Šta je novo?

Pravilno punjenje baterije

vulex8

Cenjen
Učlanjen(a)
23.03.2014
Poruke
298
Poena
180
Pre svega molim moderatore da prebace temu ukoliko smatraju da nije postavljena na dobrom mestu!

Kao što piše u naslovu, interesuje me da li se zna koji je najbolji način za punjenje baterija na novim telefonima koji poseduju QC?

Da li je to 0-100%, ili je bolje održavati bateriju na 15-80% ili nešto treće?
Takođe interesuje me da li je štetno i koliko ono što najveći broj ljudi radi, cela noć na punjaču?

Sent from my Pixel using Tapatalk
 
Najbolje je da je puniš od 15 do 80%, tako ćeš maksimalno smanjiti cikluse. Imaš aplikaciju AccuBattery koja će ti govoriti kako najbolje da puniš i kada da isključiš sa punjača.
Ja lično punim preko noći, tako mi je najpraktičnije. Ako ne pazim oko masne hrane i alkohola za sopstveno zdravlje, ne pada mi na pamet da razmišljam o tome kako ću puniti bateriju :) Jedino što gledam je da nikad ne padne ispod 5%.
 
AccuBattery mi pokazuje da je najbolje da se isključi sa punjača na 80% i da takav način punjenja troši samo 0.2 ciklusa punjenja, pa sam hteo da proverim da li to zaista može produžiti vek baterije

Sent from my Pixel using Tapatalk
 
Tri godine sam nakon prvog punjenja telefona S5 od 0-100% imao sam bateriju kojoj nisam video neke mane kad sam promenio telefon.
Kad mi rikne baterija, ode (menjam) i telefon sigurno, uzimam drugi, pogotovo sada kad imam "nezamnjivu" bateriju (bez otvaranja u servisu), tako da punim samo do 80% i imam tokom dana 20% manje "soka" u telefonu zarad cega, zarad mozda nesto duzeg veka baterije mi ne pada na pamet, a vi ste slobodni pridrzavati se tih saveta... :d
 
Jedino ceka se pridrzavam je utikac prvo u tel pa onda u struju, a drugo izbjegavam fast chardzing preko noci. Sve ostalo ne postujem jer mi je samo bitno da ne ostane baterija prazna.
 
Jedino ceka se pridrzavam je utikac prvo u tel pa onda u struju...

Obratno je ispravno, punjac u struju (da pretvarac dodje pod napon, da se stabilizuje prije povlacenja struje) pa onda kabl u tel. Mislim nece nista biti, ali eto pravilnije je.

Imate onu korisnu app da se ogranici punjenje do odredjenih procenata /zahtjeva root naravno/. Dobra je stvar ono da ne dopunjava kad stoji na punjacu i padaju procenti do odredjene granice.
 
Moderne Li-Ion bateriju su najsrećnije na nekih 50% napunjenosti. Naravno to bas i nije toliko korisno posto ne moze telefon da se koristi svega nekoliko procenata mogućeg ukuonog koriscenja.
Gledaj da ne ides ispod 20% i da je drzis negde oko 50-80 kad mozes.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Могу батерије да буду срећне на 50% али ја сам срећнији када су на 100% а то ми је битније. ;) И ја прво убодем у мобилни, да не обрнем и спојим нешто што не ваља мада већ дуго у спаваћој соби имам укључен пуњач и мрзи ме да га искључујем.
 
Mislim da sam to procitao u upustvu za S7. Utikac prvo ide na tel da se nebi stvorila varnica ako je vec pod strujom.
 
Gledam drugara sa iP6, ne znam da li sam ikad video da mu je baterija iznad 30% i vrlo cesto je stavi na punjac na oko 1-2%. Ne robuje covek telefonu, nikad ni ne pomislja da to nesto steti, jednostavno koristi telefon i uziva[emoji16]
Kad bih mu rekao da je najbolje da ne ostavlja ispod 15, 20% i da ne puni iznad 80% mislio bi da sam lud[emoji23]

S druge strane ja stalno gledam da ne spustam ispod 20 i punim skoro do 100.

Ko je u pravu?
Mislim da je ipak on :)


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Puni se do 90% jer tad resetuje statistiku za battery life :p Ampere mi izbaci notifikaciju kad dođe do 90% i onda ga skidam sa punjača. Tad se i LED dioda prebaci na zelenu boju.
 
Gledam drugara sa iP6, ne znam da li sam ikad video da mu je baterija iznad 30% i vrlo cesto je stavi na punjac na oko 1-2%. Ne robuje covek telefonu, nikad ni ne pomislja da to nesto steti, jednostavno koristi telefon i uziva[emoji16]
Kad bih mu rekao da je najbolje da ne ostavlja ispod 15, 20% i da ne puni iznad 80% mislio bi da sam lud[emoji23]

S druge strane ja stalno gledam da ne spustam ispod 20 i punim skoro do 100.

Ko je u pravu?
Mislim da je ipak on :)


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Na stranu "opsluživanje" i "udovoljavanje" telefonu, mislim da je ipak on taj koji robuje telefonu. Na iP6 mu tih 30% ode za malo više od pola sata korišćenja a isto toliko mu treba i da napuni do tih 30% dok ga koristi. Tako da je non stop punjačem vezan za steker.
Mislim da nema ništa teško jednostavno skinuti telefon sa punjača 20-30 min pre kada stigne do 80% ako ste već tako u mogućnosti, tj kod kuće ste, ne treba vam puna baterija za ceo dan korišćenja itd... I tako koliko toliko produžiti vek baterije

Sent from my Pixel using Tapatalk
 
Sedeo je pored mene i sigurno sat, sat i po gledao u flash score dok mu nije palo na 3-4% i onda ga je tek ostavio. Bilo je na niskom osvetljenju.

Jednostavno ne mari lik :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ajde ne zezajte, napuniš telefon do 100% i vozi Miško. Samo ne daj da se skroz baterija isprazni.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ja uveče zakacim na koliko god da ima posto, a ujutru skinem, procente ne gledam.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Zavisi od baterija, nikakva briga neće ih spasiti da crknu ako su đ.u.b.r.e. A takve mogu da budu i u S7 i u IP7.
Od kada sam jako davno prešao sa Alkatela, preko Simensa, pa Nokije na SE i sada Sony...ne obraćam pažnju na bateriju.
Stavim ih na punjač kada padnu oko 10%, ne skidam dok se ne napune ili kada se setim par sati posle toga. Ili stoji po celu noć. I drže i dalje danima.
Baterije koje su mi u K800i, T700, i na jednom matorom ženinom Samsungu (neki GT-xxxx, 4"), drže maltene kao i prvog dana. Mobilni se i dalje koriste, btw.
Svi HTC-i, svi LG-ji, nokije, svi ostali samsunzi iz mog okruženja (tj. njihove baterije) i još neki da ne nabrajam baš sve...menjano, crkavalo, smanjilo kapacitete...ali baš svi.
 
Poslednja izmena:
Postoji jedna bitnija stavka od punjenja a to je temperatura.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Postoji jedna bitnija stavka od punjenja a to je temperatura.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
Pozeljno da ne prelazi 40 °C i da se ne koristi tel dok je na punjacu, posebno danas kada postoje QC i nema potrebe.

Neki dan stavio novu Polarcell da osvjezim 3g staru batt, vidjemo posle par sesija:

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
d90510600b418a38eed26e7f856a70d7.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno