»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 8 12345 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 109

Tema: Savet u vezi graficke kartice

Member Avatar korisnika l4k1
        Na forumu od
        Aug 2010
        Poruka
        61

Savet u vezi graficke kartice

Koja graficka kartica je generalno bolja za Linux: Nvidia ili AMD Radeon ?

Konkretno koristim openSUSE Leap Plasma 5. Trenutno imam Nvidia graficku karticu GeForce 210 i driver koji ide uz nju 340.106 / 304.137.
        Koliko sam video po forumima openSUSE Leap 15.0 nece imati podrsku za ovaj driver, vec ce u Nvidia repou imati driver 390.48.
        AMD Radeon, koliko sam upoznat, ima podrsku kroz sam kernel, tako da instalacija dodatnih drivera nece biti ni potrebna?

Vas savet, koju graficku karticu da kupim, AMD ili Nvidia?

Nije mi potrebna neka jaka graficka, jer igrice ne igram, niti nesto ozbiljnije radim, da bi mi bila porebna jaka grafika.

Hvala unapred,
        Menjao l4k1 : 23.04.2018. u 15:27

Member Avatar korisnika Space Beer
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.661
      3. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 3 1200 ::: LC-CC-120
        • MoBo: MSI B350M Mortar
        • RAM: G.Skill 2x8GB (F4-3000C16D-16GISB)
        • VGA: PowerColor R7 260X 2GB
        • MON: BenQ G2222HDL
        • HDD: Crucial BX300 480GB + Toshiba HDD 500 GB
        • Case: CM N200 ::: SF-450P14HE
      4. Za nVidia karte novije generacije (Maxwell, Pascal) vlasnički drajver je obavezan. Ali radi bez problema. Za AMD nisam siguran da vlasnički radi na toj distribuciji, ali je otvoreni dobar. Ja koristim Leap 42.3 i R7 260X sa radeon drajverom (stari, otvoreni). Igre rade, zvuk preko HDMI-a takođe, ne znam šta te još zanima.

Member Avatar korisnika toxicm
        Na forumu od
        Jan 2012
        Poruka
        2.113
      6. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium G4560 / LC-CC-120
        • MoBo: Asus H110M-C
        • RAM: Kingston HyperX HX424C15FB/8 8GB DDR4 2400MHz CL15
        • VGA: XFX RX470 4GB RS Triple X
        • MON: Samsung T220
        • HDD: SSD CT250GB BX100 + WD500GB + 320GB
        • OPT: Pioneer 217D
        • Case: Chieftec LF-02B / Chieftec ELP-700S 700W
        • SND: Realtek HD
        • LAP: Lenovo ThinkPad R61i UV1DTCD
        • INET: DSL
        • Ostalo: WinFast TV2000XP Global TV/FM | Lenovo A536
      7. AMD zaobiđi u širokom luku, samo nVidia karte za Linux.

Member Avatar korisnika alex303
        Na forumu od
        Apr 2005
        Poruka
        1.288
        Citat Citiram korisnika: l4k1 Pogledaj poruku
        Koja graficka kartica je generalno bolja za Linux: Nvidia ili AMD Radeon ?

Konkretno koristim openSUSE Leap Plasma 5. Trenutno imam Nvidia graficku karticu GeForce 210 i driver koji ide uz nju 340.106 / 304.137.
        Koliko sam video po forumima openSUSE Leap 15.0 nece imati podrsku za ovaj driver, vec ce u Nvidia repou imati driver 390.48.
        AMD Radeon, koliko sam upoznat, ima podrsku kroz sam kernel, tako da instalacija dodatnih drivera nece biti ni potrebna?

Vas savet, koju graficku karticu da kupim, AMD ili Nvidia?

Nije mi potrebna neka jaka graficka, jer igrice ne igram, niti nesto ozbiljnije radim, da bi mi bila porebna jaka grafika.

Hvala unapred,
        Nvidia.

Member
        Na forumu od
        Mar 2016
        Poruka
        1.347
        Linus Torvalds misli drugacije, ali on je samo neki tamo autor jezgra linux...
        https://m.youtube.com/watch?v=iYWzMvlj2RQ
        p.s. ranije je amd/radeon imao problema, znam iz licnog iskustva, sad vec ne znam kako stoje stvari sa novijim grafickim
        Menjao Caridze : 23.04.2018. u 22:47

Member Avatar korisnika Marezz
        Na forumu od
        Nov 2010
        Poruka
        893
      11. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 4460 @3.2GHz
        • MoBo: Gigabyte G1 Sniper B5 B85
        • RAM: Corsair Vengeance 2x4GB @1600MHz
        • VGA: MSI GAMING X RX 470 4GB
        • MON: DELL Ultrasharp 23" U2312HM
        • HDD: Samsung 850 EVO 250GB + WD Blue 1TB
        • Case: MS Industrial Black Widow, Thermaltake Sart SE 630W
        • SND: Realtek ALC898
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Xiaomi Redmi Note 3 SD, Redragon Kala + A4Tech V7 Bloody
      12. @l4k1

Nvidia je uglavnom bolja u igrama. AMD sad ima mnogo bolje drajvere u odnosu na proteklih par godina. Obzirom da ti igre nisu prioritet, moj glas ide AMD-u jer je podrzan kroz kernel i nema cimanja oko drajvera. Neka RX 560 bi ti verovatno bila vise nego dovoljna.

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        553
        Obzirom da ne treba nizašta posebno, neki GT1030 i to sa pasivnim hlađenjem je dovoljan.

Banned
        Na forumu od
        Nov 2017
        Poruka
        446
        Intel neki procesor

AMD APU bi bio opcija kada bi novi APU bili valjano podrzani, sto trenutno nisu.

Ako se ne igras niti radis neki posao koji koristi gpu za compute ne treba ti graficka, ona sto je deo Intel procesora je sasvim adekvatna za ostale potrebe i sto je najbitnije nema glavobolje sa drajverima, izuzetno su stabilni a pritom slobodni.

Opet ponavljam, kupi bolji CPU od Intela zaboravi na graficku.

Ja imam AMD APU prve generacije i to radi nekako ali ne preporucujem. Sa novim APU je jos gora situacija a ni izbor nije neki. Dok AMD ne ponudi octa core uz integrisan chip na plocici, uz OBAVEZNU podrsku kroz STABILAN drajver, zaobidji AMD.

Za igrice cujem da je RX580 dobro podrzana ali to je majnerski gpu tako da je skup. Osim toga bilo koja nVidia ali to je zezanje sa vlasnicki drajverom.

Prava stvar ce biti neki Intel GPU kada ga ponude trzistu jer ce imati krsten drajver za Linux, pritom ce biti free software za razliku od nVidije.

Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.661
      16. Moja mašina
      17. Ti ga sad pretera Nit čovek traži CPU, nit je danas intel bolji na linuxu (zapravo AMD je), nit traži grafiku za igru, a posebno ne neko koja se danas prodaje za 400€

@l4k1
        Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Jedino što se ne zna, to je da li će SUSE ubaciti Vega podršku u kernel i kada će amdgpu-pro biti dostupan za taj distro. Tj. sa Vega čipovima je nejasna situaciija i njih bi ili trebalo da zaobiđeš, ili da sačekaš izlazak OS-a i vidiš stanje
        Menjao Space Beer : 24.04.2018. u 06:54

Member Avatar korisnika Preacher
        Na forumu od
        Jan 2004
        Poruka
        618
      19. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 1700X@3.8GHz@1.295v + Thermaltake Riing Silent 12 Pro Red
        • MoBo: ASUS Prime X370-Pro
        • RAM: G.SKILL Trident Z 16GB(2x8GB) DDR4 3200MHz
        • VGA: Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming 6G
        • MON: Dell 2407 WFP-HC
        • HDD: Samsung SSD 850 EVO M.2 500GB+Samsung F3 1TB+Western Digital Red 3TB x 2+Western Digital Red 4TB
        • OPT: neka...
        • Case: Thermaltake Core V41 ; CHIEFTEC Navitas 850W-GPM-850C 80+ Gold
        • SND: Asus Xonar DX; Altec PT6021
        • LAP: Toshiba Portege Z830
        • Ostalo: Tastatura+miš Wireless Rapoo 8900P
      20. Zaobiđi Nvidiu u širokom luku.
        U poslednje vreme su im driveri katastrofa i svi problemi koje sam imao na sistemu su vezani baš za njihove drivere.
        Recimo:
        https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=234241
        rešeno tek sa poslednjim 4.16.3 kernelom. (2.5 meseca)
        Par puta takodje crn ekran nakon update-a zbog nv drivera.
        Za to vreme na poslu imam AMD 260x i narano nema nikakvih problema.
        A o performansama u Gnome-u da ne govorimo. Ako ne koristiš https://aur.archlinux.org/packages/m...35-workaround/
        imaćeš performanse kao na kartici od 20€.
        Ovo ti govorim kao korisnik Arch-a.
        Menjao Preacher : 24.04.2018. u 09:30

Member Avatar korisnika toxicm
        Na forumu od
        Jan 2012
        Poruka
        2.113
      22. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium G4560 / LC-CC-120
        • MoBo: Asus H110M-C
        • RAM: Kingston HyperX HX424C15FB/8 8GB DDR4 2400MHz CL15
        • VGA: XFX RX470 4GB RS Triple X
        • MON: Samsung T220
        • HDD: SSD CT250GB BX100 + WD500GB + 320GB
        • OPT: Pioneer 217D
        • Case: Chieftec LF-02B / Chieftec ELP-700S 700W
        • SND: Realtek HD
        • LAP: Lenovo ThinkPad R61i UV1DTCD
        • Ostalo: WinFast TV2000XP Global TV/FM | Lenovo A536
      23. Kao neko ko ima RX470 i koristi Linux-e već godinama sa raznim kartama i privatno i poslovno slobodno mogu da kažem da je preporučivanje AMD grafike za Linux ili trolovanje ili zla namera, ili apsolutno lupetanje.

Member Avatar korisnika alex303
        Na forumu od
        Apr 2005
        Poruka
        1.288
        Citat Citiram korisnika: Preacher Pogledaj poruku
        Zaobiđi Nvidiu u širokom luku.
        U poslednje vreme su im driveri katastrofa i svi problemi koje sam imao na sistemu su vezani baš za njihove drivere.
        Recimo:
        https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=234241
        rešeno tek sa poslednjim 4.16.3 kernelom. (2.5 meseca)
        Par puta takodje crn ekran nakon update-a zbog nv drivera.
        Za to vreme na poslu imam AMD 260x i narano nema nikakvih problema.
        A o performansama u Gnome-u da ne govorimo. Ako ne koristiš https://aur.archlinux.org/packages/m...35-workaround/
        imaćeš performanse kao na kartici od 20€.
        Ovo ti govorim kao korisnik Arch-a.
        Pogledao sam sve linkove koje si okacio i apsolutno nista od navedenog nisam iskusio. Svaki dan radim update, i uvek drzim poslednji Nvidia proprietary driver. 390.48 trenutno. Dota2 i CSGO se igra svaki dan po vise sati.

Member Avatar korisnika Preacher
        Na forumu od
        Jan 2004
        Poruka
        618
      26. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 1700X@3.8GHz@1.295v + Thermaltake Riing Silent 12 Pro Red
        • MoBo: ASUS Prime X370-Pro
        • RAM: G.SKILL Trident Z 16GB(2x8GB) DDR4 3200MHz
        • VGA: Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming 6G
        • MON: Dell 2407 WFP-HC
        • HDD: Samsung SSD 850 EVO M.2 500GB+Samsung F3 1TB+Western Digital Red 3TB x 2+Western Digital Red 4TB
        • OPT: neka...
        • Case: Thermaltake Core V41 ; CHIEFTEC Navitas 850W-GPM-850C 80+ Gold
        • SND: Asus Xonar DX; Altec PT6021
        • LAP: Toshiba Portege Z830
        • Ostalo: Tastatura+miš Wireless Rapoo 8900P
      27. Citat Citiram korisnika: alex303 Pogledaj poruku
        Pogledao sam sve linkove koje si okacio i apsolutno nista od navedenog nisam iskusio. Svaki dan radim update, i uvek drzim poslednji Nvidia proprietary driver. 390.48 trenutno. Dota2 i CSGO se igra svaki dan po vise sati.
        Pa vidš ima ljudi koji su to iskusili. Na dva moja kompa sa NV grafikom (jedna 760 druga 1060) oba isto ponašanje. Smejurija, otvoriš neku stranicu u Chrome-u i imaš kočenje miša na 2fps .
        Ako ti je otvorena ta stranica i pokrenš film isto slow-motion.
        A što se tiče muttera i nvidie to je stari problem koji traje već godinama.
        SVAKO ko koristi Gnome ima kočenje desktopa (animacije) ukoliko ne instalira mutter-workaround iz aur-a.
        Probaj recimo da pomeraš neki prozor i prati ponašanje procesora. Bukvalno skače do 80%.
        Činjenica je da je Nvidin driver totalno đubre.
        A Nvidia + wayland i njihva gbm vs egl priča to je tek komedija. Mislim da samo pod Fedorom radi ta kombinacija zato što su Gnome develi napisali neke patcheve da mutter radi i sa egl streamom. To nema na Archu i postoje razni budževi ali mi je muka od toga.
        Predpostavljam da vi koristite KDE pa niste u toj priči ali polako doći će to i do vas.
        Činjenica je da je Nvidia danas jedan od najvećih kočničara implementacije Wayland-a.
        Sve u svemu to đubre od kompanije treba zaobići u širokom luku i moja najveća greška je bila kupovina 1060 grafike.
        Menjao Preacher : 24.04.2018. u 12:52

Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.661
      29. Moja mašina
      30. Citat Citiram korisnika: toxicm Pogledaj poruku
        Kao neko ko ima RX470 i koristi Linux-e već godinama sa raznim kartama i privatno i poslovno slobodno mogu da kažem da je preporučivanje AMD grafike za Linux ili trolovanje ili zla namera, ili apsolutno lupetanje.
        Tvoje loše iskustvo je činjenica, a moje dobro je trolovanje ili zlonamerno ili lupetanje? Lepo

Ja govorim o svom iskustvu. Već 4 godine koristim AMD grafičke na openSUSE distribucijama. Prvo R7 iz Kaveri APU-a, sa fglrx drajverima na 13.1 (probao sam i otvorene, ali tada su vlasnički bili daleko bolji), pa kasnije Leap 42.x i R7 260X, sa otvorenim drajverima. Nemam problema, KDE/Plasma efekti rade (openGL 2.0 kompozitor), igram igre i slično.

Ni AMD ni nVidia ne rade na linuxu kao na Windowsu. Problema uvek može biti, a i ne mora. Može prvi već update da napravi haos, a može i godinama da radi bez problema. To je rizik koji Linux desktop nosi sa sobom

Banned
        Na forumu od
        Nov 2017
        Poruka
        446
        Citat Citiram korisnika: Space Beer Pogledaj poruku
        Ti ga sad pretera Nit čovek traži CPU, nit je danas intel bolji na linuxu (zapravo AMD je), nit traži grafiku za igru, a posebno ne neko koja se danas prodaje za 400€

@l4k1
        Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Jedino što se ne zna, to je da li će SUSE ubaciti Vega podršku u kernel i kada će amdgpu-pro biti dostupan za taj distro. Tj. sa Vega čipovima je nejasna situaciija i njih bi ili trebalo da zaobiđeš, ili da sačekaš izlazak OS-a i vidiš stanje
        Pa covek kaze da mu zapravo i ne treba snaga diskretnog GPUa, zasto bi ga kupovao bolje da ulozi u bolji CPU kao i 90% nas koji radimo na Linuxu. Ono sto sam zaboravio da napisem sto i jeste glavni razlog zasto ne AMD si ti spomenuo. Drajveri za AMD su korektni ali ih razvija zajednica i takav pristup razvoju drajvera nije bas azuran, sto se i vidi po tome koji su cipovi najbolje podrzani od strane tog drajvera. Ko hoce najnoviji AMD proizvod taj ce se provesti kao po trnju jer je po izbacivanju na trziste prisutno jako puno problema u drajverima za te uredjaje. Posto se AMD uglavnom uzda u razvoj zajednice dok Intel placa svoje ljude da rade na slobodnom drajveru i sve je spremno na vreme za lansiranje. Mislim da AMD nema vise od dva coveka zaposlena da rade podrsku za Linux.

Pomenuo sam RX580 jer taj GPU ima jako dobru podrsku, ne verujem da x60 modeli imaju tako dobru podrsku jer iz iskustva sa entry level AMD GPU na Linuxu se nisam bas usrecio sa podrskom. Intel HD integrisani GPU u vecini slucajeva radi bolje od vecine AMD proizvedenih GPU u poslednjih pet godina, naravno one osnovne stvari kao sto je renderovanje slike, videa, efekata u grafickom okruzenju i slicno. Za zahtevniju upotrebu nije pogodan zbog manjka sirove snage ali je jako stabilan drajver i ne obara masinu kao sto zna AMDov i nVidijin, sto je bitno ako radis na Linuxu i zaradjujes a ne koristis ga onako jedanput u mesec dana jer ti je doslo.
        Menjao enterthevoid : 24.04.2018. u 13:35

Strana 1 od 8 12345 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •