Šta je novo?

Windows 10 problem

RUS

Čuven
Učlanjen(a)
18.01.2001
Poruke
403
Poena
619
Od pre 2 nedelje javio se problem da kada brišem neki fajl ili folder (bez obzira na veličinu, folder može da bude prazan) računar uspori prikaže da je odradio 99% zadatog i to tako traje 13 sekundi. Proverio sam u Task manageru i utvrdio da to usporenje se javlja zato što HDD se zakuca na 100% zauzeća.

U međuvremenu pojavio se novi problem na svakih 15 minuta iskače window sa cmd.exe kao na priloženoj slici.

Windows je 10 Enterprise verzija 1607. Anti virus je 360 Total Security.

Da li neko ima ideju kako da rešim problem bez reinstalacije Windowsa?
 

Prilozi

  • cmd problem.jpg
    cmd problem.jpg
    132.3 KB · Pregleda: 131
dve nedelje nije ti palo na pamet da ukucas u google besmislena imena foldera (uare... arer...) i exe fajla i kad google ne nadje nista, da pomislis da ti je antivirus s vau vau ranje i da verovatno imas trojanca?
 
Palo mi je napamet da ove besmislene reči potražim na internetu ali mi nije palo napamet da anti virus ne može da nađe trojanca. Skenirao sam računar i sa 360 i sa Windows defenderom i nisu ništa našli.
Predlog za program?

Upravo sam skenirao komp sa Malwarebytes i pronašao je 44 što trojanaca, što malwera ili potencijalno opasnih fajlova, ali pomenuta dva problema su ostala.
 
Poslednja izmena:
Мање секса на монитору или фајервал
 
cmd.exe poziva program koji je verovatno trojanac i kojeg vise nema jer ga je neki antivirus pronasao i unistio.
autor "virusa" je verovatno dobro sakrio mesto odakle se poziva exe fajl - to moze da bude registry ili nesto deseto.
da se meni to desilo, reinstalirao bih sistem.
 
Problem sa cmd.exe prozorom jer rešen - ne pojavljuje se više. Kako ne znam ni sam. Windows je postao nestabilan i jedva sam ga podigao. U donjem desnom uglu sada mi stoji da treba da aktiviram Windows.

Takođe, problem sa zakucavanjem HDD na 100% zauzeća pri brisanju fajlova ili foldera je ostao.
 
Pročešljaj ti to još malo i uradi sfc /scannow u slučaju da je nešto poremetilo system, to ume da se dogodi posle težih čistki-
 
Windows je 10 Enterprise verzija 1607.

Avgust 2016, čudo da je i izdržao ovoliko dugo bez ažruriranja. Windows treba redovno ažurirati da ti hakeri ne rasture sistem, pa nek hejteri pričaju šta hoće, ali samo u svojoj temi. Lepo ti ažuriraj Windows, ako ne pomogne skineš najnoviju verziju, i sveža instalacija.
 
Baš će ažuriranje da mu pomogne kod virusa. I baš ima veze sa hakerima.
Ovo je toliko klasičan slučaj... Mora dobro da ga pročisti sa više alata. Adware, trojan, klasik.... A najpre da digne sistem sa fleške, pa ručno da pobriše sve gluposti, očisti temp foldere, itd...treba malo iskustva i znanja.
Sveža instalacija biće moralna samo ako je vin mnogo urnisan. Možda njemu nije opcija da ga odmah obara.
 
Poslednja izmena:
Nego za šta služi ažuriranje, ako ne da elimiše sigurnosne propuste? Čovek više od 1 i po godinu nije ažurirao, sad će neki tu AV-i da reše problem, a i oni više nisu kompatibilni sa verzijom Windowsa? U ovako matoru verziju može da provali bilo koji haker amater;)
 
Ma kako da ne
 
Kakve sve provale možeš pročitati, nije ni čudo što w10 pravi ljude glupima.

Kako ljudi to sebi mogu da dozvole, zaista mi nije jasno. Prosto osećaš kako ti mozak ide niz vodu posle nekih postova i to ne samo u ovoj temi.

Eh, da sam i ja u mogućnosti za tako nešto, pa da se odmorim.
 
:D
 
nema pouzdanog leka za win posle sedmice,pametnije je uloziti tih 15tak e za licencu i staviti svez win.a umesto sto se edukujes kako da sredis instalaciju koju sa trenutnim iskustvom neces moci da sredis da valja izedukuj se o sigurnosti na netu,nema tog AV programa koji te moze spasiti.dakle edukacija + dobar pop ap bloker (adguard,ublock) i malo logike (tipa ne otvaraj atacmente od ljudi koje ne poznajes i/ili nisi siguran da znaju sa racunarima) i izbecices 99,9999 posto problema.
 
nema pouzdanog leka za win posle sedmice,pametnije je uloziti tih 15tak e za licencu i staviti svez win.a umesto sto se edukujes kako da sredis instalaciju koju sa trenutnim iskustvom neces moci da sredis da valja izedukuj se o sigurnosti na netu,nema tog AV programa koji te moze spasiti.dakle edukacija + dobar pop ap bloker (adguard,ublock) i malo logike (tipa ne otvaraj atacmente od ljudi koje ne poznajes i/ili nisi siguran da znaju sa racunarima) i izbecices 99,9999 posto problema.

Kao što sam već napisao problem sa cmd.exe je rešen.
Drugi problem je delimično rešen sa diskcheckom iz Command Prompt (Admin). Nema više zakucavanja hdd priliko brisanja i preimenovanja fajlova i foldera, ali pravi problem prilikom kopiranja i premeštanja velikih fajlova (ne uvek). Vrerovatno da ću za vikend da instaliram "svež" Windows.

