Šta je novo?

AT napajanja razlike

T00L

Slavan
Učlanjen(a)
16.08.2006
Poruke
926
Poena
319
Moja oprema  
CPU & Cooler
MOS Technology 6510/8500 + kina :)
Matična ploča
64C
RAM
64 KB
GPU
VIC-II
Storage
Digital tape
Zvuk
SID 6581/8580
Koja je razlika kod at napajanja sa dve zice na prekidacu za paljenje i sa cetiri?
 
Davno bese kad sam uopste i video AT napajanje, pa se sad svodi na nagadjanje:

sa 2 zice prekidacem prekidas samo fazu ili "nulu".
sa 4 zice prekidacem prekidas i fazu i "nulu" tako da kad je "off" stvarno je OFF.

edit:
Jos jednom napominjem: gorenapisano uzeti sa VELIKOM dozom rezerve.
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce da neke ploce ne rade sa 4 zice ili obrnuto?
 
Prekidac za AT napajanje nema veze s plocom ,ispravno napajanje ce raditi korektno u oba slucaja. Inace ti je Ostoja tacno opisao situaciju. Licno se ne secam kada sam video napajanje koje prekida samo jedan provodnik jos iz vremena napajanja za XT masinu
 
Стандардна АТ напајања и стандардни прекидачи на кућиштима су имали 4 жице, могуће да је у питању неко специфично брендирано где су мало штедели.
 
Da li postoje AT napajanja bez prekidača za paljenje računara?....(tj bez onog crnog kabla koji ide od napajanja na prekidač kućišta)

Hoću da kupim novo AT napajanje i našao jedno


Ali prodavac mi kaže da on tu ne vidi neki crni kabal (tj onaj koji ide na prekidač kućišta)....pa kako onda takvo napajanje povezati sa nekim retro kućištem,tj prekidačem tog kućišta?
 
Da li postoje AT napajanja bez prekidača za paljenje računara?....(tj bez onog crnog kabla koji ide od napajanja na prekidač kućišta)

Hoću da kupim novo AT napajanje i našao jedno


Ali prodavac mi kaže da on tu ne vidi neki crni kabal (tj onaj koji ide na prekidač kućišta)....pa kako onda takvo napajanje povezati sa nekim retro kućištem,tj prekidačem tog kućišta?
To onda 100% nije AT napajanje, već ATX. Mislim, realno, koja je verovatnoća da nadješ negde novo at napajanje u prodavnici kada se ne proizvode zadnjih 25+ godina?
 
Ali ko prodaje danas i ATX novo napajanje od 200W? :)
 
@Ulrich
Realno tesko da ces pronaci ful novo AT napajanje. Ako poznajes elektroniku nebi trebalo da bude problema da prezicis neko od atx napajanja na AT konektore svi naponi su vec tu. Normalno za ovakvu prepravku ne preporucujem ta napajanja od 10e ,bar neko malo krstenije da ima sve elemente na stampanoj ploci ,a ne da sve bude prespojeno zicama..
 
@Ulrich
Realno tesko da ces pronaci ful novo AT napajanje. Ako poznajes elektroniku nebi trebalo da bude problema da prezicis neko od atx napajanja na AT konektore svi naponi su vec tu. Normalno za ovakvu prepravku ne preporucujem ta napajanja od 10e ,bar neko malo krstenije da ima sve elemente na stampanoj ploci ,a ne da sve bude prespojeno zicama..
ATX napajanja nemaju -5V koje je potrebno nekim isa karticama...
 
To onda 100% nije AT napajanje, već ATX. Mislim, realno, koja je verovatnoća da nadješ negde novo at napajanje u prodavnici kada se ne proizvode zadnjih 25+ godina?
Computer Dream, old school prodavnica, ove godine sam kod njih kupio nov Slot1 FCPGA adapter i nov PCI ATA133 kontroler.

ATX napajanja nemaju -5V koje je potrebno nekim isa karticama...
ATX 1.x uglavnom imaju -5V, a svakako za malu lovu može da se poruči Voltage Blaster koji se bocne u prazan ISA slot i koji pusti -5V na ostale ISA slotove.
 
Poslednja izmena:

Prilozi

  • at-napajanje-slika-43321987.jpg
    at-napajanje-slika-43321987.jpg
    54.8 KB · Pregleda: 15
Poslednja izmena:
Computer Dream, old school prodavnica, ove godine sam kod njih kupio nov Slot1 FCPGA adapter i nov PCI ATA133 kontroler.


ATX 1.x uglavnom imaju -5V, a svakako za malu lovu može da se poruči Voltage Blaster koji se bocne u prazan ISA slot i koji pusti -5V na ostale ISA slotove.
Svaka čast. Bio sam ubedjen da im to stoji na spisku samo zato što su nekada zaboravili da update-uju cenovnik. Posle ove besplatne reklame, brzo će sve da rasprodaju (i još će biti u čudu, tipa: "20 godina nam ovo skuplja prašinu, a sada odjednom svi navalili") 😁
Može i u samogradnji da se "nabudži" neki regulator 7905 sa dva kondenzatora direkt na kabl, kome nije bitna estetika... 😉
 
Pa to onda znači da Computer Dream možda ima i novo AT napajanje ako su već snadbeveni sa tim novim retro stvarima? :)

Šteta to prodavac ne može da 100% potvrdi da li je ono AT napajanje,moraću da odem i vidim lično
 
Nisam ni gledao dali ima -5v na atx 2.0 ali -12v postoji (plava zica) pa uz 7905 to nije neki problem.
U prekidac AT napajanja je dupli pa prekida i nulu i fazu i sam prekidac je na strani 220v do mreze.
ATX je "stalno" pod naponom i on/off je regulisan parom tranzistora na ploci i tasterom. Spajanjem zelene zice na masu ukljucuje se samo napajanje .
Tako da ima dva nacina ukljucivanja napajanja. Da zelena i crna budu stalno spojene a da se prekida napon na 220 v ili da se prekida spoj izmedju zelene i crne.
Po meni je isplativije drndati se sa novim atx nego s 20 godina starim AT napajanjem bez obzira sto nije radilo.
 
samo da potvrdim da sam kod njih ove godine kupio:
  • novu i ispravnu Slot1 matičnu ploču za ~900 RSD
  • Slot1 - s370 adapter
  • AT kućište sa napajanjem - novo, ispravno, cene se ne sećam, ali nešto ispod 2000 RSD

I sve to je stvarno bilo novo, tj u fabričkoj ambalaži... jedino je ploča bila u fabričkoj kesici, tj. bez kutije.
 
  • Like
Reagovanja: zre
offtopic

Da, oni su prodavnica kod kojih se još uvek mogu naći nove komponente i periferije koje su zastarele još pre Y2K.

Zbog toga ih i volim! :love:
 
Nije problem da je to novo nekorisceno nego sto stoji preko 20 godina. Od elektronskih komponenti su elektrolitski kondenzatori najkriticniji kada stoje tako dugo. Iz tog razloga bih izbegavao konkretno mi napajanja nekakko ne ulivaju poverenje.
 
  • Like
Reagovanja: EMF
Ali verovatno su bolja od korišćenih AT napajanja (koja su korišćena ko zna koliko) a takodje su više od 20 godina stara...
 
Nazad
Vrh Dno