Šta je novo?

B350, X370 ili X470?

domerj9

Poštovan
Učlanjen(a)
31.08.2016
Poruke
85
Poena
59
Drugar iz Nemacke je odlucio da kupi Ryzen konfu sa 2600X. E sad je nastala dilema koju plocu uzeti (sa MindFactory). On bi se isprsio do nekih 130-140e ali sto manje to bolje. Koliko sam video oni naplacuju i update biosa nekih 15e pa i to treba imati u obziru. Pitanje je koja ploca je najbolji "bang for buck" izbor (dobar vrm, podrska, kvalitet i sta sve ne)?
Ujedno ako neko ima predlog i za memoriju, treba mu 16GB.

Nadam se da nisam zakomplikovao :D

Poslano z mojega HTC One mini 2 z uporabo Tapatalk
 
Ako uzme neku x470 ploču sigurno će da radi sa Ryzen2, neznam kakve su im cene ali nebi trebalo da su skuplje od x370. Ne treba naki naročiti VRM za 2600(x) manj ako ne planira 2700x i da ga nasvira do daske. Neka samo gleda cenu i opremu na ploči po tome šta mu treba od opreme, marka više nije toliko važna što se biosa tiče.
 
@CountMike Najjeftinija je MSI X470 Gaming Plus za 128e. Planira sledece godine da kupi 2700X ali ga definitivno nece nasvirati do kraja, mada ce OC do neke granice (mozda 4.0Ghz)

Poslano z mojega HTC One mini 2 z uporabo Tapatalk
 
Lepa je to i dobra ploča, prilično bogata za cenovni rang.
 
Ta ploča u x370 verziji 30eur manje. Generalno su tako razlike 30-40e.

Prednosti x470 su mi nekako baš sitne tako da bih ja odabrao 'jaču' ploču iz prethodne generacije. Mislim da MSI daje isto neki cashback na ploče iz prethodne generacije, dostupno na Mindfactory pa pogledajte i to.

Jedino ne bih voleo da dajem 15e za bios update, princip. :)
 
Ne bih ni ja davao ali sta ces, ne znam kako drugacije jer on ne zna nikoga sa prvom generacijom da bi mu mogao posuditi CPU samo za upgrade BIOSa. Iz tog razloga smo i gledali X470 jer ako uzmes tih 15e za BIOS to dodje na 5-15e razlike.
Jedino da pogledam sta to MSI nudi pa da povrati bar to za BIOS preko cashback-a :D

Poslano z mojega HTC One mini 2 z uporabo Tapatalk
 
Drugar iz Nemacke je odlucio da kupi Ryzen konfu sa 2600X. E sad je nastala dilema koju plocu uzeti (sa MindFactory). On bi se isprsio do nekih 130-140e ali sto manje to bolje. Koliko sam video oni naplacuju i update biosa nekih 15e pa i to treba imati u obziru. Pitanje je koja ploca je najbolji "bang for buck" izbor (dobar vrm, podrska, kvalitet i sta sve ne)?
Ujedno ako neko ima predlog i za memoriju, treba mu 16GB.

Dobar VRM počinje tek od ASUS Prime X370 Pro, ili X470 Pro, ali ona izlazi iz budžeta, tj. model X470 (oko 163 € kod MindFactory), X370 je trenutno oko 125 €, sa BIOS update tačno negde na limitu od oko 140 €.
Možda da prati narednih dana (ako ne kupuje odmah) MindStar shop, možda naleti neki model na sniženju. Čini mi se da sam juče video MSI X370 Gaming Plus za nepunih 80 € (79,80 tako nešto).

Ali i ta MSI X470 Gaming Plus je sasvim ok za 128 €.

Memorija: klasična preporuka, neka sa Samsung b-die, problem je što se iz oznake/specifikacije ne vidi koji modeli su sigurno b-die, tu se mora kopati i pretraživati po raznim tabelama i spiskovima na forumima, koje su sastavili korisnici.
Siguran izbor je G.Skill Flare X, ali je i prilično skupa, oko 220 € trenutno.

Alternativa: iščeprkati neku povoljniju varijantu sa sajta proizvođača matične ploče (QVL lista), konkretno recimo za MSI X470 Gaming Plus, ova memorija je na listi podržanih, i spada u trenutno najjeftinije sa brzinom od 3200 MHz:

Patriot Viper 4 Series DIMM Kit 16GB, DDR4-3200 (trenutno oko 160 €, mindfactory link).

Još jedna varijanta je da ide na ovu memoriju, nije u MSI QVL, ali po komentarima kupaca na geizhals, radi na puno X370/470 ploča bez problema na 3200 MHz.

G.Skill RipJaws V schwarz DIMM Kit 16GB, DDR4-3200 (trenutno oko 163 €).

Cashback akcije imaju trenutno MSI i ASUS, ali problem je u tome što su ograničene na ploče i procesore prve generacije (B350, X370, Ryzen 1xxx), i obe komponente se moraju kupiti zajedno.

Tvoj drugar može malo uštedeti na poštarini za DHL (9-12 €), ako poruči na sajtu MindFactory u periodu od 00:00-06:00h (Midnight-Shopping, minimalna porudžbina 150 €).
 
Poslednja izmena:
Samo da dodam: Kingston HyperX KHX3600C17D4/8GX je b-die i ima je kod nas po relativno dobroj ceni. Trenutno mi radi na x370 i 2700x na 3200MHz Cl14, može i na 3333 ali ne baš sasvim stabilno, obično rikne an 400 - 500% testa a i neki programi kao recimo Macrium Reflect ne vole pa bacaju greške. To je na skoro automatskim podešavanjima, samo Cl promenjen.
Za 3200MHz, samo DOCP na 3000 a memorija na 3200, Cl smanjen sa 16 na 14 i nema problema. Za 3333MHz, DOCP na 3600 a memorija na 3333MHz ali neće ispod Cl18 pa mu se skoroistohvata kao 3200 sa Cl14.
Što se x470 ploča tiče, nije toliko do samog čipseta nego su ploče sa njim bolje otimizovane za rad sa memorijom., traces na ploči i napajanje za RAM su bolje optimizovani. Manje gubitaka i i boje latencije.
Po tome koniko sam video, za novu ploču samo x470 chipset se isplati ali ko ima x370 i ne mari za Ryzen2 i memoriju preko 3000 - 3200, onda je stariji chipset dovoljan.
 
Poslednja izmena:
U Nemačkoj takođe važi povraćaj robe kupljene online koliko znam. Neka poruči A6-9500, odradi update i vrati ga nazad, kad već naplaćuju 15€ za update. Ne znam zašto planira OC, i to na 2700X (tj. na bilo kom X Ryzen-u, ali u tom slučaju je dobra (čitaj: skupa) ploča obavezna. I kad već ima X470 za 130€, nema smisla uzimati X370 za 20€ manje.
Ja sam uvek za varijantu - solidna B ploča od 70-80€ (Asus Prime B350-Plus je 75€ kod njih), pa ako ti nešto fali, kupi za 2-3 godine opet novu ploču u istom rangu (B450/B550) koja će imati USB 3.1 Gen2, PCI-e 4.0 ili šta već bude aktuelno tada. Za stock 8-core Ryzen je bilo koja naponska sa bar 4 faze i hladnjakom dovoljna. Za OC je potrebno više.
 
Hvala svima na iscrpnim odgovorima. Ja sam mu isto spominjao B350 ploce (prime i kraite) mada je on odlucio da hoce x470. Pa je na kraju odluka pala na X470 Aorus Ultra.
Sto se tice OC ja sam ga nagovarao na to ukoliko bude bilo potrebe.

Hvala na predlozima za memoriju, imacemo ih u vidu. Za sada on ima 16GB Crucial 2133Mhz memoriju. Medjutim, posto je poznato da Ryzen voli brzu memoriju, razmisljao je da kupi brzu. Ja sam ga savetovao da saceka jer ce cene verovatno pasti, a do tada moze ovu OC do 2666Mhz sto i nije toliko lose.
Valjda sam u pravu sto se tog dela tice :D

Trazio sam koliki je all core boost na 2600x ali ne mogu naci. Znam da je na 2700x 4Ghz. Zna li neko mozda?
Jer ako je isto 4GHz onda, kao sto Space Beer kaze, nema smisla OC 2600x?!


Poslano z mojega HTC One mini 2 z uporabo Tapatalk
 
Na 2700x ide i preko 4.2, ponekad 4.3 na dobrom primerku.
 
Hvala svima na iscrpnim odgovorima. Ja sam mu isto spominjao B350 ploce (prime i kraite) mada je on odlucio da hoce x470. Pa je na kraju odluka pala na X470 Aorus Ultra.
Sto se tice OC ja sam ga nagovarao na to ukoliko bude bilo potrebe.

Hvala na predlozima za memoriju, imacemo ih u vidu. Za sada on ima 16GB Crucial 2133Mhz memoriju. Medjutim, posto je poznato da Ryzen voli brzu memoriju, razmisljao je da kupi brzu. Ja sam ga savetovao da saceka jer ce cene verovatno pasti, a do tada moze ovu OC do 2666Mhz sto i nije toliko lose.
Valjda sam u pravu sto se tog dela tice :D

Trazio sam koliki je all core boost na 2600x ali ne mogu naci. Znam da je na 2700x 4Ghz. Zna li neko mozda?
Jer ako je isto 4GHz onda, kao sto Space Beer kaze, nema smisla OC 2600x?!


Poslano z mojega HTC One mini 2 z uporabo Tapatalk

2600X boostuje do 4.2 GHz ali mislim da to nije na svim jezgrima, očekuj nekih 4GHz za sva jezgra. OC bi doneo još nekih 200 MHz (ako imaš sreće) na svim jezgrima. Lično, mislim da tih par stotina MHz od overkloka nije vredno cimanja, veće voltaže i novog kulera za razliku koja je bez benchmarka praktično neprimetna u realnoj upotrebi. 2600X je odličan za držati na stock, uz stock kuler, i pristojna X370 ploča je dobar par za nju (čak bi i dobra B350 bila ok za stock a krajem jula bi trebalo da se pojavi i B450). 2600 bih već overklokovao.
 
Poslednja izmena:
Tek na x470 XFR2 radi u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. I sa x370 pod dovoljno load-a na systemu može da ide i preko 4.2GHz na SVIM jezgrima ili na onoliko jezgara koliko je peotrebno. Videćemo kada dođu kod nas x470 ploče ali verovatno neće biti neke velike razlike u ceni, x370 ploče već ponestaju u našim prodavnicama.
Evo primer kod @F.L.C.X
clocks.png
U programima/igrama će sigurno drugačije da se ponaša , ne traže svi sva jezgra pod punom brzinom ali potencijal je tu.
 
U tom slucaju onda neka stoji na stock, jer kao sto ste rekli, nema smisla kupovati kuler i zezati se za 100-200mhz.
Sto se tice njegovog koristenja, najzahtevnije dve stvari ce biti Streaming i City Skylines koji jede 4/4 procesore (koliko sam video u njegovom slucaju gde je i5 6400 skoro non-stop 100% dok igra) :D


Poslano z mojega HTC One mini 2 z uporabo Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno