Šta je novo?

Prelaz sa Athlona X4 640 na Phenom 955?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

chemist

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2008
Poruke
49
Poena
309
Posto imam stariju konfiguraciju sa 8gb ddr2, sa grafickom 7850 i athlonom x4 640....isplati li se nadgradnja sa jacim procesorom - Phenom 955 (95W)? Sta se realno dobija?
Hvala
 
Koja ploča ? dobitak može da bude dosta veliki.
 
Dobija se do ~10-12% u CPU zahtevnim primenama. Da li se isplati - jedino ako je doplata minimalna.
 
Phenom 955 95W je uvek malo skuplji, jer je redak, a tražen zbog starijih i slabijih ploča koje podržavaju samo do 95W procesore. Burazer je prešao sa 640 na 955 (125W model) i sad može da igra normalno PES 2018, a pre toga mu je radio usporeno. Razlike ima, ali vredi samo ako je sitna doplata ili ako je baš bitno da se odigra neka zahtevnija (ne previše) igra.
 
Phenom 955 95W je uvek malo skuplji, jer je redak, a tražen zbog starijih i slabijih ploča koje podržavaju samo do 95W procesore. Burazer je prešao sa 640 na 955 (125W model) i sad može da igra normalno PES 2018, a pre toga mu je radio usporeno. Razlike ima, ali vredi samo ako je sitna doplata ili ako je baš bitno da se odigra neka zahtevnija (ne previše) igra.

Hvala
 
Vredi sigurno, secam se u ono vreme kad su bili izasli, posle Athlona 2 640 sam presao na Phenom 2 965... Auuuu kakav je to bio prelaz. Velika razlika u igrama u ono vreme, a verujem i sad.
 
Ne ulazi nista u staru platformu, stisni se neko vreme pa krsten upgrade

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ne ulazi nista u staru platformu, stisni se neko vreme pa krsten upgrade

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

+1

Ako se ipak odlucis za upgrade, imas na KP Phenom II X4 945 95W za 2700din, 1000din jeftiniji od 955.

Jeftiniji taj 945 phenom od tvog athlona, makar na oglasima. :D
 
Poslednja izmena:
Sad vidim da ta ploča generalno podržava procesore do 125W, samo ne novije, tako da neki 945 bi mogao taman malo da se klokne (200-300MHz, a možda i više na def. naponu) i dobije još na brzini u odnosu na 640.
 
Sad vidim da ta ploča generalno podržava procesore do 125W, samo ne novije, tako da neki 945 bi mogao taman malo da se klokne (200-300MHz, a možda i više na def. naponu) i dobije još na brzini u odnosu na 640.

Ploca podrzava samo 95w...cuo sam se se phenom vise greje..onda bi trebalo i bolje hladjenje....mogu li koristiti postojeci stock kuler Athlona ili neki drugi?
 
Trebalo bi bolje hlađenje, jer se greje svakako više od Athlona, a ploča podržava Athlon 64 X2 6400+ i još neke 125W procesore, tako da ima malo lufta i za OC.
 
Trebalo bi bolje hlađenje, jer se greje svakako više od Athlona, a ploča podržava Athlon 64 X2 6400+ i još neke 125W procesore, tako da ima malo lufta i za OC.

Ploca ispada podrzava Phenom 955 na 95w, kao najjaci procesor...posto je razlika u ceni izmedju 945 i 955 oko 10eura...verovatno cu se odluciti za 945...koje bi hladjenje moglo da dodje u obzir, a da nije preskupo, a da je i tiho?
 
LC-CC-120 ~20e ili CM 212 EVO ~35e.

Imas na kp 212 evo polovan za 3000din :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Razmisli jos jednom o ovom sto je napisao Dovahpig:
Ne ulazi nista u staru platformu, stisni se neko vreme pa krsten upgrade

Pitanje je da li ces i za koliko novca moci prodati svoj trenutni CPU, a ulozices novac u drugi polovan i isto toliko star; i jos ces ostati sa plocom koja nema USB 3.0, a verovatno neces moci da koristis ni gomilu novog softvera.
 
+1 za predlog koji ti je Dovahpig dao.

Iskreno mislim da nećeš osetiti. Sada su i jedan i drugi toliko stari da su se razlike istopile. Ja imam otključan L3 na ovom mom i odmah ću ti reći da je isto, otključan/zaključan, klokovan/neklokovan.

Ako baš želiš da cediš performanse, dobiješ koji nepotreban fps, uloži u hlađenje koje će da ti ostane za narednu platformu i klokuj tog Athlon-a. Može osetno da se podigne frekvencija. Ne treba ti BE phenom za to.
 
Sta pricate ljudi, gde je isto Athlon2 i Phenom2. Mozes da klokujes Athlona koliko god moze, isto ces klokovati jos lakse Phenom i ima da ga pojede. Phenom2 965 radi na 3.6ghz i kad sam ga zamenio sa i5 2500k jedina razlika je bila u minimum fps.
I ne treba ti nikakvo hladjenje od 35e ili slicno ako neces dusu da mu vadis. Cista nepotrebstina i bacanje novca. Probas sa box coolerom i dobru pastu i nema potrebe za aftermarket hladjenjem.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
Jedina razlika između ta dva procesora na istom taktu je L3 keš. To tada nije značilo previše a sada jako malo do nimalo.
 
Sta pricate ljudi, gde je isto Athlon2 i Phenom2. Mozes da klokujes Athlona koliko god moze, isto ces klokovati jos lakse Phenom i ima da ga pojede. Phenom2 965 radi na 3.6ghz i kad sam ga zamenio sa i5 2500k jedina razlika je bila u minimum fps.
I ne treba ti nikakvo hladjenje od 35e ili slicno ako neces dusu da mu vadis. Cista nepotrebstina i bacanje novca. Probas sa box coolerom i dobru pastu i nema potrebe za aftermarket hladjenjem.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
Cudno, ja kada sam zamenio FX 6300 klokovan na 4.56GHz uz 1866MHz dual channel memoriju i klokovan NB sa i5 4570(koji je slabiji od klokovanog 2500K), progledao sam, drasticna razlika.

Moea da je taj Phenom bio neki poseban primerak, ili je GPU bio bottleneck za oba ;)
 
Svojevremeno sam uradio prelaz baš sa Athlona II x4 na Phenoma II x4... Klok za klok nije značajna razlika, ali ako je u igri max OC onda može da bude velika :) Za Athlon II je plafon negde oko 3.7GHz dok C3 revizija Phenoma ide i preko 4GHz ako se posreći. Dizanjem CPU-NB sa 2GHz na 2.8-3GHz se ubrzava, izmedju ostalog, i pomenuta L3 keš memorija.
 
Poslednja izmena:
Sve mi se cini da ovde komentarisu pojedinci koji nisu imali iskustva sa ova dva procesora. Da se ne vracamo u ono vreme, ali FX nije bio nista bolji od Phenom2 procesora.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
Imao sam Athlon X4 na 2.6GHz, presao na FX 6300, dobio pristojan skok u performansama.

FX 6300 na 4.56GHz uz klokovan NB i ram je ekvivalent Phenom-u X4 na 3.6GHz? Okej :)
 
Druze, ne donosi zakljucke u moje ime. Niti sam ja prvi pomenuo FX niti sam ja rekao to sto si ti sam zakljucio. FX arhitektura bas i nije donela velik napredak od Phenom2 arhitekture. To sam mislio.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
Ne, ti si napisao da prelazak sa Phenom X4 na i5 2500K ne bi doneo mnogo, ja sam rekao da je prelazak sa jaceg procesora, posto je naklokovan FX 6300 sigurno prilicno bolji od Phenoma X4 na slican, eventualno slabiji(4570 je bolji na stock ali ne i od klokovanog 2500) donelo veliko poboljsanje.

Dakle, tvoja tvrdnja da je 2500K slican kao P2 X4 je apsolutno netacna, eto to sam pokusao reci, dao sam i argument zasto ;)
 
Nek si ti meni ziv i zdrav. Ja se odjavljujem od ovakve rasprave. Nisi menjao Athlon za Phenom, nemas cemu da doprineses u ovoj temi jedino neko kvazi argumentovanje o i5 i fx procesoru...a tema je skroz o drugim procesorima.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
Menjao sam Athlon sa FX-om, koji je nesto bolji od Phenoma na stock i svakako bih preporucio zamenu za Phenom X4, a ako moze da se klokne- super :)

Samo to sto si ti napisao, da je jedina razlika izmedju P2 X4 i 2500K u min. fps-u, neko ce lose shvatiti. Ta dva procesora nisu ista klasa.
 
Ja sam prelazio sa Athlon II 270 na Ph II 965be i razlika se osećala svuda, čak i na lakšim aplikacijama, o igrama i jačim programima da ne govorim. Sve je bilo u korist Phenoma. Čak i ako se zanemare jezgra, viša frekvencija i keš se baš dobro osećalo. Naslednik Phenom-a je bio (imam oba sada) FX 6350 lepo nasviran na 4.9GHz je pokazao istu razliku kao Athlon - Phenom.
 
Razlika ce se osetiti u igrama zbog l3 kesa,u aplikacijama uglavnom manje tj u samoj frekvenciji.
Ipak,zbog nedostatka sse 4.1(2) instrukcija kod phenoma neke novije igre nemogu se ni pokrenuti.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno