne gluposti su stvarno dno dna. No nije to ni bitno, volim MacBook-ove pre sve zbog izgleda, a onda i zbog sistema. Novi nikada necu kupiti upravo zbog tog bezobrazluka, ali ovi polovnjaci su dobri za igranje i neko upoznavanje sa njihovim hardverom i softverom.

Inace danas sam nabavio neku bateriju, drzi oko 3h, ali je naduvena. Laptop se upalio, pozadisnko osvetljenje tastature radi i ventilatori vise ne vrte na max. Jedino ne rade dugmat na trackpadu. Znaci nije bilo do mog punjaca nego do toga sto nije imao bateriju. Sad ne znam isplatili mi se uzimati bateriju novu ili ne. Razmisljao sam da mu stavim SSD i 2x2GB RAMa (ovo dvoje vec imam), ali vidim da El Capitanu istice podrska ove godine, a na ove modele ne moze noviji macOS. Tako da mi se sve nekako cini da ne vredi u njega ulagati.
 
Punjač rešiš lako i jeftino. Kupiš org. ,polovni, punjač od nekog brand name laptopa, sa odgovarajućin naponom i strujom. Kupiš konektor sa kablićem koji odgovara tvom Mac-u, fikneš kablove i prelemiš 2 žice. Radi ko orginal, za puno manje para.
 
To sam i uradio.Uzeo na pijaci za 300 dinara punjac 18.5V/4.2A i sa eBaya porucio kabel za 3 dolara.
 
Bacio sam je odma. Samo probao da vidim da li radi laptop i bacio je.
 
Pa kada nemacki Medion laptop iz 2006 radi brze koji nije kostao boga oca kada je izasao, onda je dovoljno reci da je krs. Namerno osakacen SATA kontroler na 1.5Gb/s, ubaceni x64 procesori, a laptop najvise vidi 3GB RAMA, softverski onemoguceno butovanje x64 sistema i slicne gluposti su stvarno dno dna. No nije to ni bitno, volim MacBook-ove pre sve zbog izgleda, a onda i zbog sistema. Novi nikada necu kupiti upravo zbog tog bezobrazluka, ali ovi polovnjaci su dobri za igranje i neko upoznavanje sa njihovim hardverom i softverom.

Inace danas sam nabavio neku bateriju, drzi oko 3h, ali je naduvena. Laptop se upalio, pozadisnko osvetljenje tastature radi i ventilatori vise ne vrte na max. Jedino ne rade dugmat na trackpadu. Znaci nije bilo do mog punjaca nego do toga sto nije imao bateriju. Sad ne znam isplatili mi se uzimati bateriju novu ili ne. Razmisljao sam da mu stavim SSD i 2x2GB RAMa (ovo dvoje vec imam), ali vidim da El Capitanu istice podrska ove godine, a na ove modele ne moze noviji macOS. Tako da mi se sve nekako cini da ne vredi u njega ulagati.

moja majka ima unibody 2010 model... radi na high sierri odlicno, stavio sam mu jos 4gb rama i 60gb ssd
za ovakve svakodnevne stvari i slicno se ne bi nikad reklo da je iz 2010.

a u kuci imaju jedan acer koji ima i3 pete generacije i sve ostalo isto(i ako je brzi ram, ali ista kolicina) i on se jako cesto vuce... moram sam da mu instaliram neki osakaceni windows da bi radio kako treba
baterija mu je novom trajala 2h, a tom macu iz 2010 posle toliko godina traje 2h
 
Ja imam Unibody iz 2008, takodje sa 4GB RAM-a i SSD-om od 120GB i radi odlicno. Ovaj MacBook Pro sam hteo tati da sredim, ali jos ne znam sta cu sa njim raditi.
 
Na kraju sam nasao MacBook Pro iz 2008 za 800 dinara na pijaci i iz njega iskoristio delove i popravio sitnice koje nisu radile na mom laptopu. Kupio sam i novu bateriju, ali imam jedno pitanje. Originalni punjac je 18.5V/4.6A, a moj univerzalni je 20V/6A. Da li ovaj veci napon i jaca struja mogu lose uticati na bateriju? Sve imam nekako osecaj da se baterija prebrzo puni. Sa 7% na 50% se napunila za manje od pola sata, a vidim po internetu da se ljudima pd 10% do 100% puni po 3 i po sata.
 
Nazad
Vrh Dno