Šta je novo?

Savet u vezi graficke kartice

Ček... ako je već tako, a načelno se slažem da je malo bolji izbor, I koristiš I Linux, pri tom znaš kakvo je stanje, koja vrsta mazohizma te naterala na AMD??? :D Zašto ne nVidia? Ušlo nešto povoljno pa zažmurio zbog Windowsa?
Covece prosto ko pasulj AMD su jeftinije, ja kad sam kupovao masinu kupio sa AMD, sve je AMD u njoj cak i RAM. Procuri vodeno vladjenje CPU-a ode kartica, iskamcim al opet AMD, stavim Nvidia procuri drugo hladjenje, vratim AMD i sad kuva na leru Asus 260x ocas nabaci 67C sa slobodnim drajverima.
 
Ček... ako je već tako, a načelno se slažem da je malo bolji izbor, I koristiš I Linux, pri tom znaš kakvo je stanje, koja vrsta mazohizma te naterala na AMD??? :D Zašto ne nVidia? Ušlo nešto povoljno pa zažmurio zbog Windowsa?

Manje-više da. Nisam gadljiv na Windows, a AMD (bar je tad) nudio dosta bolje performanse za istu cenu.
 
Covece prosto ko pasulj AMD su jeftinije, ja kad sam kupovao masinu kupio sa AMD, sve je AMD u njoj cak i RAM. Procuri vodeno vladjenje CPU-a ode kartica, iskamcim al opet AMD, stavim Nvidia procuri drugo hladjenje, vratim AMD i sad kuva na leru Asus 260x ocas nabaci 67C sa slobodnim drajverima.
Jesi li razmislio da mozda treba da zamenis hladjenje? :D
 
Sve se slažem sa toxicm. Sad se setih ove teme. Evo pre dve i po godine je fglrx bio teško đubre. OpenCL render je bio čak 5% sporiji na openSUSE 13.2 od windows verzije. A to je, složićete se, nedopustivo

https://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=182193&d=1445356232

I još jedna stvar. Pre 3 godine sam kupio polovan PC sa A6-5400K (Radeon HD 7540D, Terascale 2), namenjen roditeljima za kućne i poslovne office zadatke - Thunderbird, Firefox, Skype, Libreoffice, Draftsight, FreeCAD, AnyDesk...

Na njemu je prvo bio Xubuntu 15.04, zatim 15.10 i to je radilo. Kada sam hteo da pređem na LTS 16.04, nije hteo da startuje ni Live, zbog grafike. I po komentarima sa Ubuntu foruma, to nije bio usamljen slučaj, mada je bilo izuzetaka. Sačekao sam 16.10 i sve je bilo ok. Kasnije 17.04 pa 17.10 koji je i sad tu. Pošto od 6 isprobanih sistema samo 5 rade bez problema, to je siguran znak da je hardver neupotrebljiv. Možda su nešto ispeglali u nekoj od 16.04.x verzija, ali nisam pokušavao ponovnu instalaciju istog.

E sad, oni isključivo koriste Xubuntu (nema Vindoze na tom PC-u) sa AMD-om već 3 godine, što je sudeći po komentarima nemoguće. Tako da preporučujem isključivo nVidia karte za linux. Ako greškom kupiš AMD, i nekim slučajem sve radi bez problema, moraćeš da menjaš hardver jer to što kod tebe radi predstavlja anomaliju u prostorno-vremenskom linux univerzumu.

Uzdravlje :)
 
Jesi li razmislio da mozda treba da zamenis hladjenje? :D
Nisi skapirao svaki puta kad je procurelo renomirano vodeno hladjenje stavljeno je novo isto takvo, sad imam vazdusno sa povecim kulerom i bolje ladi od tog vodenog. To sto citam bajke na ovom frumu i preporuke, nikad vise vodeno hladjenje.
 
OpenCL render benchmark je inače jako bitna stvar, to što za film ili net video ne može da koristi grafiku i procesor ode na 100% za iole bolji snimak i počne da se raspada (pogotovo ti APU) nema veze. Bitno da matorcima radi pasijans dobro, pravi znak za preporuku AMD grafike.
 
Toxic, jesi siguran da je sa karticom sve u redu? Pošto u poslednjih par godina stvarno ne vidim nikakve problema sa ati/amd grafikama. 9600m, X700, r7-250, apu a6400, a evo i 4x580, samo compute od vlasničkog dodat.

IMG_2257.jpg

Sad, i dalje, po inerciji možda, kažem da je nvidia bolja, ali ni intel ni amd nisu loši toliko.
 
OpenCL render benchmark je inače jako bitna stvar, to što za film ili net video ne može da koristi grafiku i procesor ode na 100% za iole bolji snimak i počne da se raspada (pogotovo ti APU) nema veze. Bitno da matorcima radi pasijans dobro, pravi znak za preporuku AMD grafike.

U pravu si. Manje je bitno to što komponenta drajvera radi odlično od činjenice da čoveku koji ne igra igre, savetuješ da izbegava grafiku koja ne radi u igri koja zvanično ni ne postoji za linux. I jedino što to nije sintetički benchmark, već realan render u popularnom CAD programu. Koji mora da prikaže taj render, neki 3D model i sl. A ne znam zašto si preskočio deo posta u kom sam naveo da se računar koristi i za posao, a među programima koji se koriste s vremena na vreme su FreeCAD (za pregled 3D modela) i DraftSight (za pregled i modifikaciju 2D crteža). Ali dobro, priznajem da ti najbolje znaš, ne samo kako funkcioneš tvoj hardver i softver, već i bilo koji drugi PC na ovom svetu.
 
OpenCL render benchmark je inače jako bitna stvar, to što za film ili net video ne može da koristi grafiku i procesor ode na 100% za iole bolji snimak i počne da se raspada (pogotovo ti APU) nema veze. Bitno da matorcima radi pasijans dobro, pravi znak za preporuku AMD grafike.

Ovo nisam primetio za vreme dok sam imao 5750 sa slobodnim drajverom.
 
@ Space Beer
Sigurno je hteo da renderuje na matoroj mašini pa mu je OpenCl render jako bitan. To što će taj procesor da se raspadne kad pusti YT nema veze.

@sdejan
Pošto su HD5750 i APU integruše isto.

@tuxserbia
Nisam rekao da ne radi uopšte, već da radi jako slabije od toga kako bi trebalo (recimo u poređenju sa Windows-om). Procesor se i kod mene opterećuje značajno pri reprodukciji videa, iako radi HW akceleracija. Na slabijoj mašini to izgleda očajno, kvalitetniji video i ne može da se reprodukuje iako sama mašina ima i više nego dovoljno snage. Igre (sve) imaju stutter iako sama karta (a i procesor) nisu opterećeni, ovo važi i za Steam Linux igre i za Wine. Džaba je meni neki benchmark koji pokazuje da su dobre performanse kada u realnom radu to ne radi. Ja se renderom ne bavim, ali još nisam čuo da je neko i za to preporučio Linux i AMD. Svega toga na Intel i nVidia grafikama nema, imaju i one svoje probleme, ali se svi oni uglavnom lako reše. Ni kod njih performanse nisu kao na Windows-u, ali nisu ni ovoliko slabije.


Prosto je neverovatno da se iz neke ljubavi prema brendu (što mi je samo po sebi besmislica) preporučuje nešto što je mnogo lošije. AMD ni za Windows ne može da sklepa kako treba drajver, od Linux-a je skoro i odustao, zajednica pravi drajver koji je duplo bolji od vlasničkog.
 
Ne znam da li namerno izdvajaš samo deo postova, a posle taj deo pogrešno interpretiraš. Prvo, poenta nije u renderovanju, nego u komponenti drajvera za koji kažeš da je krš. Drugo, ne znam šta je slabija mašina, ne znam šta koji deo softvera i hardvera radi, ali znam da A6-5400K bez problema pušta video na Xubuntu OS-u. Ne znam šta je za tebe visoka rezolucija, ali monitor je 1920x1080. Da li može preko toga, to nisam siguran.

Za stutter sam se već složio i rekao da taj problem primećujem i ja. S druge strane, moj stav za gaming na linuxu jeste da gaming na linuxu treba izbegavati bez obzira na grafiku. Windows je za igre. Jer svaka non-native igra ima bolje performanse u DirectX-u na prozorima nego openGL linux portu. Ako već daješ 500€ za gaming hardver, onda nema smisla kosrititi OS koji će ti osakatiti performanse za 20-30%

I na kraju, ni ja, a čini mi se ni bilo ko drugi nije rekao čoveku da kupi AMD. Samo smo govorili o svojim slučajevima, koji su izgleda igrom slučaja pozitivni. I ponovo, zajednica koja pravi otvoreni drajver je AMD. Tj. AMD je otvorio delove svog vlasničkog drajvera. Isti ljudi pišu i amdgpu i amdgpu-pro (i ROCm, amdvlk, itd.). Jedino je RADV radila "zajednica"
 
Upravo jeste krš, u sintetičkim testovima se AMDGPU i APDGPUPro drajveri pokazuju jako dobro i u renderu i u igrama, problem je što se u praksi pokazuju loše. Nestabilni su, pucaju često i performanse su nikakve shodno očekivanim. Ne bavim se renderom, ali prvi put čujem da neko pominje AMD i Linux u toj priči. I kakva je to priča o OS-u koji je za igre i OS-u koji nije za to? Igre sa nVidia grafikom rade tek nešto malo slabije nego na Windows-u, ali svakako ništa bitno.

Blagi stutter sa otvorenim drajverom postoji kod mene i na video reprodukciji, a probao sam sve aktuelne distribucije. Sa zatvorenim toga nema, ali taj drajver je gotovo u potpunosti neupotrebljiv. Da li ga prave isti ljudi ili ne, ne znam, ali su ta dva drajvera potpuno različita i potpuno se drugačije ponašaju. Sam prikaz videa nije na istom nivou kao na Windows-u.

Od APU-a trenutno imam samo neki matori E2-2000. Kod njega je HW akceleracija uključena i kao radi, ali procesor zabode na 100% prilikom reprodukcije praktično bilo kog 720p+ videa bilo gde (i YT i plejeri). A6-5400K jeste jači procesor, ali ne verujem baš da je u mogućnosti da pusti 1080p video tečno.

I na kraju, jeste mu preporučili AMD, kao sve jedno je. Nije nikako sve jedno. Trenutno imam lap top sa GF MX150 i lap sa Intel HD 520 i jako dobro vidim kako oni rade, a kako radi RX470 (i pre toga sa 270X, HD7850,...). O ovom ubogom APU-u nema smisla ni govoriti, ali kada Intel integruša radi značajno bolje od RX470 u svemu (igre su neuportebljive na obe), a kada se MX150 ponaša skoro pa isto kao i na Windows-u niko ne može da dođe da me ubeđuje da je isto i da je svejedno. Pritom se i većina slaže da je nVidia bolja, ali... mora AMD da se opravda i pohvali ma koliko ih sve u kompaniji kolektivno zabole za Linux zajednicu svih ovih godina.
 
Od APU-a trenutno imam samo neki matori E2-2000. Kod njega je HW akceleracija uključena i kao radi, ali procesor zabode na 100% prilikom reprodukcije praktično bilo kog 720p+ videa bilo gde (i YT i plejeri). A6-5400K jeste jači procesor, ali ne verujem baš da je u mogućnosti da pusti 1080p video tečno.

I na kraju, jeste mu preporučili AMD, kao sve jedno je. Nije nikako sve jedno. Trenutno imam lap top sa GF MX150 i lap sa Intel HD 520 i jako dobro vidim kako oni rade, a kako radi RX470 (i pre toga sa 270X, HD7850,...). O ovom ubogom APU-u nema smisla ni govoriti, ali kada Intel integruša radi značajno bolje od RX470 u svemu (igre su neuportebljive na obe), a kada se MX150 ponaša skoro pa isto kao i na Windows-u niko ne može da dođe da me ubeđuje da je isto i da je svejedno. Pritom se i većina slaže da je nVidia bolja, ali... mora AMD da se opravda i pohvali ma koliko ih sve u kompaniji kolektivno zabole za Linux zajednicu svih ovih godina.

Hoćeš da kažeš da ti akceleracija videa radi sa MX150 na YT ili sličnim sajtovima? Kako koja verzija Chome-a izađe stalno se nadam da ću ugledati Video Engine Utilization > 0 jer kobajagi radi u nekom nightly buildu u njihovim glavama ali lipši magarče...
 
Evo kako radi na 1060 :D :
 

Prilozi

  • chrome.png
    chrome.png
    47.5 KB · Pregleda: 96
Evo kako radi na 1060 :D :

Da, pa to je nažalost fora... da ni jedan brauzer u verziji za Linux toliko dugo ne podržava akceleraciju je bez veze. Kako mogu plejeri? Jedino što se oni pa ne snalaze sa DASH videom na YT ali to bar važi za sve bez obzira na OS.
 
Pa da počnemo :)

openSUSE Leap 42.3, drajver radeonsi, mesa 17.x (ne znam sad tačno)

browser Opera
https://i.imgur.com/0QyTZsr.jpg
video 1080p 60 FPS, opterećenje procesora tokom reprodukcije 10-15%
https://i.imgur.com/rGjDw3W.jpg
VLC, 1080p (BR rip), opterećenje procesora tokom reprodukcije ~2%
https://i.imgur.com/Xw5xAqW.jpg

openSUSE Leap 15.0 beta, Live KDE, mesa 18

browser Opera
https://i.imgur.com/IwKmUlb.png
video 1080p 60 FPS, opterećenje procesora tokom reprodukcije 10-15%
https://i.imgur.com/IurxSj3.jpg

Windows 10 1709, Radeon 18.2.1

browser Opera
https://i.imgur.com/Dgx04SS.png
video 1080p 60 FPS, opterećenje procesora tokom reprodukcije 10-15%
https://i.imgur.com/1VALztP.jpg
VLC, 1080p (BR rip), opterećenje procesora tokom reprodukcije ~2%
https://i.imgur.com/rfkGHMQ.jpg

Moj zaključak na osnovu ovih rezultata jeste da je Radeon na linuxu podjednako "loš" kao i na Windowsu, bar kada je repordukcija videa u browseru i plejeru u pitanju.

... I kakva je to priča o OS-u koji je za igre i OS-u koji nije za to? Igre sa nVidia grafikom rade tek nešto malo slabije nego na Windows-u, ali svakako ništa bitno.
Vidiš, sad ti troluješ i obmanjuješ ljude. Npr. GTX 1060 u Deus Ex-u na linuxu izvlači 60 FPS sa Low detaljima, a na Prozorima isto toliko ali sa Very High podešavanjaima. To nije malo slabije, to je ogromna razlika. Ne verujem da će neko dati 250-300€ za grafiku i još 50€ za igru da bi uživao u low grafici, ili imao 30 FPS na very high. Dobro, možda ima i takvih, ali ja bih radije restartovao sistem i koristio Windows za igre, ako već koristim Linux za druge stvari
 
^Da ti kažem nešto, piše to isto i meni jer sam pouključivao sve te HW accel. opcije, ali to je na silu:



A ako se ostali snimci odnose na VLC iz kojeg puštaš klipove sa YT, znaj da je podvalio FHD za HD. A i vidi se golim okom.... Malo mutljikavo za 1080p.

Sa diska i meni pušta sa akceleracijom, vidi se da je Video Engine Utilization > 0 (procenat zavisi od kodeka).

 
Poslednja izmena:
U VLC-u je film sa diska, nije YT

Poenta je da je skoro identično ponašanje browsera i plejera i na linuxu na kom radi "očajno", i na windowsu na kom je situacija "dosta bolja".
 
U VLC-u je film sa diska, nije YT

Poenta je da je skoro identično ponašanje browsera i plejera i na linuxu na kom radi "očajno", i na windowsu na kom je situacija "dosta bolja".

Ako je sa diska, onda je još i visok CPU load. Meni sa Celeronom ne prelazi 15%. Nego pusti minut klip sa 1080p YT iz Opere, okači šot, pa da vidimo koliko če biti opterećenje...:D
 
Ja ne vidim uopšte gde ti to pustaš i šta. I 15% je poprilično veliko opterećenje za četvorojezgarni procesor, pogotovo za Windows, pa ovaj moj APU E serije sa 2 jezgra na dosta nižem taktu i slabijom grafom se manje optereti. Baš ću gledati danas, sutra da postavim neki SS. Ako me ne bude mrzelo, snimam i reprodukciju telefonom na RX470 čisto da se vidi ta ,,fluidnost". Ako ti stvarno tako radi i na Windows-u onda je upravo to i dokaz da AMD ne može normalan drajver ni za Windows da napravi, kakav Linux.

Deus Ex već nisam igrao, moguće da ne radi sjajno. Na RX470 verovatno ne bi ni uspeo da pokrenem. Mada ne znam baš odakle ti ta informacija.
 
^I to što kažeš, ni na Windowsu mu ne radi neznam kako. Možda stariji drajveri?
 
Ako je sa diska, onda je još i visok CPU load. Meni sa Celeronom ne prelazi 15%. Nego pusti minut klip sa 1080p YT iz Opere, okači šot, pa da vidimo koliko če biti opterećenje...:D
Kako je 2% visok CPU load? 15% je YouTube video iz browsera (Death Stranding trailer), 2% je VLC video sa diska (film "u rangu" Rogue One BluRay 1080p, file size 2.7 GB :d)

Ja ne vidim uopšte gde ti to pustaš i šta. I 15% je poprilično veliko opterećenje za četvorojezgarni procesor, pogotovo za Windows, pa ovaj moj APU E serije sa 2 jezgra na dosta nižem taktu i slabijom grafom se manje optereti. Baš ću gledati danas, sutra da postavim neki SS. Ako me ne bude mrzelo, snimam i reprodukciju telefonom na RX470 čisto da se vidi ta ,,fluidnost". Ako ti stvarno tako radi i na Windows-u onda je upravo to i dokaz da AMD ne može normalan drajver ni za Windows da napravi, kakav Linux.

Deus Ex već nisam igrao, moguće da ne radi sjajno. Na RX470 verovatno ne bi ni uspeo da pokrenem. Mada ne znam baš odakle ti ta informacija.
Informacija je sa Phoronix testova za linux i Guru3D za Windows. Jeste različit test sistem, ali nijedan korišćeni procesor nije usko grlo za 1060, tj. sve je na grafici. Ostaje pitanje testiranih scena, ali tu nemamo izbor, već da pretpostavimo da razlike nisu značajne. Ok, možda to i jeste najgori mogući scenario (ali to je igra koja mene najviše zanima, kao tebe WoT), ali kad pogledaš i ostale igre (koje Phoronix testira), ako ne postoji Vulakn verzija već se koristi openGL, Linux verzija daje između 10% i 30% manji FPS. Šteta što nemamo frametime analizu, to je ipak bitnije od FPS-a. Ok, 10%-15 i nije neka velika razlika, ja lično to zanemarujem, ali ako neko već želi najbolje gaming iskustvo, onda nema razloga da koristi linux.

Sad sam na Windozi pustio isti YT klip iz Firefoxa, i tu je opterećenje malo manje, između 7-10%. Pa ponovo na Operi i ipak jeste manje od 15%, uglavnom je 10±2%, tj. možda Windows verzija ipak radi malo bolje. Ali opet, ne vidim kako je 15% na linuxu nešto značajno. Posebno ako se ima u vidu da je ovaj moj procesor nešto najlošije (najsporije) što danas može da se kupi :d

Videću ovih dana da pustim isti test i na nVidia računura, bar za Windows 10 i Live Leap, pošto ne mogu na njemu da instaliram ništa drugo. A kad nađem vremena, mogu odraditi i video snimak
 
Poslednja izmena:
Kako je 2% visok CPU load? 15% je YouTube video iz browsera (Death Stranding trailer), 2% je VLC video sa diska (film "u rangu" Rogue One BluRay 1080p, file size 2.7 GB :d)

Nije, u pravu si, sad kad sam ponovo pogledao, sasvim je drugačije i dobro i na Linuxu... Noćas sam bio nešto hafifan da vidim dobro šta gde piše.:d

Meni se, kad pustim 1080@60fps YT klip u Chrome, procesor zakuca na 60%...
 
Poslednja izmena:
Opet, ne znam baš šta to pustaš i gde. Evo kako izgleda na G4560 i RX470 u Win10 i Mint 18.3 sa otvorenim drajverima.

U ptanju je malo zahtevniji video, POTPlayer na Win10 i Bomi na Mint-u. Vidi se iz PotPlayer-a video info.
win10.png Mint18.png

Evo i YT, 1080p iz Firefox-a:
YT Win10.png YT Mint.png Info Mint.png

Trebalo bi da se sve vidi sa slika. Da nađem i neki video pogodan za kačenje na forum (i malo vremena) pa ću da snimim kamerom telefona kako izgleda reprodukcija, odnosno stutter.

