Šta je novo?

Predlog - buducnost mobilne telefonije

Robert1975

Poštovan
Učlanjen(a)
05.09.2017
Poruke
49
Poena
55
Sad posto vise operatera nudi "neogranicene" pozive za oko 1000 dinara mesecno, evo jedne ideje.
Prostom racunicom dolazi se do zakljucka da u ovakvoj pretplati cena minuta razgovora iznosi najmanje oko 1000/30/24/60=0.023din ili samo 2.32 pare.
Znaci, cena poziva je znacajno pala, i bilo bi ostvarivo da operater naplacuje pozive po utrosku, bez fiksne naknade, po ceni od 2.32 pare/min.
Ili, neka cena minuta bude pola dinara, sto je skoro 25 puta vise. Ukoliko korisnik razgovara 500 minuta mesecno, tj. nesto vise od 8 sati, sto je vise nego dovoljno, da ne kazem previse, to je oko 250 dinara troska.
Dodajmo tome i SMS, recimo, 300 poruka mesecno, sto je takodje previse, po ceni od 0.5/2=0.25din, sto iznosi 75din. Ukupno 250+75=325din. To je znatno manje od 1000 dinara, a pritom smo cenu minuta povecali cak 25 puta i uzeli primer veoma aktivnog potrosaca.

Nagradno pitanje glasi: cemu onda Viber, mobilni internet i ostale slicne aplikacije, ako cena poziva i poruka moze da bude ovako niska? Zar nije dovoljno unaprediti postojece SMS aplikacije?
Neko je tu nesto smislio, ali mozda to nece bas tako da bude :D
 
Sa tvog stanovišta matematika je u redu.
Sa stanovišta operatera matematika je sledeća: 1000-325=675 dinara manje mesečno.
Savet za tebe, nemoj da se javljaš na radno mesto marketing menadžera, gadno će da se iznenade :)
 
operateri nude neogranicene minute jer niko nece sedeti na telefonu 24/7. ne znam koliko trosi prosecan korosnik ali to verovatno nije vise od 500 minuta. sa neogranicenim minutima ljudi nece ostaviti svoj posao i zapostaviti porodicu da bi procali sa nekim preko telefona. mozda naprave koji minut vise ali ne znacajno, mozda neko hoce ali vecina nece.

tako da ova racunica nema smisla..

internet messengeri poput vibera, wa i sl. su popularni ne samo zbog niske cene ili zato sto su besplatni (na wifi) vec zato sto pruzaju vise mogucnosti od sms-a, slanje slika, videa, bez troskova u roamingu (osim neta) ili za caskanje sa prijateljima iz inostranstva..

Sent from Galaxy S8
 
Da se nadovežem na Pajicin post. Viber WA i ostali servisi su mogući zato što se mobilna telefonija brzo razvijala, i dalje se razvija, pa sad imamo 4G, za koju godinu ćemo imati 5G i tako dalje. Sve to je moguće zahvaljujući tome što računi nisu bili 250 dinara već mnogo mnogo veći. Što manje para bude bilo u mobilnoj telefoniji, sporije će se razvijati ova grana, logično. Mislim da su ove cene sada sasvim ok i da je neki sledeći korak ukidanje naplate rominga koji je i dalje bezobrazno skup za nas indijance. Vip je tu napravio dobar iskorak po meni sa internet dodacima, trebalo bi i ostali da isprate.
 
Poslednja izmena:
Da se nadovežem na Pajicin post. Viber WA i ostali servisi su mogući zato što se mobilna telefonija brzo razvijala, i dalje se razvija, pa sad imamo 4G, za koju godinu ćemo imati 5G i tako dalje. Sve to je moguće zahvaljujući tome što računi nisu bili 250 dinara već mnogo mnogo veći. Što manje para bude bilo u mobilnoj telefoniji, sporije će se razvijati ova grana, logično. Mislim da su ove cene sada sasvim ok i da je neki sledeći korak ukidanje naplate rominga koji je i dalje bezobrazno skup za nas indijance. Vip je tu napravio dobar iskorak po meni sa internet dodacima, trebalo bi i ostali da isprate.

Roming im je najslađa para, čisto sumnjam da će je se odreći ako ne moraju.
 
Naravno, sve je to jasno, ali glavni problem je sto korisnicima koji malo koriste mobilni nisu date povoljne opcije. Ja mali telefon drzim na 2G i punim ga jednom nedeljno. Za net imam lep, veliki tablet i wifi. U zemljama kao sto je Japan, morao bih jos 2011. telefon da prebacim na 3G i punim bateriju 2-3 puta cesce, bez obzira na to sto mi internet na tom uredjaju usopte nije potreban.

Mislim da sa stanovista zacrtanog profita operaterima cena od 1000 din za unlimited plan NIJE isplativa. Ljudi koji predju na unlimited, razgovarace sve vise, odjavice fiksne ako vec nisu. Operaterima je u interesu da podsticu potrosnju, pa odatle i "neogranicena" ponuda. Cena od 1000 din je marketinska i u buducnosti moze samo da se povecava pod izgovorom unapredjenja usluge, povecanja kolicine podataka itd. Dovoljno je pogledati sta se desavalo u drugim zemljama. U SAD je nemoguce naci unlimited ispod 40-50 dolara, a ne zaradjuju tamo svi 4-5K pa da im to bude jeftino.

Ko se navikne na "neograniceno", tesko da ce preci sa konja na magarca. Kad kazu da je 1200, ajde dobro, nije mnogo skuplje, pa onda 1400, sta da se radi. Pa moze i 1600 za unlimited + 30GB za sve aplikacije, a ne samo nekoliko. Kapirate ideju ;)

Koliko ja vidim, jedan veoma lep i koristan izum pretvoren je u masinu za isisavanje novca. Mislim da to ne moze da prodje u 21. veku, i da ce se puno toga promeniti za tridesetak godina...
 
Poslednja izmena:
Eh, da ste me slusali u prosloj deceniji :)
Ne bi morao u Japanu ista cesce da punis telefon nego kod nas, jer je signal svugde EXTRA. Ja sam bio u Koreji, tamo nije ni postojao 2G (GSM) ikada, telefon mi je bio na 3G uvek, obican onaj W802, punio sam ga jednom u 2 nedelje.

Po izvestaju RATELa, ljudi manje pricaju.. prvi put je veci pomak u tom smeru, obicno su bila samo cinculiranja.


Ovo sto nema vise jeftinih tarifa je ishod :( Oni koji imaju najmanje ce placati za one koji imaju puno i puno trose :( Kapitalzam u najgorem.
 
fora je u tome sto ako hoces unlimited pozive i sms za 1000 din, imas i neka ogranicenja. ne mozes da uzmes telefon uz taj paket (kod telenora) i nemas puno neta. polako se menja namena telefona i sada pozivi nisu vise (mnogima) primarna stvar. tu je surf, youtube, deezer, svasta nesto sto nemas u tom paketu za 1000 din i na taj nacin vec teraju ljude na vece tarife.

Sent from Galaxy S8
 
Sa tvog stanovišta matematika je u redu.
Sa stanovišta operatera matematika je sledeća: 1000-325=675 dinara manje mesečno.
Savet za tebe, nemoj da se javljaš na radno mesto marketing menadžera, gadno će da se iznenade :)

Ma ja bih im bio idealan, zato sto tacno znam kako razmisljaju :-devil-:

Tacno je ovo sto kaze alfaunits, neko kome je telefon potreban samo za pozive i poruke, finansira razvoj 4g i 5g koji mu realno nisu potrebni. Na 2g bi sve kostalo do 100 dindzi, pa i "unlimited".

Sa stanovista profitera, stvari se odvijaju perfektno, ali sa stanovista zdravog razuma i inzenjerskog misljenja, sve je postalo besmisleno. Otprilike, kao da od BG do NS putujete preko Pariza, jer to je "fancy". Jel dovoljno dobar glas na 2g, jel sibaju poruke? Zasto onda viber, zasto VoLTE, i zasto glas pretvarati u data? Ovaj clanak CNET-a dobro objasnjava stvari, iako na prvi pogled podrzava LTE u stvari je dosta kritican prema operaterima:
https://www.cnet.com/news/6-reasons-why-youll-eventually-want-voice-over-lte/
Ideja je da se sve prebaci na data transfer jer je to ekonomicnije i dosta jeftinije/isplativije za operatere. Korisnici ce u globalu dobiti "vise", ali i za vise para - hteli ili ne hteli!

Ovo sto kaze pajica da ljudi sve vise koriste Data to je jasna stvar. Ali zasto se onda ne razvija Wifi, nego mobilni net? Svaki noviji telefon ima Wifi modul pored SIM slota. Zasto spajati sve. Odgovor je jasan - zasto je operaterima tako najjeftinije. A ako bi drzava pokrila sve vece gradove i prometne lokacije besplatnim ili barem povoljnim Wifi signalom, svi Data paketi bi postali prilicno nezanimljivi, osim ako vam je potreban internet na njivi ili u sumi (premda je tamo ionako signal ocajan). Znaci, logika je ILI SVE, ILI NISTA: ako hoces telefon moras da finansiras i net, i obratno.

Inace, mislim da besplatni roming koji postoji u EU realno uopste nije "besplatan", jer ako uporedite cene pretplata u Srbiji i npr. Nemackoj, Francuskoj itd, to su mnoooogo vece cene. Nista tu nije besplatno, cak je i skuplje nego ranije. Evo na primer kod naseg Telenora je 100min+100SMS 500 din. a kad sam pogledao za SAD, naveli su prakticno istu ponudu za cak 28 dolara, i to cak u nekom spisku "jeftinih" paketa!? To je smesno, bukvalno nisam verovao sta citam. Poruka je poruka, nebitno da li je poslata preko LTE, preko Vibera ili preko 2g mreze. Sto bi rekli "isto s. drugo pakovanje".
 
Poslednja izmena:
Ostati na 2G je.. suludo. Odrzavati 2G kada postoji i 4G je isto suludo, kod nas postoji vise zbog toga sto ima delova gde ne postoji nijedan drugi signal verovatno, i zbog broja 2G-only telefona.
Lako je Koreji gde sve to proizvodi lokalna kompanija (Samsung), i drzava to subvencionise i promovise (i plus standard omogucava da svi stalno imaju novi telefon - pa ja vidim klince od 2-3 godine, nose oko vrata S7 u Koreji).

Operateri su POHLEPNI. Samo zvanicni profit im nije opadao, ili barem nije se znacajno promenio, a tek nezvanicno (pogotovu Telenor i VIP koji ko zna koliko su iskoristili povezana lica, a koji PI bi smeo da isproveri da li transferne cene tacne tako velikoj firmi?), i to pored ulaganja u >4000 LTE BS (ako se ne varam?), i preko 100mil. EUR u licence (oko 120 valjda do sada?).
Nego, prosto firme koce da vise zaradjuju, a da korisnicima sve naplate odmah.

Sad je kasno da se zalite.
 
Pohlepni su svi, i operateri, i drzava koja se ugradjuje na sve moguce nacine. Ali doci ce i tome kraj, kao i svakoj ljudskoj gluposti.

Ostati na 2g je suludo samo ukoliko ti je potreban net. Coveku kojem mobilni sluzi iskljucivo za pozive i poruke, za sta je prvobitno i napravljen, suludo je da prelazi na 3g a kamoli nesto vise. Nisam ja sad neki teoreticar zavere, ali sve sto radi IT industrija pocinje da deluje veoma, veoma zlonamerno. Umesto da se mobilna telefonija odrzava na 2G a uporedo razvija Wifi/internet, sad se sve tretira kao Data, kao VoLTE i slicne izmisljotine, jer glas u data obliku je skuplji nego glas preko 2g. Da ne govorim o video pozivu. A i sto je najgore, ljudi sve manje razgovaraju... Ima slucajeva da klince vode kod logopeda sa 5 godina, jer ne umeju dve reci da sastave. To je tuzno.

Nego znas li nesto o onome sto sam pitao na drugoj temi https://forum.benchmark.rs/showthread.php?427499-2G-3G-preko-LTE-u-J-Koreji
Zasto su LTE telefoni kompatiblni sa 2g i 3g mrezama, ali 2g/3g telefoni nisu sa LTE mrezom? Sta Koreanci planiraju da urade, i zasto 2g/3g stanice mogu na LTE ali za sad ne mogu i uredjaji?

Barem je USB kompatibilan u oba smera - zamisli sad da USB2 HDD ne mozes da prikljucis na USB3 port :mad:
 
Po ratelovom izvestaju prosecan korisnik u srbiji priča 150min mesečno. Onda je jasno zašto je sada flet, jer to nije više primarna stavka kod korisnika, vec je to postao internet. Sada se paketi segmentiraju po količini data paketa, jer ljudi telefon koriste sve više za konzumiranje internet sadržaja, servisa kap deezer, spotify, car share applikacoje, socijalne mreže... U eri smo instagrama, nije potrebno dalje objašnjenje...
Čet aplikacije su postale primarni vid komunikacije zbog toga sto nude mnogo više od sms-a, rade na wifi, i svako ko ima aplikaciju je deo sistema, nema roaminga, nema troskova...
Slanje slika, video-a, fajlova direktno iz telefona klikom na share dugme je nezamenljivo... Sms i mms su jednostavno zastareli servisi, i treba se okrenuti buducnosti.
Sto se tice operatera, njih nista ne kosta osim troskova odrzavanja baznih stanica i plavanje struje. Tako da oni prodaju maglu, i nije im potrebna pomoc. Oni samo traze najlepšu foliju da je umotaju i stave cvetić...

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Po ratelovom izvestaju prosecan korisnik u srbiji priča 150min mesečno. Onda je jasno zašto je sada flet, jer to nije više primarna stavka kod korisnika, vec je to postao internet.

2010. je prosečan korisnik pričao 75 minuta mesečno (isto po RATEL-ovom izveštaju).
 
Poslednja izmena:
2010. se drugacije racunao broj korisnika, mada nije bio duplo veci.
 
Može i ovako, ukupan broj minuta odlaznih razgovora u celoj 2010. je bio 8,8 mlrd (737 miliona mesečno), a u 1. kvartalu 2018. 3,9 mlrd (1,3 milijarde mesečno).

To je povećanje od 76%.
 
Treba uzeti jos jednu stvar prilikom tumacenja tih izvestaja, vecinu abnormalnih minuta cini mali postotak korisnika, ali imaju veliki volumen.
Agencije za marketing, komercijala i ostale biz tarife trose najviše, i oni ulaze u izveštaj i pumpaju cifru minuta...
Uzmite firme koje su drzavne i imaju umrezene brpjeve.. Pa ti pozovi se isto tarifiraju i ulaze u izvestaj...
A da ne pricam kako se ti brojevi koriste i zloupotrebljavaju za: donesi mi sendvič, uplati kladionicu, cekaj da ti pričam sta bilo sinoć na dezurstvu, itd....
Kada bi sklonili biz tarife, i ekonomiste/marketing/komercijalu ti prosečni minuti bi išli dosta ispod.


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Ostati na 2G jer je "dovoljan"? Ok, u principu jeste dovoljan za razgovor i sms.
U principu, "dovoljan" je i model Golf3 iz 2001. godine; pa opet se proizvode modeli koji imaju daleko savremeniju opremu.
Da se nije ulagalo u 3G/4G, odnosno da je sve isto kao i pre 15 ili 20 godina, mobilnu pretplatu ne bi sada plaćali 10-15eur, već možda 3eur. Ali u tom slučaju verovatno ne bi imali ni "lep, veliki tablet", jer opet dovoljno je imati PC povezan kablom za pristup netu, na koji je nakačen jeftini 15" CRT monitor. A i tu, bez ikakvih ulaganja u xDSL, optiku i sl., 56k internet bi mogao da bude pa skoro džabe. Verovatno je i to nekome dovoljno, a ipak sada mora da plaća npr. 10eur za 10/1Mbps.
Ljudi žele više, brže, bolje... a to ipak košta, bez obzira na šta se odnosi.
 
Poslednja izmena:
Problem je upravo u tome sto se ne ostavlja mogucnost izbora. Ne postoji "backwards compatibility". Ako nesto radi dobro i stabilno, onda ga ne ukidas, nego eventualno DODAJES UZ TO STARO NESTO NOVO.
Savremena civilizacija je postala fakticki "nomadska", svaki dan stizu nove verzije aplikacija, operativnih sistema, sve se menja od danas do sutra, pa cak i kucna tehnika, sto je pre svega u interesu kompanija... To nije racionalno i nece se dobro zavrsiti. Otkud ljudi znaju sta zele? Ako im ne ponudis, nece ni zeleti. Ako coveku koji voli pivo stalno dosipas pivo, on ce ga piti dok ne zavrsi na klinici. Eto, to je sad politika IT industrije.

Postoji nesto sto se zove MERA ili OPTIMUM (MERA U ODNOSU NA NAS) - ja npr. nisam bio zadovoljan dial-upom, ali mi je 10/1 sasvim OK. Posto tu brzinu placam sve manje, poslednji put su bili veoma agresivni kad sam potpisivao ugovor a kasnije sam morao da blokiram mailove provajdera jer su me spamovali ponudama za dodatne usluge. To nije normalno ponasanje, to je ponasanje besnog psihopate u agoniji koje se na zalost preslikava na zaposlene u kompaniji. Nekom je potrebno 100/100 i ja to razumem, ali nemoj brate mene da teras to da uzimam jer nije mi potrebno! Inace, taj tablet koji sam pominjao mi uglavnom skuplja prasinu. Interesuje me da ulazem u desktop i LAN, a ne u Facebook i 4G mrezu. Moj 2G/3G Samsung iz 2008. sa fabrickim OS radi kao "svajcarski sat", stabilnije i pouzdanije od BILO KOG smart telefona, bez obzira na to da li je u pitanju Android, iOS ili nesto trece. I ja bi sad trebalo to da bacim u djubre? Bas "demokratski".

Svima su puna usta komunikacije i globalizacije, a stvari se krecu upravo u suprotnom smeru! Ne postoje vise nikakvi standradi u komunikaciji, meni Gmail aplikacija na Androidu prestane da funkcionise ako je ne update-ujem neko vreme. To je presmesno. Pecinski ljudi su imali cvrsce standarde za komunikaciju.
Ljudima se Win10 laptopovi resetuju u sred prezentacije zbog update-a:))) Jedva sam pronasao neku tzv. Enterprise-LTSB verziju koju bih mozda i stavio na desktop, zato sto radi koliko-toliko stabilno.

Znam da vama to sad zvuci neobicno, ali ko god vam nudi neprekidne inovacije i update svega i svecega, taj vam ne zeli dobro. A ako se pojavi covek koji ce vam napraviti sistem koji moze par hiljada godina da sljaka stabilno, bez ikakve potrebe za "update-om", odmah ga proglasite za Boga jer taj zna sta radi i ima najbolje namere.

Sve je to "mac sa dve ostrice". Pokrenuta je jedna velika prica, i sad od nas zavisi da li ce da se pretvori u lakrdiju, ili ce da sazri u nesto ozbiljno, trajno i upotrebljivo.
 
Ostati na 2G jer je "dovoljan"? Ok, u principu jeste dovoljan za razgovor i sms.
U principu, "dovoljan" je i model Golf3 iz 2001. godine; pa opet se proizvode modeli koji imaju daleko savremeniju opremu.

Evo ceo dan gledam po netu i ne mogu da nađem Golfa 3 iz 2001. Rekoh da uzmem jedan hahaha
 
Heh...Ja sam pronasao svoj Samsung iz 2008, ima jedan Spanac par potpuno novih, nekoriscenih, a Kinezi valjaju "refurbished" tj. vracene u fabricko stanje. Uzeo bih odma par komada da se obezbedim, kad bih znao da ce to biti podrzano jos 30 godina:D

Elektronske komunikacije su trenutno u HAOSU, i za to su krive kako pohlepne kompanije, tako i ljudi. Sto rece neko, ljudi realno sve manje pricaju, nece vise slati ni te poruke preko Vibera, nego ce da zive u nekom virutalnom svetu i gledaju pokretne slike na telefonu. Najbolje da se to ugradi u glavu, pa da ti budu slobodne ruke. Juce neki klinac, sklupcao se na terasi, stavio slusalice i sedi tako satima, gleda nesto, ma ne bi provalio bomba da eksplodira ili da mu Adriana Lima pokaze onu stvar. Uopste, kod mladjih se bas prepoznaje taj "mobilni autizam".

Poenta "mobilnog telefona" bila bi da mozes da odes u bilo koji deo sveta, i da ZNAS da ces moci da komuniciras! A to sad ne postoji, nema jasno definisanih standarda, svako tera svoje i dere gde stigne. Milion frekvencija, protokola, 4-5 generacija opreme za samo tridesetak godina itd. To je jako primitivno. Paradoksalno, elektronske komunikacije su dovele do prekida komunikacije medju ljudima a to uopste ne mora da bude tako, i nece biti tako.

Digitalna telekomunikacija ce doci do svog "optimuma", kao sto je bilo i sa drugim uslugama za siroku distribuciju. Koja kompanija nudi brzu, jacu i vecu struju? Koja kompanija nudi jaci protok vode u slavinama? Niko ni ne razmislja o tome. Cak suprotno, ide se na stednju a ne na povecanje. Potpuno je iracionalno uloziti 600EUR u telefon i onda meriti 100mpbs download na njemu. Ali tako je sa svakom novom modom. U mnogim razvijenim gradovima ljudi odbacuju automobile i voze bicikle, idu peske, koriste gradski prevoz. U prirodi nema nista "neograniceno", resursi su uvek ograniceni, pa tako i radiotalasni resursi. Cvrc milojka. Postoji optimum - ako imas manje onda nisi zadovoljan, a ako imas vise unistavas i sebe i druge.

Microsoft je npr. skapirao da mora da ponudi "backwards compatibility", od sedmice postoji XP mode, postoje i razni programi za virtualizaciju, mora staro da radi na novom!!! Jer nece svi da igraju igrice, neki hoce da naprave sistem koji sljaka stabilno i po 20-30 godina. Na desktopu je to sad prakticno i moguce. Pokusavaju oni s agresivnim update-om na Win10 ali se to nikom ne dopada, neki prelaze na Llinux a neki "hakuju" Win10. Znaci, ako hoce da opstanu, morace da se prilagode optimumu.

Ja mislim da je neko namerno pustio budale da divljaju, da prave profit i investiraju u mreze, istrazivanja, inovacije sve zivo, kako bi se sistem dobro testirao, razvio i na kraju stabilizovao. U jednom momentu ce sve to da "legne" i ljudi se nece baviti brzinama, verzijama svega i svacega i update-ima, nego ce jednostavno sve da sljaka, bas kao sto voda curi iz slavine. I to je to...
 
Poslednja izmena:
Ja 3000 cepam minuta prosečno i meni skroz odgovara total 2 Telenor i da ne mislim.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Ja 3000 cepam minuta prosečno i meni skroz odgovara total 2 Telenor i da ne mislim.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока

Ja mislio da moja žena razbija minute :d, ona troši do 1000min mesečno.
Meni 200 dođe taman na privatnom a na poslovnom mi 250min mesečno završi posao ali moram da priznam da sam ja taj koga stalno zovu i ako bi pogledali cifru za primljenje pozive e onda bih slika o razgovorima bila skroz drugačija.
 
Nazad
Vrh Dno