Šta je novo?

Savet u vezi graficke kartice

Pa mora da je uključi, po standardu je isključena na svim browser-ima na Linux-u.

Ne vredi, uključim ali kad uđem u chrome://flags->unavailable vidi se da je hardware-accelereted video decode isključen, i ne mogu mu ništa(Preacher okačio)... tako je unazad 5 godina.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da može da se odradi override i u Chrome-u. Što ne probaš Firefox?
 
Jesam još odavno ali ne pravi više od placebo efekata jer su isključili negde drugde bez mogućnosti overridea. Bilo bi zanimljivo da je SpaceBeer okačio šot sa unavailable strane u Operi pa da razvejemo te sumnje da li je enable/disable. Sa FF je potpuno ista priča, samo što se više ne sećam gde se to da videti.

@enterthevoid
Tako da bilo koji iole sposoban novi CPU ce pustati youtube normalno, posto je desktop da li je bitno koji je cpu usage?

Pa jeste, jer zašto bi bilo da kad pustim nešto što je procesorski zahtevnije ne mogu u isto vreme da prekratim gledajući 1080p klip kroz pregledač? Sasvim moguće i na bednom Celeronu kad bi mogao da se malo rastereti akceleracijom. Po tom razmišljanju ne treba da postoji ni multi-tasking za desktop use. :(
 
Poslednja izmena:
Au, koja se borba ovde vodi :D

Pitanje: Linux + web development + multimedija + 4k monitor = koji CPU (+ eventualno diskretni GPU)? I sta bi za ovu upotrebu bio overkill?
 
@dolmen
Ima kombinacija grafika/drajvera koji su blacklist-ovani i kod kojih mora prvo to da se zaobiđe da bi radio override. Za Chrome je google-chrome --ignore-gpu-blacklist, probaj, generalno se blacklist-uje i kada ne mora, ali nekad je i sa razlogom. Probaj i više browser-a, i Chrome i FF i Chromium (ima situacija da ovde radi, a u Chrome-u ne, za Debianolike distroe ima i već prerađenih verzija).

@tesseract
Nemam iskustva sa 4k na Linux-u, trebalo bi da radi sa Intel integrušama, ali sačekaj da vidiš da li će se javiti neko sa više iskustva.
 
Ta opcija postoji u :flags podešavanjima (Override software rendering list)

Nije mi jasno kako nekom nije jasno šta sam postovao :d Lepo sam opisao svaki test i postavio link ispod. Evo sad sve to u tabeli, da bude malo preglednije. Uspeo sam da istestiram i intel+nvidia kombo, koliko toliko. Za vikend možda odradim test na A6-5400K i Xubuntu 17.10 i možda ponovim još neke prethodne.

CXmTD9h.png

Iz mog iskustva, na linuxu Chromium derivati rade bolje od FF-a. Srećom, ja ih i koristikm kao primarne browsere (Opera i Vivaldi). Na Vindozi je izgleda FF bolja opcija. Kada je video reprodukcija u pitanju, tu nema neke razlike, bar kada se koristi VLC. Tu je zauzeće procesora zanemarljivo. Jedino nisam uspeo da testiram GT 940M, pošto mi nVidia control panel ne dozvoljava da prebacim VLC na dGPU. I ne samo VLC, već i GOM i Windows Video Player (koji podrazumevano koristi HW accl.)

Što se linuxa tile, openSUSE Leap 15.0 Beta Live nije butovao na laptopu, nouveau je izbacivao grešku. Ali Ubuntu 18.04 jeste. Tu međutim nisam imao opciju da biram grafiku, već je korišćen samo Intel (HD 5500)

Za pokretača teme - Leap 15.0 dolazi sa 4.12 kernelom, koji podrazumevano nema podršku ni za Coffee Lake grafiku (intel 8. generacije) ni za Vega grafiku (Ryzen APU). Moguće je da openSUSE odradi backport i implementira izmene u kernelu OS-a ali to ćemo videti kad izbace finalnu verziju. Za obe generacije grafika je potreban bar 4.15 kernel, ali se očekuje da (skoro) sve bitne mogućnosti budu implementirane u 4.17 ili 4.18 kernelu. Kada je vlasnički drajver u pitanju (amdgpu-pro), ja nisam uspeo da ga pokrenem na mom hardveru i 42.3. Doduše, ja sam napravio haos sa kernelima, pošto sam dodao stable repo, tako da ću probati ponovo kad pređem na 15.0

@tesseract
Za 4K ćeš izgleda morati da tražiš malo više, nema ovde takvih :) Znam da je moj i3-2330M laptop bio više nego dovoljan za sve to u HD rezoluciji
 
@toxicm

Znam za to, postavio na enable odavno i nikad nije radilo. Ne znam da li negde postoji lista kartica koje brauzeri prihvataju za akceleraciju na Linuxu, bilo bi zanimljivije, jer bi onda imali bolju orjentaciju šta da kupimo, ali ne verujem. Do daljnjeg su svi digli ruke od toga.

 
Nije mi jasno kako nekom nije jasno šta sam postovao :d Lepo sam opisao svaki test i postavio link ispod.

Ajde molim te, postavi onda šot iz Opere na Suse-u za chrome://flags->unavailable al onako da se vidi cela lista (Ctrl+- ako treba) pa okači. To će svi razumeti...
 
Sa Linuxom se, izgleda, nikad ne zna.
Meni trenutno radi bez problema na Intelovoj integrusi, a ranije mi je radio na dva kompa, oba AMD + nVidia, isto tako bez problema.
Radeone nikad nisam koristio, tako da o tome ne mogu da diskutujem.
 
@dolmen. U pravu si, ostaje da je video acceleration unavalable na linuxu. Ali se javlja novi proces za gpu akceleraciju koji ko zna šta radi. Tj. služi za druge stvari gde je to potrebno. Ne znam zašto je u tom slučaju zauzeće manje, ali nije značajno manje, možda ~2%, pa nema smisla.

Ono što je zanimljivo, jeste da Youtube koristi VP9 kodek, i onda Opera koristi VpxVideoDecoder. A kad isti klip pustim na Vimeo, koji koristi h264 (+aac), onda koristi GpuVideoDecoder (do 1080p rezolucije, moja grafička ne može više). I u tom slučaju je zauzeće procesora 3 puta manje nego na Youtube-u (3-5%). Tako da džabe kupovina nove grafičke, kad Google sutra može da promeni kodek i onda "ajmo Jovo nanovo".

Ovo sam testirao na Windows-u, moraću da proverim na linuxu. Znam da u slučaju YT-a koristi FFmpeg, ali moram da vidim Vimeo. Postaviću sve nove informacije kad stignem, možda već sutra

Inače, još uvek nema naznaka o backportu za Leap 15.0
https://news.opensuse.org/2018/04/18/opensuse-leap-15-release-scheduled-for-may-25/#comment-184559
Tako da je pod znakom pitanja da li će novije integrisane grafike (Coffee Lake, Ryzen) raditi uopšte
 
Poslednja izmena:
^Jeste, i meni je kad pustim 1080p video na Vimeo, CPU duplo manje opterećen (govoreći o Linuxu) tako da ćeš verovatno istu stvar i sam videti. To mi je već prihvatljivo pa sam pokušavao i YT da prebacim na h264 ali se sa h264ify ekstenzijom, koja to radi, ko zna zbog čega, ništa ne postiže...
 
Heh... ovo što sam prethodno rekao za h264ify, sad opet probam i više ne važi... He's back in the saddle!:D Bar dok gospodi iz Gugla ne padne na pamet da opet čačkaju kodek, mnogo bolje i vredi ga dodati.

 
Poslednja izmena:
samo da dodam nešto u vezi nVidia. u poslednje dve generacije (a pogovoto u aktuelnoj, koja je tu 2 godine) je napravljen prelaz sa vdpau (PureView za Windows) na NVDEC . da ne bude zabune, na svim sistemima se prešlo na NVDEC.
u prevodu, to znači da se video materijal pušta korišćenjem CUDA jezgara i da se više ne gleda "video" već "graphics" da bi se ustanovilo da li se za video dekodiranje koristi grafička.

inače, za puštanje video materijala na player-u a preko NVDEC, potrebno je podesiti izlaz na OPENGL (ne na vdpau ili vaapi) i negde podestiti da se koristi CUDA
na SM Player se to podešava ovako: General -> Video, pod "output driver" izavrati "opengl", zatim u Performance, pod "hardware decoding" izabrati "cuda"

da nisu napravili ovako loš prelaz sa vdpau na NVDEC, ja bih preporučio nVidia grafičku. problem sa NVDEC je što ume da baguje prilikom puštanja HEVC (H.265) materijala, a kod nekih AVC (H.264) zna da doda zelenu liniju ispod (makar je takva situacija sa mojom GTX1050, mada se žale i drugi na ovo). napustili su razvoj vdpau-a, jer je vrlo teško ubaciti podršku za 10bitni video. AMD je nešto zbudžio pa to navodno radi na njihovim RX 4xx i novijim serijama-generacijama grafičkih.
 
Poslednja izmena:
samo da dodam nešto u vezi nVidia. u poslednje dve generacije (a pogovoto u aktuelnoj, koja je tu 2 godine) je napravljen prelaz sa vdpau (PureView za Windows) na NVDEC . da ne bude zabune, na svim sistemima se prešlo na NVDEC.
u prevodu, to znači da se video materijal pušta korišćenjem CUDA jezgara i da se više ne gleda "video" već "graphics" da bi se ustanovilo da li se za video dekodiranje koristi grafička.

inače, za puštanje video materijala na player-u a preko NVDEC, potrebno je podesiti izlaz na OPENGL (ne na vdpau ili vaapi) i negde podestiti da se koristi CUDA
na SM Player se to podešava ovako: General -> Video, pod "output driver" izavrati "opengl", zatim u Performance, pod "hardware decoding" izabrati "cuda"

Hvala za info,

Da li ovo za NVDEC i CUDA zavisi od drajvera i grafičke na neki način? Koristim najnoviji SMPlayer i ne vidim opengl u listi drajvera tako da i dalje držim vdpau. Međutim, hardware decoding mi jeste podešen na cuda i to valjda isto radi? Vrlo malo opterećenje kroz plejer (karta:GT720, drajver:384):



Šta znači ne gleda se "video" nego "graphics"? Gde? U nVidia settings? Možda se ponovim uskoro (opet nVidia) pa da ne lutam.
 
Poslednja izmena:
koliko vidim, tvoj SMPlayer koristi mplayer a ne mpv. mpv od (mislim jeseni) prošle godine podržava NVDEC. s druge strane, imaš matoru grafičku (GT710) koja uopšte ne podržava HEVC tako da ti NVDEC sada nije bitan.

opterećenje grafičke, kao i druge parametre, gledam preko PSensors i u njemu piše "graphics" i "video". to je u "nvidia settings" "GPU Utilization" i "Video Engine Utilization". čudno, opet sam pustio i sada prikazuje opterećenje i pod "video". za "Astra-SES_Demo_UHD_satellite_end-of-2015.mkv" GPU je 15% a video 30%.
izgleda da ne važi ovo što sam naveo u prethodnoj poruci, da se ne gleda "video" već "gpu" ("graphics"). izvinjavam se na zabuni.

javljam da li se situacija popravila sa puštanjem preko NVDEC nakon instaliranja poslednje verzije mpv (PPA)
 
^Hvala,

A da li si isto bagovanje primetio i kad je za backend postavljen mplayer? Malo si me pokolebao u pogledu nVidie s tim zelenim trakama i problemima sa HEVC-om...
 
nisam ni pokušao sa mplayer jer isti ne podržava NVDEC (uzdam se u Wikipedia-ju da je i dalje tako). kad baguje, onda pod "hardware decoding" stavim "auto" (i, tada SMplayer 99,9% prebaci na softversko, tj. procesor).

nisam otkrio u kojim slučajevima se javlja zelena traka kod AVC. znam da su svi komprimovani sa x264 ali nisam zalazio u detalje (koje verzije, koji parametri i slično).


zna li neko kakva je situacija sa Intel-om i HEVC 10bit?
 
Mplayer se ne održava već godinama, bar 7-8. Samo MPV ima smisla.
 
smplayer + mpv = bagovi

da ne pominjem sto smplayer ekipa bukvalno prosi i spamuje korisnike

steta sto je onaj korejac batalio bomi, bio je najbolji mpv frontend za linux

za mac ima dobar mpv frontend sto i nece cudi jer je solidan broj small open source developera preslo na mac i sada za tu platformu razvijaju, sto je sve rezultat poteza koje su u poslednjih pola decenije vukli red hat i canonical. kako stvari stoje i ja se krecem u tom smeru.

mnogo su se zaprljale open sors korporacije poput red hata, canonicala, mozille pa ih sada ljudi i ne razlikuju puno od appla, googla, microsofta kada je odnos prema korisnicima u pitanju.

sto se teme tice eto dokaza u onoj tabeli da je za dekoding videa na linuxu najbolje kupiti najnoviji intel procesor a ne neku nvidia/amd graficku od 200 evra.
 
Ne znam, ovo kad se pročita deluje razočaravajuće. Sad sam nešto gledao i po nVidia forumu, predlažu Windows za 10bit i ostale "novotarije", jadno... još gore što se prema momsabovom pisanju vidi, pokvarila i H.264 podrška... :facepalm:
 
enterthevoid, bomi je fork mpv-a. neki su nastavili razvoj ali su i oni batalili. hvala za ovo u vezi "SMplayer + mpv".

probaću direktno iz mpv, da vidim da li se i tada javljaju problemi. ali, prvo da ubodem kombinaciju komandi :D

nervira me što nVidia ne napravi podršku za va- api, kad isti podržava (podržava, zar ne?) sve (bitne) video kodeke. onda se ne bismo nervirali oko ovoga (vdpau, NVDEC)

inače, čekam da Intel izbaci "Core i" generaciju sa pravom podrškom za HDMI 2.0b ili noviji pa da uzmem i5 i izbacim grafičku (praktično ništa ne igram)
 
enterthevoid, bomi je fork mpv-a. neki su nastavili razvoj ali su i oni batalili. hvala za ovo u vezi "SMplayer + mpv".

Hvala i od mene, prethodno sam pokušavao starom verzijom iz repoa i nije bila nešto. Ova sa ppa pušta i klipove sa url-a u FHD i ima akceleracije a toliko sam klapusao kako ni jedan plejer trenutno to ne može.:d Rešilo mi problem oko gledanja playlisti dok u pozadini ide neka obrada...
:wave:



Jedino, nema šanse da se natera na to isto u sprezi sa SMPlayerom kao frontend-om, stalno krahira...
 
Radi Bomi i dalje, jeste da su odustali od njega, ali je i dalje najbolje rešenje za MPV.
 
Da je mnozina verovatno bi se bomi aktivno razvijao. Mnozina je u slucaju mpv, vlc, krita i tako nekih krupnijih free software nezavisnih projekata koji imaju glavnih devova za prste jedne ruke koji se finansiraju na razne nacine. bomi je jedan covek kao i spacefm, pacaur, viewnior i gomila drugih programa. U pitanju su mladji devovi koji izgube motivaciju iz raznih razloga i napuste projekat koji zatim umre jer nema nikog da preuzme, par ljudi forkuje repo ali nikada ozbiljno ne nastavi razvoj.

Red Hat sponzorise samo one projekte koji su im vazni za njihovu poslovnu strategiju i to se hvalisaju na svakom koraku kao da to rade jer su veliki dobrotvori a ne zbog profita. Ove boranija programe ne razmatraju. Bitno je da daju pare za raspad zvani gnome 3 i jadne programe koje sadrzi taj DE kao sto je Totem.

Da nije ludaka koji razvijaju mpv za dz iako su dovoljno strucni da rade nesto sto ce im doneti mnogo vise love, ostali bi na suvom kada je prikaz videa na linuxu u pitanju. Dobro tu je i vlc ali je meni mpv mnogo bolji program, jedino nema taj oficijelni gui koji ce verovatno dobiti u nekoj od narednih iteracija, tako su najavili zbog velike traznje iako ima protivljenja pakovanju gui-ja uz mpv.

Edit: Ja imam context menu uz mpv preko lua ekstenzije i par medjuzavisnosti (zenity, gtk). To je prihvatljivo resenje ali nije bas kao bomi. Najveci problem je playlist manager tj kako funkcionise onaj integrisan u mpv. Ipak fali zaseban prozor za plejliste uz odgovarajuce komande.
 
Poslednja izmena:
Evo kako je kod mene smplayer+mpv, opengl+cuda, film je x265 10bit 4k, ali puštan na FHD monitoru.


6UDxTgT.png




mediainfo:
General
Unique ID : 232191279958300791262321034941045973394 (0xAEAE69F4AD62C963AD69DD7AC240A192)
Complete name : /run/media/dejan/Sedam/Filmovi/Dunkirk.2017.2160p.UHD.HDR.BluRay.(x265 10bit AAC5.1).[SGJ5-LorD].mkv
Format : Matroska
Format version : Version 4 / Version 2
File size : 4.11 GiB
Duration : 1 h 46 min
Overall bit rate : 5 523 kb/s
Movie name : [SGJ5-LorD] SSIM: 0.990766 PSNR: 49.025964
Encoded date : UTC 2018-02-10 04:39:23
Writing application : mkvmerge v20.0.0 ('I Am The Sun') 64-bit
Writing library : libebml v1.3.5 + libmatroska v1.4.8
Cover : Yes
Attachments : cover.jpg

Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main 10@L5@Main
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 1 h 46 min
Bit rate : 5 020 kb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.025
Stream size : 3.74 GiB (91%)
Title : [SGJ5-LorD]
Language : English
Default : Yes
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : PQ
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant

Audio
ID : 2
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format profile : LC
Codec ID : A_AAC-2
Duration : 1 h 46 min
Bit rate : 384 kb/s
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: C, Back: L R
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode : Lossy
Stream size : 294 MiB (7%)
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Menu
00:00:00.000 : en:Chapter 1
00:08:51.364 : en:Chapter 2
00:20:13.754 : en:Chapter 3
00:29:07.621 : en:Chapter 4
00:42:35.261 : en:Chapter 5
00:52:48.207 : en:Chapter 6
01:04:32.827 : en:Chapter 7
01:12:50.825 : en:Chapter 8
01:25:55.025 : en:Chapter 9
01:33:23.348 : en:Chapter 10
01:39:13.906 : en:Chapter 11
 
Ipak fali zaseban prozor za plejliste uz odgovarajuce komande.

Evo sad probam gnome-mpv... ima jednostavan ali funkcionalan playlist pane. Jedino što, u svojoj jednostavnosti, ne razlikuje titlove od videa, te ako mu se dovuče direktorijum, dodaje i njih ali može da posluži dok ne naprave kompletniji frontend. :wave:

 
Poslednja izmena:
Igrao sam se malo sa mpv i instalirao iz AUR-a mpv-full koji je povukao ffmpeg iz gita i izgubila mi se opcija za opengl a pojavila gpu u smplayeru i u bilo kojoj kombinaciji output drivera i hw dekodera mpv je otprilike imao oko 30% zauzeca cpu (fx8350) pa sam se vratio na mpv i ffmpeg iz arch repoa i sada mpv zauzima oko 1%.

Za FHD je zauzeće GPU i Video Engine nekoliko procenata.
 
...bomi je jedan covek kao i spacefm, pacaur, viewnior i gomila drugih programa.

A i poneki nama blizak distro je u istom sosu.

On 1st May 2018, the Void team issued a news post entitled “Serious Issues”. In the post, they revealed that the recent lack of project management was due to the fact that Juan, the project lead, had “disappeared”. They revealed further that “We have had no contact with him since the end of January, and no meaningful contact for well over a year”.

According to the article, Void’s central resources were all controlled by Juan. This included the Github repos, the IRC channels, and the domains.
 
Nazad
Vrh Dno