»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 11 12345 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 154

Tema: Cashless society

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      2. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      3. Cashless society

Dok ne nadjem nesto slicmo za Svedsku, evo odlican WSJ report o tome koliko je Kina cashless.
        https://youtu.be/75AXINUL47g
        Kina je 2016.imala preko 11 biliona dolara GDP, a preko 9 biliona je mobile payments! Mnoha mesta uopste ne prihvataju druge nacine placanja.

Cudno da nasi tamo ne pominju ovakve stvari.
        Duca89: Daj mi broj tvog dilera, ima opasno dobru robu

Banned
        Na forumu od
        Nov 2017
        Poruka
        446
        To je sada, sutra ce izbaciti novac iz upotrebe i uvesti one socijalne poene sto i jeste end game komunisticke utopije. Mislim da ce alibaba/aliexpress i ostali drzavni projekti prvi implementirati takve stvari, sada vec imaju nekakve igrice kao na mobilnom sto recimo amazon nema. Sutra ce to kombinovati sa podacima o profilu kupca i postepeno ga ogranicavati na osnovu ponasanja unutar sistema.

Kontrateza tome tj americka ideja freedoma je kroz kriptovalute da se omoguci kupcima da u potpuno digitalizovanoj buducnosti ostanu anonomni i imuni na mere za kontrolu ponasanja koje ce nametati vlade buducnosti.

Cashless sistem i postoji da bi imali kompletan uvid u to sta rade gradjani, radi se o ocitom ogranicavanju slobode kroz belezenje i pracenje novcanih transakcija na sistemskom nivou. Social credit je isto to ali bez zapadno-liberalnog ulepsavanja gde se ostavlja novac u igri da se masa tripuje kako imaju kontrolu nad svojim zivotima jer jelte zaradjuju svojim radom (a u stvari su u kreditima koje su im odobrile banke koje ce svojim radom vratiti za ukupno 40-50 godina zivota). Uz obaveznu prodaju americkog sna kao realnog a sva istrazivanja pokazuju da se ekonomska mobilnost umanjuje iz godine u godinu. Sve je teze postati self made man uz mnogo postenog, teskog rada.

Ovako nabacano u jednoj poruci deluje kao moj los trip ili scenario iz sf filma, ali mi nismo vise u 1983. nego u 2018. i mnoge stvari ako vec nisu realnost teze da to postanu vrlo uskoro.

Mozemo se ograniciti na diskusiju o kretanju ka cashless drustvu iz najuzeg moguceg ugla bez uplitanja sociopoliticke planine koja se nadvija nad tim brdom. Ali mi se to cini kao tema ispunjena linkovima ka rezultatima statistickih istrazivanja tipa ovi toliko koriste kartice u toj godini i tako te suvoparne cinjenice koje bez dublje analize nemaju nikakvu upotrebnu vrednost.
        Menjao enterthevoid : 11.06.2018. u 02:57

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      6. Moja mašina
      7. Ovo je IT forum, aj nemojmo toliki trip u offtopic

Banned
        Na forumu od
        Nov 2017
        Poruka
        446
        Social Credit System je vise IT-related od koncepta bankarske kartice samim tim sto je noviji. Ono information iz IT slobodno prekrsti u new i zovi ih NT jer se u praksi samo to racuna. Busena kartica je IT ali katalogizirana u arhivi.

