Šta je novo?

Cashless society

ne razumem uopste sta hoces da kazes ovime, naravno da vlada moze da mi obezvredi pasos i da mi blokira racune ali ne mogu da mi otmu fizicki novac i taj novac drugi ljudi mogu da prime bez kontrole i posledica, to je ujedno cela poenta koju ja pokusavam da docaram... postoje sredstva koja ne mogu da mi uzmu i to je dobro za mene, kada budu postojala samo sredstva koja mogu da mi uzmu u totalu i ekstremno lako to ce biti losije za mene...
Zlato ne mogu da "povuku" kao novac, ono ce uvek postojati.
Ti mislis da tebe, u ovom slucaju nebitnu osobu, neko zeli da izbaci iz sistema, i tebi je to problem? Ne cimamo se mi reptilski overlordi time, samo kurpne grupe nas zanimaju :D

dakle, u zadnjoj nuzdi, mogu da pobegnem na vrsku cuku i da silazim do obliznjeg sela po hranu i da me niko ne pita nista jer za hranu dajem novac koji je u sirokoj upotrebi i nikome to nije sumnjivo
A dokle? Sta ako se novcanice koje imas proglase nevazecim i moras u banku da ih zamenis?
Toliko samo vidis kesh kao svoje "pravo", a ne shvatas da uopste nisi siguran... kes postoji kao nacin finansiranja nelegalnih stvari, i opstaje samo zbog toga, jer isti finansiraju da opstane.

a da ne pominjemo cinjenicu da ti ne smeta trampa i da se vrednost moze u necemu taloziti, sakriti, iskoristiti za potkupljivanje, etc (sve sto si naveo da ti smeta kod koncepta novca) ali ti smeta novac, tebi kao da smetaju fizicke pare, bukvalno, sto si i rekao par stranica nazad "prljavo bre"... ako si hipohondar ti furaj rukavice, dunno...
Postoji razlika izmedju novca (kesa) i zlata i slicnog. Zlato bi se moralo fizicki unistiti da bi nestalo, dakle moraju te naci.
Novac se moze obezvrediti bez da se novcanice diraju.
Sta ces ti uraditi sa time novcem dok ti neko ne uzme 50% provizije da ti zameni u banci?

super je gledati na zivot tako kako ti gledas, "meni licno nikada mi nijedna od tih opcija nece trebati dakle treba ih sve ukinuti"
Nisi pratio, ja smatram da ljudi ne umeju dobro da upravljaju novcem kada nije u kesu. Samim tim ga smatram potrebnim, za sebe.

ovo ti je skoro pa fasizam... da nisi ti jedan od reptilian overlorda? :D
Fasizam? Javi Svedskoj i sve vecem broju radnji u svetu, koje ne prihvataju kes vise.
Divna je stvar kes kod nas... nikad nemaju da vrate tacno, pa kasirima treba visa matematika za nesto sto je prilicno low-end job. Pa onda treba pazar nositi u banke, brinuti da li su sve novcanice dobre (da li su cele i da nisu falsifikat), treba brintui da li ce neki radnik u lancu da pokrade kes (sto ne moze sa karticama)

BTW, pih, shvatio si ko sam :p

EDIT: i ne znam sta ti je pf (kao ni KC, nigde nisi establishovao te skracenice), pravni fakultet, poreski fond, pf changs?
Pa pricali smo o pedofilima? Zar nije logicno da je pf = pedofil?
Sta moze biti KC u tom kontekstu onda jedino?

Na kraju, skapiraj da je ne promovisem izbacivanje kesa. Vec se uopste ne slazem sa "potrebnom anonimnosti".

A sto se ovog citata tice:
" Jer kada neko urla na sav glas kako zna i vidi sve o meni od toga o čemu razmišljam pa sve do načina pražnjenja creva zašto mi potura da potpišem papir koji mu omogućava isto to."
On ti nece poturiti da potpises ista :) Ja cu ti traziti da potpises to, kako bi i mi mogli isto o njemu da znamo. Uopste nije fora da vlada zna vise, fora je da SVI imaju pristup tome. Legalno.
Kao sto su u Norveskoj bili javno dostpuni poreski podaci.
 
Poslednja izmena:
....
dakle, u zadnjoj nuzdi, mogu da pobegnem na vrsku cuku i da silazim do obliznjeg sela po hranu i da me niko ne pita nista jer za hranu dajem novac koji je u sirokoj upotrebi i nikome to nije sumnjivo...
....


Nikom nije sumnjiv č(L)udak sa vrške čuke, koji povremeno silazi do sela, za hranu, i pun je gotovine i niko ne zna ni ko je ni šta je. Osim da je vrlo vrlo čudan?
Možda....
 
Poslednja izmena:
...
A sto se ovog citata tice:
" Jer kada neko urla na sav glas kako zna i vidi sve o meni od toga o čemu razmišljam pa sve do načina pražnjenja creva zašto mi potura da potpišem papir koji mu omogućava isto to."
On ti nece poturiti da potpises ista :) Ja cu ti traziti da potpises to, kako bi i mi mogli isto o njemu da znamo. Uopste nije fora da vlada zna vise, fora je da SVI imaju pristup tome. Legalno.
Kao sto su u Norveskoj bili javno dostpuni poreski podaci.

Figurativno, ne bukvalno. Ukidanje gotovine predstavlja to potpisivanje. Uzimas zdravo za gotovo da oni sada znaju sve kao i da bi time i mi mogli da znamo sve o njima kao sto oni mogu da znaju sve o nama.

Mada kada se sve reci i ubedjivanja sklone i kada se pogledaju dela koja cine ovaj svet, i kada se on sagleda u celosti, sa svih svojih preko sedam milijardi delova, kakva je slika?
 
Slika je da manje piglusti se desava tamo gde nimalo ne brinu o tome (Norveska, Kina), nego tamo gde se stalno pisti o tome (UK, USA).
 
Zlato ne mogu da "povuku" kao novac, ono ce uvek postojati.
Ti mislis da tebe, u ovom slucaju nebitnu osobu, neko zeli da izbaci iz sistema, i tebi je to problem? Ne cimamo se mi reptilski overlordi time, samo kurpne grupe nas zanimaju :D


A dokle? Sta ako se novcanice koje imas proglase nevazecim i moras u banku da ih zamenis?
Toliko samo vidis kesh kao svoje "pravo", a ne shvatas da uopste nisi siguran... kes postoji kao nacin finansiranja nelegalnih stvari, i opstaje samo zbog toga, jer isti finansiraju da opstane.


Postoji razlika izmedju novca (kesa) i zlata i slicnog. Zlato bi se moralo fizicki unistiti da bi nestalo, dakle moraju te naci.
Novac se moze obezvrediti bez da se novcanice diraju.
Sta ces ti uraditi sa time novcem dok ti neko ne uzme 50% provizije da ti zameni u banci?


Nisi pratio, ja smatram da ljudi ne umeju dobro da upravljaju novcem kada nije u kesu. Samim tim ga smatram potrebnim, za sebe.


Fasizam? Javi Svedskoj i sve vecem broju radnji u svetu, koje ne prihvataju kes vise.
Divna je stvar kes kod nas... nikad nemaju da vrate tacno, pa kasirima treba visa matematika za nesto sto je prilicno low-end job. Pa onda treba pazar nositi u banke, brinuti da li su sve novcanice dobre (da li su cele i da nisu falsifikat), treba brintui da li ce neki radnik u lancu da pokrade kes (sto ne moze sa karticama)

BTW, pih, shvatio si ko sam :p


Pa pricali smo o pedofilima? Zar nije logicno da je pf = pedofil?
Sta moze biti KC u tom kontekstu onda jedino?

Na kraju, skapiraj da je ne promovisem izbacivanje kesa. Vec se uopste ne slazem sa "potrebnom anonimnosti".

A sto se ovog citata tice:
" Jer kada neko urla na sav glas kako zna i vidi sve o meni od toga o čemu razmišljam pa sve do načina pražnjenja creva zašto mi potura da potpišem papir koji mu omogućava isto to."
On ti nece poturiti da potpises ista :) Ja cu ti traziti da potpises to, kako bi i mi mogli isto o njemu da znamo. Uopste nije fora da vlada zna vise, fora je da SVI imaju pristup tome. Legalno.
Kao sto su u Norveskoj bili javno dostpuni poreski podaci.

skracenica za pedofile je pedo, as in pedo bear, nije pf bear (omg ffs)... KC mi je sad jasan ;)

elem, shvatam ja apsolutno da nisam siguran, ne kazu dzabe "nema garancija u zivotu", ali postojanje novca koji ne moze potpuno da se kontrolise mi daje sansu da odreagujem u odredjenim situacijama... sistem je surov i ja jesam "nebitna osoba" a prema takvima je najsuroviji... ako se ja svojom gluposcu ili nepaznjom najdem u nezahvalnoj situaciji bar da imam nekog izbora... svacega sam se nagledao u zivotu i obicno je najjeftiniji problem onaj koji mozes da platis a za to mi trebaju pare u ovakvoj formi kako postoje danas...

ako to znaci da postojanje takvog sistema omogucava i kriminalnom elementu isto to, da se vadi i prezivi, so be it, meni je to ok, drzava je najveci kriminalac, niko o pojedincu ne misli, otisli smo mi iz dzungle al nije dzungla iz nas...

ne zelim da svi znaju gde sam, sta sam, kakve su mi navike, u kojim sam problemima i kako cu da se vadim, zasto bi iko normalan delio te cinjenice javno?! vi reptilian overlordi svakako ne delite i nikada nece vrh deliti sta radi sa dnom, kakav god sistem da napravis to se nece desiti kao sto imas vrlo rigorozne kontrole dopinga u internacionalnom sportu ali ameri rade sami svoje analize i samo ti daju rezultate... e tako ce ta transparentnost da izgleda...

ne zelim da mi se broj opcija suzava samo zato sto ce se suziti jos nekome pa je to kao za "opste dobro" jer "anonimnost samo treba kriminalcima"... patriot act u americi je proguran kao "opste dobro" iako urusava ustav koji bi trebao biti najvisa instanca, otp isto kao i spin SNS za fantomke u savamaloj "ma to je ionako bilo ruglo, vlasnik je bio sumnjiv, problematican"... ispade da ti vlada usd cini sto od patriot acta moze da te uhapsi, pretresa, upadne na gajbu i posalje u gvantanamo do daljnjeg bez ikakvog suda, naloga ili procesa isto kao sto ti SNS ucinio sa rusenjem savamale bez naloga, suda i procesa, vrlo ekspeditivno...

Nikom nije sumnjiv č(L)udak sa vrške čuke, koji povremeno silazi do sela, za hranu, i pun je gotovine i niko ne zna ni ko je ni šta je. Osim da je vrlo vrlo čudan?
Možda....

nemoj bukvalisati, ne mora da bude vrska cuka, karadzic se krio na videlu, urbane dzungle su mnogo efikasnije od "vrske cuke" koja je samo ilustracija... poenta je da sa dovoljno kesa mozes da nestanes, u cashless drustvu je to apsolutno nemoguce sem ako drzava ne kaze da treba da nestanes... a zasto bi zeleo da nestanes (ili da se odupres, ista stvar, trebaju ti sredstva) to samo zivot moze da ti odgovori...
 
zamisli cashless srbiju, ili bar wannabe cashless srbiju... u takvom političkom/društveno-kulturnom/ekonomskom cirkusu dati takvu mogućnost kontrole vladajućoj partiji i pojedincima je samoubistvo.
 
Ne bih znao, niti jesam niti se družim sa ljudima koji znaju takve stvari. Ne računam informacije koje serviraju mediji.
Nisu to mediji servisirali: broj ubistava, samoubistava, broj siromasnih, ponasanje prema veteranima, kobajagi zdravstvena zastita, svakakva maltretiranja migranata... sve je to javno, i "druga strana" uopste ne porice te podatke, dakle nije "fake news".

Cruso, dje se seti mede odmah :)
Ovo ostalo sto pominjes kod nas, mislis da ne bi mozda bilo bolje da sve mora elektronski?:)
Sta ces uraditi kada banke prekinu da prihvataju kes?

I bitnije pitanje... ako je neko manje bitna osoba, odakle mu kes?:) Takve osobe retko imaju nesto vise "od 1. do 1.". Koliko treba kesa da imas da bi preziveo dovoljno dugo? Koliko treba da platis da te ne nadju?
Sta zaista ocekujes u takvoj situtaciji? Da ce se smilovati i vratiti ti racun na 1? Da ce neko shvatiti da je zloupotreba i srediti sve? Da ce sistem sam srediti?
 
zamisli cashless srbiju, ili bar wannabe cashless srbiju... u takvom političkom/društveno-kulturnom/ekonomskom cirkusu dati takvu mogućnost kontrole vladajućoj partiji i pojedincima je samoubistvo.
This.
A ovde se, nažalost, stvari neće promeniti nikad. Tako da, bolje da mi imamo keš kao opciju do daljneg.. ;)

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Nisu to mediji servisirali: broj ubistava, samoubistava, broj siromasnih, ponasanje prema veteranima, kobajagi zdravstvena zastita, svakakva maltretiranja migranata... sve je to javno, i "druga strana" uopste ne porice te podatke, dakle nije "fake news".

To što ti želiš da posmatraš deo slagalice (zemlje u kojima se diže frka naspram zemalja u kojima se ne diže frka) je ok. Međutim kada god posmatram celokupnu sliku na njoj, po meni, preovladava užas. Ne samo sada već kroz celu istoriju.

Sistem koji je omogućio da društvo u globalu bude ovakvo kakvo je, opet po meni, ne zaslužuje ni trunku poverenja. Sve je postavljeno protiv malog čoveka. Ne govorim o varijacijama govorim o samoj suštini. Da je sistem dobar, da radi u interesu svih nas mi sada i ne bismo vodili ovakvu diskusiju.

Zbog ovoga, kada god sistem pokušava da me ubedi da je trampa u kojoj gubim jedno ali dobijam nešto drugo dobro za mene znam da nije. Sve dok se ne desi nekakva radikalna promena u suštini samog sistema.
 
poceo sam da pisem situaciju par puta pa nisam zavrsio jer ce alfa da me uvati na pricu "eto, kriminalac, zato oce pare" :D al evo...

long story short, jedna moja drugarica koja je pre 10 godina, jako lepa i jako naivna, neznajuci nista upala u jako losu situaciju zbog tadasnjeg decka ni kriva ni duzna... decko je poveo na more a ustvari krenuo u sverc akciju zajebanih stvari, nju iskoristio kao distrakciju, i naravno pao na grani... skembaju i nju i ona dobije puno saucesnistvo na sudu, osude je na skoro dve godine... dakle obican covek koji je najebao od strane sistema samo zato sto je mlad i naivan... e sad, na celu tu situaciju, porodica naravno odluci da je sakrije dok kazna ne zastari sto su i uradili u jednom od vecih gradova srbije, 5 godina... za tih 5 godina devojka se opasno opameti i osvesti, zavrsi 101 kurs online i sada radi kao graficki dizajner, vrlo uspesno... nikad pre te situacije nije imala dodira sa takvim glupostima kao i nikada posle toga... u cashless drustvu ovoga nema, svaki cent koji tvoj krug ljudi potrosi zna se gde je otisao, morali bi da nadju 50 nepovezanih proxija da taj trag zavaraju sto bi sasvim sigurno palo ako bi uopste i bilo moguce... nije svako ko je proglasen krivim zaista i kriminalac...

pomenuh i karadzica, i to je zanimljiv slucaj... u bosni je bio gradjanski rat, svi su se borili protiv svih, svi su proterivali civile (svi su manje vise i bili civili koji su uzeli oruzje u ruke), svi su bili zlocinci na ovaj ili onaj nacin jer je sam rat zlocin... sta je karadzic uradio sto drugi komandiri nisu? nista... zasto nije vodjena hajka protiv svih nego samo protiv nekih... zanemarimo sad nacionalizam, srpstvo i politiku, nek bude da je to bio rat X, a akteri su bili A, B i C... A=B=C ali samo C je optuzen od strane tamo nekog sistema i naravno da ce, iz prvog lica, C uraditi sta moze da ne trpi bespravno nametnute posledice, nametnute samo njemu za nesto sto je bilo "ko dobar dan" na tom mestu, u to vreme...

kao sto rekoh, sad ce da izlete moralisti i da me isprozivaju da sam kriminalac tj. da podrzavam kriminalne radnje ali ako se sistem obrusi na vas sav moral i etika padaju u vodu, niko od nas nije kanibal dok se ne nasuce na ostrvu sa debeljuskastim bratom koji ne moze da trci... :D
 
Suzu pustih za pale ratne zločince, i svercer saučesnike. Ako je to razlog da se zadrži keš, i treba da ga ukinu.

