Šta je novo?

Mala pomoć za instalaciju Samsung SSD

nindac

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2004
Poruke
45
Poena
309
U cilju "osveženja" mog starog PC-ija koji me već godinama verno služi,
nabavio sam SSD disk od 250GB Samsung 860 EVO (MZ-76E250B/EU) na koji
bih instalirao 64-bitni Windows 7 i koji bi mi služio kao sistemski disk.

Na računaru već imam dva Samsung diska, jedan sistemski od 1 TB (HD103SJ) i jedan
arhivski od 2 TB (HD204UI) koje bih hteo da zadržim i da na njih smeštam podatke.
Ploča je Gygabyte GA-P35-DS3R.

Instalacija windowsa bi išla sa DVD-a. Pošto do sada nemam nikakvog iskustva
sa SSD diskovima, šta bih trebao sve da uradim i da li treba da formatiram disk?

Unapred se zahvaljujem na pomoći.

P.S. Skinuo sam i program Samsung Magician 5.2 za koji sam pročitao da koristi
pri instalaciji SSD-a.
 
bolje skini iso i uz pomoc rufusa napravi instalaciju, mnogo ce brze sve da odradi a i lakse je.

nisu potrebni nikakvi dodatni koraci u vezi ssd-a, ni taj magician ti ne treba. jedino ako slucajno nije izasao neki noviji firmware pa hoces da ga azuriras.
 
Nista ne iskljucuj, nista ne podesavaj, samo otkaci hdd-ove od ploce, u biosu ploce prethodno UKLJUCI AHCI i SNIMI izmene biosa da ostane upamceno i tek onda pokreni instalaciju Win7, prepusti mu da on odradi sve, da formatira i napravi particije koje treba da napravi.
Nece crci sami GARANT.
KAd to sve odradi onda zakaci ponovo hdd-ove na plocu, taj hdd na kome je stari OS mozes da formatiras, odnosno da mu jednostavno "ukines" (obrises) particije u disk management i ponovo da mu uspostavis particiju i brzo je formatiras, nema potrebe za dugim i temeljnim formatom svih 1TB.
To je moj predlog i savet a ti kako hoces.
Nemoj zaboraviti UKLJUCITI ahci u biosu i snimiti izmenu!!!
 
ja sam ssd prikacio na plocu(ova 3 hdd-a nista nisam raskacinjao a na jednom je bio sistem) promenio na ahci stavio da je on prvi posle flesa, odradio instalaciju win7 bez ikakvih problema. Ploca je slicnog godista kao tvoja sve radi super. Nego me zanima jel treba da gasim to indeksiranje i sto? posto ja nisam nista podesavao, trim sam proverio dal radi, radi i to je to.
 
Poslednja izmena:
Lepi kokane, ajde izvuci zasto to da gasi molim te, mene bas zanima, a zaista nemam zivaca citati i traziti, pogotovo post iz 2011. godine kada se jos uvek pokusavalo nesto "ubrzati", "ustedeti", "sacuvati", jer su kontroleri jos uvek bili kod mnogih modela slabi a sami ssd-ovi mali...
Budi drug i izdvoj razlog molim te.
Ne zezam te, zaista me zanima...
 
Ne gasi ništa, samo instaliraj Windows i to je to. Evo kod mene Samsung 830 120GB radi već skoro 7 god. bez gašenja indeksiranja, page file-a, cache-a za bilo koji browser, temp foldera i bilo čega drugog. Ima 51099 radnih sati i 66,91 TB upisa i radi bez greške.
Neće SSD da se "potroši" brzo, kao što je nekad bilo sa starim i manjim modelima (32-64GB), a i oni su uglavnom još živahni, samo nisu više toliko upotrebljivi.
 
Ono sto se mora definisati je razlog tih optimizacija. Neka od tih resenja (pagefile, hibernacija) su bili zbog ustede prostora. sa 8gb rama oni bi zauzimali 16gb, sto je ogromno za disk od 64gb.
Indexing je bio gasen zbog velikog broja upisa na disk. On konstantno osvezava podatke i upisuje nesto cime tehnicki smanjuje radni vek. Definitivno to vise nije briga kao sto je nekada bilo. Sa ili bez indeksiranja, pretraga svakako kratko traje na ssdu. Em su manjih kapaciteta, em je pretraga brza. Da ne pricam o tome da mi pretraga ssd-a (samo sistem i igre) nije ni potrebna, a u retkim situacijama kad jeste, mogu da sacekam par sekundi da on "pretrazi" ceo ssd.

Nemojte puno filozofirati oko necega sto je totalno nebitno.

p.s. pro tip of the day: postoje programi za instant pretragu. Najpopularniji je "everything" ili search everything. Osim njih, alternative NTFS-Search, SwiftSearch, UltraSearch.
Svi rade na isti naci, indeksiranje, ali je ovde bazu fajlova moguce cuvati na drugom mestu. Izmestis ntfs bazu na hdd i miran si. Instant pretraga bez napada na hdd
 
Gde i kako da snimim izmene BIOS-a ? Zašto je to potrebno ? Pozdrav
 
Zeho, ukratko, nand memorija dozvoljava ograničen broj upisa. Tako da treba da upisuješ samo ono što je bitno, a ne ono što je nebitno.
Tražili ste uputstva, dobili ste ih.

Nećete da ih primenite iz vama znanih razloga, fine with me. Vaše pare, vaš disk, vaš život.
 
Gde i kako da snimim izmene BIOS-a ? Zašto je to potrebno ? Pozdrav

Pritisnes dugme za paljenje kompa, cim pocne bilo sta da se ispisuje na ekranu a mozes i pre pocni da na tastaturi pritiscec "del" ili "delite" taster.
Pojavice se BIOS kompjutera (poloce), tamo ispregledas opcije i upalis AHCI ako vec nije upaljen (oznacen kao "enabled").
Kad to nadjes, vidis, proveris, eventualno upalis i promenis, da bi sacuvao promenu prilikom izlaska iz opcija u BIOS-u videces negde opciju SAVE ili SAVE CHANGES ili tako nesto, a moze se i pritiskom na neko dugme na tastaturi da se udje direktno u tu opciju, da li je to F10 ili F12 tako nesto (nebitno, mozda se i razlikuje od ploce do ploce). Bios bude snimljen, izmene upamcene, AHCI ostane upaljen, bolje radi ssd, u stvari ne samo bolje vec pravilno i brze radi.
 
Poslednja izmena:
Zeho, ukratko, nand memorija dozvoljava ograničen broj upisa. Tako da treba da upisuješ samo ono što je bitno, a ne ono što je nebitno.
Tražili ste uputstva, dobili ste ih.

Nećete da ih primenite iz vama znanih razloga, fine with me. Vaše pare, vaš disk, vaš život.

11.7TB.JPG

Za 3 godine i 15 dana upis je malko manji od 12TB, nisam ga stedeo nimalo, programi, igre, upis svega, jedino nisam vrsio veliki DL na njega (torrent-i), neka moze minimum 300TB da upise ovaj moj Samsung 850evo, ja ne nameravam da ga koristim jos 25g sigurno.
Da li sada shvatas koliko je nepotrebno bilo sta iskljucivati da bi se "pristedio" sdd, cak i na slabijim modelima ssd-ova.
Svaki ssd ce barem 100TB da izgura pre nego sto mu dodje do degradacije memoriskih celija.
Da li bilo ko namerava isti ssd da koristi 15-20 godina?
 
meni piše 80% performanse 90% healt u sentinelu, perfect, i piše da je isključen trim, kao da ga ssd podržava da treba da se unapredi sistem ili bios ili drajver.
U drugim testovima sve pokazuje perfektno. E sad dal sentinel laže ili ne j li ga. Takođe nema senzor za temperaturu. Uglavnom čitao sam nešto da prilikom upisa ssd gubi helte ako to ima veze, jedino šta znam da običan hdd ima prednost u odnosu na ssd kad se raskači iz struje može čuva podatke duže vreme, dok kod ssd znaju da se obrišu podaci. Nisam imao slučaj nego sam samo pročitao negde. ja u kompu imam 1 ssd 120 gb neka nepoznata meni marka madafaki tako nekako tu stoji windows 10 i oni osnovni programi, office, photoshop, gom player, winamp, obs, mozzila i slično. I imam 2x hdd, jedan je star oko 500 dana, 1 TB seagate 64 keša, tad kad je uzet bio je oko 90 evra, kod njega sam imao 1 čudan problem - parkiranje glave. Znači nov hdd i čuje se škljoca kad radi, i ja ga reklamiram dobijem drugi hdd, isto se dešava, zamenimo treći opet isto... onda googlamo, i nađemo da ne valja firmware na njemu, iskuca se u notpade nešto, pa se pokrene cmd i to se odradi, i više nema problema...taj hdd je inače 3x brži od ovih hdd što prodaju. I imam jedan od 2 TB, radio možda 200 dana. E sad je tu zezancija, na ovaj od 1tb su mi instalirane igre, i popunjen je hdd, pa sam inače raskačeni 2tb zakačio, i rasteretio ovaj od 1 tb. Mada kada pokrenem igru sa njega, primetio sam to na heartstone, nezahtevna igrica i grafički i ovako, čuje se zvuk HDD ono kao kad greme kad radi nešto grrr krc krc grrr. Dal sam se ja odvikao od normalnih hdd pa mi je to čudno ne znam. Uglavnom taj zvuk se čuje na ovim običnim kućištima, nekom ne smeta al meni kao mozak da grebe, sve mi se čini hoće da crkne hdd. I ja uzmem i izvršim full testove u 3 4 programa i sve perfektno, znači paničarim bezveze zbog glupih zvukova... Trenutno sam puko na gtx1060, pa nemam para da nabavim neki ssd od 250 ili 500 gb, ali za igranje je bolji ssd to nema priče
 
Ako je Windows 7 obavezno je gasenje pagefile i hiberfile.
 
evo meni na win 7, power on - 43 days , 1.81 tb upisa.. :smash:
jel ovo preterano?
 
Imao sam 10GB rama na Windows 7 Pagegile i Hiberfile su mi zauzeli sigurno oko 15GB.
 
Hibernacija se isključuje svakako, a pagefile ostavlja, u zavisnosti od količine RAM-a, od 200MB (zbog nekih programa i igrica) pa na više. Poenta SSD-a i jeste da pagefile (i bilo kakvo keširanje) bude na njemu zbog brzine, a ne na sporom HDD-u.
Uzeo sam nove patike za trčanje, ali nosiću ih samo po kući, da potraju duže. :D
 
Pa to ljudi, to i govorim svo vreme, nema sanse da ga potrosite u normalnom radu, pre ce crci kontroler ili ce biti felefican sam mem. modul pa ce crci zbog svoje nesipravnosti a ne zbog trosenja.

Ne znam sta se desava ali evo 2 dana u dve teme su se ljudi navrzli na podesavanja od pre 8-9 godina a nema potrebe za podesavanjima.
 
Poslednja izmena:
Ljudi obozavaju da robuju svojim stvarima. Kad cujem kako ne treba koristiti neke stvari, slogiram se i kazem da mi to ne pada na pamet. Ja koristim onako kako mi odgovara i kako volim. Ako je to arcenje i ako ce da crkne, onda neka crkne. Da dubim na glavi iz straha necu.
OK, ssd se jednom podesi i nema nikakve razlike kasnije, ali i dalje pricamo o noramlnim funkcijama OS i normalnom koriscenju. Sta ako neka tetka uzme, bas ce ona da zna sta i kako da produzi radni vek.
 
ma pagefile ne bih sklanjao nikako, bas zbog njega i brzine ssd-a mi payback lepo radio, a pre toga imao ogromne stuttere na obicnom hdd-u. takodje pubg, fortnite sve je na ssdu da bi se ubili ti sitni stutteri odnosno preveliki na paybacku. ne stedim, ne zelim da robujem samo mi mnogo deluje za 43 dana 1.81tb upisa po sentinelu..
 
Nije to uopšte mnogo upisa, jer kad izdračunaš, to je ~15TB godišnje, što je ništa. Praktično svaki SSD će da izdrži više od 100TB upisa (ako ne crkne nešto drugo), a to je ~6,6 god. rada.
 
hvala lepo, nisam se ni do sad opterecivao al malo citah temu pa videh da kod mene ide malo vise upisa, al eto izgasih to indeksiranje bar posto u principu i retko nesto i trazim po racunaru.
takodje sam pogresno i mislio da je sve preko 15-20tb upisa mnogo za ssd("nizeg kvaliteta") od 240.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno