Šta je novo?

Ubuntu nema upgrade sa 16.04 na 18.04

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
Napisao je @Space Beer da predlaže novu temu, to sam citirao.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Izvinjavam se svima, odvukao sam temu u debeli off a razlog za to je što često imam utisak (pa i u ovoj temi) da se OP korozivno nervira zbog bleeding edge okruženja od kojeg tvrdoglavo ne odustaje i pored toga što postoje mnogo stabilnije i u tom smislu upotrebljivije opcije. Reč po reč, post po post i ode tema u peršun...:rupa:
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Има и тога али је ипак почело од питања за LTS варијанту једног од линуха. Свеједно што је опет Плазма варијанта, то се односи и на остале клонове који ће вероватно да избаце LTS верзију касније. Ни Минт се не прославља, они још нису ни почели тестирање нове верзије а неће да раде КДЕ. Ни Pinguy који мислим има само гномета није прешао, сад испробавају неке развојне верзије. А неко је навикао на bleeding edge па очекује бржу реакцију. ;)

Ово је већ за (најављену) другу тему, стабилнија варијанта која има три могућности ми не значи много ако је поредим са мало мање стабилном која има 100 опција. Да не понављам оно за рачунаљку и калкулатор. ;)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
juce instalirah Lubuntu 18.04 LTS. prvi put na linuxu pa ne znam da uporedim, ali mi je ok za 10 godina star laptop. ali ne znam da li je to isto kao i Ubuntu

Sent from my A7 using Tapatalk
 
Za tvoju masinu je bolji Lubuntu brze i efikasnije radi. A moze sve sto i redovan ubuntu. Malo se namucis sa temama ali ima jos dobrih.
 
nesto mu je slabiji startup, tj.sporiji, ali posle radi ok. PlayOnLynux radi ok, MS Office, YTDownloader... VLC neuporedivo bolji. Igrice nisam probao, mada u glavnom igram preko emulatora GBA ili N64, testiracu. Teme mi nisu bitne, samo efikasnost. Laptop je HP550, Procesor mi je 1.4 dual core Intel (cist) sa 2gb RAM, integrisanom grafickom, iz 2008 godine i vrlo malo se greje, za razliku kad je bionaWin7.

Sent from my A7 using Tapatalk
 
Upgrade sa 16.04 na 18.04 tek krajem jula će biti !! Dotad kažu da se strpimo!!
 
18.04 sam korstio par nedelej zakljucio da sve sto se razvija na open source a meni je bitno pravi problema, 98% sw se testira samo na 16.04 tako da sam bio prinudjen da se vratim na ovu verziju kao takodje ima masu problema ali ipak nekako uspes da nadjes resenje jer je masa ljudi koristi

Tako da nemojte da ocajavate sto nema updata, da su pametni radili bi jednu verziju 5-8 godina!, a ne ovako da je sistem totalno neupotrebljiv za bilo sta ozbiljno! desktop upotreba je tek smejurija, igre koje sam probao svaka je trazila masu tweakova i cimanja a i tada ne rade 100% ok
 
šta će vam to u životu :p
Zbog Neona koji pravi KDE plasmu a baziran je na 16.04LTS pa racunam ako je izasao kubuntu 18.04LTS da bi i Neon valjda trebalo da predje i on na 18.04LTS a plus plasma 5.13 je u beta fazi i najverovatnije ce ubrzo da je lansiraju kao finalnu, takva im je dosad bila politika. :D
 
18.04 sam korstio par nedelej zakljucio da sve sto se razvija na open source a meni je bitno pravi problema, 98% sw se testira samo na 16.04 tako da sam bio prinudjen da se vratim na ovu verziju kao takodje ima masu problema ali ipak nekako uspes da nadjes resenje jer je masa ljudi koristi

Tako da nemojte da ocajavate sto nema updata, da su pametni radili bi jednu verziju 5-8 godina!, a ne ovako da je sistem totalno neupotrebljiv za bilo sta ozbiljno! desktop upotreba je tek smejurija, igre koje sam probao svaka je trazila masu tweakova i cimanja a i tada ne rade 100% ok

Zato se lepo sačeka mesec-dva da se bubice isteraju i stignu verzije softvera koji koristiš koje podržavaju novi LTS. Iako sam to znao od ranije, i ja sam se zaleteo da instaliram 18.04 čim je izašao i imao sam da čačkam i nameštam dok nije sve prihvatilo da radi. Jedino još DE: Manking Devided neće nikako da fercera, ne znam šta mu je, a ni dev nije bio od pomoći.
 
