Šta je novo?

Problem prilikom instalacije Windows 10

Shobe

Slavan
Učlanjen(a)
16.09.2005
Poruke
871
Poena
330
Pre tri godine sam upgrade-ovao Win 8 na Win 10 i u medjuvremenu se nakupilo svega i svacega, pa sam resio da odradim clean install, iako mi trenutni sistem radi bez problema (samo mi se C particija nekim cudom prenatrpala).
Pomocu Microsoftovog toola sam napravio Win 10 DVD i bootabilan USB, za svaki slucaj. Medjutim, ni sa jednim nemam srece. Instalacija se uvek zaustavi na Windows logou. Citao sam svasta po netu, prckao po biosu, ali mi se nikako ne da i pošteno sam se smorio, pa rekoh da potrazim ovde pomoc. Znam da treba da iskljucim Secure boot opciju. Prilikom odabira boot uredjaja, u slucaju USBa, imam da biram opciju "UEFI ime_usba" ili samo "ime_usba". Nijedna opcija ne radi. Prosto, nakon pojave logoa, USB stane s radom, pojavi se eventualno crn ekran i tu je kraj price. Isto se ponasa i DVD, kad se pojavi logo, stane s radom.
Trenutni Win mi je na SSDu cija particija je tipa MBR, da tako kazem.

Hvala unapred.
 
Pre tri godine sam upgrade-ovao Win 8 na Win 10 i u medjuvremenu se nakupilo svega i svacega, pa sam resio da odradim clean install, iako mi trenutni sistem radi bez problema (samo mi se C particija nekim cudom prenatrpala).
Pomocu Microsoftovog toola sam napravio Win 10 DVD i bootabilan USB, za svaki slucaj. Medjutim, ni sa jednim nemam srece. Instalacija se uvek zaustavi na Windows logou. Citao sam svasta po netu, prckao po biosu, ali mi se nikako ne da i pošteno sam se smorio, pa rekoh da potrazim ovde pomoc. Znam da treba da iskljucim Secure boot opciju. Prilikom odabira boot uredjaja, u slucaju USBa, imam da biram opciju "UEFI ime_usba" ili samo "ime_usba". Nijedna opcija ne radi. Prosto, nakon pojave logoa, USB stane s radom, pojavi se eventualno crn ekran i tu je kraj price. Isto se ponasa i DVD, kad se pojavi logo, stane s radom.
Trenutni Win mi je na SSDu cija particija je tipa MBR, da tako kazem.

Hvala unapred.
Za (u)efi sisteme ti treba gpt umesto mbr. Probaj sa Rufusom da napravis boot-abilni flash. Meni nikad ne uspe da digne sistem sa flash-a koji sam napravio u tom Microsoft-ovom programu, a bez problema uspe sa Rufusom. Skines img uz pomoc tog MS programa, samo ga napravis boot-abilnim uz pomoc Rufusa.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Probacu, al onda ce mi se promeniti dosadasnji MBR u GPT? Verovatno jr nesto do biosa, samo ne znam sta :D
 
Probah i to, al opet isto.. Jedino da ovde ostavim screenshotove biosa, pa ako neko zna kako bi trebalo tacno sve ispodesavati da proradi :)
 
Probacu, al onda ce mi se promeniti dosadasnji MBR u GPT? Verovatno jr nesto do biosa, samo ne znam sta :D
Moras ti u diskpart-u da promenis u gpt. Samo kucas diskpart, list disk, select disk X, clean, convert gpt. Formatiranje i to ce odraditi sama instalacija, ako ti je ceo ssd jedna particija, sto pretpostavljam da jeste :)
Dodatno, koji usb koristis? Uzmi neki stariji usb 2.0, od 4 (ako ne moze da stane, od 8gb). Moze i do toga da bude problem.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Hmm, probacu. Mada mi je neverovatno da "prosta" stvar kao sto je instaliranje OSa mora da se dodatno zakomplikuje i da ne moze da se samo reinstalira na nacin kao sto je vec instaliran. Windowsa sam se od 2000. godine nainstalirao bez problema, al sa ovim UEFI zezanjima se nisam susretao. Mozda prvi put kad sam intalirao osmicu, kad sam kupio nov komp, a ne znam ni tada kako sam uspeo :D Probao sam sa dva stara USBa 2.0 na razlicitim portovima. Hvala na savetu :)

Ako nista drugo, u Winu 10 ima opcija "Reset this PC", koja refreshuje Win i sve ostalo pobrise, al kazu da je bolji clean install.
 
Hmm, probacu. Mada mi je neverovatno da "prosta" stvar kao sto je instaliranje OSa mora da se dodatno zakomplikuje i da ne moze da se samo reinstalira na nacin kao sto je vec instaliran. Windowsa sam se od 2000. godine nainstalirao bez problema, al sa ovim UEFI zezanjima se nisam susretao. Mozda prvi put kad sam intalirao osmicu, kad sam kupio nov komp, a ne znam ni tada kako sam uspeo :D Probao sam sa dva stara USBa 2.0 na razlicitim portovima. Hvala na savetu :)

Ako nista drugo, u Winu 10 ima opcija "Reset this PC", koja refreshuje Win i sve ostalo pobrise, al kazu da je bolji clean install.
Takodje ukljuci i ahci u biosu.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Ако инсталација и не дође до харда, онда је небитно какав је он сада. Нешто друго не ваља.
 
Ovako, uradio sam update biosa i onda je usoeo da bootuje bez problema sa usba. I dva puta sam instalirao Win. Ali nakon update-a Wina, pocne da se gubi nesto. Sad cu i treci put da probam.
 
Nakon trece instalacije, odmah nakon ulaska na desktop, instalirao sam nvidia driver, a u medjuvremenu sam mogao da pristupim (dok je on jos nesto podesavao kao u pozadini) jedino start meniju. Sve ostalo mi nije radilo. Nakon restarta, opet Win nece da se ucita, wtf? Kud sam i radio ovo uopste..
 
Ocigledno da neki drajver sa Windows update-a nije dobar a najvise sumnjam na grafiku. Koja je masina u pitanju, desktop? Koja ploca, grafika? Butuj sa flesha opet pa idi na opcije za oporavak da ucitas Safe mod, ne znam napamet korake. Iskljuci u opcijama da skida drajvere sa update-a pa ih rucno skini sa podrske hardvera.
 
Zakljucio sam, na osnovu iskustva drugih, da mi probelm prave nvidia driver. Kada ga disablujem u Device manageru, sistem radi, ali cim se instalira, nakon restarta mi pokazuje crni ekrannsa kursorom. Jel imao neko ovaj problem?
 
Da, desilo se meni sa AMD-om HD 7770. Nisam za racunarom sad (lego). Desno dugme da This PC pa Properties i tu imas karticu Hardware, dole ima opcija da se udje i iskljuci da ne skida drajvere sa Update-a. Ako mozes kroz safe mode i da deinstaliras taj los drajver da ne bi morao opet od pocetka. Ako budes instalirao od nule opet, iskljuci internet dok ne podesis ovo gore da ti ne bi opet skinuo los drajver.
Edit: evo kako se gasi:
https://www.laptopmag.com/articles/disable-automatic-driver-downloads-on-windows-10
 
Poslednja izmena:
Hvala, probacu. Prethodno sam bas to uradio, disejblovao iz safe moda, ali se opet nekako intalirao i nisam mogao da otvorim nijedan prozor i taskbar je dole desno imao samo sat?? Probacu da nadjem neki stariji drajver, al sve se mislim da u biosu moram nesto da cacnem jos, samo ne znam sta:/ Sve mi nekako krhko deluje.. I sad kad sam proverio SSD sistemsku particiju, opet pise da je tipa MBR, iako sam prilikom svake intalacije naznacavao da bude GPT..
 
Zbog čega je FAT32 obavezan? Ja sam pravio butabilne fleševe pod NTFS i sve šljaka normalno.
 
Vazi, cu probam :) Al cudi me da za taj tip formatiranja particije mora da se koristi 3rd party softver, a MS da to ne obezbedjuje?
 
Pa MS ima onaj Media Creation tool pa se sa njim pravi ali nisam siguran da u tom slucaju pravi MBR ili GPT fajl sistem. Ja sam uvek pravio ISO jer mi treba vise puta da pravim DVD/USB.
 
Izgleda da pravi MBR. Samo da javim da sam ipak uspeo da se iskobeljam nekako. Bio sam zaustavio automatski update (grifickih) drajvera, prvo sam updejtovao windows, pa su se u medjuvremenu i drajveri updejtovali i to se nekako poravnalo (iako je prethodno pravilo problema). Mozda noviji drajveri nisu bili kompatiblini sasvim sa originalnom, prvom verzijom Windowsa 10. Sistemska particija mi je ostala MBR, nisam imao zivaca, kad je jednom proces krenuo kako treba, da sve iznova radim da bi je konvertovao u GPT, pa cu to nekom sledecom prilikom.

Kljucne stvari za uspeh su bile:

1) update BIOSa (iako ne znam i dalje da li je namesten kako treba :D) - da bi se bootovao Win 10 sa USB-a i da bi se neka ranije podesenja resetovala (ili je samo ovo poslednje bilo bitno. Mozda bi samo resetovanje svih podesavanja resilo problem bez azuriranja BIOS-a)
2) zaustavljanje automatskog azuriranja drajvera (barem kada je u pitanju inicjalno instaliranje sistema) - da se na zastareli Win 10 ne bi instalirali najnoviji graficki drajveri koji nisu sasvim kompatibilni s njim (tako bar mislim)

(ovo sam sve ovako popisao ako u buduce nekom bude trebalo, a mozda opet i meni :D)

@Djalf, sve si ubo, svaka cast :) Ali hvala i svima ostalima na pomoci!

I da @Djalf, dugujem ti odogovor, tek sam sad skontao da sam propustio. U pitanju je desktop masina, ploca je Gigabyte LGA1150 Z87 GA-787P, a grafika je Gigabyte GTX760 :)
 
Poslednja izmena:
Nisu particije GPT ili MBR. Već je to organizacija HDD-a u samom začetku.
 
Nisu particije GPT ili MBR. Već je to organizacija HDD-a u samom začetku.

Da znam da nije to, al sam se tako jednostavnije izrazio, ne znam kako bih se jednostavno pravilno izrazio, al hvala na zamerci :wave:
 
Super, znaci da je reseno. GPT ne moras da juris, jedino ako planiras vise od 5 particija po hard disku koliko je limit na MBR. Meni je Flash za servis napravljen za MBR tako da mogu i starije ne-UEFI masine da instaliram a kad dodje nesto novije gde bas mora GPT onda pravim drugi.
 
A fleševi su danas jako skupi :D Imam ih svega 7-8 ....za raznorazne intervencije. One za prenos podataka ne računam.
I rufus je srećom duže vremena prisutan.
 
Ma i ja ih imam vazdan, sto ih vise imam to lakse nestaju :D Klinac mi maznuo jedan za tv ali imam jedan stari Kingston HyperX iz 2008-me koji je brzi od klasicnih pa on sluzi za stalno brisanje kad zatreba.
 
Da, necu juriti. Dobar razlog za MBR instalaciju. Inace, nisam razmisljao da zadrzim Win na flashu, al mozda sad porazmislim :D Jedino sto me od svega najvise buni, sto Win nije hteo da se bootuje ni sa DVDa. Nakon azuriranja BIOSa nisam vise probao, verovatno je i on sada funkcionalan.
 
Probacu svakako. Tako ispadne :)
 
GPT ne moras da juris, jedino ako planiras vise od 5 particija po hard disku koliko je limit na MBR.
Лимит је 4 примарне партиције. GPT је у принципу потребан за хардове веће од 2Т.
 
Nazad
Vrh Dno