Šta je novo?

Garmin DriveSmart 61 LMT-D ili S, ima li ko neke preciznije informacije?

StORM48

Slavan
Učlanjen(a)
06.06.2004
Poruke
115
Poena
320
Dakle, osuših se od guglanja i kontaktiranja raznih Garminovih "supportova" koji su korisni koliko i tetkice koje se usput jave na centralu.

Imam već godinama Garmin Nuvi 2797, s kojim sam u principu zadovoljan, ali sam poželeo da menjam, jer me na njemu ekstremno nervira tupavi rezistivni ekran.

Da bih dobio sve ono što sadašnja navigacija iz top klase nudi, odlučio sam se za DriveSmart 61 model, koji je 6.95" (za razliku od Drive modela koji je 6" - nomenklatura divljenja vredna, kao da su je nekakvi domaći "doktori" pravili). Sadašnji model mi je LMT i to radi fantastično, jer update redovno izlazi i sve skoro savršeno funkcioniše. Uz njega imam i besplatan TMC, koji se oslanja na FM/RDS ili na smartphone prikačen preko BT-a.

Elem, najednom se javlja neočekivana dilema, koju izaziva pridodati sufiks iza "LMT" oznake. Novi model se nudi u LMT-S i LMT-D verziji. LMT-S prikuplja informacije o saobraćaju putem BT veze sa telefonom (i njegovim internetom), dok LMT-D komunicira i tako, ali i putem digitalne DAB+ radio veze. S obzirom da je na Garmin sajtu, u prodavnicama ili na netu praktično NEMOGUĆE utvrditi šta precizno koji uređaj nudi, mene zanima zna li neko da li ovaj LMT-S uopšte nudi analognu FM/RDS mogućnost čitanja ili je limitiran samo na BT/net, kao i da li možda LMT-D osim digitalnog, čita i analogni signal?

Ubih se živ da to nekako iščeprkam tu i tamo i osim ovoga ispod (prilog), nisam našao ništa korisno. Pisao Garminu par puta i ništa. Nema tona, nema slike. Totalno ih zabole za moju dilemu (a mail su 100% primili, jer sam dobio potvrdu). Ja odlično vladam engleskim, ali je po meni ovo totalno nejasno napisano. Ja od reči do reči razumem šta piše, ali nigde precizno nije naveden LMT-S i šta on može. Umesto toga, navodi se LMT-D i LMTHD (ovo drugo i ne postoji u izvedbi DriveSmart 61, koliko je meni poznato). Ovo je verovatno rezultat škrabanja generičkih uputstava koja se odnose na čitav krš raznih modela, pa sve napisano mož' biti, al' ne mora da znači. LMT-D se zvanično vodi kao napredniji, ali mi to ne bi značilo ništa, ukoliko je limitiran samo na DAB+, pošto pokrivenost time nije baš sjajna ni na zapadu, a kamoli po ostatku Evrope. Navigacija koja je stigla uz auto ima digitalni prijem i to je, da budem iskren - bulja u odnosu na Garmin. Meni sadašnji uređaj po tom pitanju radi jako dobro i samo želim novi model koji nudi najmanje isto toliko, a ispade da je nemoguće utvrditi koji uopšte nudi to što već imam. Oslanjanje na telefon me ne interesuje. Prvo jer mi telefon uvek stoji povezan na auto, kao handsfree, a drugo jer to zahteva nekontrolisanu (iako malu) potrošnju podataka u roamingu. Osim toga, neću te frankenštajn varijante. Hoću da GPS bude sam sebi dovoljan, bez potrebe da se montiranjem i povezivanjem zabavljam po dva sata pred put.

Markirao sam bitne delove:

garmin_traffic.JPG

Ako je suditi po obeleženom - svi uređaji mogu da primaju podatke putem telefona, svi mogu i preko antene, a samo LMT-D može digitalno. Pitanje je da li LMT-D može da prima i analogni signal, jer bi to bila neka najbolja varijanta, koja bi pokrivala sve raspoložive mogućnosti?

Pozdrav i hvala!
 
Poslednja izmena:
Da, to sam i pomenuo gore. Iz toga se malo šta može zaključiti, osim da prima digitalni signal. Nije jasno da li se to podrazumeva isključivo DAB+ ili i RDS, koji je faktički digitalni prenos informacija pridružen analognoj FM stanici. Hbt, koliko komplikacije oko tako banalne stvari. Bukvalno imam utisak da pojma nemaju ni šta proizvode, ni šta prodaju. :S: i Sve bi koliko-toliko bilo jasnije da DriveSmart 61 LMT uopšte postoji u HD verziji, nego postoji u D i S.
 
Poslednja izmena:
Bolje ti proveri kolika je uopšte pokrivenost digitalnim signalom. Koliko je meni poznato, Britanija i Austrija, za Italiju nisam siguran. Nemam info za DE.
Dok je recimo TomTom mnogo bolje to odradio, koliko sam video imaju i najažurniji saobraćaj u EU uopšte.
Niti ćeš nešto više koristi imati od digitalnog signala, to je ionako samo ditribucija, izvor podataka i pokrivenost su ti mnogo bitniji, a tu je klasik TMC i On-Line TMC u mnogo većoj prednosti.
 
^Tačno tako i ja razmišljam. Postojeći GPS mi to odrađuje sasvim pristojno. Nebrojeno puta me je na vreme izvukao iz suludih gužvi i loma na putu i praktično sam samo hteo da imam jednako dobro rešenje. Ne mora bolje. A to za digitalnu pokrivenost sam i pretpostavljao, ali nisam imao ideju da je situacija baš toliko loša. Mene u celoj priči iritira to što je smislenu podršku nemoguće dobiti. Konačno sam dobio "odgovor" od Garminove podrške i šta reći... rečiti su koliko i njihovo generičko uputstvo:

I would recommend the LMT-D variation of the device, the reason being is if you want to use the traffic services without the use of mobile internet then this will provide you with the information you need. The LMT-S version has the same features as the LMT-D but without the digital traffic information.
Bukvalno imam utisak da oni tri čiste nemaju o tome šta im uređaji nude, pa prosto preslože rečenicu iz svojih uputstava i nadaju se da nećeš dalje da zapitkuješ. A šta ovo gore znači... ništa. Opet je nejasno šta ta "S" verzija nudi. Samo internet-TMC preko mobilnog ili i pristup preko analognog FM-a. Hbt, paralelni univerzum. Što čovečanstvo više napreduje, u proseku smo gluplji.

Pozdrav
 
I konačno putem maila dobih odgovor koji je razvejao sve sumnje:

The link below if scrolled to the bottom of the page will give you a list of device that support each traffic type.

The LMT-S will only get traffic via mobile data connection whereas the LMT-D has a built in traffic receiver which works when the cable is connected.

http://www.garmin.com/en-GB/traffic/

Kind regards,
Jeremy
Garmin Europe

Delovalo je kao da LMT-D omogućava samo DAB+ TMC, međutim, na stranici koju je gospodin linkovao, stoji ovo:

Garmin Digital Traffic Via DAB Radio
Plug & play – If your Garmin sat nav is an LMT-D model, you’ll have access to DIGITAL Traffic straight out of the box via DAB.
Shop Digital Traffic See traffic coverage map


Via the SmartphoneLink app for iOS and Android phone.
Just pair your compatible Garmin sat-nav*** and your phone via Bluetooth. No need to worry about your data plan, as no tethering is required. (Some countries might require subscription, see coverage map)
Shop Garmin Live Traffic See traffic coverage map


Garmin Traffic Via FM
Beside Garmin LIVE Traffic, Garmin offers additionally free lifetime Traffic avoidance on “LMT” ( and LMT-D as back-up) devices via RDS-TMC. It works over the traditional analogue FM radio to inform you of delays and alternative routes . RDS (Radio data system) bandwidth is limited, so the amount of data you can receive via this method would be less than with Garmin Digital Traffic or Garmin Live Traffic via SmartphoneLink

Pa eto, ako nekog još interesuje ovo, sad zna da sa LMT-S fakat nema TMC, osim ako ne poseduje mobilnu karticu nekog EU operatera, pa da može bez suludih troškova da arči internet. LMT-D očito poseduje i digitalnu i analognu opciju i to je to.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Evo kako izgleda mapa pokrivenosti digitalnim (DAB+) signalom TMC-a za Garmin:

garmin_tmc_dab.JPG

A evo kako izgleda pokrivenost analognim FM/RDS i internet TMC-om (pokrivenost je identična, samo što se internet varijanta u nekim slučajevima plaća):

garmin_tmc_fm-smart.JPG

Digitalna pokrivenost je blago rečeno - bedna. U svakom slučaju, ko kupuje noviji Garmin, isključivo LMT-D, jer pokriva sve vidove TMC-a, dok je LMT-S limitiran samo na internet TMC, što može biti veoma nepraktično.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Nadam se da kolega neće zameriti pošto upadam u temu. Ima li bolji izbor za slične novce od pomenutog modela?
Vidim da je cena oko 200€.

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk
 
Garmin DriveSmart 61 LMT D ili S ima li ko neke preciznije informacije

-Mikrofon za live svirke...nije namjenjen radu u studiju jer ima tromu membranu..moras mu se sto vise pribliziti u tjeku svirke,zato smanjuje mogucnost nastanka mikrofonije...
 
Nazad
Vrh Dno