Šta je novo?

Spectrum , turbo ucitavanje, sa obicnim kasetofonom?

dusxan

Slavan
Učlanjen(a)
04.06.2007
Poruke
951
Poena
330
Jel' postojalo to? Meni je u maglovitom secanju , da sam dobio od nekog pirata iz Sapca , neke igre snimljene u nekakvom turbo modu, ali nisam mogao da ih ucitam.
 
Bilo je ali je to radio covek iz Sarajeva Josko Bilic kupio sam par kaseta od njega i njegova ideja je bila da se izmeni orginalni loader igre kako bi mogao da ucitava brze. Nazalost kasetofon koji sam ja koristio to nije uspesno podrzavao. Trebalo je igru prekopirati njegovim programom iz normalnog u turbo mod na drugoj kaseti. Same igre su dolazile sa vec izmenjenim loaderom ,moj kasetofon tako snimljenu igru nije uspesno ucitavao svaki put ali je imao taster za turbo premotavanje pa sam ja tu malo cackao i stelovao brzinu motora. To je radilo tako da sam pustao da se ucita loader igre i zatim kad pocne ucitavanje sledeceg bloka stisnem taster za brzo premotavanje i ostatak igre ucitam brze. Ovo nije uspevalo bas kod svake igre a i kasete nisu bas podnosile ovo najbolje.
Evo oglasa na ovoj stranici:

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=62&all=SK_91_04
 
Za ono vreme ne znam, tada nisam imao ZX. No, znam za moderno rešenje: OTLA

https://github.com/sweetlilmre/otla

Sudeći po dokumentaciji, na manjim brzinama može da radi i sa kasetom. Nisam lično probao, ali znam neke koji jesu (doduše, preko telefona, ne preko kasete).
 
Danas je sve to lakše izvodljivo jer postoje dobri alati.
Ja recimo, koristim k7zx koji je u stvari Otla prethodnik, ali samo za Spectrum, dok Otla podržava i druge mašine.
Uz malo truda može se dobiti jako upotrebljiv wav ili mp3, koji kad se nasnimi na kasetu može sasvim lepo da se učita i u pravi spectrum.
Realno to je u današnje vreme samo hard core retro egzibicija, jer je takav audio snimak mnogo lakše pustiti sa nekog mp3 plejera ili mobilnog telefona, što sam radio mnogo puta veoma uspešno, recimo Manic Miner koji se učita za desetak sekundi.
U ono vreme, što reče Dejan, to je bilo mnogo teže izvesti i moram da priznam da sam tokom 80-ih, imao u rukama samo jednu turbo igru - Skool Daze, ali je snimak morao biti savršen na dobroj kaseti i opet se ponekad dešavao load error.
U praksi to i nije bilo naročito potrebno, jer je Spectrumova originalna ROM rutina za učitavanje, bila dovoljno brza i pouzdana (1200 bauda), dok je kod c64, turbo tape imao mnogo više smisla jer je sa 300 bauda originalna rutina učitavala igre čak i po 15-20 minuta.
Od računara koje sam imao, Amstrad je imao još bržu rom rutinu od Spectruma i bila je sasvim pouzdana.
Ja sam uvek voleo originalno snimljene igre, jer si onda mogao da vidiš loader, naslovnu sliku i imaš kompletan doživljaj.
 
Nazad
Vrh Dno