Šta je novo?

Koji LAN kabl ?

Evo me ponovo. Bice sigurno STP kabl zbog prolaska blizu srtujnog kabla ,kutije sa automatskim osiguracima i na par mesta blizu produznih uticnica u koje su vec neki napojni kablovi utaknuti.

Sledece moje pitanje je da li je neko stavljao na krajeve Lan kabla RJ45 gotov koji se ne krimpuje? Da sada ne kupujem i kljesta za to. I da li tu moze da dodje nekog gubitka signala. To jest da li je bolje onda i rizikovati i dati malo vise para za kljesta i nekoliko obicnih plasticnih RJ45 za Cat6 (u slucaju da dobro nisam uradio ovaj skuplji metalni)?
U pitanju je ovaj http://www.netiks.rs/rj-45-konektor-stp-kat-6 doduse nema slike ali pretpostavljam da ovako izgleda kao ovaj na slici koji je za 6A.

2021-05-11 14_46_13-.png
 
Ja sam postavljao module, ali ženske, pa sam koristio patch kablove da ih spojim. Slično izgledaju, i taj deo gde se žice postavljaju je isti. Obavezno malo jače to uguraj, nekim tankim šrafcigerom, meni su na jednom konektoru ispale dve žice ali je i dalje sve radilo ali na 100mbit.
 
Hvala na podeljenom iskustvu znam da je nezgodno jer treba 8 zica da se ugura. Uzeo bih Cat6 mada bi mi i 5e radio radnju posto hocu da ih koristim za brzine 200 Mbps(DL)/80(UL). Optika je u pitanju. E sada na nekim klipovima pored 4 para zica ima i 9 cemu ona sluzi.
I da li se redjaju boje zica za kucnu upotrebu tipa 568A?
 
Poslednja izmena:
Ja sam koristio 6a, ako su kablovi u zidu bolje po meni ići na višu kategoriju jer se te stvari retko menjaju. Da znaš i da je 6a kabl dosta krut i da se ne može saviti baš lagano, tj ako takav kabl ubodeš u ruter koji ti stoji na stolu lagano će ga kabl podići ili pomeriti. Ako ga koristiš za recimo ap koji je fiksiran na zid ili plafon, ili desktop koji je težak neće biti problem.

Ta dodatna žica ja mislim da je za eliminisanje smetnji, nisam siguran da li je ona uzemljena, ali ja sam nju samo obmotao na kraju oko metalnog dela modula.

Generalno ne preporuka da se koristi 568b, tj majstori kad im ne kažeš ništa tako spajaju. U suštini je nevažno, ali onda moraš na svim kablovima koristiti isti standard. Ako imaš kupovne kablove koje već koristiš 99% su 568b, pa onda moraš I ti isto.
 
Nazad
Vrh Dno