Member Avatar korisnika rAMA
        Na forumu od
        Feb 2007
        Poruka
        9.880
      10. Moja mašina
        • CPU: i7 6700k + NH-D15
        • MoBo: Maximus VIII Ranger
        • RAM: G.SKILL TridentZ RGB 16GB DDR4 3000MHz (F4-3000C16D-16GTZR)
        • VGA: GeForce® GTX 1080 G1 Gaming 8G
        • MON: Acer Predator XB271HU 27" G-Sync @150Hz
        • HDD: Samsung 830 128GB + SEAGATE BarraCuda 3TB ST3000DM008 + 1.5TB Samsung EcoGreen F2 + WD6400AAKS
        • OPT: ...?
        • Case: Fractal Define XL Titanium Grey + Seasonic Focus Plus 850W Gold
        • SND: Creative Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100, Sennheiser HD 598, Presonus HD7
        • TV: Sony KDL-50W756C + Sony HT-RT4 + PS4 Pro
      11. Citat Citiram korisnika: enterthevoid Pogledaj poruku
        Kontrateza tome tj americka ideja freedoma je kroz kriptovalute da se omoguci kupcima da u potpuno digitalizovanoj buducnosti ostanu anonomni i imuni na mere za kontrolu ponasanja koje ce nametati vlade buducnosti.
        Kriptovalute, odnosno verovatno pod kriptovalutama misliš na blockchain tehnologiju, nemaju bilo kakvih dodirnih tačaka sa anonimnošću i njenom zaštitom. Svaka transakcija javno obrađena i dostupna "za vijek i vjekova", što je apsolutno suprotno od bilo kakve anonimnosti.
        ▒▓██ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A█ N ██▓▒Mi ćemo stvarati, drugi neka ruše, mi ćemo ulepšavati, drugi neka ruže▒▓██ █ █ ██▓▒

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      13. Moja mašina
      14. Koliki offtopic

Zemlja u kojoj ljudi skroz prihvataju gubitak anonimnosti, znaju da ih vlada prati na svakom koraku - ne zanima ih uopste to, nego su prihvatili da aplikacijama olaksaju sebi zivot, i uzjedno nemaju kes nikada.
        9+ od 11+ biliona dolara je kroz mobile payments (od toga je >99% WeChat i AliPay, valjda).

A tema se pretvorila u Vaseljenska TV

Member Avatar korisnika Sass Drake
        Na forumu od
        Jun 2009
        Poruka
        1.100
      16. Moja mašina
        • CPU: i5-6600K @ 4.1-4.4GHz, CM Hyper 212 EVO
        • MoBo: Asus Z170-A
        • RAM: 16GiB DDR4 3200MT/s 16-18-18-36 (2x Kingston HyperX Predator HX432C16PB3K2/16))
        • VGA: Gainward GeForce GTX 750 2GiB GDDR5 singleslot
        • MON: Dell P2414H
        • HDD: Samsung 850 EVO && WD2003FZEX-00Z4SA0 && Barracuda 7200.12 500418 ST3500418AS
        • OPT: LG SH-224DB
        • Case: CM Silencio 452 + Corsair VS550
        • SND: Integrisana Realtek ALC892
        • LAP: Dell E6410 (i7-620M, 8GiB, NVS3100M, 320GB Win2019 x64)
        • INET: DSL
        • Ostalo: Samsung SM-G388F Galaxy Xcover 3 (Android v5.1.1)
      17. Valjda 9 od 11 milijardi dolara, a ne biliona.
        There is no place like ::1

Member Avatar korisnika vatrogasac53
        Na forumu od
        Jun 2008
        Poruka
        927
      19. Moja mašina
        • CPU: Intel 9900k
        • MoBo: ASUS ROG Strix Z370-F Gaming
        • RAM: G.Skill Trident Z 3200Mhz cl16
        • VGA: RTX 2070 Super
        • MON: BenQ Design 4k 27"
        • HDD: Samsung 840 Evo, WD Red 2Tb
        • OPT: Teleskop
        • Case: Next Fractal R5
        • SND: USB Dac
        • INET: DSL
        • Ostalo: Valjevsko pivo
      20. Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        Dok ne nadjem nesto slicmo za Svedsku, evo odlican WSJ report o tome koliko je Kina cashless.
        https://youtu.be/75AXINUL47g
        Kina je 2016.imala preko 11 biliona dolara GDP, a preko 9 biliona je mobile payments! Mnoha mesta uopste ne prihvataju druge nacine placanja.