Nazalost ispeglace se samo poznatije stvari, jednostavno masa projekata koje ja pratim samo prilikom izlaska se testiraju na x distribuciji i to je sve, ja licno na 18.04 necu preci dok sve sto koristim ne bude zastarelo i sve novo sto se radi ne bude iskljucivo radjeno na tome, po meni ~2+ godine, cak i tad sam za desktop debelo razocaran
Da ne bude zabune masa stvari radi odlicno sto se tice servera i odredjene primene ali desktop primena je puna problema
 
Ima li neko rešenje za ovo!! Nakon zadnjeg update na Ubuntu 16.04 LTS mi se zaglavio kompjuter i ja sam ga restartovao ,ali mi se pojavili problermi sa grubom .Pošto imam dual-boot sa windows 10 ,sada mi Grub ne vidi windows uopšte!!
 
Nazalost ispeglace se samo poznatije stvari, jednostavno masa projekata koje ja pratim samo prilikom izlaska se testiraju na x distribuciji i to je sve, ja licno na 18.04 necu preci dok sve sto koristim ne bude zastarelo i sve novo sto se radi ne bude iskljucivo radjeno na tome, po meni ~2+ godine, cak i tad sam za desktop debelo razocaran
Da ne bude zabune masa stvari radi odlicno sto se tice servera i odredjene primene ali desktop primena je puna problema

Za ovih desetak godina koliko vozim Ubuntu, softver je uvek relativno brzo stizao na novi LTS, tako da je ne očekujem da će tu biti većih promena. Mada možeš i da ostaneš na 16.04, imaćeš još tri godine podrške, meni je sve radilo lepo, mada mi malo više odgovara 18.04. Nekoliko korisnih Gnome ekstenzija mi ferceraju bolje od alternativa koje sam imao ranije na Unity, recimo jako fina weather ekstenzija ili odlični GSConnect, upravljam juče računarom preko telefona, cura se zabezeknula. :)
 
Za ovih desetak godina koliko vozim Ubuntu, softver je uvek relativno brzo stizao na novi LTS, tako da je ne očekujem da će tu biti većih promena. Mada možeš i da ostaneš na 16.04, imaćeš još tri godine podrške, meni je sve radilo lepo, mada mi malo više odgovara 18.04. Nekoliko korisnih Gnome ekstenzija mi ferceraju bolje od alternativa koje sam imao ranije na Unity, recimo jako fina weather ekstenzija ili odlični GSConnect, upravljam juče računarom preko telefona, cura se zabezeknula. :)
Ovo sa telefonom i kompom bas je malo onako, zezas devojku :D :) Ehdavnih godina ja sam preko dial-upa i RA programa kontrolisao racunar na poslu i gledao sta rade u ocnoj smeni tj. da li rade neke nedozvoljene radnje. Sve je to varijacija tojanca kojeg je napravi onaj nas lik.
 
Da prijavim da sam rešio i problem sa DE: Mankind Devided, treba samo instalirati libsdl2-2.0-0 paket.

Evo vam i link za verziju Vibera koju sam prepakovao da prihvata libcurl4 i ne pravi problem pri instalaciji na 18.04:
http://www.filedropper.com/viberlibcurl4

Tako da sam praktično sve što me je žuljalo isterao napolje. Jako dobar desktop ovaj novi Ubuntu, ako ne bude nekih neplaniranih situacija, izgleda da ću se vrlo udobro voziti naredne dve godine.
 
@morbius,
Da li si mozda probao https://flathub.org/apps/details/com.viber.Viber. Ja sam instalirao u 18.04 qTox pomocu flatpak i radi.
Za ovaj viber sto si okacio prepakovo si u spisku zavisnost u contol fajlu jer u originalu stoji libculr3?
Juce sam pisao ko nogom uspeo sam cak i da obrisem svoj Downloads dir, muljao sam gis-weather, autor ga krpi pa na svakih 5 dana ispravi samo nesto a cini mi se da i nije iz struke jer ja da sam na njegovom mestu prepakovo
bi sve prognoze na 5 dana jer su sad tako poceli da ih daju.
 
Ne instaliram softver koristeći flatpak ili snap ako se može izbeći, ne vidim zašto da traćim veći prostor na disku i rizikujem da završim sa najnovijom verzijom koja možda ne radi, umesto sa isprobanom verzijom u repou.

Jeste, novi Ubuntu dolazi sa libculr4, dok Viber sa zvaničnog sajta još uvek traži stari libculr3. Ne možeš imati oba instalirana, a ako ukloniš četvorku i staviš trojku, Steam neće da radi. Onda je neko probao da mu promeni zavisnosti i ispostavilo se da radi lepo sa libculr4.
 
Ne instaliram softver koristeći flatpak ili snap ako se može izbeći, ne vidim zašto da traćim veći prostor na disku i rizikujem da završim sa najnovijom verzijom koja možda ne radi, umesto sa isprobanom verzijom u repou.

Jeste, novi Ubuntu dolazi sa libculr4, dok Viber sa zvaničnog sajta još uvek traži stari libculr3. Ne možeš imati oba instalirana, a ako ukloniš četvorku i staviš trojku, Steam neće da radi. Onda je neko probao da mu promeni zavisnosti i ispostavilo se da radi lepo sa libculr4.

Ne razmisljam o prostoru ako mi se svidja program, qTox nece da prave vise za Debian i Ubuntu a prave za Arch, Gentoo, Fedoru.
Sto se tice Vibera nisam ni znao da ne radi u Kubuntu 18.04LTS, ima ga svuda u ostalim distroima i radi. Dobro je da zamena fajla zavrsava posao, nekad sam muljao sa shutterom deo oko uploada , isto tako sam menjao zavisnosti, sad vise nemam veze kako se to radi, zaboravio. Sto se tice Steam ne igram igrice, mator a refleksi ko u mrvog konja. Stavio sam tvoju verziju iako na kompu Viber sto e tice voice nista ne radi samo kuckanje a Viber mi treba za pricanje sa familijom koja je sva na mobilnim i pretplatama a ja mobilni vozim na 200din svaka 3 meseca, tu mi je viber bitan jer preko wi-fi pricam dzabaka. Imam IP telefoniju i 1500 impulsa za 400 din koja nema sanse da potrosim, paket kod SBB 300Mbs/30Mbs. Snap mi se ne dopada ponasa se kao zasebni diskovi u plasmi, sludeo me nacisto kad sam prvi put video , bio sam stavio VLC 3.x dok ga jos nisu zvanicno lansirali jer sam imap ppa 3.x.x i onda odjednom taj ppa nabije VLC na 4.x.x pa ja okrenem na snap i izduvam ga.
 
Tuga teska, sistem koji je 99% cist 17.10 sam prihvatio update na 18.04, naravno dizanje sistema nemoguce.... skontam da sam iskljucio waylander GUI i da to zeza, ukljucim dobijem sliku, nalog odbija da se uloguje, naravno ovi mi je bio neki test sistem ali.. oni za 10+ godina nista nisu naucili i nista nisu doprineli pre svega desktop okruzenju, zato ga koriste samo mazohisti koji moraju (tu i ja spadam ja i vi!)
Iskreno nisam imao zivaca da googlam i cackam sta se desilo jer ionako mi je ta particija sluzila samo za neka testiranja koja ne rade pod 16.04 kako treba pa sam za 30min uradio clean install 18.04
 
Tuga teska, sistem koji je 99% cist 17.10 sam prihvatio update na 18.04, naravno dizanje sistema nemoguce.... skontam da sam iskljucio waylander GUI i da to zeza, ukljucim dobijem sliku, nalog odbija da se uloguje, naravno ovi mi je bio neki test sistem ali.. oni za 10+ godina nista nisu naucili i nista nisu doprineli pre svega desktop okruzenju, zato ga koriste samo mazohisti koji moraju (tu i ja spadam ja i vi!)
Iskreno nisam imao zivaca da googlam i cackam sta se desilo jer ionako mi je ta particija sluzila samo za neka testiranja koja ne rade pod 16.04 kako treba pa sam za 30min uradio clean install 18.04

Na Ubuntu je to uvek bila lutrija kao Over/Under 2.5:d pa je clean install preporučljiv. RR distroi su u tom smislu ipak bolji.
 
Kako je to moguće? Moj Xubuntu 17.10 pita hoću li na novu verziju, neće sam da uradi ništa

Naravno mislio sam da sam ja inicirao update... iskreno hteo sam samo da testiram da li ce sve biti ok, jer ionako mi je to backup distribucija samo radi testiranja razlike u odnosu na 16.04
 
Danas je zvanicno na distrowatch izasao Ubuntu i deraivati 18.04.1 verzija. Da li je neko video da se prica o upate 16.04 na 18.04, neki su pisali da ce se taj update pojaviti kad izadje 18.04.1.
 
Па ваљда сада, од како је изашла верзија 18.04.1, то може да се уради. Слабо трошим *убунту па нисам у току.
 
Можда а можда и не. Ево Неон који је базиран на Убунту 16.04 тек покушавају да пређу на 18.04, тестирају. Кубунту 18.04 опет никако да пређе на пласму 5.13, тестирају и једни и други ал никако да истестирају. :D
 
Не знам за деривате, мислим да је инфо важио за *убунту а Неон и остали вероватно имају корак више. Арчи и Манџаро су одавно на 5.13, управо је дошло до 5.13.4 па ако баш волеш оне који су напредни са окружењем, могао би и Арчија да мало пробаш. ;)

Сада имам довољно времена за све па ћу касније да набацим Кубунту 16.04 на комп и пробам апгрејд. Иде уместо Неона који сам и ја јутрос пробао, успео је да убије плазму неколико пута и успут још мало забрљави. Нема му више места на мом харду.
 
Nazad
Vrh Dno