Šta je novo?

Savet u vezi graficke kartice

l4k1

Cenjen
Učlanjen(a)
12.08.2010
Poruke
126
Poena
180
Koja graficka kartica je generalno bolja za Linux: Nvidia ili AMD Radeon ?

Konkretno koristim openSUSE Leap Plasma 5. Trenutno imam Nvidia graficku karticu GeForce 210 i driver koji ide uz nju 340.106 / 304.137.
Koliko sam video po forumima openSUSE Leap 15.0 nece imati podrsku za ovaj driver, vec ce u Nvidia repou imati driver 390.48.
AMD Radeon, koliko sam upoznat, ima podrsku kroz sam kernel, tako da instalacija dodatnih drivera nece biti ni potrebna?

Vas savet, koju graficku karticu da kupim, AMD ili Nvidia?

Nije mi potrebna neka jaka graficka, jer igrice ne igram, niti nesto ozbiljnije radim, da bi mi bila porebna jaka grafika.

Hvala unapred,
 
Poslednja izmena:
Za nVidia karte novije generacije (Maxwell, Pascal) vlasnički drajver je obavezan. Ali radi bez problema. Za AMD nisam siguran da vlasnički radi na toj distribuciji, ali je otvoreni dobar. Ja koristim Leap 42.3 i R7 260X sa radeon drajverom (stari, otvoreni). Igre rade, zvuk preko HDMI-a takođe, ne znam šta te još zanima.
 
AMD zaobiđi u širokom luku, samo nVidia karte za Linux.
 
Koja graficka kartica je generalno bolja za Linux: Nvidia ili AMD Radeon ?

Konkretno koristim openSUSE Leap Plasma 5. Trenutno imam Nvidia graficku karticu GeForce 210 i driver koji ide uz nju 340.106 / 304.137.
Koliko sam video po forumima openSUSE Leap 15.0 nece imati podrsku za ovaj driver, vec ce u Nvidia repou imati driver 390.48.
AMD Radeon, koliko sam upoznat, ima podrsku kroz sam kernel, tako da instalacija dodatnih drivera nece biti ni potrebna?

Vas savet, koju graficku karticu da kupim, AMD ili Nvidia?

Nije mi potrebna neka jaka graficka, jer igrice ne igram, niti nesto ozbiljnije radim, da bi mi bila porebna jaka grafika.

Hvala unapred,

Nvidia.
 
Linus Torvalds misli drugacije, ali on je samo neki tamo autor jezgra linux...
https://m.youtube.com/watch?v=iYWzMvlj2RQ
p.s. ranije je amd/radeon imao problema, znam iz licnog iskustva, sad vec ne znam kako stoje stvari sa novijim grafickim :)
 
Poslednja izmena:
@l4k1

Nvidia je uglavnom bolja u igrama. AMD sad ima mnogo bolje drajvere u odnosu na proteklih par godina. Obzirom da ti igre nisu prioritet, moj glas ide AMD-u jer je podrzan kroz kernel i nema cimanja oko drajvera. Neka RX 560 bi ti verovatno bila vise nego dovoljna.
 
Obzirom da ne treba nizašta posebno, neki GT1030 i to sa pasivnim hlađenjem je dovoljan.
 
Intel neki procesor

AMD APU bi bio opcija kada bi novi APU bili valjano podrzani, sto trenutno nisu.

Ako se ne igras niti radis neki posao koji koristi gpu za compute ne treba ti graficka, ona sto je deo Intel procesora je sasvim adekvatna za ostale potrebe i sto je najbitnije nema glavobolje sa drajverima, izuzetno su stabilni a pritom slobodni.

Opet ponavljam, kupi bolji CPU od Intela zaboravi na graficku.

Ja imam AMD APU prve generacije i to radi nekako ali ne preporucujem. Sa novim APU je jos gora situacija a ni izbor nije neki. Dok AMD ne ponudi octa core uz integrisan chip na plocici, uz OBAVEZNU podrsku kroz STABILAN drajver, zaobidji AMD.

Za igrice cujem da je RX580 dobro podrzana ali to je majnerski gpu tako da je skup. Osim toga bilo koja nVidia ali to je zezanje sa vlasnicki drajverom.

Prava stvar ce biti neki Intel GPU kada ga ponude trzistu jer ce imati krsten drajver za Linux, pritom ce biti free software za razliku od nVidije.
 
Ti ga sad pretera :D Nit čovek traži CPU, nit je danas intel bolji na linuxu (zapravo AMD je), nit traži grafiku za igru, a posebno ne neko koja se danas prodaje za 400€

@l4k1
Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Jedino što se ne zna, to je da li će SUSE ubaciti Vega podršku u kernel i kada će amdgpu-pro biti dostupan za taj distro. Tj. sa Vega čipovima je nejasna situaciija i njih bi ili trebalo da zaobiđeš, ili da sačekaš izlazak OS-a i vidiš stanje
 
Poslednja izmena:
Zaobiđi Nvidiu u širokom luku.
U poslednje vreme su im driveri katastrofa i svi problemi koje sam imao na sistemu su vezani baš za njihove drivere.
Recimo:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=234241
rešeno tek sa poslednjim 4.16.3 kernelom. (2.5 meseca)
Par puta takodje crn ekran nakon update-a zbog nv drivera.
Za to vreme na poslu imam AMD 260x i narano nema nikakvih problema.
A o performansama u Gnome-u da ne govorimo. Ako ne koristiš https://aur.archlinux.org/packages/mutter-781835-workaround/
imaćeš performanse kao na kartici od 20€. :d
Ovo ti govorim kao korisnik Arch-a.
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko ima RX470 i koristi Linux-e već godinama sa raznim kartama i privatno i poslovno slobodno mogu da kažem da je preporučivanje AMD grafike za Linux ili trolovanje ili zla namera, ili apsolutno lupetanje.
 
Zaobiđi Nvidiu u širokom luku.
U poslednje vreme su im driveri katastrofa i svi problemi koje sam imao na sistemu su vezani baš za njihove drivere.
Recimo:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=234241
rešeno tek sa poslednjim 4.16.3 kernelom. (2.5 meseca)
Par puta takodje crn ekran nakon update-a zbog nv drivera.
Za to vreme na poslu imam AMD 260x i narano nema nikakvih problema.
A o performansama u Gnome-u da ne govorimo. Ako ne koristiš https://aur.archlinux.org/packages/mutter-781835-workaround/
imaćeš performanse kao na kartici od 20€. :d
Ovo ti govorim kao korisnik Arch-a.

Pogledao sam sve linkove koje si okacio i apsolutno nista od navedenog nisam iskusio. Svaki dan radim update, i uvek drzim poslednji Nvidia proprietary driver. 390.48 trenutno. Dota2 i CSGO se igra svaki dan po vise sati.
 
Pogledao sam sve linkove koje si okacio i apsolutno nista od navedenog nisam iskusio. Svaki dan radim update, i uvek drzim poslednji Nvidia proprietary driver. 390.48 trenutno. Dota2 i CSGO se igra svaki dan po vise sati.
Pa vidš ima ljudi koji su to iskusili. Na dva moja kompa sa NV grafikom (jedna 760 druga 1060) oba isto ponašanje. Smejurija, otvoriš neku stranicu u Chrome-u i imaš kočenje miša na 2fps .:d
Ako ti je otvorena ta stranica i pokrenš film isto slow-motion.
A što se tiče muttera i nvidie to je stari problem koji traje već godinama.
SVAKO ko koristi Gnome ima kočenje desktopa (animacije) ukoliko ne instalira mutter-workaround iz aur-a.
Probaj recimo da pomeraš neki prozor i prati ponašanje procesora. Bukvalno skače do 80%.
Činjenica je da je Nvidin driver totalno đubre.
A Nvidia + wayland i njihva gbm vs egl priča to je tek komedija. Mislim da samo pod Fedorom radi ta kombinacija zato što su Gnome develi napisali neke patcheve da mutter radi i sa egl streamom. To nema na Archu i postoje razni budževi ali mi je muka od toga.
Predpostavljam da vi koristite KDE pa niste u toj priči ali polako doći će to i do vas. :D
Činjenica je da je Nvidia danas jedan od najvećih kočničara implementacije Wayland-a.
Sve u svemu to đubre od kompanije treba zaobići u širokom luku i moja najveća greška je bila kupovina 1060 grafike.
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko ima RX470 i koristi Linux-e već godinama sa raznim kartama i privatno i poslovno slobodno mogu da kažem da je preporučivanje AMD grafike za Linux ili trolovanje ili zla namera, ili apsolutno lupetanje.
Tvoje loše iskustvo je činjenica, a moje dobro je trolovanje ili zlonamerno ili lupetanje? Lepo

Ja govorim o svom iskustvu. Već 4 godine koristim AMD grafičke na openSUSE distribucijama. Prvo R7 iz Kaveri APU-a, sa fglrx drajverima na 13.1 (probao sam i otvorene, ali tada su vlasnički bili daleko bolji), pa kasnije Leap 42.x i R7 260X, sa otvorenim drajverima. Nemam problema, KDE/Plasma efekti rade (openGL 2.0 kompozitor), igram igre i slično.

Ni AMD ni nVidia ne rade na linuxu kao na Windowsu. Problema uvek može biti, a i ne mora. Može prvi već update da napravi haos, a može i godinama da radi bez problema. To je rizik koji Linux desktop nosi sa sobom ;)
 
Ti ga sad pretera :D Nit čovek traži CPU, nit je danas intel bolji na linuxu (zapravo AMD je), nit traži grafiku za igru, a posebno ne neko koja se danas prodaje za 400€

@l4k1
Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Jedino što se ne zna, to je da li će SUSE ubaciti Vega podršku u kernel i kada će amdgpu-pro biti dostupan za taj distro. Tj. sa Vega čipovima je nejasna situaciija i njih bi ili trebalo da zaobiđeš, ili da sačekaš izlazak OS-a i vidiš stanje

Pa covek kaze da mu zapravo i ne treba snaga diskretnog GPUa, zasto bi ga kupovao bolje da ulozi u bolji CPU kao i 90% nas koji radimo na Linuxu. Ono sto sam zaboravio da napisem sto i jeste glavni razlog zasto ne AMD si ti spomenuo. Drajveri za AMD su korektni ali ih razvija zajednica i takav pristup razvoju drajvera nije bas azuran, sto se i vidi po tome koji su cipovi najbolje podrzani od strane tog drajvera. Ko hoce najnoviji AMD proizvod taj ce se provesti kao po trnju jer je po izbacivanju na trziste prisutno jako puno problema u drajverima za te uredjaje. Posto se AMD uglavnom uzda u razvoj zajednice dok Intel placa svoje ljude da rade na slobodnom drajveru i sve je spremno na vreme za lansiranje. Mislim da AMD nema vise od dva coveka zaposlena da rade podrsku za Linux.

Pomenuo sam RX580 jer taj GPU ima jako dobru podrsku, ne verujem da x60 modeli imaju tako dobru podrsku jer iz iskustva sa entry level AMD GPU na Linuxu se nisam bas usrecio sa podrskom. Intel HD integrisani GPU u vecini slucajeva radi bolje od vecine AMD proizvedenih GPU u poslednjih pet godina, naravno one osnovne stvari kao sto je renderovanje slike, videa, efekata u grafickom okruzenju i slicno. Za zahtevniju upotrebu nije pogodan zbog manjka sirove snage ali je jako stabilan drajver i ne obara masinu kao sto zna AMDov i nVidijin, sto je bitno ako radis na Linuxu i zaradjujes a ne koristis ga onako jedanput u mesec dana jer ti je doslo.
 
Poslednja izmena:
@Space Beer
Imao HD7850, imao R7 270X, trenutno RX470, pre svega toga i par iz ATI9000 serije. U svim ovim slučajevima Linux radi očajno, to nije moje iskustvo, to je * činjenica. Okreni forum bilo koje distribucije pa vidi sekciju o grafičkim kartama/hardveru. Kačiš ovde rezultate nekih sintetičkih testova na Linux-u i hoćeš da te ozbiljno shvatam. AMD nikada nije uspeo da napravi valjan drajver za Linux, sama činjenica da je otvoreni drajver bolji govori dosta. Međutim i on je poluupotrebljiv. Grafička akceleracija je nikakva, ne samo u igrama, video reprodukcija je takođe očajna. Stabilnost je nikakva, sam prikaz slike nije zadovoljavajući. Ni sa nVidia-om nije sve sjajno, ali je daleko, daleko bolje, neuporedivo.

Tako da da.


Intel integruše rade posao dosta dobro, ali i tu treba birati, neke starije nemaju podršku za HW akceleraciju što zna da napravi problem prilikom reprodukcije videa. Stekao sam utisak da je u pitanju stariji komp.
 
Za HW akceleraciju MPEG4 imaju maltene sve, ali za otvorene kodeke koje koristi Youtube bas i nema veliki broj integrusa nego samo ove novije. Resenje je da se forsira X264 stream. Umesto da se ulaze u graficku za stariji komp uvek je bolje uzeti novi MoBo+CPU+RAM barem kada je Linux u pitanju. Ako postoje uslovi za to naravno. Diskretna graficka u Linux workstationu moze napraviti vise problema nego koristi.

Intel nudi integrisana resenja vec deceniju i kusur i mnogi racunari koji teraju Linux imaju Intel unutra, zato je njima bitno da podrze te cipove. Dok je AMD sa druge strane izbor Linux entuzijasta kojih bas i nema mnogo, pogotovo ovih sto im graficka sluzi za igranje pa je samim tim i podrska od strane zajednice posto AMD nije stalo da se cima. Ja nesto nemam naviku da podrzavam firmu kojoj nije stalo do softvera koji koristim, jer za njih je otvoreni drajver nacin da smanje troskove a ne rade to zbog toga sto podrzavaju free and open source. Taj AMD je jednostavno jedna suplja firma kako god da okrenes, ono klasicni second choice za one koji se pale na to. Verujem i da je na Windowsu slicna prica samo ne verujem da je bas toliko izrazena razlika. Eto kolega kacio sintetiku gde je 6 core 12 thread jako blizu 8 core 16 thread u vecini testova pritom se manje greje/trosi i dolazi sa integrisanom grafickom koja radi odlicno. U nekima kao sto je Redis je Intelov 6 core znacajno brzi. A da su egal po jezgru kao sto nisu, bilo bi solidnih 30% u korist AMD resenja sto nisam nigde video. Pritom je klok isti za oba, OC ne bi uzimao u obzir jer ja to na masinama na kojima zaradjujem jednostavno ne radim ali eto ko radi dobije veliki boost u slucaju Intela koji tada preskace AMD octacore u svim testovima. Do 10% ubrzanja sa AMD octacore u poredjenju sa Intel hexacore na istom taktu nije bas pohvalan rezultat za AMD, uzimajuci u obzir da ti treba dodatna graficka sa problematicnim drajverima kao i da u nekim testovima razlika zna biti 30% u korist Intela. A kao sto znamo iz iskustva podrska za AMD nikada nece biti bolja od podrske za Intel cipove jer ih nikada nece biti vise na trzistu.

Edit: Pardon, nisam lepo izracunao. Intel ima od 40-50% bolje rezultate u Redis testu, sto znaci da oni koji koriste taj softver ne trebaju uopste gledati u pravcu AMD. Zapravo AMD ima samo blagu prednost u Blenderu i to je to a istopice se i to kada Intel ponudi octacore i7.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na savetima.

Da, u pitanju je stariji komp. Odlucio sam da sacekam da izadje finalna verzija Leap 15.0, i da vidim kako ce da se ponasa.
Ali, cini mi se da cu najverovatnije uzeti potpuno novu konfiguraciju. Svako dalje "krpljenje", nije resenje i ne isplati se.
 
Poslednja izmena:
Ja planiram da testiram ovih dana live Leap 15 na mom hardveru. Takođe, vidim da openSUSE zvanično podržava amdgpu-pro za Leap 42.2 i novije, pa ću probati da ga instaliram i javljam kakvo je stanje. Nažalost, vidim da Leap 15.0 nema nijedan repo ili validni .rpm za Seafile. Ako ne bude pomaka ili ako ne budem mogao da ga instaliram iz izvornog koda, moraću da odustanem od openSUSE-a, pošto mi je to ključna komponenta PC-a

@Space Beer
Imao HD7850, imao R7 270X, trenutno RX470, pre svega toga i par iz ATI9000 serije. U svim ovim slučajevima Linux radi očajno, to nije moje iskustvo, to je * činjenica. Okreni forum bilo koje distribucije pa vidi sekciju o grafičkim kartama/hardveru. Kačiš ovde rezultate nekih sintetičkih testova na Linux-u i hoćeš da te ozbiljno shvatam. AMD nikada nije uspeo da napravi valjan drajver za Linux, sama činjenica da je otvoreni drajver bolji govori dosta. Međutim i on je poluupotrebljiv. Grafička akceleracija je nikakva, ne samo u igrama, video reprodukcija je takođe očajna. Stabilnost je nikakva, sam prikaz slike nije zadovoljavajući. Ni sa nVidia-om nije sve sjajno, ali je daleko, daleko bolje, neuporedivo.

Tako da da.

Intel integruše rade posao dosta dobro, ali i tu treba birati, neke starije nemaju podršku za HW akceleraciju što zna da napravi problem prilikom reprodukcije videa. Stekao sam utisak da je u pitanju stariji komp.

Kačio sam rezultate procesora, jer smo malo skrenuli sa teme. Tu valjda nemaš zamerki na AMD :)
Ali opet, nije mi jasno kako je tvoje iskustvo činjenica, a moje lupetanje. Zaista. Evo da dodam još 2 primera. Pre 6-7 godina sam na jednoj matoroj Ubuntu kanti zamenio FX 5000 (čini mi se FX 5200) sa ATI 9000 (mislim da je 9600 bila). I naravno, ni pre ni posle zamene nije bilo problema. Takođe, juče sam u svoj PC ubacio R9 380, potšo ispitujem problem koji imam sa napajanjem. Sistem je butovao bez problema, bez gličeva i slično, KDE efekti rade i tako dalje. Ne kažem da ti ne verujem, ne kažem da će sve raditi bez problema, ne kažem da je AMD bolji izbor, ali ne znam zašto ti ne veruješ meni kada kažem da je moje iskustvo sa openSUSE distribucijama i AMD grafikama pozitivno?
Što se problema tiče, mogu odmah da nađem gomilu situacija u kojima su nVidia i Intel bagovali, ali nema smisla birati specijalne slučajeve i na osnovu njih izvlačiti zaključak. Posebno što je u velikom broju slučaja uzrok problema specifičnost distribucije.

@enterthevoid
Ne znam zašto pišeš to što pišeš. Em je gomila informacija netačna, em si otišao previše van teme. Ne mogu da izdvajam delove ali evo nekih odgovora koji će nadam se biti korisni i drugima koje zanima tema drajvera za Radeon čipove:

- "Zajednica" koja razvija drajvere nije nikakva ekipa iz kraja, već tim ozbiljnih developera koji taj posao rade 10 ili 20 godina. Takođe, najveći doprinos kernelu i raznim drajverima daju zaposleni iz najvećih IT kompanija koji za taj posao dobijaju platu. Tu su Intel, RedHat, Oracle, AMD, SUSE, Canonical, Valve, Qualcomm...

- Najveći deo otvorenog amdgpu drajvera (tj. skoro sve) rade ljudi iz AMD-a. Mislim da za njima slede Valve i Red Hat. Pri tom, sve ključne stvari (npr. DC, tj. DAL) radi isključivo AMD. AMD je pre 2 i po godine počeo sa novom strategijm za linux, gde je ideja da otvoreni i vlasički dele skoro ceo kod. Razlika je u određenim modulima i podršci koja je obavezujuća za Enterprise segment (moraju da obezbede legacy hardver).
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-gpu-xdc15&num=1

- Od tada, jedini deo koji su nezavisni developeri razvijali jeste RADV drajver za Vulkan, koji trenutno postoji u nekoliko linux igara i nijednom od sistemskih i aplikativnih programa. Razlog za to je što je Vulkan bio podržan isključivo kroz vlasnički. Pri tom, AMD je skoro otvorio svoj Vulkan drajver, AMDVLK. Inače, taj drajver deli većinu koda sa Windows verzijom

- Valve planira da se SteamOS oslanja isključivo na otvoreni (amdgpu) drajver. Onda ti je valjda jasno da je to ozbiljan projekat, a ne nešto što se radi u slobodno vreme

- Grafičke karte iste arhitekture koriste isti drajver. Nema (skoro) nikakve razlike između drajvera za RX 560 i RX 480, R7 260X i R9 290X, i tako dalje. Određeni drajver se radi za celu arhitekturu a ne za svaki čip posbeno.

- Mislim da sve integrisane i diskretne grafičke, svih proizvođača, izašle u poslednjih 10 godina podržavaju HW akceleraciju u linuxu, uzimajući u obzir kodeke i arhitekturu koja je tada bila aktuelna

- Razlog zašto se intel računari koriste na linux sistemima nije grafika već procesor. Serveri (98% linux sistema) rade bez grafike, a AMD procesori do Ryzena nisu bili konkurentni. Inače, pre 8 godina sam radio u laboratoriji koja je imala nekoliko računara u klasteru, u kojima se nalzio AMD Opteron CPU, Radeon GPU i openSUSE (sa KDE 3 :D ). Služio je pretežno za CFD. Od tada sam i ja počeo da se interesujem za openSUSE, pre toga sam koristio Ubuntu

- Intel je u svoj proizvod ubacio Vega grafiku koja trenutno nije podržana od gomile distribucija (neophodan je bar kernel 4.15 ili vlasnički drajver). Ako neko pored AMD-a i Valve-a ima interes da Radeon (Vega) radi na linuxu, to je Intel.

- Ako već ne uzimaš cenu kao metriku, onda uzmi teoretske performanse izražene npr. u FLOPS-ima. Pošto se u tom slučaju računaju jezgra, klok i arhitektura. I videćeš da u nekim scenarijima Ryzen ima bolje performanse iako je nominalno sporiji procesor. Sve je to nebitno jer nema smisla uzimati određen softver kao merilo, posebno ako neko drugi ne koristi taj softver. Ili ako za isti posao dva programa imaju poprilično drugačije perfromanse. Neću se vraćati na ovu temu, pošto nije tema. Meni je svejedno šta ti koristiš i šta ti misliš, samo želim da te uputim na činjenicu da ne postoji "Jack of all trades" kada je PC procesor u pitanju, a posebno ne u linux svetu i ozbiljnim poslovima gde su neki drugi računari i arhitekture (POWER, SPARC, ARM...) znatno ispred i Intela i AMD-a

I na kraju, moj stav je da ne postoji univerzalno rešenje. Niko ne može garantovati da određeni hardver hoće ili neće raditi bez problema. Jedino koliko, toliko sigurno rešenje je kupovina hardvera sertifikovanog za određeni OS, ali mislim da to za većinu nas ne dolazi u obzir zbog mnogih razloga. Ako je neko već odabrao OS koji koristi i na osnovu toga bira hardver, onda može sebi suziti izbor na osnovu preporuka drugih korisnika. S druge strane, ko ima ili kupuje određeni hardver, može tražiti distribuciju koja će to iskoristiti kako treba.
 
Poslednja izmena:
Kao što rekoh, otvori forum bilo koje distribucije pa vidi šta se misli o AMD kartama. Znači nije u pitanju samo moje iskustvo. S druge strane, jesi posredno preporučio AMD kartu. Sad pominješ ATi 9600, pa tek je tada situacija sa drajverima bila očajna. Iskustvo sa R9 380 gde je sistem butovao bez problema zaista nije relevantno.

Problem je kad uzmeš 7850 po izlasku i naredne ~3 godine ne možeš da pokreneš WoT koji si pre toga bez problema igrao sa 8600GTS, što Steam igre poput Portal-a i par 2D igara rade očajno, prepune gličeva, što video reprodukcija i sa poslednjim fglrx drajverima optereti procesor na 30-50%, u nekim slučajevima i ne radi uopšte, a što sam GUI (većina poznatih) malo, malo pa pukne. Problem je što se isto to nastavi sa R7 270x, a sada i sa RX470. Vlasnički drajver je trenutno kompletno smeće koje i kada uspeš da nateraš da radi, radi očajno. Jeste trenutni open drajver koliko toliko funkcionalan, ali je to opet jako, jako daleko od vlasničkog nVidia drajvera. Bukvalno neuporedivo. Mnogo stvari i dalje ne radi ili radi nestabilno, a performanse su loše, bez obzira što u sintetičkim testovima nisu loše.

Ukratko, toliko sam vremena i živaca izgubio pokušavajući da osposobim AMD drajvere da sam poprilično alergičan na bilo kakvo hvaljenje ili preporuku istih, a to nikako nije samo moj usamljeni slučaj. ( :
 
Dobra stvar je što smo na osnovu raznolikih iskustava dospeli do slike da je zapravo bilo koja kartica, ako nije "ispod čekića izašla" ili ne preterano matora, dobar izbor za svakodnevnu upotrebu na Linuxu, što je odlično!
 
Svako je dao svoje misljenje, neka covek proba pa nek vidi ko je zasluzuje da mu na avataru stoji amdfanboy.jpg ili nvidiafanboy.jpg ili linuxgamer.jpg a ko zapravo Linux koristi za posao a ne uskace kao padobranac da odbrani svoj omiljeni brend a Linux koristi "povremeno". Ja iskljucivo koristim Linux, Windows nemam nigde instaliran osim u virtualki kada nesto testiram. nVidiju izbegavam u sirokom luku jer me proprietary driveri ne zanimaju a ne treba mi snaga diskretnog GPU niti se igram. Imam iskustva sa Intel i AMD i dok na Intel integrusi sve radi kako treba, na AMD sam imao raznih problema od pucanja drajvera, raznih glitcheva, svasta nesto. Ali je to uglavnom bio stariji i sporiji hardver, iskustva sa high end gaming karticama nemam jer mi nikada nisu ni bile potrebne.

Mnoge AMD kartice koje imaju nazovi stabilne drajvere mogu imati glitcheve, pucanje compositora, restartovanje, svasta nesto. Rade one nekako, ali je to daleko od savrsenog. Neko je 30 min u Linuxu svakog meseca pa mu ne pukne kwin i naravno da ce da tvrdi da sve radi savrseno. Neka napravi neki ozbiljniji uptime pa to isto izjavi, bas da vidim.

Edit: To sa povremenim korisnicima me podseti na skorasnju situaciju gde je zahvaljujuci Ubuntu zajednici resen ili barem minimizovan memory leak u gnome-shell. Gnome 3 sam koristio jedno vreme i taj memory leak se manifestovao obicno nakon dva sata uptime-a i intenzivnog koriscenja. A pun internet Gnome fanbojsa koji tvrde da se to njima nije nikada desilo, valjda su toliki fanbojsi pa nikada nisu koristili gnome-shell duze od sat vremena u kontinuitetu.
 
Poslednja izmena:
Ok, onda da okačim vreme koje sam proveo na steamu sa linux igrama? Ili da odradim screenshot utime-a? Ma nema veze, nije ni bitno, koristiću i ja linux jednog dana. Možda nekad skupim sati koliko i ti imaš do sada ;)

@toxicm
Ajde nađi mi jedan moj post u kom sam mu preporučio da kupi Radeon. Kao što vidiš, govorio sam samo o svom iskustvu, stanju sa drjverima oba proizvođača i za preporuku govorio da je svejedno
S druge strane, ti govorš da je Radeon loše rešenje zato što ne radi sa softverom koji zvanično ne radi sa Radeon kartama (nisam ni znao da je WoT zvanično podržan na linuxu)? Svi znamo da situacija sa igrama nije sjajna, tj. za svaku Linux igru na Steamu stoji na kom sistemu, sa kojim hardverom i drajverima radi. I opet, moje iskustvo je pozitivno. Da, u igrama ne radi sjajno, što se i ne očekuje, od Windows portova pre svega. S tim što je meni jedini problem pad FPS-a, ali to je nešto što pokretača teme ne zanima jer ne igra igre. S druge strane, igram GOG verziju Shadow Tactics-a na linuxu, iako ista zvanično radi samo sa Ubuntu LTS distribucijama. Sa video reprodukcijom nemam problema, ni u plejeru, ni u browseru, programi rade bez problema...

I na kraju, evo jednog slučaja lošeg iskustva sa AMD kartama na openSUSE linuxu (samo ovaj OS pratim, srećom to i PT-a zanima)
https://forums.opensuse.org/showthread.php/530250-42-3-video-corrupt
A ne, ovo je intel. Ispravka
https://forums.opensuse.org/showthread.php/530817-Intel-CPU-doesn-t-idle-on-minimal-frequency
Uf, ovo je intel CPU, evo sad
https://forums.opensuse.org/showthr...-Laptop-(suspend-to-RAM-and-external-monitor)
Ne, nVidia :(
https://forums.opensuse.org/showthread.php/530605-Nvidia-drivers-are-failing
Opet nVidia! WTF!
Konačno AMD :)
https://forums.opensuse.org/showthread.php/530608-Screen-flicker-after-April-08-2018-updates
A da, ovo je neko zeznuo update DC-a (default za GCN 1.2 i novije). Inače, za isti problem postoji 2-3 teme na forumu, i to je čest slučaj.
Naravno, ima još dosta tema sa problemima i za AMD i za intel i za nVidia grafiku, ali mislim da je ovo dovoljno.

Ili kad daš 1500€ za grafičke i ne možeš da iskoristi najgluplju funkciju kao što je slika na dva monitora
https://forums.opensuse.org/showthread.php/530281-How-to-connect-2-monitors-to-two-quadro-card-p4000
Dok s druge strane, ja ovo moje đubre od 50€ koristim za istovremeni prikaz na 2 monitora i TV-u :trol:

Naravno, sve su ovo specijalni slučajevi i ja neću na osnovu njih reći da je proizvod nekog proizvođača bolji izbor. Već ću potvrditi ono što sam govorio - svejedno je, pošto problema može biti sa bilo kojim proizvodom. Ali da za upotrebu za koju čovek kupuje hardver, vrlo verovatno će svaki čip odraditi posao bez problema.
 
Poslednja izmena:
Reći da je svejedno je isto što i preporuka u ovom slučaju jer nikako nije svejedno, ni blizu. AMD (ni ATi pre) na Linux-u nikada nije imao valjane drajvere. Nema ih ni sada, kako stoje stvari, neće nikada ni da ih ima. To što si uspeo da iskopaš 5 problema sa ostalim kartama i potrudio se da ih ovde postaviš je upravo ono poslednje što sam rekao u svom drugom postu, obično lupetanje.
 
Kao neko ko ima RX470 i koristi Linux-e već godinama sa raznim kartama i privatno i poslovno slobodno mogu da kažem da je preporučivanje AMD grafike za Linux ili trolovanje ili zla namera, ili apsolutno lupetanje.

Ti bi mogao malo da obratis paznju na nacin na koji se obracas drugima, Prvi komentar u temi ti je "AMD zaobiđi u širokom luku, samo nVidia karte za Linux." bez ikakvog argumenta a nakon toga pocinjes sa vredjanjem drugih koji predlazu AMD. Nijedna ni druga kompanija nije bez problema sa drajverima i Nvidija uglavnom jeste bolja za igre, ali l4k1 je napomenuo da ne igra video igre. Sve sto si ti do sada napisao su iskljucivo tvoja subjektivna iskustva, izvini ali nisi jedini koji koristi AMD graficku na GNU+Linux-u. I ja koristim RX 470 skoro otkako je izasla na trziste, i sta sad? Igrao sam igre i preko Steam-a i preko Wine-a.. Naidje se ponekad na neki problem ali reci da AMD drajveri rade ocajno je netacno. Za neku standardnu desktop upotrebu, ne bi trebalo da ima problema.
 
Edit: To sa povremenim korisnicima me podseti na skorasnju situaciju gde je zahvaljujuci Ubuntu zajednici resen ili barem minimizovan memory leak u gnome-shell. Gnome 3 sam koristio jedno vreme i taj memory leak se manifestovao obicno nakon dva sata uptime-a i intenzivnog koriscenja. A pun internet Gnome fanbojsa koji tvrde da se to njima nije nikada desilo, valjda su toliki fanbojsi pa nikada nisu koristili gnome-shell duze od sat vremena u kontinuitetu.

Generalizacije obično ne mogu da se uzmu kao pravilo, pa tako ni ovo. Za skoro 1,5 godinu kako koristim Cinnamon koji se oslanja na matori GS 3.18, leak nisam video ni jednom a ne koristim Linux mesečno 30'' nego svaki dan. Čak i kad pustim transkodiranje koje je dugotrajano i valjda dovoljno intenzivno koršćenje i radim još nešto paralelno, nikad ništa a baš i nisam neki fanboy - GNOME 3 mi je trenutno poslednji na listi DE/WM koje bih probao.
 
Preko deset godina koristim razne linuks distribucije (najduže Arch), od grafičkih kartica sam imao ATI 9550GE, nvidia 6100 integrušu, HD2600, HD5750 i sada već dve godine GTX 960.

Igre nisam igrao ni na jednoj kartici, a ostalo je meni podjednako dobro ii loše radilo i na ATI/AMD i NVIDIA karticama. Koristio sam i GNOME i KDE (najduže) i cinnamon, isprobavao i openbox, lxde, budgie i mogu reći da nisam imao većih problema.

Situacija sa HD2600 je bila loša i 6100 integruša sa vlasničkim drajverima mi je radila bolje što se tiče 2D i video reprodukcije, kada sam prešao na HD5750 već je postojaO solidan slobodan drajver za AMD i bio sam zadovoljan kako je to radilo.

Posle tolikih godina na AMD/ATI grafikama rešio sam da predjem na Nvidiju i nije to uopšte toliko bolje kao što sam mislio da će biti.

Verujem da je situacija sa slobodnim AMD drajverom sada još bolja...
 
@Marezz
Obraćam se shodno odgovrima. Kad neko svesno ili nesvesno predlaže nešto što ne valja znači da ili troluje, ili želi da napakosti nekome, ili lupeta. nVidia nije samo bolja za igre, bolja je u svakom pogledu. I nije uglavnom bolja, daleko je bolja. Nema govora o sličnoj situaciji. To je opšte poznata činjenica, ne samo subjektivno mišljenje.

@sdejan
U vreme HD5750 kartice je otvoreni drajver bio pa tek krš, tada je vlasnički fglrx i mogao koliko-toliko da se postavi da radi. Sa otvorenim si imao 20% performansi kartice, a vlasnički je pucao često. Danas imaš nedovršen otvoreni AMDGPU drajver, koji, obzirom ko ga pravi, nikada i neće biti kako treba. HW akceleracija radi polovično, performanse u igrama su loše (stutter je pristan gotovo svuda), o Wine-u nema ni govora. Ne možeš pouzdano da setuješ ventilatore, uopšte se jako malo toga može da uradi. Vlasnički AMDGPUPro je već kompletno smeće koje uglavnom i ne radi.

Generalno, svi se slažu da nVidia radi bolje, ali opet ajde da preporučimo AMD. Neki ga i nemaju, neki Linux nisu ni probali, neki su upalili i radilo je,...

Uglavnom, AMD nikada neću preporučiti za Linux jer je najgori mogući izbor. Ako neko hoće stabilan sistem bez želje za performansama, najbolji izbor su novije Intel integruše. Ako bi i da se poigraš, samo nVidia i vlasnički drajver.
 
Uglavnom, AMD nikada neću preporučiti za Linux jer je najgori mogući izbor. Ako neko hoće stabilan sistem bez želje za performansama, najbolji izbor su novije Intel integruše. Ako bi i da se poigraš, samo nVidia i vlasnički drajver.

Ček... ako je već tako, a načelno se slažem da je malo bolji izbor, I koristiš I Linux, pri tom znaš kakvo je stanje, koja vrsta mazohizma te naterala na AMD??? :D Zašto ne nVidia? Ušlo nešto povoljno pa zažmurio zbog Windowsa?
 
Nazad
Vrh Dno