Šta je novo?

DDR3 problem

nikolavks

Cenjen
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruke
109
Poena
169
Pozdrav svima,
Problem mi se javio kada sam matičnu iz potpisa zamenio sa GIGABYTE GA-78LMT-USB3 rev. 5,0... Sve komponente, koje su radile na staroj ploči, sam uredno prebacio na ovu drugu i kad sam pokušao da ga uključim ventilatori rade, svetli lampica, ali nema slike na monitoru, proveravao sam posle da li je sve lepo povezano, pokušavao sa drugim kablovima itd, ali ništa...
Posle toga sam izvukao jedan štap rama, a drugi sam ubacivao redom u svaki od četiri slota i kad sam ga ubacio u četvrti, slika se pojavila i uključio se normalno... Onda sam drugi štap probao u tri preostala slota i hoće samo u drugom pa mi sad radi u single channel.
U uputstvu za ploču piše: Channel 0: DDR3_2, DDR3_4, Channel 1: DDR3_1, DDR3_3
Da li je nešto crklo na ploči ili ram nije kompatibilan? Nemam nikog u blizini da bi mogao da mi pozajmi ram za probu...
Ram je: 2x MT16JTF51264AZ – 4GB 1600Mhz cl - 11
 
Poslednja izmena:
Clear cmos, bios update, clear cmos opet, pa vidi da li radi.

Kako radi u single channel kada si povezao u drugi i cetvrti slot?
 
Poslednja izmena:
Clear cmos sam probao više puta, pokušaću da apdejtujem bios...
Slotovi idu 1 - 3 - 2 - 4 četvrti je najbliži procesoru, a drugi je do njega, jedan je siv, a drugi crn...
 
Bios je već najnoviji, tj. jedan jedini koji ima na sajtu da se skine.
 
Evo kako izgleda ploča

Photo.jpg

Za dual channel bi dva štapa rama trebalo da se stave u sive slotove?
 
Jesi ga terao na 1600MHz lili 1333MHz?
 
Pa 1600 je sad, u biosu je sve na default... a kad ih ubodem na primer u sive slotove da bi bilo dual channel, ne mogu ni u bios da uđem, monitor nema signala, samo se ventilatori vrte...

Proradilo je, spustio sam na 1333 i sad radi
 
Poslednja izmena:
Support for 1600(O.C.)/1333/1066 MHz memory modules
 
Moze na ploci da pise sta hoce, ali ako memorijski kontroler CPU ne miriše tu frekvenciju moze da se okaci macku o rep. Teraj to na 1333Mhz , eventualno latence malo zategni, Phenom II vise ima vajde od zategnutih latencija imao nego od frekvencije vece od 1333MHz.
 
Phenom II i ne podržava brže od 1333, ali na staroj ploči nisam ništa dirao i nije bilo problema, pisalo je da radi na 1600 pa me to malo buni...
 
Da ne otvaram novu temu, nastaviću ovde...
Dešavalo mi se povremeno da mi izađe plavi ekran, ali ne tako često pa mi nije smetalo. Sad se dešava da se zamrzne slika i moram na dugme da ga restartujem...
Posumnjao sam na ram pa sam izvadio jedan štap i bez njega radi normalno, onda sam ubacio samo taj štap i počeo je ponovo da se koči, znači do njega je...
Testirao sam ram onim alatom iz windowsa i kao sve je ok
Kako da proverim da li je ram neispravan ili je nešto drugo u pitanju?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Posumnjao sam na ram pa sam izvadio jedan štap i bez njega radi normalno, onda sam ubacio samo taj štap i počeo je ponovo da se koči, znači do njega je...
sve si brate i rekao. Crko ram i to je to.
 
Radio je tako sa jednim štapom normalno skoro ceo dan i kad sam uveče kliknuo na Shut down nije hteo da se isključi, ostao je crn ekran sa kursorom koji se ne pomera..
Moguće je i da oba štapa prave probleme, ali bih hteo da budem siguran i da ne kupim ram pa da ponovo bude isto. Nemam od koga da pozajmim na probu, tako bih najlakše utvrdio...
 
Prolazi memtest, ne prijavljuje greške...
A najčešće se ukoči kad puštam nešto preko yt ili neki drugi video preko neta, tad zamrzne sliku i mora da se restartuje na dugme...
Aida 64 test je vrteo tri sata i igre rade normalno.. ne znam šta može da bude

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Memtest86+ - skini tu NEW varijantu, nabaci na USB, i namesti u BIOS-u da boot bude sa njega - https://www.memtest.org/#downiso

A sto se zakucavanja tice, to moze da bude zbog gomile razloga, od softverskih, do hardverskih...
 
Za novu verziju piše da je samo za uefi, a ja imam klasičan bios i nije hteo da pokrene...
Stara verzija nije pronašla greške, sad sam pustio GoldMenory test,možda on nešto pronađe
Primetio sam juče da zabode u Photoshopu kad nešto zumiram malo više, alibsamo se Photoshop ugasi, ne zakoči ceo komp

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Skinuo sam new verziju i stavio na fleš, ali neće da mi pokrene test
0b680e04a11b88fd2fe7e2461ae3049c.jpg


Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
U BIOSu namesti da USB flash disk bude prvi i jedini boot device - ako si dobro nabacio programcic na njega, morao bi da se pokrene.
 
Mislim da sam sve dobro uradio, u programčiću izabrao fleš i čekirao da ga formatira, druhih opcija i nema.. u BIOS-u stavio da butuje sa njega i probao sam više puta, uvek bude isto.. izađe ovo što sam slikao i tako stoji..

Probaću kasnije na laptopu sa tog fleša
 
Poslednja izmena:
Je l' imas mozda USB modem prikljucen ili nesto slicno?

Dakle, probaj samo kad je USB flash disk prikljucen.
 
Sem tastature i miša, ništa nije na usb-u, nije htelo ni na laptopu tako da verovatno nešto nije bilo u redu sa butabilnim flešom..
A za test sam se snašao, skinuo sam Sergei Strelec pa sam preko njega pokrenuo, isto je MemTest86+ 5.01 u pitanju.

Ali pošto meni ni jedan test ne nalazi nikakvu grešku, verovatno nije do rama
 
Poslednja izmena:
Jesu li ti tacni podaci u 'moja masina'?

Posto je vec stara, pregledaj vizuelno plocu da nije slucajno neki kondezator naduven ili raspuknut, i skeniraj taj 160GB HDD da slucajno nema nekih losih sektora (HD Tune, recimo).

Isto tako skeniraj, sa nekim antivirus/anitmalware programima... Ako je to sve OK, onda jedino da napravis cistu instalaciju i vidis da li ce se isto ponasati sa svezim klot sistemom.

BTW, ni to 400W napajanje ne bih iskljucio kao moguceg krivca...
 
Tačni su podaci, ploča mi deluje ok vizuelno.. Ja sam prvo pomislio da je taj HDD u pitanju, ali pre jedno mesec dana sam ubacio SSD i uradio čistu instalaciju sistema, menjao sata kablove, a hard disk je neko vreme bio otkačen i ništa, opet isto...

E sad sam spustio clock procesora na 2.8 Ghz i instalirao neke starije drajvere za grafičku (povezao sam i njih sa ovim jer sam ih apdejtovao na najnovije malo pre nego što je ovo počelo da se dešava) i evo, juče nije zaboo ni jednom.. Ostaviću par dana ovako pa ću da vratim na default da vidim kako će da se ponaša...
 
Nazad
Vrh Dno