Inače, šta misliš kako bi se onda ponašao APU sa dvojzgarcem i dosta nižim taktom (1,8GHz) koji je, koliko sam barem razumeo, u rangu procesora pokretača teme kada kod tebe prikazuje da su sva 4 jezgra na 3,6GHz na 15% (opet, ne znam ni šta pustaš, ni gde, ne vidi se nigde)? Na ovom mom APU-u ovaj isti YT video zakuca procesor na 100%, ali radi tečno uglavnom. Onaj video sa kompa ne može da pusti tečno, prekida sve vreme. Probao sam malopre da odradim test i na njemu, ali je puko Mint na update-u, dugo nije bio paljen, za neki dan ću da postavim slike kad ga posredim. Ti si za komp sa sličnim procesorom rekao da je sve jedno koja je kartica. Lap sa MX150 mi je na odmoru još desetak dana, ali ću postaviti kako izgleda i na njemu, ako neko ne postavi već ovde sa nVidia kartom.

Što se igara tiče, OK, možda DeusEx i ne radi sjajno, ali većina igara radi poprilično dobro, uporedivo sa Windows-om. Sa AMD kartom možeš samo da izgubiš živce jer i pasijans oće da secne.
 
Na Intel dual core i3 CPU na 2 ghz youtube radi okej do 1440p, to je entry level laptop procesor (atom based pentium i celeron smece sto trpaju u laptope sto se prodaju kod nas ne racunam u procesore). Tako da bilo koji iole sposoban novi CPU ce pustati youtube normalno, posto je desktop da li je bitno koji je cpu usage? Nece sigurno biti preko 20%, dok na tom APU sto pominjes je oko 60-80% pri pustanju 1080p videa.

Odoste vi u pricu u vezi sa igricama a covek lepo rece da ga to ne zanima. Mada je vec rekao da ce videti da zameni ceo sistem sto i jeste najpametnije u njegovom slucaju.

Sto se AMD fanboja tice, to je bas gadna sorta ljudi i po meni svaka dalja diskusija sa njima je za izbegavanje.
 
I na onim običnim dual core Pentium-ima (ne Atom) sve radi kako treba sa Intel integrušom. YT, reprodukcija sa kompa, Fcb igre sve bez problema. Trenutni komp pokretača može da se unapredi zamenom grafike za neku jeftinu nVidia-u ili, što je i sam shvatio, kompletnom zamenom za neki Intel 2/4 ili jači sa njegovom integrisanom kartom.

Hoću samo da pokažem zašto smatram da je AMD najgori izbor za Linux i da ga treba u širokom luku zaobići. U najboljem slučaju (reprodukcija sa kompa) RX470, koja je aktuelna i popularna karta i koja je već dovoljno dugo na tržištu, i dalje ima 2,5 puta veće opterećenje procesora od onog na Windows-u. Ovo je bitno jer neko ko se ne igra sigurno neće da kupuje kartu u tom rangu po sadašnjim cenama, već dosta slabiju koja će još više da utiče na performanse procesora. Pritom se javlja stutter, reprodukcija sa neta je još gora, o igrama nema ni govora (osim ako ne želiš da polupaš komp), a i samo grafičko okruženje (svako) je i dalje daleko od pouzdanog.
 
Trebalo bi da se sve vidi sa slika. Da nađem i neki video pogodan za kačenje na forum (i malo vremena) pa ću da snimim kamerom telefona kako izgleda reprodukcija, odnosno stutter.

Možeš i Ctrl+Alt+Shift+R(on/off je) da snimiš, što bi se patio s telefonom.

Ne znam koji je ovo đavo sa nVidiom i akceleracijom kroz brauzere. Ajde što neće meni na matoroj i slaboj GT720 al kolegi je isključena i na GTX1060 koja košta skoro kao cela moja konfiguracija pre 5 godina.
 
Pa mora da je uključi, po standardu je isključena na svim browser-ima na Linux-u.

Inače, znam da može tako da se snimi, ali nisam siguran da li bi se tako primetio stutter, pritom bi se verovatno žalili da je tad komp preopterećen i da je zbog toga.
 
Nazad
Vrh Dno