Šta je novo?

Problem sa starim napajanjem (ili necim drugim)

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Imam stari kompjuter kupljen 2007. godine, neka konfiguracija sa core2duo procesorom prve generacije. Zadnjih godina sam retko koristio ovaj racunar jer sam uglavnom presao na laptop. To "retko" znaci otprilike jednom u par meseci ga upalim, i tako 5 godina u nazad.

Problem je sledeci, kad stisnem dugme na kucistu da ga upalim ono zasvetli i kao da krene da se pali (kuler krene da se vrti itd...) ali onda se sve ugasi i masina se ne pokrece. Onda probam opet da ga upalim par puta uzastopno ali uvek je isti rezultat.

E sad, s vremena na vreme desi se da se komp ipak upali, pokrene se Windows i sve normalno radi. Ovo da se upali i radi normalno se desava obicno ako pustim masinu da se "odmori" neko vreme a to znaci iskljucim ga iz struje i tako ostavim sat vremena, dva, tri, dan... Onda kad ga ukljucim opet u struju i pritisnem dugme desi se da se upali, mada isto tako moze da se desi da se opet ne upali. Onda ga "odmorim" opet neko vreme pa probam itd... Znaci neko random ponasanje.
Mozda ovo sa iskljucivanjem iz struje i nema nikakve veze.

Na srecu racunar mi nije potreban generalno ali imam neke stare podatke na njemu koje planiram da premestim na eksterne hardove. Takodje imam neke stare IDE hardove koje bih da ubacim u njega (jer jedino u ovoj staroj masini imam stari IDE port) i da bekapujem te podatke na nove externe hardove itd...

Nisam neki hardverash pa nemam gomilu drugih delova da eksperimentisem. Probao sam da izbacim 2 harda i 1 DVD iz masine da vidim jel problem sto ima vise uredjaja pa ne moze da im da dovoljno struje ali ovo nije nista promenilo.

Pitanje, na sta vam lici ovo ponasanje? Da li je definitivno simptom kvara kod napajanja ili nesto drugo?
Sta mi predlazete da uradim, da zamenim napajanje? Da li danasnja nova napajanja mogu u ovu staru masinu?

Ploca je Gygabyte 965P-DS3P a graficka neki Gainward GF 7300 ako ista znaci.
 
Napajanje je neispravno, nije komplikovana popravka, samo zavisi koje je napajanje i dali je isplativo. Mogu nova napajanja na taj racunar.
 
Valjalo bi se kad bi se znalo koje su komponente u pitanju (napajanje, maticna, itd.) Ovako kad bacim pasulj, reklo bi se da je mozda do power dugmeta, napajanja ili mozda cak i ploce.
 
Evo uslikao sam, napajanje je CoolerMaster neko, evo nalepnica na njemu sa tacnim oznakama:

napajanje.jpg


oznake.jpg


serijski.jpg

Ploca je GA-965P-DS3P: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-965P-DS3P-rev-20#ov
Graficka: NVIDIA 7300 GT

Znaci cela masina i sve komponente su kupljene u martu 2007. godine (osim cpu kulera koji sam promenio pre 3-4 godine i hard diskova koje sam ubacivao 2xSamsung 1TB i sad jedan IDE WD 160GB).

Trenutno masina radi, upalio sam je jutros iz jedno 10-og pokusaja i od tad je ne gasim i radim recovery sa ovog crnog WD diska sto visi :d

budzevina.jpg
 
Poslednja izmena:
Imao sam nekada skoro iste probleme. Nakon zamene elektrolitskog kondenzatora za +5VSB na sličnom CM napajanju, sve se vratilo u normalu.
 
To je jednostavna operacija i trebalo bi da može da je obavi bilo koji servis. Naravno, treba neko da pregleda sve kondenzatore i vidi da li je neki od njih sumnjivog zdravlja.
 
Nazad
Vrh Dno