Šta je novo?

šta koristiti za vodeno hlađenje

_/Neo\_

Čuven
Učlanjen(a)
27.01.2002
Poruke
3,929
Poena
710
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 8900k
Matična ploča
MSI Z370 SLI+
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz gSkill TridentZ
GPU
Sapphire RX580
Storage
Samsung 970EVO (500gb) + WD750 2tb
Zvuk
Sound Blaster Audigy FX
PSU
Corsair RM650i
Kućište
Cooler Master 690 1st gen
Monitor
Dell U2422H + HL P24 G5
Miš & tastatura
Logiteck Wave (K350) + MX Master 2s
Laptop
Dell Inspiron 15
Mobilni telefon
Nokia 7.2 + Motorola Edge 40 Pro
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav ljudi...

Imam neki mali projekat koji uključuje vodeno hlađenje, tj došao sam do nekog vodenog hlađenja sa hp brend mašine, ima sve što mi treba, pumpu ugrađenu u blok i radijator za 12cm ventilator, ali pošto mi način kao je to sve sklopljeno ne odgovara interesuje me gde kupiti neku tečnost i šta koristite za vodeno hlađenje.
 
Evo vec ko zna koliko dugo, mozda i citavu deceniju, koristim jedan te isti recept.
Destilovanu vodu sa Glacelf Supra antifrizom u razmeri 100ml Supre na 1l destilovane vode.
Nekad razmeru pojacam, dodam vise antifriza zavisi kako kad.

Uglavnom ide destilovana voda ali u kombinaciji sa antifrizom smanji malo temperaturu.

glacelf-auto-supra.jpg
 
A gde kupujete destilovanu vodu? Ovde u mitrovici svuda gde sam gledao svi imaju samo demi vodu
 
Pa to ti je isto.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
naravno da nije isto, demi voda je hemijskim putem oslobođena od minerala, ali se u njoj i dalje zadržavaju mangezijum i kalcijum a svi znamo da je glavni izvor kamenca upravo kalcijum, dok kod destilovane vode nema kalcijuma te je samim tim "čistija" tj "lakša" ili u ovom slučaju prava voda za korišćenje :)

nego, čudi me da je u ovom sistemu neki alkohol iskorišćen, rekao bih medicinski benzin ali nisam 100% siguran, zanimljivo mi je da je ovo hlađenje iz neke 2013-te godine i da je blok skroz čist, tj očekivao sam da će sve unutra biti prljavo a unutra sve kao da je tek sastavljeno
 
Crveni antifriz (on se voli sa alu hladnjacima, ovaj Total kao sto ti je PCBeast preporucio) + demi voda.

Taj total moze bar 5 godina da izdrzi u sistemu. Ako vodeno prezivi dve promene, ti si srecan covek.
 
Poslednja izmena:
Ima u apoteci da se nađe destilovana ili, još bolje, redestilovana voda. Litar je nešto malo više od 100 din., ali je sigurna stvar. Redestilovanu koristimo za ispiranje med. opreme, tako da je provereno dobra. :)

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
 
Hvala, pitao sam u par apoteka ali nisu imali, kao niko ne traži pa ni ne uzimaju, moram onda obići sve apoteke po gradu :)

Hvala, btw evo mašine koju ću da rasklapam, u pitanju je asatek-ova kombinacija iskorišćenja u HP Z420m hladila xeon-a e5 1660 koji je nekih 120+W TDP a ja ga planiram za i7 4790k, premerio sam sve tako da sad krećem sa pravljenjem bracket-a za kačenje na 1150 pošto je fabrički socket 2011, pa ću usput ubaciti i mali rezervoar čisto da bude lakše punjenje i onda da vidim šta može ovo čudo da uradi :) Mada, ovaj ventilator koji je na njemu mi je prebučan na 12v, tako da ću ga zameniti sa 12cm ventom pa ću se igrati :)

Iznenadio sam se koliko je pumpa tiha na 12v, pogotovo što mi je ovo prvi susret sa vodenim pa sam očekivao malo bučniju pumpu :)
 

Prilozi

  • IMG_20180508_202256.jpg
    IMG_20180508_202256.jpg
    1,023 KB · Pregleda: 125
Poslednja izmena:
Javi se, ako (se) ne (s)nađeš, pa mogu to da ti pošaljem kurirom ili po nekome ko prolazi pored BG aerodroma.
 
Sutra ću da obiđem apoteke i sve slično, ovaj Total sigurno ima u radnjama za kola :), ako ne nađem javim se pošto u četrvrtak i ovako i onako idem za BG :)
 
antifriz da ne zaledi hlađenje :d
U mašinama se obično za hlađenje koristi voda, nakači se na česmu i sa druge strane odvod u kanalizaciju, drugi način je preko ulja zatvoren kružni tok. Pored rezervoara sa uljem stoji ventilator koji kobajagi hladi to ulje, dok je ulje hladno, hlađenje je bolje nego sa vodom, ali posle dugog rada mašine ulje se pregreje, pa u njega dodaju nekakve smeše ili emulzije da bi mu održavale tu neku maksimalnu granicu zagrevanja. Sve u svemu svaki motor treba hlađenje, ako bi neko izmislio perm hlađenje to bi bio perpetu-mobile. Kod kompjutera sistem hlađenja je jednostavniji, treba da se održi radna temperatura 30 40 50 60 stepeni, tako da mislim da bi ulje u kombinaciji sa ventilatorima odradilo posao kako treba. Iskreno rečeno ja nikad nisam imao problema sa hlađenjem, jer ne overklokujem pa obični ventilatori rade svoj posao kako treba. Takođe sam primetio da onaj najobičniji ventilator na intelu bolje hladi nego 50x skuplji ventilatori na amd-u. što bi značilo da amd ima problem sa hlađenjem a ne intel. Možda ja grešim ali ja tako vidim. Destilovana voda ima da se kupi u apoteci, ima i u auto radnjama ko prodaje akomulatore i te zezancije...
 
Bataljujem kompove skroz nakon citanja ove kolicine kake.
 
Nazad
Vrh Dno