Šta je novo?

Prelazak na Ryzen

Milosnis018

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruke
644
Poena
180
Moja oprema  
Ostale periferije
Sony Playstation 5
Laptop
LENOVO IdeaPad 1 Ryzen 7 5700u 16gb ddr4 1TB NVMe
Tablet
Lenovo Tab M10 FHD Plus
Mobilni telefon
Motorola Edge 40
Pametni uređaji
Honor Watch GS Pro
Steam
jomilos84
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozz ljudi.
Potreban mi je savet.
Hoću da pređem na Ryzen. Potrebna mi je ploča, procesor i ram.
Procesor će služiti 5+ god. Ništa preterano jako. Ne bavim se klokovanjem niti ću da probam. Znači kako je po default tako ću da koristim.
Ne treba mi skupa ploča sa puno slotova za grafičku. Jedan slot je sasvim dovoljan.
Ram trenutno 8 gb bi završile posao, posle možda još 8gb.
Od stare konfiguracije zadržavam grafiku napajanje, ssd hdd i kućište.
Budžet. Prodajem stare komponente i dodam 200-300e i to je to.
 
MB: Asus Prime B350 Plus (ne volim Asus ali odlična je to ploča)
CPU: R5 2600, ako ostane para onda 2600X
RAM: Bilo koji od 8 GB. Kad se unormale cene, prodaj to i kupi 2x8 kit
 
MSI Tomahawk model ili Asrock AB350 Pro4 bih ja licno uzeo pre tog Asusa. Dosta bolje odradjen VRM, iako Asus jasno ima top podrsku, najmanje problema sa biosima i kompatabilnoscu rama, mada je to sve sad izlizana prica. Ali opet za 100e mislim da vise nude pomenute dve, konkretno izmedju svih njih uzeo bih MSI Tomahawk.
Opet posto nece da kloka, bolji deal je 2600X i recimo Msi VDH lloca ili Pc Mate za slican novac, ukupno.

Na stranu sto bih ja uzeo i5 8400+Asrock b360m pro4 ili GA b360m D3h i ustedeo 55-60e.
 
Poslednja izmena:
Ako je tako, onda definitivno ta prica. Stim sto je meni licno, dati 100e AM4 plocu za r5, a ne zelis da klokas, malo bezveze. Ali dobro, nije to sad ni neka razlika.
 
Pa ne mora da da 100€. Može da kupi bilo koju. Ali ako već kupuje procesor za 5+ godina, onda ima smisla dati 80-90€ na ploču. Mislim, i da dajem 80-100 € na ploče, pa ne klokujem (osim ponekad iz radoznalosti :D ) i držim sve na default vrednostima. Nisu problem ni one od 50€, imam jednu koja radi već godinama bez problema. Tomahawk jeste možda bolja ploča, ali je i skuplja. Kad su B350 u pitanju, nijedna Asrock mi se ne sviđa.

R5 2600X jeste nešto skuplji, ali ako ti se uklapa u budžet, bolje all-round rešenje nećeš naći za taj novac. Sa 6 jezgara i 12 tredova ne moraš da brineš da će nekada postati usko grlo za bilo šta :)
 
Ićiću na R5 2600x.
Zaboravio sam da naglasim da ploča mora da bude Micro ATX. Planiram da kupim ako uspem da nađem Thermaltake Core V21 kućište i da ga smestim pored TV-a.
 
Za 100€ je ASUS TUF B350M-Plus Gaming najbolji izbor. Na tvom mestu ne bih dalje tražio ništa drugo. U stvari, mislim da je to najbolja uATX ploča za Ryzen koja može da se kupi.

Iza nje je MSI B350M Mortar (Arctic), ali ako nije jeftinija ne isplati se u odnosu na Asus. MSI 350M Bazooka i Pro-VDH su takođe solidne ploče za 80-90€.

Ne znam za Gigabyte kakve su. Koliko znam VRM im je slabiji od MSI-a i Asusa, ali to nije nešto o čemu bi trebalo da brineš. GA-AB350M-D3H ili GA-AB350M-Gaming 3 možeš uzeti u razmatranje. Vidi šta nude od slotova, konektora, zvuka... i vidi šta ti treba.

Asrock i Biostar bih zaobišao u ovom segmentu, ali npr. Biostar Racing B350GT3 bi takođe odradila posao, ako baš nju hoćeš :)

S tim što treba znati da su kod nas cene prevelike, napolju su sve ploče oko 10-20€ jeftinije nego kod nas.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno