Šta je novo?

CPU problem

geo.dule

Slavan
Učlanjen(a)
21.11.2004
Poruke
270
Poena
320
Imam ploču Asus M4A78, CPU AMD Athlon 64 X2 6000+ koji radi na 3,1 GHz i Windows 7. Zbog velikog zagrevanja želim da smanjim frekvenciju na 2,8 GHz, odnosno da množilac od 15,5 smanjim na 14. Uđem u BIOS i tamo namestim.
CPU Overclockin..... manual
CPU Clock....200 Mhz
Multiplier..... x14,0 2800 MHz
CPU Voltage ima opcija Auto
Normal
+50mV
+100mV
Želeo sam da mu smanjim napon ali izgleda da ne može. Na ranijoj ploči sam to uspevao i stavio na 1,325V. Zadržao sam opciju Auto. Uradim F10 Save i Exit. Kada uđem u Windows i dalje mi Aida pokazuje 3,1 GHz kao da ništa nisam uradio. Vratim se u BIOS tamo stoji Multiplier 14, dok Windows i Aida pokazuju 15,5. Zašto je razlika između BIOSa i Windowsa i kako da smanjim CPU na 2,8 GHz?
 
Probaj other programs like CPU-Z. Windows obično gledaju samo dafaults.
 
Pustio sam da radi CPU-Z i pustio CPU UserBenchmark test i odmah je skocio na 3099 MHz. Sa bivšom pločom sam smanjivao isti procesor i kad idem desni klik na My Computer-properties odmah je pokazivao 2,8 MHz. Nije do Windowsa.
 
Uradio sam to danas. Moguće da od tada bolje radi, za 5 sati rada samo jednom se sam restartovao. Dodao sam jos jedan ventilator u kućište (300 din + 200 ugradnja). Ali mi je osnovno pitanje kako da mu smanjim frekvenciju. I Openhardwermonitor kaže da radi na 3,1 GHz a u BIOSU stoji 2,8 GHz.
 
Ne pomaže tu zamena paste, termalna žvaka ispod heat spreadera se osušila, jedino rešenje je delid i zamena iste.

Žilet u ruke...
 
stari athloni x2 imaju problema sa tačnim očitavanjem temperature. pouzdan je jedino hardware monitor i to stavka cpu package temp.

očitaj prvo tu, jer je moguće da ti sve savršeno ispravno radi.
 
Stari X2 Athloni nisu zalemljeni, delidovao sam nekoliko komada u zadnjih par meseci i svakom je rešen problem sa restartovanjem.
 
Čovek mi nije ništa tražio. Ne mogu da kažem da sam platio više sam ga častio. To je više prodavnica a ne ozbiljan servis. Jer skinuo mi je kuler, bilo je dosta prašine, izduvao ga. Zamenio pastu-100 dinara pasta. Nije radio žiletom brisao maramicom. Častio sam ga još 200. Speedfan sada pokazuje manju temperaturu. Openharwermonitor pokazuje sličnu +-5 stepeni. I pored toga jednom u toku dana se komp sam restartuje. I to u trenutku kada 3-4 minuta radi na 100 posto. Posumnjao sam na virus ali Eset Nod, Malwarebytes i Superantispyware ne nalaze ništa. Posumnjao sam i na napajanje ali ono je novo ima 6 meseci. Problem je kod zahtevnijih programa Acronis pravljenje bekapa 14 minuta, nekad se ugasi nekad restart. DISK clenap jedanput. HD Sentinel oba harda 100 posto. Mislim da kada bih uspeo da ga smanjim na 2,8 GHz da bi to rešilo problem. Ne znam zašto ne uspevam.
 
Poslednja izmena:
Nova stvar je da više ne mogu da pokrenem program speedfan. Svaki put kada ga pokrenem računar se restartuje. Inače radi po nekoliko sati pa se sam restartuje od sebe.
 
I ja sam počeo slično da razmišljam. Jel desilo se da se restartuje kada je CPU imao 60 stepeni, jeste bio na 100 posto. Sada imam mnogo obaveza tek u nedelju odneću kod nekoga na proveru. Javiću rezultat.
 
Juče sam ga odneo kod drugara koji popravlja napajanja. Ostavio sam mu moje a on mi je dao neko njegovo polovno od 500 W. Da se poslužim s njim dok on ne odradi hladne lemove na mom. Nema nikakvog poboljšanja . Kad kliknem na program speedfan za temperaturu skoro odmah se restartuje. Kada pustim da odradi clean disk restartuje se posle 1. minuta. Dok surfujem netom, slušam muziku normalno radi CPU 25%.
 
Da li je neki od kondenzatora na matičnoj (ili grafičkoj) naduven ili procureo?
 
Upravo sam lampom pregledao vizuelno, nisam primetio neke deformacije.
 
Niko nikad.
 
Nazad
Vrh Dno