Inače, sav legalan biznis se i u Srbiji obavlja bez keša, jedine situacije kad ti u poslu treba keš je za neke ilegalne aktivnosti. Ako neko misli da je gomila sivog novca i rada u sivoj zoni prednost, trebalo bi da vidi kako funkcioniše poslovanje po zapadnim 'distropijama' pa da proceni da li je bolji rad i život u uređenom, ili neuređenom sistemu.
 
Crusader... ako nema kesa, Karadzic ne bi mogao da se krije tako (po stranu sam Karadzic i rat kod nas, ne bi izbio uopste).
Ako nema kesa, sverc ne bi bio moguc :) Tako da ni tvoja drugacija ne bi upala u probleme.

Nikako da mi kazes, sta ocekujes od 1>0 situacije koju si pomenuo?


Sto se kesa tice, u normalnoj zemlji je stvarno nepotreban. Cak i u Koreji je toliko ocigledno ko vam trazi kes, a ko kartice (a Koreja nije bas uredjena zemlja toliko, samo stvari funkcionisu).
Mi nismo normalna zemlja, tako da je nazalost potreban :(
 
Suzu pustih za pale ratne zločince, i svercer saučesnike. Ako je to razlog da se zadrži keš, i treba da ga ukinu.

Inače, sav legalan biznis se i u Srbiji obavlja bez keša, jedine situacije kad ti u poslu treba keš je za neke ilegalne aktivnosti. Ako neko misli da je gomila sivog novca i rada u sivoj zoni prednost, trebalo bi da vidi kako funkcioniše poslovanje po zapadnim 'distropijama' pa da proceni da li je bolji rad i život u uređenom, ili neuređenom sistemu.

kao sto sam i rekao, evo ih moralisti... jel se osecas sad kao da si iznad svega, lebdis? good for you man, good for you...
 
Ma gde lebdim, suze ronim za palu drugaricu. Dok okreću se repa ti samo budi lepa...

Ontopic, tema je cashless society, ja živim i radim u jednoj, živeo sam i radio i u toj džungli dole, i mogu da vidim razlike.
 
Suzu pustih za pale ratne zločince, i svercer saučesnike. Ako je to razlog da se zadrži keš, i treba da ga ukinu.

Inače, sav legalan biznis se i u Srbiji obavlja bez keša, jedine situacije kad ti u poslu treba keš je za neke ilegalne aktivnosti. Ako neko misli da je gomila sivog novca i rada u sivoj zoni prednost, trebalo bi da vidi kako funkcioniše poslovanje po zapadnim 'distropijama' pa da proceni da li je bolji rad i život u uređenom, ili neuređenom sistemu.

Grešiš, najveće prevare i pljačke su u Srbiji izvedene sve do jedne, po slovu zakona, i to sve preko računa, moguće da nisi pratio poslednjih 30 godina.
Svi su imali lepa odela i lepo ponašanje, uopšte nisu nosili povez preko očiju, i radili su javno pred tv kamerama.
Cela država je raspračana i uništena po zakona i to "bezgotovinski"...ali tebi možda veći problem predstavlja Mile limar što mesečno opere 150€, da mu dete ima za letovanje? Možda...
 
^ Ne idi u politicki offtopic
 
Realno. Sad ispade da to što je neko pre 25 godina opelješio državu iznoseći vreće sa kešom na Kipar treba da opravda Mileta koji u 2018-oj radi crno.
Inače Mile paušalac raspolaže svojom poslovno-privatnom imovinom prilično slobodno, pa može detetu da uplati letovanje bez da se nekome finansijski pravda.
 
Poslednja izmena:
Evo jedna situacija. Bankomat na kome je trebalo da podignem pare (ne velike, reda par crvenih) ne izbaci nista. Ukucam proveru stanja, pokazuje nula. Gledam online stanje , tamo sve u redu mogu bre 10 puta da dignem taj iznos, ali je skinut i onaj iznos gde nisu isplacene pare. I naravno sledi prijava slucaja banci, pa povuci, potegni i nakon nedelju dana vracaju pare.
Dakle malo li je sto banke drze tudji novac i sluze se njime, nego jos treba stalno da ga drzimo kod njih i da one rapolazu njime, a mi samo ako sta kupujemo da isti upotrebimo, ni slucajno da ga drzimo kod sebe u vidu keša.
Onda nije ni čudo što su banke najjače institucije na svetu i kad je bila ona takozvana "ekonomska kriza" - daj pomoć samo banke da ne propadnu. Drzava izgleda moze da bankrotira, ali banke ne mogu.
 
