Šta je novo?

Sony DSC-QX10 vs Galaxy K Zoom

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,784
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Zanima me da li je neko imao prilike da uporedi ova dva uredjaja?

Jako mi nedostaje opticki zum na telefonu ali da ne ulazim sad u dubiozu oko 1.5GB RAM memorije u 2018 voleo bih da nadjem neku upotrebljiviju Android alternativu.

Najviše me brine da Sony nije samo neki gadget i da zapravo Galaxy K Zoom u praksi pravi osetno kvalitetnije fotografije.

Temu sam inace otvorio u ovom podforumu jer je akcenat na fotografiji/video zapisu.

I kada smo već pri toj temi - ima li neka alternativa za DSC-QX? Neki drugi proizvođač?

Edit: znam da K zoom nije poslednja reč tehnike i da ima mnogo boljih fotoaparata ali je svakako najbolji smartohone fotoaparat. I taj koncept mi je jako bio drag i upotrebljiv.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Losija kamera sigurno za 20-30% nego na k zoom. Panasonic CM1 mozda nije losa opcija :)
 
Dovoljno je pogledati po 10 random semplova i jasno je da QX10 nije losiji u smislu kvaliteta fotografija od K Zoom (u uporednim testovima K zoom nije mogao da pobedi ni S5/Z2, ako se izuzme xenon/opt. zoom).
https://www.flickr.com/search/?q=DSC-QX10+

Ali QX je pilot-projekat i dodatak sa raznim ogranicenjima (jedan clan jos uvek ima bolji QX100 sa 1'' senzorom pa on moze bolje da ti objasni), sony nije ni trebao da pravi takav ''lens camera'' dodatak sa 1/2.3'' senzorom kada iste imaju njihovi telefoni, jedino QX100 i QX1 imaju smisla jer se radi o primetno vecim senzorima. Sa druge strane K Zoom funkcionalan smartfon pa je kupovina Samsunga logicnija.

Ne treba zaboraviti ni koliko su generalno napredovale kamere na telefonima a uz to ni QX10 ni K Zoom nemaju bas sjajan post-processing (brljaju) pa cak i neki danasnji mid-range androidi snimaju malo bolje fotografije (posebno od k zoom), sa gcam/hdr+ portom cak i primetno bolje ali eto, nemaju xenon i opticki zoom i to im je u ovom slucaju ocigledno velika mana.

Na tvom mestu bih zaboravio na oba uredjaja iz naslova teme i kupio bih RX100 mk1 (navodim mk1 zbog cene, noviji od mk2 su skupi), neuporedivo bolja i korisnija sprava od obe igracke a telefon koristi taj koji imas za ono sto je i namenjen :)

PS
Sad videh da je QX10 140e na KP :d Pa za taj novac mogu da se nadju razni polovni Sony NEX koji su mnogo bolji i od QX10 i od K Zoom.
 
Poslednja izmena:
Naleteo sam na jedan beli QX10 za 75€ pa mi se to čini prihvatljivim ukoliko je ful ispravan. Naleteo sam i na par poluispravnih K Zoomova za nešto još manje para (tipa ~50€) pa razmišljam da "popravim" ekran... ali me 1.5GB RAM i 8GB interne užasno odbija od te ideje.

Iskreno, lepo je imati i bokeh i HDR i sve te zezalice ali nije mi to to... a ne daje mi se +200€ za mobilni telefon samo zbog bolje kamere koja opet neće imati ni 3x zuma :D

Ono gde mi je Galaxy K Zoom bio prosto neprevazidjen jesu spontani momenti kada mogu da iskoristim zoom (bilo da slikam bilo da pročitam nešto) ili kada odem na koncert i poželim da snimim nešto - stanem lepo kod tonca (najbolji izvor zvuka) i zumiram koliko mi je drago i dobijem ovako nešto:
[video=youtube;7HpVECCZFOs]https://www.youtube.com/watch?=7HpVECCZFOs[/video]



To sa fotoaparatom mogu samo onda kada znam da ću da idem negde sa namerom da snimam. Telefon je uvek tu. I tu mi je GKZ bio neprevazidjen. Mislim da bih i QX vucarao sa sobom veći deo vremena s obzirom da staje u gotovo svaku torbu - a još na mogu i da ga odvojim od telefona - mogu vam reći da držati 200 grama 5+ minuta u vis nije baš naivna disciplina :d

RX svakako u nekom momentu mislim da nabavim jer mi je jasno da je to "stepenica više".
 
Poslednja izmena:
Pa ocigledno je K Zoom najbolji izbor za tvoj nacin koriscenja (smartfon + kamera u jednom uredjaju), posebno jer ti treba opticki zoom a nosenje QX10 je samo malo ''lakse'' od nosenja RX100 npr. :)

Ili zameni displej na tvom KZ ili nadji neki polovan, dobro ocuvan. Bedak samo sto KZ nema malo vise memorije ali eto.
 
Pa nije da QX10 nema svoje prednosti - može da se skine kada 99% neće trebati, ima svoju bateriju, može se koristiti i odvojeno... što mu sve može biti i mana, zavisi kako se gleda :D

Generalno glavno pitanje je bilo da li QX10 pruža slićan kvalitet kao KZ i da li su neki drugi Azijati slučajno izmislili sve to isto samo za manje para :D

Pošto smo to utvrdili, prelomiću ovih dana da li da se cenkam pošto znam da se taj konkretan QX prodaje sigurno barem pola godine :)
 
Poslednja izmena:
Dobro proveri utiske kako QX10 radi u praksi, hunder i ed_hunter su koristili QX100 i pisali su prednosti i mane (vezano za ergonomiju, konekciju itd.) s tim sto je ta stotka ipak dosta bolja od QX10 i KZ u smislu kvaliteta fotografija.

Na osnovu semplova meni je jasno da QX10 snima malo bolje, detaljnije fotografije od KZ (posebno klasicne daylight, pejzaze), nije neka prevelika razlika ali postoji.
Poredjenje xenona i zoom mogucnosti nije tako lako naci.

Samo cu ti reci da sam pre 3 godine propustio QX100 za 100e, iz bench oglasa, od pouzdanog clana. Velika greska to bese :)
Sada bih ipak pre dodao jos malo para za neki polovan Nex mada QX100 i dalje deluje kao zanimljiva sprava.
 
Poslednja izmena:
Da ali tu već zalazimo u neke druge vode - 176g 3.6x opticki zum... Osetno glomazniji i ne opravdava nešto odluku da se uzme umesto nekog RX100... Barem ne za amatera poput mene.

Znam da je Kodak isto pokušao da napravi te modularne modele za telefon ali da se nisu nešto proslavili... Jel to to u svetu? Nema još nekih rešenja/modela a da imaju jak optički zum?

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Slazem se ali ako naletis negde na QX100 za 100-ak evra to je onda dosta bolja kupovina od QX10 ili KZ samo sto su sanse za to minimalne :)

Postoje jos: https://petapixel.com/2014/09/03/sony-brings-e-mount-lenses-30x-optical-zoom-smartphone-new-qx1-qx30/
Cene QX1 su.. :D

I DxO One (za iUredjaje mada su izgleda izbacili i verziju za Android), bez optickog zuma i sa jos nekim ozbiljnim ogranicenjima: https://www.digitaltrends.com/digital-camera-reviews/dxo-one-review/

Zato i mislim da ti se najvise isplati ili da zamenis ekran na KZ ili da nadjes neki polovan, dobro ocuvan.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno