Šta je novo?

Retro-Computing okupljanje u Staroj Pazovi, 19.05.2018.

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
U subotu 19.05.2018. u Staroj Pazovi, Učiteljska 12, Milan Kovač organizuje okupljanje ljubitelja retro računara i konzola. Vrata će biti otvorena već od 08h, pa dokle zaglavimo. Mene je zadužio da se bavim ovim delom organizacije, te otuda i poziv sa moje strane...

Za hranu i piće koji će biti na raspolaganju treba poneti 500 dinara, što je i neka vrsta ulaznice. Planirano je da se hrana naručuje iz lokalnih restorana, kao i da se pravi roštilj u dvorištu. Pošto znamo da nisu svi orijentisani na hranu bogatu mesom, oni koji bi se držali vegeterijanske klope, neka se jave, pa ćemo obezbediti nešto i za njih (odnosno, ako imate veoma specifičnu ishranu, javite). Ovo verovatno neće moći pokriti kompletno piće za sve, ali pošto ima radnji veoma blizu kuće, ni to nije preveliki problem.

Pošto je u pitanju retro okupljanje, očekuje se da oni koji dolaze ponesu i nešto od svoje retro opreme. Kako bismo na vreme obezbedili prostor za sve to, potrebno je da unapred javite šta biste poneli. Takođe, bilo bi dobro da uz opremu koju nosite ponesete i sve što je potrebno da se ona pokrene, uključujući ekrane i produžne kablove.

Planirano je i da se naprave majice koje će obeležiti događaj. U zavisnosti od broja onih koji bi uzeli majicu, cena bi bila od 800 do 1200 dinara. Majice se mogu odabrati u veličinama XS, S, M, L, XL, XXL, 3XL, 4XL, a boje koje su na raspolaganju su praktično sve (normalne). Dizajn će biti naknadno poslat.

Na raspolaganju će biti kuća i dvorište, s tim da oni koji troše cigarete to mogu raditi isključivo u dvorištu.

Zamolio bih sve koji bi dolazili da se jave, kako bismo mogli sve isplanirati na vreme. Prijave se ubacuju na ovoj adresi:

https://www.offidocs.com/filemanager05.php?username=retropazova

Kliknite na Enter, kada se otvori sledeća stranica, tu bi trebalo da se nalazi dokument RetroPazova2018.ods, klinkite na Edit ikonicu desno od naziva (ona sa olovkom) i upišite svoje podatke (prva 3 imena su tu samo za primer). Ako se pitate zašto nije upotrebljen googledocs ili nešto slično, zato što je za takva rešenja potreban google, M$ ili koji već nalog, kojeg bi oni koji ne koriste servis morali prvo da naprave. Ako neko ima bolji predlog za online spreadsheet BEZ pravljenja naloga, može slobodno da mi javi...
 
Nova adresa za unos podataka je:

https://ethercalc.org/yhf5l92wjr

(ne mogu više da menjam originalni post, ako admin naleti na ovo, mogu li zamoliti da to uradi umesto mene, i pride izbaci pasus ispod linka?)
 
Poslednja izmena:
Kao prvo: svaka čast za ideju.
Kao drugo: svaka čast za organizaciju.

Ja lično, ne znam da li ću u tom periodu da budem slobodan (još je rano reći), ali bih svakako uplatio tih 500 dinara (za svaki slučaj), pa i ako ne dođem, slobodno ih popijte i pojedite u zdravlju i veselju. :) Biće mi veoma drago. :)
Svoj komp sigurno ne bih nosio (A500), jer kontam da će biti mnogih koji će doneti svoje petstotke, pa bih više prednosti davao raznovrsnosti kompova, nego kvantitetu istih.
Eventualno možda ponesem Aca 500+ karticu, ako to uopšte nekoga interesuje, i ako je uopšte dobijem (pre mesec i nešto poručio, stigla iz Nemačke u Srbiju za dva dana, i eno je još na carini (ako neko zna neki tip, neka kaže))). :)

Sve u svemu, super, radujem se što neko organizuje ovako nešto u Srbiji, i nadam se da ću se pojaviti.
Eh da... ložim i jednog ortaka koji je u tim vodama da dođe. Za sada se nećka, ali videćemo. ;)
 
Ne moras uplacivati nista unapred :)
Meni je bitno okvirno da znam koliko ce ljudi doci kako bih obezbedio potrebnu kolicinu mesa, stolova, stolica... :)

Dakle novac mozete dati licno kad dodjete na party!

Nadam se da se vidimo!
 
Zanimljiva ideja za skup, moram samo videti dal cu biti slobodan tih dana. Sreca pa mi je i blizu, pa ako budem slobodan nece biti problem da dodjem.

Oce li biti sta od PC retro hardvera ili ce fokus biti na Commodore/Amiga masinama?
 
Eventualno možda ponesem Aca 500+ karticu, ako to uopšte nekoga interesuje, i ako je uopšte dobijem (pre mesec i nešto poručio, stigla iz Nemačke u Srbiju za dva dana, i eno je još na carini (ako neko zna neki tip, neka kaže))). :)
I ja već neko vreme imam neku spravicu na carini, kad će stići - pojma nemam. Koliko će me carina "častiti", ni to pojma nemam. Nisam zaborvio za džojstike, ali od posla zasad ne stižem da prekopam po kutijama (koje mahom nisu kod mene)...
 
@Chupo
Bilo bi cool da bude neka 286/386, što se mene tiče. :) Taman da pokažem kako se, recimo, Mortal KOmbat 2 vuče na 386, za razliku od mnogo sporije A500, a youtube je pun klipova "let's compare", gde piče Doom i Mortal Kombat na Pentiumu 4, i predstavljaju kao PC. :p

@Žare
Nema frke za džojstike. Ionako ne mogu ništa dok mi ne stigne kartica, jer nemam načuina da prebacim igre, pa i ne igram ništa na A500 trenutno.
Čim stigne, krećem da smaram na PM. :D A možda bi tada mogli da napravimo neku mini test verziju okupljanja kod mene (poručiću roštilj, pošto nemam dvorište) čisto da se bolje pripremimo. :)
Ehh... naša carina... lepo mi kaže ortak iz Engleske, bolje da sam poručio na njegovu adresu, pa da mi crnim kanalima pošalje za Srbiju. Već 3 puta do sada bi stigla (i jeftinije verovatno).
 
Zanimljiva ideja za skup, moram samo videti dal cu biti slobodan tih dana. Sreca pa mi je i blizu, pa ako budem slobodan nece biti problem da dodjem.

Oce li biti sta od PC retro hardvera ili ce fokus biti na Commodore/Amiga masinama?

Commodore/Amiga masine?!?

ma jok... samo ATARI :D


imam ja 286, 386 i 486. Nadam se da cu ih osposobiti.

I ja bih isto uzivo voleo da vidim kako Wolfenstein radi na 286 a kako na Atariju ST.
ili Doom na 386 40MHz a kako na Atari Falconu 16MHz (+DSP)... ;) a moze i neki Gloom sa Amiga 1200 da se ukljuci u "raspravu" :D
 
Nije meni da ponesem "retro 486" koji imam, samo ga prvo moram isproveravati, jer od prosle godine u ovo doba on stoji na tavanu, mada je kada sam ga sklonio bio potpuno ispravan. Pretpostavljam da zainteresovanih za takav racunar nema puno, pa se mozda ne isplati celo cimanje oko pripreme, ali ako ima ljudi koji su zainteresovani da vide DX100 u generickom belom kucistu iz 1994. i monitorom od 14" nece mi biti problem da se iscimam. Plus moram na njega postaviti DOS, jer mislim da je zadnji put bio instaliran Win95 (trebalo mi za neku CNC masinu, duga prica), mada sada imam moderan PC sa flopi drajvom pa to nece biti problem. Mislim da je 486 DX100 vrhunac za DOS gejming, pa ako neko ima neku specificnu zelju od igrica, mogu to ubaciti.

Ja bi voleo da vidim neku varijantu Commodore-a 64, jer je to moj otac imao kada je bio mojih godina, i slusao sam dosta prica o njemu pa mi je nekako zelja da uzivo vidim kako je to sve izgledalo.

PS. 386 plocu koju imam jos nisam dobio nazad sa pokusaja popravke, jer majstor "nije imao vremena" da se njome ozbiljno pozabavi, tako da ja 386 nemam (ploca koju imam je neka AMD varijanta, valjda jedan od najjacih 386).
 
@MKovac: hvala na emailu i izvini što ti odgovaram ovako javno. :)

Najverovatnije neću doći.

Razlog... Trenutno nemam bog zna čime da se podičim. Čak imam i hronični manjak vremena za bavljenje retro računarima. Da imam, našao bih nešto interesantno. Bar sa softverske strane. :)

Nažalost imam sve manje vremena i razmišljam da se rešim dela kolekcije. Još uvek se odupirem ideji. Ali nažalost, naći prostor je sve teže. :)
 
To baš i nije neki razlog da se ne dođe... :) Primamo mi i ljude koji će doći samo da se druže!

Da, pre svega je ideja: druženje :)
a za pokazivanje, i čačkanje će biti više nego dovoljno računara (i ko zna čega još :D)
Dakle dođi da se družimo i da vidimo koji su to noviteti na retro sceni ;)
 
To baš i nije neki razlog da se ne dođe... :) Primamo mi i ljude koji će doći samo da se druže!

:) Nisam više ljubitelj okupljanja, ali moraću jednom na nešto da svratim. Ali za 19. nisam siguran. Ovaj mesec mi je nekako "težak". Ako se šta promeni, javljam početkom sledeće nedelje.

Ako bih došao, bio bih zainteresovan i za majicu. :) Ali otom potom.
 
mali samodoprinos

ako vam ni pivo ni rostilj pored ovih retro kompjutera nisu dovoljan razlog da dodjete... onda nista..
nego mislim da bi trebalo istaknuti da je akcenat cesto na multiplayer igranju kako videh iz prepiske sa Kovacem

Untitled-1.gif
https://youtu.be/T3imNX2XA5s
 
Poslednja izmena:
hehe... :)

Bice dosta Retro multiplayer igranja. Obezbedjen je 50" TV, i dva projektora pa cemo se dogovoriti gde sta ide ;)
 
Imam 6 pm poruka koje ne mogu da vidim jer mi je sanduce prepunjeno!

Pisite mi na [email protected] ili 064-157-5520
 
Jel nije kasno za da se prijavim za sutra?
 
Bilo je ekstra! Sve fina gospoda. :) A i nisam se nadao da će nas biti toliko (oko 30).
Svaka čast Kovaču domaćinu, i njegovoj porodici, koji su nas sve ispoštovali.
Nije lako ugostiti 30+ ljudi, ali je Kovač sve odradio besprekorno.

Bilo je gomile dobrih mašina, a posebno impresivni su mi bili neki introi za C64, koje mi je Šolajić pokazivao. :type:

Aj okačite slike.
 
Slike? Video? TV emisija? [emoji3]

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

Prilozi

  • 33653593_10155741533762989_3849926843532574720_o.jpg
    33653593_10155741533762989_3849926843532574720_o.jpg
    223.5 KB · Pregleda: 115
Slike su ekstra, svaka čast na organizaciji, mene je posebno oduševio onaj TRS-80, to se stvarno retrko viđa.
Jako zanimljive mašine su doneli gosti iz Hrvatske, posebno taj Spectrum laptop, jer sam pre neki dan saznao od Žarka, da Djordje iz Retroradionicsa pravi sličnu mašinu, pa bi bilo zanimljivo uporediti ta dva modela.
Vredelo bi ponuditi materijal i domaćim medijima, i onako pišu samo o o suvoparnim temama, ovo bi bilo pravo osveženje. :)
 
Nevezano za ovo okupljanje, a opet veoma bliska tema, još dve Galaksije su na Hackaday-u 26-og dobile potpis Voje Antonića, a jedna od njih je i ova:

IMG_20180526_132333s.jpg
 
Opet, nije vezano a okupljanje u Pazovi, ali jeste vezano za ZX laptop i čoveka koji ga je osmislio:

 
Auh, pa ovo je fenomenalno!
U 10tak minuta čovek objasnio sve, zajedno sa besmrtnom legendom naše računarske istorije, Zoranom Modlijem.
Kad se samo setim tih subota uveče i grozničave pripreme da se što bolje snimi neka igra, kakva su to vremena bila. :)
Inače, laptop deluje izuzetno, vidim da ima Exdos instaliran, fpga je unutra, znači opasan rival Next-u, bez ikakve sumnje.
Posebno mi se sviđa što je zadržana podrška za originalni hardver, tv izlaz, kasetofon i edge konektor, to je vrlo blizu onoga što bih nazvao Spectrum iz snova.
Izgleda da je vreme da se razbije kasica prasica, skoro da me demotiviše, da pravim onu svoju Raspberry Pi verziju. ;)
 
Svaka cast na okupljanju i dobrom raspolozenju. Sta se igralo i demonstriralo na masinama? Vezano za spectrum Djordja Mitica, da li je poceo da ga prodaje ovde?
 
Ne znam da li će ga prodavati kod nas i po kojoj ceni, ali na njegovom sajtu http://retroradionics.co.uk/ vidim da može da se poruči i laptop i desktop verzija.
Cene su 150$ za laptop i 110$ za standardnu varijantu bez ekrana.
Nije baš malo, a opet kad se setim cene Next-a onda je ovo manje više ok.
 
Nazad
Vrh Dno