Šta je novo?

Povisene temperature posle menjanje paste na CPU!

ele

Cenjen
Učlanjen(a)
28.12.2012
Poruke
478
Poena
170
Moja oprema  
CPU & Cooler
i9 9900K FUMA 2
Matična ploča
GIGABYTE Z390 AOURUS PRO
RAM
32GB 3600MHz
GPU
RTX 3080
Storage
2TB
PSU
750W
Kućište
SHINOBY
Monitor
ALIENWARE AW2521H 360hz
Miš & tastatura
Mionix Avior 7000
Ostale periferije
Razer ostalo
Mobilni telefon
S21 ultra
Pristup internetu
  1. Optički internet
Masina iz potpisa, nikad pasta nije menjana, reko ajde da zamenim posle par godina, pustim aidu tipa 20tak min da vidim temp pre zamene cisto da imam sa cim kasnije da uporedim i vidim da mi je max temp jezgra 80c. Zamenim pastu (stavim ovu, ocistim celo kuciste od prasine, pokrenem aidu ponovo temp preko 90 idu. E sad sta moze da bude problem? Da li kolicina nanete paste moze da pravi problem u smislu da sam mozda stavio manje ili vise ili da se nije lepo razmazala po celoj povrsini proca?
 
Mogu samo 2 stvari, ili si stavio previše paste ili nije lepo legao kuler.

Mnogi stavljaju "zrno graška"



Ja jednostavno volim da razmažem ultra tanak sloj.
 
Poslednja izmena:
Sto ce smetati vise paste? taj visak ionako ne bude prevelik a i hladnjak kad se stegne on istisne visak, iz iskustva sam stavljao vise paste, temp su bile iste, gore je ako se stavi manje idnosno ako fali.


Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Isao sam i ja tom metodom zrno graska ali sam stavio 30% vise nego lik sa videa.
 
U svakom slučaju ništa ga ne košta da očisti procesor i kuler ponovo, i da nanese pastu opet. Možda primeti da nije kuler lepo legao ili da li pasta "preliva" preko procesora.

@Marko_ sa viškom paste se gubi na prvodljivosti toplote. Stvara se suprotan efekat.
 
Hvala ljudi, verovatno je visak paste problem, da li je bolje da razmazem tanak sloj na procesor ili da samo stavim pa da se samo razmaze? Nemam vremena to danas jer je ovaj kuler pakao da se namesti, mnogo su srafovi nepristupacni.
 
Kako god da uradis samo nemoj da bude previse,ja licno razmazujem pastu,neki stavljaju,zrno,X,3crte,ko kako naviko i misli da je ispravno...
 
^ Isti slucaj. Nikad nisam ni jednu metodu koristio osim razmazivanja preko cele povrsine.
Za ostale metode nemam poverenja jer su se pokazali neefikasnim svakako.
Ovako se posao zavrsi profesionalno, pokrije se cela povrsina tanjim slojem i kraj price.

Sa zrnom i x varijantom nikad nisi na cisto a u mnogo situacija ne pokriju celu povrsinu IHS-a.

Prosto ja tu ne vidim nikakvu logiku u tom mudrovanju. Lepo razmazes sve, pokrijes sve i zavrsen posao.
 
Sa zrnom i x varijantom nikad nisi na cisto a u mnogo situacija ne pokriju celu povrsinu IHS-a.

Prosto ja tu ne vidim nikakvu logiku u tom mudrovanju. Lepo razmazes sve, pokrijes sve i zavrsen posao.
Nisu jezgra rasporedjena ispod cele povrsine IHS-a pa da to bude toliko bitno.

cputhermal_sm.jpg


Poenta paste je da popuni sitne kanale, jer metal na procesoru i hladnjaku nisu obradjeni na nacin da je kontakt izmedju njih potpuno savrsen.

Ako je baza hladnjaka ravna, najjednostavnije je staviti "zrnce" - pritisak ce sam poterati pastu od sredine ka spoljasnjim ivicama, a ova metoda je i najsigurnija za izbegavanje mehurica vazduha.

Ako su heatpipes otkriveni, tj. postoje zazori izmedju njih i hladnjaka, mozes razmazati pastu preko njih i izravnati je vizit kartom tako da su samo zazori popunjeni, a onda koristiti "zrnce" metod.

 
Nemoj da se sekiraš potrebno je vreme da se pasta malo "ispeče" da bi dobila bolju provodljivost toplote.
 
Nazad
Vrh Dno