Šta je novo?

Fleš kao hard disk

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,954
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Nedavno sam instalirao Linux Mint na fleš od 32GB, cela instalacija sa mnogim programima i to radi, ne fluidno ali obavlja posao.

owvpwlo.png

Da li sme na duže staze da fleš zameni hard disk, da li mogu podaci da se oštete (koji su na cloud-u Mega), ili je svejedno šta god koristio - fleš ili ssd?

Fleš mi je super zato što mogu da odem bilo gde i priključim na bilo koji komp, odradim restart i podignem svoj sistem sa svojim podacima a da ne moram ništa za šrafim, menjam...

Sa druge strane nisam upućen da li SSD ima nešto što fleš nema (osim brzine pristupa, kopiranja...) pa zato fleš ne sme da igra ulogu diska.
 
Iako imaju sličnu tehnologiju, čipovi na USB fleškama nisu ni blizu tako dugotrajni kao na SSD diskovima. Relativno lako se potroše i pokvare. U pitanju je naravno broj upisa. OS, kao recimo Linux vrši vrolo malo upisa ako je samo za to upotrebljavan. Sporiji su od SSD-a na USB3 ali su upotrebljivi. Ja imam par USB-a sa live Linux-om i persistence delom od 4GB sa alatima koji su redovno ažurirani već nekoliko godina. Naravno napravim i backup za njih ali ni jedan nije još crko.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@Countmike

Oćeš da kažeš da ako je fleshka sa OS, 24/7 duže vreme ubodena u komp, da je jedino bitno da nema previše upisa/brisanja, i da tako 24/7 može stajati i mesecima, ako se ne piše previše.
Ima li razlike izmedju zadnjeg USB 3.0 na ploči i bracketa na kućištu koji posle ide kablom na ploču, za sam komp i fleshku?
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@NAS
Zavisi i koja Linux distribucija je u pitanju. Kad sam gledao za OpenMediaVault, generalna preporuka je bila da se ne koristi fles, zbog dosta logovanja (samim tim i pisanja), koji je brzo "ubijao" flash. Kasnije su napravili flash-plugin koji smanjuje (ili baferuje logove pre upisa ili pak upisuje u "ram disk", ne mogu da se setim) i sa kojim je moguce koristiti flash umesto diska.
Moguce da je da neke od live distribucija imaju mehanizam kojim smanjuju broj upisa na flash, za "klasicne" vec nisam siguran.

Bottom line: ukoliko se ogranici br. upisa na flash, trebalo bi da bude ok. Ostaje pitanje da li i kako svaka od distribucija to radi.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@Countmike

Oćeš da kažeš da ako je fleshka sa OS, 24/7 duže vreme ubodena u komp, da je jedino bitno da nema previše upisa/brisanja, i da tako 24/7 može stajati i mesecima, ako se ne piše previše.
Ima li razlike izmedju zadnjeg USB 3.0 na ploči i bracketa na kućištu koji posle ide kablom na ploču, za sam komp i fleshku?
Da, samo mnogo upisa može da joj skrati vek, moja 2 su sa Mint-om + neke altke koljiko može da stane u 4GB perstitance.
Ne, nema razlike između zadnjih i prednjih USB portova, sve ja sa istog controlera.
 
Ma, eksterni USB3 HDD od 500GB košta ko te dve Nas-ova Kingston fleške. Fleš samo za ne daj Bože. Meni je jedan sa perzistencijom i Pappy-jem crkao posle godinu dana ne preterano česte upotrebe.
 
USB 3.0 SSD :) Malo skuplja ali brza varijanta.

Uzmes neki najobicniji, cak i polovni SSD od 120 GB i metnes u rack sa SATA 3 kontrolerom, vuces kablic i 75 grama tesku kutijicu sa sobom, ne rizikujes ako ti ispadne i vozi.

Pozeljno aluminijumsko kuciste zbog hladjenja. To ima da leti.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Neke ploče ne mogu da butuju sa USB3 ali kako rade i u USB2 portovima, too nije strašno.
 
Nazad
Vrh Dno