Cudno da nasi tamo ne pominju ovakve stvari.

Teško je porediti Švedsku i Kinu, jer je Kina mnogo dalje odmakla sa onlajn/mobilnim plaćanjima. U Švedskoj se u 95 posto slučajeva koriste kartice i Swish (mobilno plaćanje), što jeste napredak (ili nazadovanje zavisi kako gledate) u odnosu na Evropu, ali ne može da se meri sa Kinezima.

Wechat i Alipay jesu budućnost (koriste se i van Kine), samo je pitanje da li će zemlje implementirati ove sisteme ili će same stvoriti svoje (kao što je gorepomenuti Swish u Švedskoj).

Ono što je činjenica da se prodavci sve više "beče" kad vide keš.

Banned Avatar korisnika -=crusader=-
        Na forumu od
        Feb 2005
        Poruka
        1.028
      22. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K / Megahalems / Noctua A15
        • MoBo: Sabertooth P67
        • RAM: 8GB Mushkin RL CL9 1866Mhz
        • VGA: Gigabyte GTX1080Ti OC
        • HDD: Samsung 850 EVO 250GB / 7TB WD Red
        • Case: NZXT Phantom / Noctua / Strider Plus 850W
        • SND: Onkyo 646 / Jamo 506 HCS3
        • LAP: HP ProBook 6560b
        • TV: Samsung 50JU6872
        • Ostalo: SS Apex RAW / Razer Naga / Logitech K400
      23. Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        Koliki offtopic

Zemlja u kojoj ljudi skroz prihvataju gubitak anonimnosti, znaju da ih vlada prati na svakom koraku - ne zanima ih uopste to, nego su prihvatili da aplikacijama olaksaju sebi zivot, i uzjedno nemaju kes nikada.
        9+ od 11+ biliona dolara je kroz mobile payments (od toga je >99% WeChat i AliPay, valjda).

A tema se pretvorila u Vaseljenska TV
        vaseljenska tv ili ne legal tender se prebacuje na digitali format iskljucivo i samo zbog kontrole to je valjda i predskolskom uzrastu vec jasno

dal mi je laksi zivot da nosim novcanik ili telefon ne znam, a svakako tu "olaksicu" ne bih menjao da u svakom trenutku, tamo neko, iz razloga x moze da uradi ovo pojedincima (meni)...

Menjao -=crusader=- : 11.06.2018. u 16:22

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      25. Moja mašina
      26. Citat Citiram korisnika: Sass Drake Pogledaj poruku
        Valjda 9 od 11 milijardi dolara, a ne biliona.
        Biliona od biliona. GDP Kine je u bilionima dolara, ne milijardama (i nas je preko 11 miljardi dolara).
        A evo i oko 2:50 kaze da je "9 trillion in mobile payments" (sto se prevodu kao 9 biliona za ostatak sveta):
        https://youtu.be/75AXINUL47g?t=160

Za samu temu, nije toliko bitno sto su ovo mobilna placanja, vec CASHLESS. U stvari, u Kini je kolicina cashless placanja jos veca, 9 biliona je samo udeo preko mobilnog, a kartice se tek dodaju posle toga, kao i online shopping, valjda (za kartice sam siguran, za online shopping nisam siguran u kom udelu).

Citat Citiram korisnika: -=crusader=- Pogledaj poruku
        vaseljenska tv ili ne legal tender se prebacuje na digitali format iskljucivo i samo zbog kontrole to je valjda i predskolskom uzrastu vec jasno
        Sto nije lose. Vlade & Co vec imaju dovoljno kontrole i mogu uraditi i vise nego 99.99% ljudi moze da zamisli, bukvalno.
        Ovako samo nece biti Pera Peric, koji vara na trista nacina.

Ovde nema vise "nisam ti pozajmio", "ma sta me briga, nemam nista svoje"... mislim, nije dovoljan WeChat za to, ali ide u tom smeru.

dal mi je laksi zivot da nosim novcanik ili telefon ne znam, a svakako tu "olaksicu" ne bih menjao da u svakom trenutku, tamo neko, iz razloga x moze da uradi ovo pojedincima (meni)...
        <snip>
        Ma jeste I to se ne moze desiti novcu?
        Onog trenutka kada bi neko ovako nesto uradio, novac bi tek izgubio na vrednosti. Sta ti znaci novac, kada je njegova vrednost isto 0, vlade vise ne garantuju za njega onda?
        Ovo vec ide u teorije novca (tj. kako novac u stvari funkcionise u crevca).
        Menjao alfaunits : 11.06.2018. u 16:52

Banned
        Na forumu od
        Nov 2017
        Poruka
        446
        Meni jedino nije jasno kako je cashless tema u 2018. pa srpske starice od 70 godina 95% vremena placaju karticama, jedino kada vade kes je kada idu na pijacu. Sta je sad kao Kina neka zaostalija zemlja od Srbije pa treba da se cudimo sto tamo svako ima mobilni i placa preko mobilnih aplikacija? Kina je bre za Srbiju spejs satl u svakom pogledu a imaju znatno mladju populaciju od nas koja je pritom veoma tehnicki potkovana tako da nista od ovoga uopste ne cudi. Mi da imamo jednu fabriku mobilnih a ne sto kao Kina menjali bi mobilne kao carape svakih mesec dana.

Sto se Alipay tice, pa Aliexpress i jeste kineska verzija Amazona i kao Amazon tezi da pojede sve ostale nacine trgovine. Pritom je projekat kineske vlade u pitanju iako se reklamira kao privatna firma i poor mans success story. Alibaba je tu za B2B trgovinu a Aliexpress za B2C. Amazon nema pandan Alibabi jer nemaju direktan pristup fabrikama posto su fabrike u Kini jelte a ne u US of A. Bice opasan fajt u buducnosti izmedju Amazona i Aliexpress na B2C bojnom polju, pogotovo na evropskom trzistu. Amazon se opasno siri, kada sam se ja prvi put registrovao da kupim nesto pre xy godina to je bio US only webstore. Danas mogu da narucim stvari iz Nemacke, Spanije i da platim zero postarine u odredjenim slucajevima sto moze i na Aliexpress. Ostali sto naplacuju postarinu za sve su u veoma podredjenoj situaciji jer kupci uvek gledaju kako da ustede.

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      29. Moja mašina
      30. Citat Citiram korisnika: enterthevoid Pogledaj poruku
        Meni jedino nije jasno kako je cashless tema u 2018. pa srpske starice od 70 godina 95% vremena placaju karticama
        Odakle ti to?
        Obzirom na to da zvanicno nije ni blizu te cifre

jedino kada vade kes je kada idu na pijacu.
        U Kini je i na pijaci to osnova.

Mislim, nije to nista novo u stvari. U Africi su mobilna placanja jos 2003. bila tipicna. Ne standard, ali prilicno tipicna za pijacu, barem vece prodaje.
        Ali da mobile payments cine >81% GDPa (a ko zna koliki je to % placanja u stvari), kad je >2biliona $ u stvari export:
        https://wits.worldbank.org/CountryPr.../Product/Total
        Maltene se kes ne koristi

Kod nas cim stigne penzija, sve se naguraju u svoju banku da sve podignu.

Pitanje je samo kada, i da li cemo napraviti neki efikasan sistem, ili ce nam biti podmetnut tudji.

Jos mi se vise "Sajborzin" odnos prema "prikupljanju podataka": "Oni vec sve znaju o meni, sab me gabri".

Member Avatar korisnika Alister
        Na forumu od
        Jul 2001
        Poruka
        3.484
        Alfa, sto ti smeta cash toliko ?

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621