^biras banke kod kojih se takve stvari ne desavaju, i novac drzis na vise mesta.
Ja zato Telenor ne bi nikome preporucio kao jedinu banku. Meni se 3x desilo tako nesto, jednom u moju korist, ali nije to dobro.
 
long story short, jedna moja drugarica koja je pre 10 godina, jako lepa i jako naivna, neznajuci nista upala u jako losu situaciju zbog tadasnjeg decka ni kriva ni duzna... decko je poveo na more a ustvari krenuo u sverc akciju zajebanih stvari, nju iskoristio kao distrakciju, i naravno pao na grani... skembaju i nju i ona dobije puno saucesnistvo na sudu, osude je na skoro dve godine... dakle obican covek koji je najebao od strane sistema samo zato sto je mlad i naivan... e sad, na celu tu situaciju, porodica naravno odluci da je sakrije dok kazna ne zastari sto su i uradili u jednom od vecih gradova srbije, 5 godina... za tih 5 godina devojka se opasno opameti i osvesti, zavrsi 101 kurs online i sada radi kao graficki dizajner, vrlo uspesno... nikad pre te situacije nije imala dodira sa takvim glupostima kao i nikada posle toga... u cashless drustvu ovoga nema, svaki cent koji tvoj krug ljudi potrosi zna se gde je otisao, morali bi da nadju 50 nepovezanih proxija da taj trag zavaraju sto bi sasvim sigurno palo ako bi uopste i bilo moguce... nije svako ko je proglasen krivim zaista i kriminalac...

pomenuh i karadzica, i to je zanimljiv slucaj... u bosni je bio gradjanski rat, svi su se borili protiv svih, svi su proterivali civile (svi su manje vise i bili civili koji su uzeli oruzje u ruke), svi su bili zlocinci na ovaj ili onaj nacin jer je sam rat zlocin... sta je karadzic uradio sto drugi komandiri nisu? nista... zasto nije vodjena hajka protiv svih nego samo protiv nekih... zanemarimo sad nacionalizam, srpstvo i politiku, nek bude da je to bio rat X, a akteri su bili A, B i C... A=B=C ali samo C je optuzen od strane tamo nekog sistema i naravno da ce, iz prvog lica, C uraditi sta moze da ne trpi bespravno nametnute posledice, nametnute samo njemu za nesto sto je bilo "ko dobar dan" na tom mestu, u to vreme...

U oba slucaja vidim samo jedan problem a to je selektivno kaznjavanje. Tvoja drugarica sigurno nije bila naivna kao sto pricas, znala je ona da je decko od oko 20 kusur godina sto ima novac za kola, za izlaske, za putovanja a nema bogate roditelje taj novac verovatno zaradio na nezakonit nacin tj. kriminalom. Ali joj nije smetalo dok joj je bilo lepo da uziva sa njim u tom novcu kao sto ne smeta hiljadama drugih lepih devojaka po Srbiji dok se provode sa mutnim tipovima ko zna gde. Problem u svemu tome je sto je samo ona pala zajedno sa tim tipom a njih na hiljade su i dalje na slobodi i provode se. Sto negativno utice na citavo drustvo jer neka mladja deca to vide i kazu sebi, pa vidi ovo prolazi, sta ce mi znanje i postenje u zivotu. Tako smo stigli tu gde smo. Isto vazi i za Karadzica. Nije problem sto je on osudjen nego sto neki drugi nisu. Pogresno gledas na stvari, nije poenta osloboditi nekoga zato sto "svi to rade" nego je poenta ih sve kazniti da to vise niko ne radi.
 
Poslednja izmena:
^biras banke kod kojih se takve stvari ne desavaju, i novac drzis na vise mesta.
Ja zato Telenor ne bi nikome preporucio kao jedinu banku. Meni se 3x desilo tako nesto, jednom u moju korist, ali nije to dobro.

E bajo moj to je samo vrh ledenog brega. Sta li ce tek da rade kada sve bude iskljucivo u elektronskoj formi? Evo jos jedan primer.
Firma (pravno lice) ima dozvoljeni minus, koriscen par puta po par dana. I pala naplata kamate i nista specijalno da nisu naplatili proviziju na transakciju u kojoj oni prebacuju sebi kamatu. Zalba, tuc-muc, vratili pare, priznali grešku. sledeći obračunski period ista stvar i kao ne morate opet da se zalite mi cemo to automatski vratiti (lol, pa sto naplacijete uopste) i naravno opet je morala nova zalba. Znaci ko nije gledao na sta su mu sve obracunavali proviziju, a takvih ima ko zna koliko, protivpravno su mu capili svaki put neku sicu, jer ocigledno postoji greska na štetu korisnika koju nesto nisu poleteli da isprave. Zna se kako se zovu takvi - kokošari. Naravno dozvoljeni minus nije produzavan, a ionako nije bio nešto rentabilan. Inace ovo je vezano za Intesu.
Tako da banke su po meni nužno zlo, a u tzv. cashless sistemu ko zna kakve bi se sve vrste namernih i "nenamernih" grešaka dešavale. Narocito u banana državama gde se neki sudski organ može kupiti za budzašto.
A to menjaj tu, uzmi drugu, ovo ono, nema tu sreće narocito kad sve bude jedan kartel.

PS: Za Karadžića. Da li stvarno neko veruje da se on sam skrivao? Hajte molim vas... Onaj ko je zverka za DB, može samo u inostranstvu da se sakrije, ako uspe da pobegne i ako oni tamo stranci nece da ga diraju.
On je samo sredstvo za potkusurivanje.
 
Poslednja izmena:
Iz takvih razloga ja ne pocinjem da kupujem sitne stvari za mobilni, kad se pocne, can't keep track ;)
Trenutno za skoro sve koristim kreditnu (tj. charge sa depozitom kod Piraeus), ali max. neki 15 radnji se krece po izvodima, i jos uvek mogu ispratiti sve, bez da nekoliko sati mesecno gledam :)

Ali svi ti "evo ti primera" imaju i kontraprimer, mnogo jaci, zvani droga.
 
U oba slucaja vidim samo jedan problem a to je selektivno kaznjavanje. Tvoja drugarica sigurno nije bila naivna kao sto pricas, znala je ona da je decko od oko 20 kusur godina sto ima novac za kola, za izlaske, za putovanja a nema bogate roditelje taj novac verovatno zaradio na nezakonit nacin tj. kriminalom. Ali joj nije smetalo dok joj je bilo lepo da uziva sa njim u tom novcu kao sto ne smeta hiljadama drugih lepih devojaka po Srbiji dok se provode sa mutnim tipovima ko zna gde. Problem u svemu tome je sto je samo ona pala zajedno sa tim tipom a njih na hiljade su i dalje na slobodi i provode se. Sto negativno utice na citavo drustvo jer neka mladja deca to vide i kazu sebi, pa vidi ovo prolazi, sta ce mi znanje i postenje u zivotu. Tako smo stigli tu gde smo. Isto vazi i za Karadzica. Nije problem sto je on osudjen nego sto neki drugi nisu. Pogresno gledas na stvari, nije poenta osloboditi nekoga zato sto "svi to rade" nego je poenta ih sve kazniti da to vise niko ne radi.


svi ste vi najpametniji i znate sve... naravno, nisam drugacije ni ocekivao... ma mora da je znala sve, *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*! trebali su da je obese bre... odakle tebi uopste informacija "decko ok oko 20 kusur godina", odakle ti to da nema bogate roditelje? nisam elaborirao bas mnogo, mozda je on bas imao jake roditelje, mozda se baja i izvukao a ona popila... svi ste popunili rupe u prici onime sto vama zvuci najlogicnije... pajseri, na osnovne gluposti padate u debati...

al jedno si bar potrefio, selektivno kaznjavanje ce uvek postojati, uvek ce postojati diplomatski/poslanicki imuniteti, ove one price, nesavrsenost sistema, etc, etc... uvek ce postojati neko ko za istu stvar kao ja dobije packu a ja dozivotnu i kad taj dan dodje (ako dodje) ja bi da mogu da begam a ne da me remotely samo ugase i dovidjenja... dal cu daleko da stignem, pa verovatno ne al ono valjda sam "die with a bang" covek, ne znam, ja bi da se otimam kolko mogu i dokle mogu...

i lepo vam kazem niko nije kanibal dok se ne nasuce na pusto ostrvo... istorija dokazala, proguglajte slobodno... ti vasi visoki morali, mozete slobodno tati da ih plasirate, bice ponosan... u ogledalu isto kazu da je super, ko gudra, sav si high posle...
 
Poslednja izmena:
Ides u offtopic oko neke drugarice.... koji nema veze sa cashless society, osim sto se verovatno ne bi mogao desiti, jer sverc ne bi bio moguc.

A ne kazes sta konkretno mislis da ces moci sa kesom u situaciji 1>0 koju si pomenuo na pocetku? Tj. dokle konkretno mislis da ces moci i sta ce end-result biti?
 
idem, *mjau**mjau**mjau*... ja sam samo dao primer selektivnog kaznjavanja i kako to izgleda kada se sistem obrusi na pojedinca i da je u takvim situacijama korisno imati plan b, onda su svi nasli "straw man" argumente i poceli off...

nisam bas siguran da se razumemo oko "1>0", kako si ga ti formulisao, ali odgovoricu ti na sustinu pitanja... u svetu gde postoji anonimna, untraceable, razmena dobara ja imam vece sanse protiv sistema nego kada ta razmena ne postoji... koliko vece, dokle mislim da cu tako, sta ja mislim da cu da postignem, etc je mnogo komplikovanije i krajnje nebitno pitanje, ja hocu opcije, dal je resistance futile ili nije to ostavi meni na brigu.



EDIT: razoruzavanje stanovnistva se takodje fura kao "greater good", za tvoju zastitu, sta ce ljudima oruzije, oruzije je zlo... a razoruzavanje se uvek i osnovno samo radilo iz jednog jedinog razloga, ukidanja mogucnosti otpora... same with cash.
 
Poslednja izmena:
Ides u offtopic oko neke drugarice.... koji nema veze sa cashless society, osim sto se verovatno ne bi mogao desiti, jer sverc ne bi bio moguc.

A ne kazes sta konkretno mislis da ces moci sa kesom u situaciji 1>0 koju si pomenuo na pocetku? Tj. dokle konkretno mislis da ces moci i sta ce end-result biti?

Nema baš ni ova tem veze sa ovim podforumom. Nije kompanina, nije najava kompanija, nije objašnjenje novih tehnologija, sajmovi...

Problem je što forum nema klasični debatni podforum za ovakve stvari, pa pričajte o čemu god i koliko god. Od podforuma na sajtu, ova tema odgovara https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php?36-Bench-Clubbing podforumu.
 
U pitanju je trnd. IT trend.

Crusader, sta ces KONKRETNO uraditi? Nikako dotle da dodjemo.
Nije fora da mislis da imas opcija, vec da znas sta su stvarno opcije.

Razoruzanje ne znam da se igde na Zapadu propagira, cak ni u UK, gde policija ne sme da nosi oruzje, sem SF.
 
jes, naravno da ne znas jer se o tome davno mislilo i vec je odradjeno... sad je amerika na tapetu jer ima ustavom zagarantovano naoruzano stanovnistvo... evo i kod nas su zakoni za nabavku oruzja postali jako drakonski u zadnjih 5-6 godina... a nas "problem sa oruzjem" je prvenstveno rezidualan od ratova ne od cinjenice da je mile kupio 7.65 zastavu '68 al nvm, to je jos veci off ;)

a ne znam sta si zapeo toliko sa "sta bi uradio", verovatno bi se sakrio negde i cekao da me malo zaborave pa posle mozda kupio novi identitet i nastavio dalje... ako ti je cilj da mi pokazes da je ta ideja uzaludna, dzaba, nek mi donese 2h vise "slobode" ili 1% vise "chance of success" od tvoje alternative za mene je to pun pogodak.

99% da padnem > 100% da padnem

kao sto je bilo receno, ako sam vec pecen zasto povecavaju temperaturu iz dana u dan, zasto sistemu nije dovoljno 99% kontrole nego im treba 100%? posle kog % kontrole se ocekuje da ja default kazem "ma gotov sam ionako, sta je jedna sloboda manje"? 50%, 60%, 70%?

sve ti vise viri taj gusterski rep (mada i pilici su reptili) :D
 
Poslednja izmena:
Zaludjenost da imam vise sanse je gora od znanja da nemam sanse.
Sacejacrs da te zaborave sa 1000e, koliko bi obican covek imao u kesu?
 
Nazad
Vrh Dno