Šta je novo?

IoT - Internet of Things

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,422
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Fun fact, za početak teme: :)
 

Prilozi

  • 9b37aa74-5857-4708-b3b8-f1c886fcfa46-original.jpeg
    9b37aa74-5857-4708-b3b8-f1c886fcfa46-original.jpeg
    96.9 KB · Pregleda: 323
Dobar
Google kaže:
Internet stvari (IoT) je sistem međusobno povezanih računarskih uređaja, mehaničkih i digitalnih mašina, objekata, životinja ili ljudi koji su obezbeđeni jedinstvenim identifikatorima i mogućnošću prenosa podataka preko mreže bez potrebe interakcije ljudi - ljudi ili ljudi - računar.
 
Poslednja izmena:
Ukratko, Skynet?

Ma kakvi... nema tu inteligencije. Samo masa prostih čipova koji izvršavaju naredbe, a jedini problem je što ne umeju da raspoznaju "gospodara" od prevaranta jer proizvođači ne žele da troše keš na bezbednost komunikacije takvih uređaja.
 
Hm, ovde mi više miriše na razmenu podataka o kojoj vlasnici ili bolje reći nosioci nemaju pojma, a i kojoj može pristupiti skoro svako sa strane. Apropo onog "security" - zapravo totalna suprotnost.
 
Mrtva tema?

Jel se igra neko sa ovim? ESP 2866, ESP 32, MQTT...

Jel moze neko da preporuci neko neki free mqtt cloud server?
 
Ja sam se igrao sa ESP32, ali mi je broker uglavnom bio u lokalu (RPi i Mosquitto), imao sam zakupljen na nekih 3 meseca neki najbedniji (a i ne treba jači) virtuelni server iz ponude Vultr-a pa sam i tamo instalirao.
Nisam siguran da li postoje free varijante, sem onih javnih, ali to je samo za testiranje.
 
Nazad
Vrh Dno