Šta je novo?

Laptop za studenta

mihailo998

Poštovan
Učlanjen(a)
09.08.2014
Poruke
570
Poena
70
Pozdrav

Devojka me zamolila da pitam treba joj laptop za arhitekturu (autocad, ps, rhino,...) uglavnom programi tog tipa. Takodje ukoliko mislite da je desk varijanta dosta isplativija onda moze i to, ali kazem ona bi pre laptop. Budzet je oko 500-550€. Laptop joj treba hitno planira vec u ponedeljak da ga uzme (kupuje u srbiji).

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
nece se usreciti sa novim laptopom za te pare i tu namenu...za te pare (i poprilicno jace) u srbiji ima samo low mid tier sto znaci nit smrdi nit mirise ni po specifikacijama a tek ne po izradi a to opet nije zanemarljiv budzet.polovno je sasvim druga prica,i ako je,kao sto predpostavljam da jeste bas bas bas zapela za laptop prednost bi da polovnom i to sa ovog foruma.razlozi ocigledni,najcesce prodavci nisu nasumicni preprodavci sa kp vec admini u firmama koji prodaju stare laptope iz firmi vs raznoraznog pijacnog uvoza sa kp i ostalih.

sa druge strane,mislim da se moze sastaviti 2200g amd konfa i nova za te pare u beogradskim maloprodajama za taj novac,ali ostaje pitanje dal ima monitor ili neki bar pristojni TV koji moze da posluzi dok ne kupi...za Ps joj svakako treba uzela desktop ili laptop.polovno naravno mogla bi odjednom cak i bolju masinu odjednom da zavrsi.

suma sumarum - ako moze polovno moze da se provuce sa polovnim laptopom odavde,ako mora novo (zbog rata ili sl) za te pare po mom iskrenom misljenju samo i iskljucivo desktop.
 
Evo da javim nagovorio sam je da kod mene radi neko vreme dok nam ne prodje ispitni rok. Tako da ima vremena da razmisli. Do sad je koristila bukvalno kantu tako da ce joj svakako biti bolje. Monitor ima neki 720p i on je katastrofa mala dijagonala lose boje... Nisu objekti toliko zhtevni i komplikovani a i do sad sam joj uglavnom ja renderovao neke jace radove.

Znam da bi najbolje bilo da ima oba i laptop i desk. Ali trenutnl budzet ne dozvoljava vise. Ukoliko mislite da je desk bolje resenje ja cu joj reci. Uostalom ja sam evo zavrsio prvu godinu bez laptopa iako 99% ljudi ima laptop i cude mi se kako mogu bez njega.

Sto se tice polovnog mogo bi da joj preporucim jedino uz neku garanciju jer ne uzimam za sebe.

Pitacu je sutra da li planira rate ili kes pa cu javiti...

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa kad je u pitanju sirova hardverska snaga, to je naravno na strani desktopa. Ozbiljnije konfiguracije za laptopopove, mislim da bi morala da duplira budzet. Nek ona ustedi ako moze jos koji dinar, nek poveca budzet a do tad nek se snalazi nekako ;)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na predlozima ali dupli budzet stvarno nije moguc e sad ne znam ni koliko i da li moze iznad ovoga. Prenecu joj sutra kakva je situacija i desk/lap varijanta. Pa nek odluci. I onda nastavljamo da biramo.

Okacicu posle i njenu konfu koju je do sad koristila kad saznam. Cisto da vidite koje muke je do sad imala.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ako joj odgovara desktop (ne mora da radi na fakultetu) neka ne razmišlja o laptopu. Ono što je @ivanbass1 naveo gore je minimum, a košta 100€ iznad budžeta. Za taj novac može uzeti sličan procesor i grafiku (2400G), duplo više memorije (16GB), veći i brži HDD (2TB 7200rpm) i novi 21-22" fullHD monitor. Mada bih ja uzeo 250 GB SSD umesto hard diska i kupio polovan monitor za ~50€. Opcija je i da uzme samo 8GB memorije pa kasnije doda još toliko, ako je budžet ograničen.
 
Poslednja izmena:
Evo kao sto sam rekao

Amd athlon II X2 215
Asrock N68s
Ddr2 3gb
Radeon HD 4550 500mb

Ovo je sa cpuz posto ona ne zna ni sta ima...

Definitivno hoce laptop

Danas u toku dana javljam i ostatak za budzet posto treba da vidi i ona sa svojima.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Taj laptop ima ravno duplo losiji procesor i grafika je daleko losija od onog koji sam okacio. Skuplji jeste, ali ako se uzima za cele studije, bolje da se saceka malo i poveca budzet, nego da se uzima duplo losiji laptop radi ustede od 80-90e..
 
Legenda kaže da na ovom forumu nikad niko nije tražio laptop sa određenim budžetom, a da mu ljudi nisu savjetovali da poveća budžet i da skuplja pare.

Okej je reći nekome da neće moći obavljati takve radnje bez problema na toj konfiguraciji, ali nije svako u stanju da udupla budžet ili čeka pola godine da spadnu cijene ili pare sa neba.

Slažem se da je bolja solucija desktop u svakom slučaju (pošto vidim da i to dolazi u obzir čitajući prvi post) ili eventualno nešto polovno.
 
Poslednja izmena:
Pa realno laptop nije nešto što se kupuje hitno i za fiksni budžet. Ako jeste, neće da izađe na dobro, a to jako nervira bilo kog entuzijastu.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Koji god da kupi laptop sa i5 7200u ili i5 8250u oba su zalemljena , koji god da kupi nece moci kasniji upgrade procesora , ima laptopova i sa sa 8250u za 63.000 dinara ali su 1366x768 https://uspon.rs/productdetails/lap...o.rs&utm_campaign=pametno.rs&utm_medium=click HP ProBook 450 G5 je odlican laptop ali steta sto je losa rezolucija na ovom modelu iako se uklapa u budzet barem je hard disk na 7.200 rpm obrtaja , 1366x768 jeste bedna rezolucija za 2018 godinu ali ako je stvarno hitna kupovina onda je ovaj HP dobra ponuda.
 
sve su to realno bacene i to znacajne pare.cak i onaj ivanbass-ov plastikaner bas zato sto je mid tier plastikaner,samo je pitanje trenutka kad ce nesto da se cukne u tom trcanju po faksu i poslu i onda si bacio 500+e na garanciju koju ne mozes da ostvaris.aluminijum/magnezijum ili ne kupovati uopste.druga prica da je to laptop za neku domacicu da skrola po fejsu i isprati koji rijaliti hajlajts,ona ce morati nekad nekom da prezentuje nesto sa tim laptopima i treba da nosi cuknutu plasticnu igrackicu?da ne pricam kako ce ta plastika i sto jeftiniji lemovi na ploci da podnesu produzene sesije u PS-u i cad-u i ostalom...nemojte se salimo i zbunjujemo devojku,low mid tier plasticne igrackice prosto nikako ne mogu ni da joj posluze za ovu namenu.mnogo bolje je da uzme neki metalni ajvibridz sa ssd-om za 200-300e polovno nego ta plastika.

ovde na oglasima ima jako lepog izbora prosumer i malo ozbiljnijih laptopova generaciju dve unazad,sa jos validnim garancijama i to joj je jedino moguce resenje s' obzirom da nece desktop.
 
Kazem radice kod mene neko vreme pa nije vise toliko hitno i na brzinu razmislice lepo ja sam joj objasnio i za polovno, pogledajte sta joj je do sad zavrsavalo posao, sporo i sa mukom ali jeste. Znam da bi vi voleli masine od 1000 evra ali to zaista nije moguce. Na fakultetu ima 300 studenata i retko ko ima zaista dobru masinu tako da se moze svakako.

Polovno jedino sa garancijom sto verujem da je retkost i dalje mi nije javila maks budzet i da li mora novo zbog rata.

Znam i da bi desk bio najbolje resenje pa evo moj sam uzeo pre 5godina polovan za 450€ cak sam prodao 4gb (bilo je 16) i leti za ono sto meni treba. Ali se ona plasi da ce nam ubuduce trebati na faxu vise a tesko da ce biti u mogucnosti da ako uzme sad desk kupuje lap posle.

Hvala svima. Javljam kako se razvija situacija.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo da javim budzet ostaje isti ali ce kupiti polovno jel moze neki savet sta da gleda kod laptopa. Koji proc je minimum koliko rama i grafika, ssd ce ubaciti isto mozda ne odma ali sigurno hoce.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Evo da javim budzet ostaje isti ali ce kupiti polovno jel moze neki savet sta da gleda kod laptopa. Koji proc je minimum koliko rama i grafika, ssd ce ubaciti isto mozda ne odma ali sigurno hoce.
Da je u garnciji bar još neko vreme
 
Potpuno suludo. Ubediste čoveka da kupi polovni laptop, plus mu sad nude uređaje sa kupujem-prodajem.

"Plastikaneru" ne mora da fali ništa ako ga ne bacaka naokolo. Godinama koristim razne verzije od Al kućišta do klasičnih "plastikanera", uglavnom ih u svakom trenutku imam 3-4 u kući (svi u porodici ih koristimo) i do sada nijedan nisam "čuknuo".
 
Poslednja izmena:
Ja sam prošle nedelje uzeo Dell Latitude E5550 preko KP i to pošto sam video isti model oglašen ovde na forumu. Samo sam pretražio KP i našao za 100tinjak eura jeftinije u Beogradu, otišao kod čoveka, izuzetno korektan i prijatan, dogovorili se za mesec dana radne garancije, uzeo dve godine star 15,6" poslovni laptop sa i5 5200u (malo slabiji dc, ali radi posao), 8 GB RAM-a, 128 GB SSD-om, odličnim FHD IPS ekranom, baterijom koja drži oko 4 h i legalnim Win10. Za manje od 250 e mislim da je ono što bi oni koji se prave Englezi rekli – no brejner. Bio sam spreman da uzmem novo, ali za ispod 500 e nisam mogao ni da sanjam ni približnu konfiguraciju, a po kvalitetu izrade, ekrana i originalnom windows-u ta cena se penje na preko 700 e.
Svako ima svoje razloge, garancija je ono što može da bude presudno, ali nikako ne treba isključiti polovne laptopove stare par godina koji su onda koštali preko 1000 e, a sada se prodaju po ceni barem upola manjoj od plastikanera sa uporedivom konfiguracijom, a opet lošijom izradom i nedostatkom nekih premium detalja.
 
Sad smo u fazi cekanja i trazenja da uleti nesto dobro ili sa foruma ili na kp ima vrmena da izabere tako da nije zurba. Pre kupovine cu postaviti ovde da potvrdite dal to valja ili ne.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Pa grafika i jeste u tom procesoru.
 
Nazad
Vrh Dno