Šta je novo?

Neidentifikovan zvuk

lakee

Slavan
Učlanjen(a)
27.11.2007
Poruke
15
Poena
304
Pozdrav,

Nismam 100% siguran da je ovo pravo mesto za ovu temu ali rek'o da pokusam. Pokusavam da osposobim neki stari komp za htpc i ne mogu da lociram odakle mi se cuje zujanje.

U pitanju je ASRock 4core 1600 p35-wifi, xeon 5440, 4gb Patriot ddr3, radeon r7 240 2gb, Segate 640gb hdd iz laptopa.

Ovako, zvuk je jako slican zvuku koji se cuje ponekad kada hdd radi, skoro kao pistanje. Cuje se iskljucivo kada racunar nesto radi, od pomeranja misa do nekog ucitavanja. Nije hdd, probao sam vise komada cak i ssd sa drugog racunara i zvuk se cuje i dalje. Napajanje sam pomerio sastrane i prilicno sam siguran da nije to i da nisu drugi ventilatori (grafika i lc cc 94), jedino sto mi pada na pamet je ram ili sama ploca :/ cekam da uzmem od drugara drugi ram pa da testiram (probao sam oba slota za memoriju isto je). Takodje, jednom se desilo da se slika zabagovala, pojavile su se neke linije i nakon toga se racunar restartovao.

Da li uopste moze da bude ploca ili nesto drugo sto mi nije palo na pamet. Hvala unapred.
 
Pozdrav,

Nismam 100% siguran da je ovo pravo mesto za ovu temu ali rek'o da pokusam. Pokusavam da osposobim neki stari komp za htpc i ne mogu da lociram odakle mi se cuje zujanje.

U pitanju je ASRock 4core 1600 p35-wifi, xeon 5440, 4gb Patriot ddr3, radeon r7 240 2gb, Segate 640gb hdd iz laptopa.

Ovako, zvuk je jako slican zvuku koji se cuje ponekad kada hdd radi, skoro kao pistanje. Cuje se iskljucivo kada racunar nesto radi, od pomeranja misa do nekog ucitavanja. Nije hdd, probao sam vise komada cak i ssd sa drugog racunara i zvuk se cuje i dalje. Napajanje sam pomerio sastrane i prilicno sam siguran da nije to i da nisu drugi ventilatori (grafika i lc cc 94), jedino sto mi pada na pamet je ram ili sama ploca :/ cekam da uzmem od drugara drugi ram pa da testiram (probao sam oba slota za memoriju isto je). Takodje, jednom se desilo da se slika zabagovala, pojavile su se neke linije i nakon toga se racunar restartovao.

Da li uopste moze da bude ploca ili nesto drugo sto mi nije palo na pamet. Hvala unapred.

Da li zvuk dolazi iz kucista ili dolazi preko zvucnika/slusalica???
 
Da li zvuk dolazi iz kucista ili dolazi preko zvucnika/slusalica???

Kucista. Stoji mi otvoren na stolu, zvucnici nisu jos uvek povezani. Tacno kad se odvija neka radnja se cuje, cak i pomeranje misa levo-desno, u idle se ne cuje.
 
Izgleda da je to, mada je zvuk malo drugaciji od onih sto sam nalazio po yt, vise vuce na hdd. Probacu jos jednom da izvadim psu i odvojim sto vise pa da probam da lociram tacno... Pretpostavljam da cpu ne moze da ispusta nikakve zvuke, tj nema svrhe da montiram stari cpu da probam?
 
Zvuk dolazi iz navojnica koje krenu da vibriraju. One se nalaze najčešće u komponentama za kontrolu napona: u napajanju, na ploči, na grafičkoj. Tako da bi trebalo nešto od toga da pišti.
Sam procesor ne može da pišti, ali može ako vuče više struje da izazove navojnice na ploči da zapište. U takvoj situaciji vredi samo probati drugi procesor ako taj ima bitno veću ili bitno manju potrošnju.
 
coil whine nije opasan, ali je iritantan. jedini način da se reši je prskanjem laka za kosu na dotičnu zavojnicu, ukoliko već nije zalivena.

u principu to ne treba da te sikira.
 
Ne sekira me preterano ali bas nervira, pogotovo za gledanje filmova gde se bas cuje u svakoj iole tisoj sceni... ne znam da li mogu nesto da prckam sa naponom procesora mozda, makar ga usporio malo ako ce to da smanji i whine
 
Znaci Kokane, pivo.
 
na asrock ploči koju imaš sve zavojnice su zalivene (upravo pogledao). tako da pišti najvrv grafička (ili eventualno napajanje).

na tebi je da to lepo proveriš, odšrafiš, i naprskaš lakom.
disklemjer - lak metoda radi samo gde se okom vide namotaji bakarne žice.

https://www.youtube.com/watch?v=ENXKpRdQQnA

pogledaj i ovaj video, za alternativna rješenja

https://www.youtube.com/watch?v=7DirFjf3OO4

lepi kokan se unapred ograđuje od svih eventualnih kvarova nastalih nestručnim rukovanjem.
 
Kasno za ogradjivanje, odradjeno sve jos pre disclamer-a :)

Locirano jos sinoc, odmah pored procesora. Zaliveno ili ne jako malo sam prsnuo lak drzeci neke kartoncice okolo da ne bi slucajno otislo ka procesoru, zvuka vise nema, komp tisi nikad nije bio :) Svakako planiram da uzmem neku micro plocu koja moze 8gb ddr3 za neko lepse malo kuciste tako da rizik nije bio problem. Ionako je ne bih koristio sa onim pistanjem (cak mislim da sam se i potajno nadao da cu da je s*mjau**mjau**mjau**mjau*m da imam opravdanje da kupim drugu).

Zato i napisah pivo u postu iznad ^^
 
Poslednja izmena:
Baš mi je drago što ti je uspelo! U zdravlju da te služi.

Što se piva tiče, biću hiljadama milja daleko, još mesec dva.
 
Nazad
Vrh Dno