Šta je novo?

Prodaja u inostranstvo,preko neta

nemanjabgd84

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2007
Poruke
2,755
Poena
425
Benchovci, molim za hitnu pomoc. Ima mnogo tema, nisam nasao sta mi treba.
Prodajem neku biciklu i javi mi se zenska iz Portugala koja hoce da kupi. Pominje da mi plati preko racuna, trazi IBAN, a bajs bi sa moje adrese preuzeo neki shipping agent, ko god to bio...
Da li je bezbedno tako trgovati, imam li neke obaveze oko carine, poreza, da li se taj prihod prijavljuje!?
Sutra treba da idem do banke i da joj saljem IBAN.
Malo me je strah iskreno, posto ne znam sta moze da krene po zlu
 
Benchovci, molim za hitnu pomoc. Ima mnogo tema, nisam nasao sta mi treba.
Prodajem neku biciklu i javi mi se zenska iz Portugala koja hoce da kupi. Pominje da mi plati preko racuna, trazi IBAN, a bajs bi sa moje adrese preuzeo neki shipping agent, ko god to bio...
Da li je bezbedno tako trgovati, imam li neke obaveze oko carine, poreza, da li se taj prihod prijavljuje!?
Sutra treba da idem do banke i da joj saljem IBAN.
Malo me je strah iskreno, posto ne znam sta moze da krene po zlu

Preskači. 99% slučajeva ovog tipa su prevare.

Koji bajs prodaješ? Ja treba za brata da uzmem neki treking/mtb, pa možda odgovara. :)
 
Poslednja izmena:
Kakva prevara? Ako joj da IBAN i ona posalje novac, on podigne, ne moze nista.
I da ne podigne, ne moze da trazi samo novac nazad, tek tako, nije to kartica preko PayPala.

Porez, carina i ostalo ga uopste ne brinu za ovakve stvari.


Jedino sto moras znati je da ce ti za transfer preko SWIFT-a (za sta joj saljes IBAN) verovatno otici jedno 20-30e... to uzimaju intermediary banke, u slucaju nase zemlje to je nacin da izvuku novac maticne filijale, ali ne mozes nista uraditi po ovom pitanju, barem ne iz Portugalije kada se salje :(
Sem toga ne znam da ista moze da te zezne, ona salje novac, i ti ga podizes, pre nego sto das bicikl!

Ako pocne bilo sta da se pravda, onda prekidaj ;) Ono "a da ti posaljem PayPal-om, brze je, ili evo ti 'tracking' za transfer, a daj ti bicikl odmah" :D
 
Poslednja izmena:
BTW, da se ne izgubi u prethodnoj poruci: mozda zena ne zna ili ne shvata da nisi iz EU!
A to znaci carinske peripetije za nju, ipak (mada nista nalik na nas..), skuplje slanje, i sto je najbitnije: ne moze SEPA placanje, jer nismo u Evrozoni.
A to automatski znaci da nju ne kosta nekoliko centi, nego i nju kosta nekoliko evra barem. 20-30e ako ona pokriva troskove intermediary banaka (a vecina i u EU nema predstavu kako bi to podesila)
 
Ako pocne bilo sta da se pravda, onda prekidaj ;) Ono "a da ti posaljem PayPal-om, brze je, ili evo ti 'tracking' za transfer, a daj ti bicikl odmah" :D

Biće tako.

Još ako ga je oglasio na kupujemprodajem i "stranac" mu se javio privatnom porukom - prevara 100%. Koji tip prevare? Pa videće ako nastavi dalje sa komunikacijom.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, meni ovo nesto sumnjivo i deluje mi kao neka prevara, ali ne mora da znaci.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
I meni je jako sumnjivo, zato i pitam
Preskači. 99% slučajeva ovog tipa su prevare.

Koji bajs prodaješ? Ja treba za brata da uzmem neki treking/mtb, pa možda odgovara. :)
Da li su registrovane neke prijave ovog tipa? na pp cu ti za bajs
Kakva prevara? Ako joj da IBAN i ona posalje novac, on podigne, ne moze nista.
I da ne podigne, ne moze da trazi samo novac nazad, tek tako, nije to kartica preko PayPala.

Porez, carina i ostalo ga uopste ne brinu za ovakve stvari.


Jedino sto moras znati je da ce ti za transfer preko SWIFT-a (za sta joj saljes IBAN) verovatno otici jedno 20-30e... to uzimaju intermediary banke, u slucaju nase zemlje to je nacin da izvuku novac maticne filijale, ali ne mozes nista uraditi po ovom pitanju, barem ne iz Portugalije kada se salje :(
Sem toga ne znam da ista moze da te zezne, ona salje novac, i ti ga podizes, pre nego sto das bicikl!

Ako pocne bilo sta da se pravda, onda prekidaj ;) Ono "a da ti posaljem PayPal-om, brze je, ili evo ti 'tracking' za transfer, a daj ti bicikl odmah" :D
Pitala me je odmah za IBAN, pa kada sam rekaoda ga ne znam da moram do banke, pitala je za paypal, za koji sm rekao nemaaa. Ostalo je na tome da joj javim iban, a u medjuvremenu se ja kolebam. Na pitanje ko ce d preuzme bajs, kaze private shipping company. Kaze mi njima treba payment proof da bi dosli na moju adresu da preuzmu robu. Kao ta shipping agencyce zavriti i papire...taj isti shipping agent kako je napisala nije iz Srbije, ali rade all over the country!? da li ona moze da povuce sredstva koja mi legnu?
BTW, da se ne izgubi u prethodnoj poruci: mozda zena ne zna ili ne shvata da nisi iz EU!
A to znaci carinske peripetije za nju, ipak (mada nista nalik na nas..), skuplje slanje, i sto je najbitnije: ne moze SEPA placanje, jer nismo u Evrozoni.
A to automatski znaci da nju ne kosta nekoliko centi, nego i nju kosta nekoliko evra barem. 20-30e ako ona pokriva troskove intermediary banaka (a vecina i u EU nema predstavu kako bi to podesila)
Zna da sam iz Srbije, kaze da je vec kupovala ovde!?
Biće tako.

Još ako ga je oglasio na kupujemprodajem i "stranac" mu se javio privatnom porukom - prevara 100%. Koji tip prevare? Pa videće ako nastavi dalje sa komunikacijom.

Oglas je sa tog sajta, kontaktirala me je preko vibera
 
Poslednja izmena:
Da li su registrovane neke prijave ovog tipa?

Redovno. I ja sam imao sličnu ponudu kada sam DSLR prodavao.

Čak je pravilo na KP-u oko bezbedne trgovine, upravo izbegavanje prodaje stvari u inostranstvo. KP redovno briše naloge tih muljača koji spamuju ljude. Inače, to što "ona" kaže da je iz Portugala, ne mora da znači da je "ona" u pitanju. Možda je i Željko iz Kragujevca naprimer.

Moja preporuka je da se ne sarađuješ dalje, samo ćeš izgubiti vreme.

Pročitaj ovo takođe - https://www.kupujemprodajem.com/bezbedna-trgovina.htm
 
Da to je klasična prevara, njihova "banka" pošalje mail kao da su pare uplaćene i da će proslediti novac kad pošalješ. Od toga naravno nema ništa... Takođe nema razloga da stranci kupuju na kp jer je obično kod nas sve skuplje, osim možda izvorno srpskih proizvoda (rakija, ajvar) [emoji3]

Evo slična priča u novinama https://www.blic.rs/vesti/drustvo/z...nice-i-300-evra-a-prevarantkinja-se-i/0851m1b
 
Poslednja izmena:
Ne moze on da povuče novac sa tvog racuna., Tako da verovatno neće ni uplatiti.

Mada čisto sumnjam da će ikoga slati i za bajs prevara je obično oko novca a ne robe samo treba videti kako.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Meni se isto javila neka iz Londona kad sam prodavao dslr, cisto sumnjam da nije mogla tamo da kupi

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pa mogla je da kupi, al više voli da dobije dzabe [emoji41]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Prodajem neku biciklu i javi mi se zenska iz Portugala koja hoce da kupi. Pominje da mi plati preko racuna, trazi IBAN, a bajs bi sa moje adrese preuzeo neki shipping agent, ko god to bio...
Da li je bezbedno tako trgovati, imam li neke obaveze oko carine, poreza, da li se taj prihod prijavljuje!?
Pa je l' ti logicno da neko iz Portugala hoce da kupi polovan bicikl iz Srbije i plati sve transportne troskove? Osim ako nije neki egzotican model ili istorijski/kolekcionarski primerak, ja ne vidim logiku.
 
Nije ni meni bila logicna prica, ali rekoh sebi aj da proverim.
Meni instinkt kaze da je prevara oko robe. Kao posalje nazovi dokaz o uplati, a onda lokalni dripac dodje po bajs.
Ne verujem da je neka nauka imati portugalsku karticu i sa vibera cimati...
Druga varijanta, nerealna, je da kaobojagi plati, pa niko ne dodje po bajs, a onda trazi povracaj novca koji nije uplatila.
Ko ce ga znati.

Mozda nije lose da se tema preimunuje u Potencijalna kp prevara, da bude od pomoci nekome ako se ovo ponavlja
 
Cini mi se da ta prevara ide tako da ti ona kao greskom uplati vise nego sto treba i za to ti posalje "dokaz" a ti joj onda vratis razliku. Naravno njena uplata se nikad ne realizuje a tebe su zeznuli za tu razliku. U citavoj prici bicikl nije bitan, niti ce neko da dodje po njega ali mozda ima i takva varijanta.
 
To jeste tipicna KP prevara "iz inostranstva", posalje "dokaz" iz banke da je placeno, a ti kao odmah daj bajs :D
Zato i meni nije jasno ko naseda na ovo... dok ne vidim pare u svojoj banci i mogu da ih koristim, ne bi nista ni uradio, pa ne vidim ni mogucnost prevare ;)
 
S obzirom da je momak kupio dron sa 90% popusta i platio karticom na drugoj temi mene više ne iznenađuje na šta sve ljudi nasednu.

Bicikl ovde sigurno nije cilj prevare, već novac.
Ko još vozi bicikl [emoji3]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Žena iz Portugalije čita oglase na kupujem-prodajem:)

i reši da kupi bicikl iz Srbije, gde je poštarina za nešto više od 4000 km veća od vrednosti bicikla :D

i to rešila da plati bankarskom transakcijom preko Ibana i Swifta :d, gde su provizije ogromne.

Ovo jedino ima smisla ako se radi o retkoj bicikli malog Jože.
 
Nazad
Vrh Dno