Problem sa zauzećem hdd na 100% je poznat problem koji se javlja na Win10 i niko ne zna zašto se javlja. Ne postoji ni jedinstveno rešenje i najčešće na netu nude 8 različitih rešenja.

Nije mi najjasniji tvoj stav da AV nešto ne može a popup blocker može po pitanju virusa, a još manje mi je jasna tvoja potreba da "edukuješ" nekog ko je na ovom forumu od januara 2001. godine šta sme da se klikne a šta je no-no.
Uzgred virus sam, vrlo verovatno, pokupio pokušavajući da instaliram program Driver easy. Možda nekom koristi ova informacija.

Pozdrav
 
samo si potvrdio ono sto sam napisao,cisto sumnjam da je i najbudjaviji AV te pustio tako tezak i ocigledan malver program da pokrenes,verovatno si rucno gasio sve i na silu instalirao program.sto opet potvrdjuje napisano da,uz svo duzno postovanje godinama,treba jos da se edukujes.

ne postoji ocigledno resenje jer ti je lecen win i to nepoznatim lekom,i sve sto pise kao resenje najverovatnije nikako ne moze da se primeni na tvoj slucaj.morao bi da trazis podrsku za tvoj specificni lek+AV resenje+ediciju win-a,u praksi to niko dovoljno strucan ko bi i mogao da ti pomogne nema.na oficijelne i poznatije kanale za podrsku mozes da zaboravis.

sto se tice popap blokera najagresivniji napadi trenutno su bas putem popapa,i dobar bloker resava ogromnu vecinu pretnji.vecina napada je preslo na ovaj metod jer su svi AV softveri danas (pa i stock win defender) dovoljno dobri da su stare metode vecinom neefikasne.ostaje problem atacmenta,ali se to,uz dozu logike takodje neutralise.
 
Kakve sve provale možeš pročitati, nije ni čudo što w10 pravi ljude glupima.

Kako ljudi to sebi mogu da dozvole, zaista mi nije jasno. Prosto osećaš kako ti mozak ide niz vodu posle nekih postova i to ne samo u ovoj temi.

Eh, da sam i ja u mogućnosti za tako nešto, pa da se odmorim.

Praktičnije samo da citiram čoveka, trebalo bi ovako nešto u sticky.
Mada ponekad imam utisak da se virus bot-ulizma nezadrživo širi...
 
Poslednja izmena:
Imam jednu nedoumicu. Treba da instaliram BitLocker, medjutim kada pokrenem proces izbacuje mi gresku da drive mora biti u NTFS formatu.

"BitLocker Setup requires the drive file system to be NTFS. Convert the file system and run BitLocker Setup again."

I ja sam onda konvertovao sve particije iz FAT32 u NTFS sem jedne koju nisam ni video dok nisam usao u 'Computer Management'. Medjutim ono sto sam primetio je da ta particija nema slovo (tipa C:, F:, D: itd) i da zbog toga nije vidljiva u File Exploreru. To mi i nije toliko bitno da bude vidljiva, medjutim da bih izvrsio konverziju u NTFS ona mora imati dodeljeno slovo.
Pa sad, da li neko ima iskustva sa tim? Jer ja bih to uradio ali ne bih da se zezam i menjam nesto za sta ne znam kakve posledice moze imati kasnije.
 
ne moras da vrsis nikakvu konverziju,skini malo bolji partition program (minitoolov partition wizard free je sasvim dovoljan),pobrisi sve postojece particije,formatiraj u ntfs stavi kao primarnu particiju i to je to.nista nece da bude disku.

predpostavljam da nikakav sistem nije na tom disku?
 
Pa pazi, ja znam da bi resenje bilo da lepo formatiram disk i krenem sve ispocetka... medjutim konverzija je mnogo jednostavnije resenje i zavarsila bi posao bez gubitka podataka (kao sto sam vec rekao, to sam uradio sa ostalim particijama). :)
 
Da nije možda ta Fat32 particija za UEFI ?
 
Ovo pise u Computer manager-u: (iz nekog razloga mi ne dozvoljava da ubacim screenshot)

(C) - Simple -Basic - NTFS - Healthy(Boot, Page File, Crash Dump, Primary Partition)
(F) - Simple - Basic - NTFS - Healthy(Primary Partition)
(Disk 0 partition 2) - Simple - Basic - FAT32 - Healthy(System, Active, Primary Partition)
Nova(E) - Simple - Basic - NTFS - Healthy(Logical Drive)

Kao sto sam opisao u prvom postu, ja bih zeleo da trecoj particiji pridruzim slovo (tipa X), kako bih konvertovao FAT32 u NTFS. Posle konverzije, sto se mene tice slovo mogu da obrisem, pa da opet bude bez imena. Ali ono sto me brine je da li je dobro da se "igram" za tim stvarima, ne bih da kao posledica bude to da posle ne mogu da boot-ujem windows.
 
to su sistemske particije i njih logicno ne mozes da diras.
 
Uspeo sam da odradim ovo.
Naravno pre svega sam bekapovao podatke za svaki slucaj.

Procedura je sledeca.

1. Dodelio sam slovo 'R' drive-u "(Disk 0 partition 2)"
2. Onda sam preko command prompt-a pokrenuo konverziju R drive-a iz FAT32 u NTFS (convert R: /fs:ntfs)
3. Posto je u pitanju sistemski drive prikazala mi se poruka kako konverziju nije moguce odmah izvrsiti vec tek kada se kompjuter restartuje
4. Uradio sam restart i pre nego sto se windows pokrenuo konverzija je pocela i zavrsila se uspesno.

Kada se windows startovao usao sam i proverio da je konverzija zaista zavrsena i drive je sada u NTFS formatu. Nakon toga sam bez problema mogao da aktiviram BitLocker.
 
Nazad
Vrh Dno