Šta je novo?

Savet u vezi graficke kartice

Evo sad probam gnome-mpv... ima jednostavan ali funkcionalan playlist pane. Jedino što, u svojoj jednostavnosti, ne razlikuje titlove od videa, te ako mu se dovuče direktorijum, dodaje i njih ali može da posluži dok ne naprave kompletniji frontend. :wave:

Fora je sto se to nece nikada desiti jer je takav kakav je gnome-mpv "savrsen" posto prati gnome 3 filozofiju minimalizma. Mada ne razumem autora sto je uopste uvio mpv u gtk kada vecina gnome masturbatora po internetu tvrdi da je totem bolji plejer jer je "integrisan" u gnome. Gnome fanboji su tu negde sa Windows 10 fanbojima kada je krivljenje realnosti u pitanju, tu zaista nema nikakve poente se upustati u diskusiju nego ih pustiti da gledaju kako gnome tim unistava desktop na linuxu.

@vlado_ns
Znam za to i tacno je da je Juan (xtraeme) alfa i omega projekta, covek koji se stara o ogromnom broju void paketa. Da budem iskren void sam koristio par meseci od momenta registracije na ovaj forum ali sam se posle vratio na Arch bas zbog systemd i guranja istog kao standarda, jednostavno nisam smeo da rizikujem kada je posao u pitanju. Zao mi je sto void propada jer i danas smatram da je to bolje napravljen i osmisljen distro od archlinuxa ali gde nema ljudi nema ni zivota. Arch sam po sebi se mnogo pokvario (prvenstveno mislim na AUR koji je u katastrofalnom stanju) i pitanje je u kom smeru se on krece, da se vracam na Ubuntu/Debian varijante ili originale mi ne pada napamet pa gledam da izbegnem tamo gde sigurno nece doci do propadanja za mog radnog veka, medju jabucare.
 
Poslednja izmena:
Malo novosti i od mene. Nema primetne razlike u opterećenju procesora kada se poredi Vimeo u odnosu na YouTube. U suštini, slaba vajda od HW akceleracije u browseru kada je video u pitanju. Ako se radi o ostalim grafičkim elemntima, onda bi trebalo da radi.

Što se plejera tiče, SMPlayer ima skoro duplo veće opterećenje od VLC-a (4-5%, dok je na VLC-u oko 2%). Mada meni to ne znači mnogo. Na VLC sam navikao, ali volim da imam alternativu. Na linuxu je to SMPlayer, na prozorima MPC-HC

Što se distribucije tiče, tu imam malih problema. Petljao sam oko kernela, dodavao, brisao i sad imam samo jednu verziju koja radi, i to ne baš kako treba. Nažalost, one sa kernelom 4.4.x ne rade pa ne mogu da probam novi amdgpu-pro, koji sad podržava SLED 12 SP3 (koji bi trebalo da je isti kao Leap 42.3). Tako da me uskoro čeka nova instalacija. Leap 15.0 izlazi za za 18 dana, testirao sam u VBox-u i izgleda da ima sve što mi treba. Pošto ne planiram da menjam hardver, odgovara mi i kernel 4.12. Testirao sam takođe i Tumbleweed u VBox-u, ali neki programi koji mi trebaju ne mogu da se instaliraju iz postojećih repoa, a ne volim da petljam sa strane. Tako da mi je on rezerva ako kojim slučajem pređem na noviju grafiku (Vega 8 u R3 2200G). Mada kome odgovara, nije ni loše rešenje. Probao sam i Kubuntu 18.04 i izgleda veoma dobro na prvi pogled, tj. radi sve što mi treba. On je sad na 4.15, ali siguran sam da će preći na prvi naredni LTS kernel, verovatno u verziji 18.04.1, ako to bude 4.19

Nažalost, nemam ni Vega ni Kaby Lake da testiram da li Leap 15.0 radi uopšte bez backport-a koga, koliko vidim, nema. U najboljem slučaju možda nađem neki Polaris za live test.
 
Fora je sto se to nece nikada desiti jer je takav kakav je gnome-mpv "savrsen" posto prati gnome 3 filozofiju minimalizma. Mada ne razumem autora sto je uopste uvio mpv u gtk kada vecina gnome masturbatora po internetu tvrdi da je totem bolji plejer jer je "integrisan" u gnome. Gnome fanboji su tu negde sa Windows 10 fanbojima kada je krivljenje realnosti u pitanju, tu zaista nema nikakve poente se upustati u diskusiju nego ih pustiti da gledaju kako gnome tim unistava desktop na linuxu.

Mislim da je playlista bila jedini razlog zbog koga je napravljen ovaj frontend, jer je reordering moguć prevlačenjem, takođe dodavanje na listu je moguće na isti način iz fajl menadžera ili brauzera. Jedino se ni u ppa verziji nije potrudio da doda kontekstualnu opciju za izbacivanje sa liste nego mora da se selektuje fajl pa delete...

Ne znam, uz nekoliko dodatnih setovanja u configu mpv-a za sada mi je i ovoliko dovoljno.:wave:

Edit: btw, ne kapiram kako ti "jabučari", za razliku od GNOME-a, ne uništavaju desktop kopirajući njihov dugogodišnji kredo "to i to možeš da uradiš samo ovako" i minimalizam? (na GNOME-u bar može da se doda 10-15 ekstenzija pa se to ispegla :D) Izgleda mi da ti je zamirisala lova...:d
 
Poslednja izmena:
no, ima li neko i3 ili i5 ili i7 7. ili 8. generacije da nam javi koliko je dobra podrška za video kodeke i da li radi i u browser-ima (nakon Enable onog flag-a)?
 
U AUR-u ima chromium vaapi, navodno radi sa intel grafikama.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Firefox Quantum podržava AMD VP9 akceleraciju ali nemam pojma koje bi to bile kartice a da nisu blacklisted(valjda one od 300€ ;)).
 
^Pa da... ne znam što pitaš za 8-gen Intel kad imaju podršku samo za 1.4(merkam i3 8100, dobra cena, 4K mi trenutno nije bitan).
 
pitam jer me zanima kakva je podrška u praksi za HEVC Main10 i druge kodeke
 
sjajno... a Vega 12 se još uvek nije pojavila

izguglah da FFmpeg 4.0 ima (ugrađenu) podršku za NVDEC. u prevodu, nije potrebno cimanje sa nVidia SDK itd kao što je slučaj sa prethodnim verzijama
 
nVidia jeste kriva ali ce na kraju da nagrabuse Wayland protokol i Gnome developeri. Oni misle da su jaci u ovom odmeravanju a zapravo nisu. nVidia im je ostavila mogucnost a to je da ne diraju display protokol i nastave da razvijaju za X. Ajde da su napravili nesto sto valja ali paket Wayland i Gnome 3 su beta softver i kako stvari stoje nikada nece napustiti beta status. Svaka vama cast sto drzite tu kombinaciju na poslu. To je kao Windows 10, samo cekas da se nesto pokvari u najgorem mogucem trenutku.

Protiv proprietary drivera i proizvodjaca koji ih forsiraju se boriti moze samo tako sto se sledeci put kupi drugi hardver od drugog proizvodjaca koji nema takvu poslovnu politiku. Obzirom da su non-nVidia GPU resenja inferiorna, oni mogu da se ponasaju kako hoce. Ja sam gomilu problema u proslosti imao sa Broadcom i Qualcomm, sa njihovim wifi cipovima. Prodje vreme a oni se i danas dan isto ponasaju, a grbavi ispadose linux driver i software developeri jer nesto ne radi kako treba.
 
nVidia jeste kriva ali ce na kraju da nagrabuse Wayland protokol i Gnome developeri. Oni misle da su jaci u ovom odmeravanju a zapravo nisu. nVidia im je ostavila mogucnost a to je da ne diraju display protokol i nastave da razvijaju za X. Ajde da su napravili nesto sto valja ali paket Wayland i Gnome 3 su beta softver i kako stvari stoje nikada nece napustiti beta status. Svaka vama cast sto drzite tu kombinaciju na poslu. To je kao Windows 10, samo cekas da se nesto pokvari u najgorem mogucem trenutku.

Protiv proprietary drivera i proizvodjaca koji ih forsiraju se boriti moze samo tako sto se sledeci put kupi drugi hardver od drugog proizvodjaca koji nema takvu poslovnu politiku. Obzirom da su non-nVidia GPU resenja inferiorna, oni mogu da se ponasaju kako hoce. Ja sam gomilu problema u proslosti imao sa Broadcom i Qualcomm, sa njihovim wifi cipovima. Prodje vreme a oni se i danas dan isto ponasaju, a grbavi ispadose linux driver i software developeri jer nesto ne radi kako treba.

Problem se lako rešava, dekomentovati jednu liniju u gdm-u, no ostaje činjenica da me sačekao crni ekran posle restarta.
Dosta sam pisao na tu temu nVidia-Wayland i za sada je stanje status quo. Sve nada idu u smeru novog unificiranog api-a koji treba da zameni i gbm i egl stream i koji bi svi trebali da podrže. Mislim da se od razgovora i nije baš daleko odmaklo.
Što se tiče Gnome-a oni su napisali da mutter radi i preko egl stream-a ali koliko znam to radi samo na Fedori i ne znam u kakvom je stanju.
Inače ni ja ne koristim Wayland na poslu (ponekad se ulogujem da testiram i meni deluje ok) zbog toga što moram neke aplikacije da pokrenem preko wine-a koji nije native wayland pa onda imam fallback na X pa emulacija wina = slowmotion. Kada wine bude native podržao Wayland (da nema toliki pad performansi) ja sam spreman da se pozdravim sa X-om. :)
 
Pa bolje dual boot nego se j*bati sa waylandom , nvidiom i wine-om... generalno sam uvek za linux ali ako zavisis od win programa za posao ne vidim poentu gubiti vreme i zivce sa wine om (osim ako je provereno da sve radi bez prob za program koji se koristi)
 
Pa bolje dual boot nego se j*bati sa waylandom , nvidiom i wine-om... generalno sam uvek za linux ali ako zavisis od win programa za posao ne vidim poentu gubiti vreme i zivce sa wine om (osim ako je provereno da sve radi bez prob za program koji se koristi)
Ma to su mali programčiči rade 100%.
Za komplikovanije situacije tu je Win u vm-u (virt manager). Takođe nekada radim i remote na Winu koji sam instalirao u VM ali na bare-metal virtualizaciji (brzi diskovi, memorije koliko hoćeš, skoro da nema penala).
Kući jedino wine za Diablo 3 i ranije Path of Exile (pogledajte winepack projekat: https://github.com/winepak/applications), ostale igrice su mi native linux.
Dual boot nikada više, samo Linux.
 
Nazad
Vrh Dno