Šta je novo?

Quadral Sound System 5.1 povezivanje - potrebni saveti

B@K@

Slavan
Učlanjen(a)
02.10.2005
Poruke
530
Poena
395
Moja oprema  
Laptop
Lenovo Legion Y540-15IRH
Mobilni telefon
HTC U11
Pristup internetu
  1. Optički internet
Društvo, skoro sam nabavio navedeni 5.1 sistem u nameri da ga povežem sa računarom i uživam u tom okružujućem zvuku prilikom gledanja filmova, a i ostalog. Nisam baš mnogo razmišljao, videh piše aktivni sabvufer, kontao ne treba pojačalo (risiver) i samo sam uzeo.
Tek naknadno sam skontao da mi u stvari treba neki izvor za taj zvuk (risiver, 5.1 dac, šta li već).

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Na 4. slici se vidi poleđina sub-a i konektori koji tu postoje, a na 3. kako se povezuju sateliti. Uz zvučnike sam dobio 5 dvožilnih kablova za ogoljenim žicama na oba kraja (za satelite, kontam), kao i jedan kabl sa po 2 činča sa obe strane, koji je sa jedne strane nastavljen Y kablom koji se završava jednim činčem (kontam to je za mono izlaz za subwoofer na risiveru).

Ono što bih ja želeo je da ovaj sistem pre svega povežem sa računarom iz potpisa (ploča je MSI H61MA-E35), na kom trenutno svira Microlab FC 330 preko DAC FX-Audio X3 koji je sa računarom povezan USB kablom. Za monitor koristim Sony KD-43XE7077 na koji je prikačen i Sony PS4 Pro, a tu se pride nalazi i jedan STB za MTS-ov IPTV.
Ideja je bila da Microlab prebacim na TV za (ređe) prilike kad se igram na PS4 ili (još ređe) kada gledam TV (pretežno sport), a da Quadral uposlim na računaru (filmovi i muzika najviše).

Kako biste vi sve to povezali, koju konfiguraciju biste napravili, kako biste to sve povezali, šta mi je potrebno i šta mi savetujete još da dokupim - neki risiver, 5.1 DAC ili šta već?

Hvala unapred!:wave:
 
Ukratko, treba ti 5.1 risiver koga ćeš povezati preko HDMI-ja sa kompom (izlaz na grafičkoj) i podesiti da ti default playback device bude HDMI i da radi audio passthrough, to se namesti u drajverima, ne znam gde tačno, pogledaćeš.
 
Ovo je pasivan set, kao što si ukapirao. Trebaće ti osnovni model 5.1 risivera i to ne prejak da ne bi spalio satelite i vufer. Dakle 40-50 w po kanalu
Imaš lepih H/K i NAD risivera za male pare.

Risiveri uglavnom imaju LFE izlaz za sabvufer (jedan činč), tako da ćeš tu da povežeš levi činč low power inputa na sabvuferu.

Povezivanje sa kompjuterom možeš kako čika peja reče hdmi kablom (ako ga avr ima) inače, analogna konekcija je takođe okej.
 
Hvala čika pejo i lepi kokane, od vas sam se i nadao odgovoru! :)

Elem, pitanje za povezivanje preko HDMI-ja - u čemu je prednost toga? I kako ću onda sa video izlazom, imam samo jedan HDMI na kartici (plus DVI i display port)?
Drugo pitanje - zašto samo levi činč low power inputa? Video sam da je bio povezan preko oba činča i nastavljen Y kablom, zato pitam.
Treće pitanje - imate li predlog za neki konkretni risiver, što povoljniji (može i malo manje povoljan, ako baš vredi), jer kapiram da ovi zvučnici nisu neki poseban kvalitet?
 
prednost povezivanja HDMI kablom je mnogo veća propusna moć.
dakle, kroz njega je moguće provući i "gabaritnije" lossless formate, kao što su dolby true HD i dts master audio, a spdif-om si ograničen na lossy AC3 i dts.

drugo pitanje iskreno ne razumem. i dvi i hdmi i dp su digitalni izlazi i svi mogu, ako hoćeš, i istovremeno da rade.
hdmi se najnormalnije bode u AV risiver, i iz njega ide hdmi-out u tv (naravno, ukoliko AVR ima hdmi)


dakle, da bi uživao u full ugođaju,
1
- kupi noviji risiver koji ima hdmi ulaze i podržava nove lossless formate
2
- kompjuter, ps4 i tv set top box poveži hdmi kablovima na AVR , iz risivera hdmi-out do televizora. ne postoji bolja digitalna konekcija
takođe ti nisu potrebne dodatne zvučne kartice (a ni taj dac) jer hdmi šalje digitalni bitstrim.
3
- na quadral sabvuferu (iz razloga starosti) nemaš poseban LFE činč ( kao što na AVR imaš "subwoofer out") ,
tako da taj jedan izlaz sa AVR, šalješ logično jednim činčem na levi (mono) low power in činč na quadral sub-u.
naravno na sabvufer ne kačiš nikakve zvučnike (iako postoje high power input i outputi, to je sasvim druga matematika koja te ne zanima)
nego ih kačiš na risiver, čisto da ne bude zabune.
 
Poslednja izmena:
Ma ono što sam ja pitao je - ako povežem risiver preko HDMI-ja na grafičkoj na kojoj imam samo jedan HDMI, kako ću monitor da povežem? :) Ali sam onda shvatio da imam i HDMI na ploči, pa me zanima je l' ste to tako zamislili - monitor na HDMI na grafičkoj, risiver na HDMI na ploči i to je to?
 
Ne, risiveri imaju i HDMI izlaz kojim se prosleđuje signal dalje do monitora/TV-a, recimo:

C649CA408BA84B5CAB8FF131A8463963_12075_2994x1136_b45b94b2c083c61a2761d89e0d91bd6d.jpg

Gornji levi ugao.
 
Aha, tako znači. E sad tu može da bude problem, jer meni treba HDMI 2.0 jer puštam signal na TV UHD@60Hz. :(
 
Hvala, pejo, moraću onda malo da istražim, video sam da ima risivera na KP za koje piše da to podržavaju, ali cene kreću od 150 e, pa naviše. To je ok, ali onda ispadne veća dara nego mera i premašuje prvobitnu zamisao, mogao sam onda i bolje zvučnike da tražim, što će verovatno na kraju i da se desi. :D
 
Poslednja izmena:
To vidim i ja, samo 1080p pass-through.

Najjeftiniji koji ja vidim da podržava je ovaj
https://www.kupujemprodajem.com/Onk...B-HDMI-60219125-oglas.htm?filter_id=210596314, sledeći je na 170, pa ~200 i naviše.
A ja kontao ipak neki jeftiniji.

A koji je realan nedostatak povezivanja starijih risivera na integrisanu zvučnu putem 3 kabla činčevi-bananica?

U slučaju da nabavim ipak neki od ovih skupljih i novijih risivera, da li bi onda i PS4 Pro mogao da povežem preko risivera i da pass through na HDMI out isto funkcioniše i za PS4 i za računar?
 
naravno. to za to i služi.
 
Nazad
Vrh Dno