Šta je novo?

[GNOME] Don't allow launching binaries or programs in general

enterthevoid

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.11.2017
Poruke
485
Poena
20
For long we used to support that since the desktop was part of Nautilus.
Also, back then we didn't have a Software app where you are expected to
installs apps. Back then it was common for apps to be delivered in
a tarball, nowadays that's out of question.

Now that the desktop is long gone, launching binaries and desktop files
from within Nautilus is not as useful. Not only that, but we are moving
towards a more sandboxed system, and we should use the standard and
system wide support for launching apps based on users choices.

We also are not able to be secure enough to handle this, as we saw in
the past we allowed untrusted binaries to be launched, and therefore
we had a CVE (CVE-2017-14604) for Nautilus. We are not being audited
(afaik) and we are not in a position that we can let this issues slip.

With that altogether, this prevents launching binaries or programs from
Nautilus.

https://gitlab.gnome.org/GNOME/nautilus/commit/3a22ed5b8e3bbc1c59ff3069ee79755168754916

Ovde bese ima par fanboya i Gnome shillera? Pa sta da vam kazem, srecno vam bilo u buducnosti :)
 
Nisam ih nikad ni pokretao tako.

Nije GNOME bog zna šta, ali i dalje mi je prvi izbor. Koristio bih sigurno XFCE (i koristim na drugom računaru), ali mi je mrsko da konfigurišem i čačkam. Ovdje dodam par ekstenzija, podesim da mi workspaces-i rade nešto slično kao na i3wm, odnosno gdje da se koja aplikacija pali i to je to.
 
Poslednja izmena:
Šta te nešto tu posebno iznenađuje? Ubuntu već dugo neće ni da čuje da pokrene izvršni fajl iz Nautilusa, tako da sam za par programa koje sam svukao sa interneta morao da pravim .desktop fajlove kako bih mogao da ih pokrećem na klik. Smara malo, ali nije česta situacija, softver se inače instalira iz repozitorijuma.
 
Nisam odavno koristio Nautilus pa mi nije baš najjasnije zbog čega taj CVE? Jel' to Nautilus ne prikazuje ekstenzije (kao Explorer) ili se *.desktop ne vidi.

Nedade mi đavo mira, preimenujem u Nemu fajl(dodam .desktop), kad nemoš' ga posle preimenovati osim sa mv... ne da!:d
 
Ok, vidim sad i sam šta je, kači i Nemo, nezgodno.
 
Šta te nešto tu posebno iznenađuje? Ubuntu već dugo neće ni da čuje da pokrene izvršni fajl iz Nautilusa, tako da sam za par programa koje sam svukao sa interneta morao da pravim .desktop fajlove kako bih mogao da ih pokrećem na klik. Smara malo, ali nije česta situacija, softver se inače instalira iz repozitorijuma.

Mislim da vise nece raditi ni .desktop fajlovi. Bice fora da za godinu dana onemoguce pregledanje slika i videa iz nautilusa uz izgovor da postoji namenski program za to. Izgleda da su se opasno namerili da ponude manje funkcionalnosti nego sto ima klot Android.

Edit: Sve bi bilo super kada oni ne bi bili Gnome, kada iza njih ne bi stajao Red Hat, kada 90% distribucija ne bi koristilo Gnome i kada gtk aplikacije ne bi bile standardne aplikacije medju Linuksima. Ali posto je to sve tako, onda je ovo jedan mnogo mracan timeline za nas korisnike Linuksa. Najsrecniji bih bio kada bi mogao da ih ignorisem ali ne mogu.
 
Poslednja izmena:
Ostatak verovatno drži KDE. A tek oni kad čuju za ovo, poblesaviće načisto.:D

Eh, ne zna se više ko je gori, da li windoze sa sad više i neprikrivenim špijuniranjem ili ovi što se o nama brinu kao da nam je 4 godine? Da uživamo dok još možemo...:wave:
 
Mislim da vise nece raditi ni .desktop fajlovi. Bice fora da za godinu dana onemoguce pregledanje slika i videa iz nautilusa uz izgovor da postoji namenski program za to. Izgleda da su se opasno namerili da ponude manje funkcionalnosti nego sto ima klot Android.

Desktop fajlovi neće raditi, slike i ostalo ćeš i dalje moći da otvaraš na klik. Hoće da nateraju narod da koristi launcher, što i nije loša ideja, ali će biti malo nezgodno za neki softver koji se više ne razvija, korisničke skripte i slično.
 
Nisam ih nikad ni pokretao tako.

Ovdje dodam par ekstenzija, podesim da mi workspaces-i rade nešto slično kao na i3wm, odnosno gdje da se koja aplikacija pali i to je to.

BTW, za ovo je ubedljivo najbolji Fluxbox. Ne samo da se može definisati gde će šta da se pali, geometrija nego čak i dekoracija - sitna crevca! Jedino što OOTB izgleda zastarelo ali može da se tvikuje na podnošljivo i što se to ipak radi kroz config fajlove ali kao da smo to jednom radili pa da iziskuje neko preterano vreme.:D

:wave:
 
Poslednja izmena:
Sad sam na nekom prinudnom odmoru pa ću probati. Hvala na preporuci.
 
Nazad
Vrh Dno