Šta je novo?

Koji LAN kabl ?

DeLarge

Poštovan
Učlanjen(a)
04.02.2016
Poruke
888
Poena
80
U stanu moram da rasporedim LAN u obe sobe i otprilike je potrebno po 10-15m kabla. Posto se bas ne razumem, jel ima neke koje bih mogao da trazim, kvalitetnije ? Ne bojim se nekih gubitaka, vec izrade i trajnosti.. hocu kad ih jednom sredim, da ne mislim na duze vreme.
Ako neko ima neki savet, ili da mi preporuci neki kvalitetniji kabl.
Hvala.
 
Kod mene je najobicniji mrezni kabl od kuce do garsonjere(kupljen u Emmi za 1000din 40metara), napolju, na otvorenom, delom(4-5 metra) visi u vazduhu, preziveo je sve vremenske nepogode evo vec treca ili cetvrta godina.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je najobicniji mrezni kabl od kuce do garsonjere(kupljen u Emmi za 1000din 40metara), napolju, na otvorenom, delom(4-5 metra) visi u vazduhu, preziveo je sve vremenske nepogode evo vec treca ili cetvrta godina.
Hvala. Znaci da ne komplikujem previse i stavim obican kabl. :D
 
Ja isto imam iz rutera 3 kabla od 15, 20, 20 metara i niti jedan nisam specijalno birao niti mi prave problem.
 
Hvala. Znaci da ne komplikujem previse i stavim obican kabl. :D

cat5e, cat6, cat6a i cat7 iskljucivo - cat5 ne moze gigabitni net.

Neka zlatna sredina je 6a ili 6, miran si na duze staze, posto podrzavaju i 10gbit.

U zavisnosti gde ga postavljas, mozes imati interferencije vece ili manje (ako ide uporedo ili blizu strujnih izvora npr)

Od svih vrsta imas i izolovane i to pise na kablu, malo je i "deblji" pa sve zavisi da li ces busiti zidove, postavljati pored vrata.

Procitaj ovo vrlo je informativno https://www.universalnetworks.co.uk/faq/copper/what-does-utp-ftp-stp-or-sftp-mean
 
Poslednja izmena:
@Ninoslav1983
Hvala druze, na ovako dobrom i iscrpnom odgovoru.. bas mi je to trebalo. :)
 
cat5e, cat6, cat6a i cat7 iskljucivo - cat5 ne moze gigabitni net.

Neka zlatna sredina je 6a ili 6, miran si na duze staze, posto podrzavaju i 10gbit.

U zavisnosti gde ga postavljas, mozes imati interferencije vece ili manje (ako ide uporedo ili blizu strujnih izvora npr)

Od svih vrsta imas i izolovane i to pise na kablu, malo je i "deblji" pa sve zavisi da li ces busiti zidove, postavljati pored vrata.

Procitaj ovo vrlo je informativno https://www.universalnetworks.co.uk/faq/copper/what-does-utp-ftp-stp-or-sftp-mean

Ja se iskreno nadam da u 2018. godini više niko ne prodaje cat5 kablove. Cat5E je druga priča, preko tog kabla može 1gbit, ali to je maksimum za taj kabl. Za kućnu upotrebu je i više nego dovoljno, pri tom mislim na UTP (Unshielded Twisted Pair). Kako raste kategorija, tako raste i cena.

Što se tiče "debljih" kablova, postoje FTP (Foiled Twisted Pair, parice u kablu su obmotane folijom), STP (Shielded Twisted Pair, kroz kabl je sprovedena i žica za uzemljenje koja ako se ne poveže sa konektorima više smeta nego što koristi) i SFTP (Shileded Foiled Twisted Pair, kombinacija prethodna dva). Ove tri varijante se koriste ako su mrežni kablovi postavljeni uz strujne kablove, da bi se izbegle smetnje u prenosu signala. Napominjem, za kućne uslove UTP je sasvim ok. Ako kabl prolazi pored jakih izvora elektromagnetnih zračenja, onda preporučujem SFTP tip kabla, ali fabričku varijantu sa već montiranim konektorima, da se ne bi zezao sa krimpovanjem. Sa druge strane, to znači da ćeš morati malo šire rupe da probušiš.
 
Gledaj da bude future proof. Optika uskoro kreće i brzine od 1gbit će biti normalna stvar narednih par godina... Onda će apetiti da porastu pa će biti i više od 1gbit... Tvoja kućna instalacija bi trebalo da može da izdrži i više od 1gbit.
I ja sam u sličnoj nedoumici jer treba da sređujem stan narednih meseci i da postavim nove kablove, a uz put i mrežu. Verovatno ću uzeti cat 6a ili 7 da bi mogao da guram i 10gbit kad dođe vreme.
Ako planiraš da kablove ne menjaš na duži period, uzmi što kvalitetnije. Ukoliko je to samo za par godina onda i nije preterano bitna kategorija... 5e ili 6 će ti završiti posao.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
samo i samo DRAKA.
 
^
Samo dan ranije da sam procitao ovo.. danas je vec odradjeno sve, sa nekim obicnim kablovima. Ali cu ubuduce znati, hvala.

@yooyo
Poslusao sam vase savete i na kraju sam uzeo cat5e kablove i danas smo odradili citavu instalaciju. Mislim da ce mi za neko vreme biti dovoljni i da ce mi vrsiti posao. Kapiram da je taj period maksimum 3 godine, pa ako bude bilo potrebe, tada cu moci lako preci na neki drugi standard.

Hvala svima na savetima, ispalo je sjajno. [emoji846]
 
Nove linije i novi objekti obavezno sa cat 6A, nema smisla stavljati cat 5e jer je mala razlika u ceni (jedino za nastavljanje). Pre neki dan sam postavio u stanu 27m Drakinih kablova cat 6A i prilično se namučih sa krimpovanjem jer se dosta teže krimpuju od cat 5e, imajte to u vidu ako radite sami.
 
Nove linije i novi objekti obavezno sa cat 6A, nema smisla stavljati cat 5e jer je mala razlika u ceni (jedino za nastavljanje). Pre neki dan sam postavio u stanu 27m Drakinih kablova cat 6A i prilično se namučih sa krimpovanjem jer se dosta teže krimpuju od cat 5e, imajte to u vidu ako radite sami.

+1. Par puta mi se desilo da sa rucno krimpovanim 5E kablom nece da radi na 1Gbps , Draka kabl, normalan RJ45 konektor, ok klesta ali iz nekog razloga nece pa nece. Moj ti je savet, ako imas mogucnosti da smotas visak, da kupujes vec gotove kablove (krimpovane, terminisane, patch cord, kako ih ko vec zove..) i to kategorije 6, to sigurno radi. Ako prolazis sa kablom blizu strujnih kablova, uzmi STP ili FTP kabl, inace UTP.
 
Poslednja izmena:
ja sam skoro uzeo neke equip cat 7 preko madjara. dva komada od po metar, izaslo me nesto smesno. trenutno su jos jeftiniji, oko 3€ je metar gotovog patch kabla.

pre njega sam gledao neki Panduit 6e i koji je bio skuplji i slucajno vidim ovaj Equip.

sta znam, ok je, nisam ocekivao da imam bolji net zbog kabla ali eto neka bude future proof za male pare :)

imam 100/5 protok.

evo slike kabla ako nesto znaci:

1.jpg
 
U praksi se jaci kablovi od cat6 ne krimpuju, nego se koristi modul, a iz modula ide gotov patchcord do racunara.
i to je najbezbolniji nacin,
 
Ja uzeo neki fensi, pertlovani CAT7 kabl na ebay-u, pozlaceni kontakti :)
Ne moze da radi sa brzinama 1Gb, mora rucno na 100Mb inace non-stop puca. Sad me mrzi da vracam stari 5e sa kojim savrseno radi brzina 1Gb.
 
Da ne otvaram novu temu :)

Ima li neko ideju zasto ne mogu da nateram PC da se nakaci na 1gb mreznu preko CAT5e kabla.. Mrezna je givatina, mikrotik gigabitni.. probao sa 3 razlicate kabla ( svi cat5e) instlirao nove drajvere ali nece i bog.. svi su duzine manje od 1m.. fabricki krimpovani
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao problema sa Cat 5e kablovima, cas bude gigabitna mreza, cas pukne i prebaci se na 100Mbps.

Cat 6e kabl kosta 170din, tako da nema nikakvog smisla koristiti Cat 5e kablove, ako je situacija takva da se lako mogu zameniti.
 
Da ne otvaram novu temu :)
Ima li neko ideju zasto ne mogu da nateram PC da se nakaci na 1gb mreznu preko CAT5e kabla.. Mrezna je givatina, mikrotik gigabitni.. probao sa 3 razlicate kabla ( svi cat5e) instlirao nove drajvere ali nece i bog.. svi su duzine manje od 1m.. fabricki krimpovani
Možda je glupo pitanje; da li si u Mikrotik ruteru > Interface > ether 1 (kao i ether2, 3..) > Ethernet, čekirao 1000M konekciju?
Capture.PNG 2.PNG
 
Poslednja izmena:
^ jesam naravno. Najgore sto u bilo kojoj kombiniciji nece da radi. PC - Mikrotik Mikrotik - Media Conveter PC Media converter ... kako god da namestim ako je auto nakaci se na 100mb ako forsam da bude na 1gb dobijem cable unplugged ...
Bas me iznerivralo. Danas sutra cu da uzmem nekih cat 6 da nabodem da vidim sta ce da kaze, za sad najvise deluje da su kablovi ali 3 razlicita (razliciti i prozivodjaci) fabricka kabla od pola metra da nece bas je cudno.

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg
 
CAT 5e sigurno radi na gigabitnoj mreži. 6a već ide i na 10. 6e ne postoji.
Problem se mnogo češće javlja zbog nove "nule", nedovoljna izolacija, preslušavanje, loš fizički kvalitet kablova i uređaja.

Ko je gde i kako povezan u toj situaciji? Mt na ..., svi na istu fazu, različitu, ...
 
6e standard postoji, ali ne zvanicno, to su sami proizvodjaci kablova "krstili" kao neki manji napredak u odnosu na 6.

5e bi trebalo da radi sa gigabitnom mrezom, medjutim ja sam imao problema, kao sto sam rekao, cas radi, cas ne radi, zavisi od samog kabla.
 
Da javim mozda neko bude imao slicunu situaciju.
Defintivno je problem do kablova bio. Ubo CAT6 iste sekunde 1gb konekcija..

Tako da cat 5e i ako zvanicno moze, u prakse moze da se desi da nece ..
 
У пракси може да буде и неисправан кабл па само зато не ради како би требало. Исправан ће да ради.
 
Trebalo bi da menjam mesto gde bi mi bio ruter(modem). Da li je bolje FTP ili SFTP zbog tog sto ce kabl u nekim delovima biti blizu strujnog kabla.

Inace brzina interneta bi bila 60/8 dok bi kasnije bila i brza (ukoliko bude optika). Pa me interesuje da li bi za to posluzio lan kabl CAT 5e ili da se ide na CAT 6? Duzina kabla bi bila knap nekih od 15 do 21 m u zavisnosti gde bi bio ruter (modem). Povezivao bih sa mojim PC. I da li mora Drako ili neka druga firma koja pravi kablove?
 
5E kabal bez problema (ide do 1gbps), bolje bi bilo verovatno da bude SFTP, mada nisam siguran da li mora, možda prođe i običan FTP ali ako ide kroz zid onda bolje ne rizikovati.
U svakom slučaju nije ti to neka dužina gde će biti velike razlike u ceni,
pogledaj na Netiks sajtu neki Draka kabal i ne razmišljaj.
Ako je 20m razlika između kabla od 50 i 70 dinara po metru izašla bi 400 dinara
 
Kasnije sam saznao da je bolje SFTP kabl. Pare nisu problem.
 
Vodi računa da je SFTP prilično krut kabl pa ako ide kroz prostoriju može malo da "odbija saradnju". Ako je u zidu, svakako sftp, i ako postoji mogućnost u buržir.
 
Nije u zidu. Hvala ti za ovu informaciju za krutost. Bio bi u najvecem delu u kanalicama a i na dosta mesta bi se savijao pod pravim uglom.
Mada sada sam gledao mogao bi da lan kabl ide na drugu stranu da nije nekih 2 m uz strujni kabl. Pa bi onda mogao i obican UTP kabl. Jedino gde bi bio blizu struje je mesto gde ulazi u PC.

Inace u Netiksu prodaju svoje gotove UTP Kat.5e kablove od 15m. Nisu Draka.
I da napomenem da spajam direktno ruter sa kompom putem lan kabla.
 
Poslednja izmena:
Кад спомињете ово за струју(сметње) претпостављам да се то не односи на струјни кабал од компа, монитора поред кога пролази и лан кабл.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno