Šta je novo?

Extender na extender - koliko je to dobro rešenje?

Exodusbgd

Čuven
Učlanjen(a)
12.07.2005
Poruke
5,266
Poena
515
Moja oprema  
Zvuk
AirPods Max
Laptop
MBP 16" M2 Pro
Mobilni telefon
14 Pro Max
Pozdrav narode,

Pokušavam da rešim pitanje interneta u celom domaćinstvu, ali nešto mi ne ide od ruke :)

Prilično je komplikovano - internet mi ide iz kancelarije, koja je izdvojena u desnom donjem ćošku od svih objekata.

Na kancelariju se nadovezuje moj stan (stan 1), u kom je jedan extender, da bih imao internet u gornjoj polovini stana (prvenstveno za TV), ali i da bi prebacio signal u stan 2, koji je desno, preko puta. Problem je što u stanu 2 ima interneta samo u donjoj levoj prostoriji.

Otprilike ista situacija je sa stanom broj 3 - ima interneta samo u donjoj levoj prostoriji.

Moje pitanje je - koliko bi dodavanje po još jednog range extendera u stanu broj 2 i 3 popravilo situaciju? Koliko je "kvalitetan" signal koji se toliko puta ponavlja?

skica.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja sam tako rijesio pristup interneta kod brata u trospratnoj kuci.

Ruter ISP-a je na prvom spratu gdje oni borave. Na sledecem nivou je sledeci AP povezan kablom na glavni. Na tom AP-u su povezana jos dva AP na poslednjem spratu i pokrivaju lijevu i desnu stranu objekta (cca 90-100m2).

Kuca se rentira turistima i evo prosle godine nijedan jedini problem biti drop niko nije imao niti primijetio.

RT-12N su AP-ovi dok je glavni ruter Huawei od CG Telekoma.
 
Generalno sluzi svrsi da dobijes upotrebljiv signal gde ga inace nema, kada neko prosirenje zicom nije moguce.
 
samo jedna rec : POWERLINE .
 
Iskreno to kao nužno zlo odradi ili privremeno rešenje, najbolje uzeti adapter da pustiš LAN mrežu kroz strujnu instalaciju kao što ti je isnogood rekao, imaš ih od 1500 d0 4000din i onda tamo staviš neki wifi ruter.
 
Nisam siguran, ima dva brojila i više faza.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Onda postavi samo na prvoj lokaciji na krovu ili terasi jak predajnik, najbolje staviti Mikrotik Groove A-52hpn, bitno je da je A-52hpn a ne samo 52hpn zbog licence L4 da bi moglo više uredjaja da se kači i staviš neku jaču 2.4ghz omni antenu i rešio si muke.
 
Deluje fino. Da li neko ima iskustva sa nečim sličnim?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Odlično, hvala na preporuci.
 
Odlično, hvala na preporuci.

Nema na cemu, u teoriji pokriva ~6000m2, ali je prava vrednost oko 3500-4000m2 zavisno od pozicije, broja zidova...itd
Naravno, kao sto si verovatno i sam zakljucio, extenderi koje trenutno koristis bi ti bili visak.
Velika prednost ovakvog sistema je tzv. seamless roaming :)
 
Kupio sam ovo sokoćalo prošle nedelje u Nemačkoj, juče povezao i danas testirao u oba objekta - vrlo sam zadovoljan.

Nadao sam se da ću možda moći da dobijem 5ghz na većini mesta, ali to nije moguće zbog brojnih zidova. Zadovoljiću se sa 2.4ghz.
 
Moji utisci nakon nekoliko meseci korišćenja - nije idealno rešenje, i poskupo je. Takođe, ima određene mane:

- USB koji postoji na uređaju je apsolutno nefukncionalan. Proizvođač je obećao da će mu u budućnosti putem firmware ažuriranja dati neku namenu, ali to je na dugačkom štapu...
- Brzina se na mreži deli upola na uređajima koji su vezani preko Mesh point-a. Dakle, samo u samoj kancelariji imam full-speed 150/10 brzinu, a u sobi koja je samo jedan zid odvojena od kancelarije imam tačno polovinu dl brzine - 80/10. Imao sam sistem sa dva mesh point-a i ruterom, nije mi bio dovoljno brz u sobi, pa sam dokupio i treći Mesh point, za nimalo jeftinih 100-ak €. Tek tada sam ustanovio da brzina na Mesh tačkama ne može nikad biti ni blizu pune brzine, što me je poprilično razočaralo.
- Potreban vam je veliki broj Mesh point-a da bi ste pokirli velike i komplikovane građevinske objekte, kao što je moje domaćinstvo. Imam 3 Mesh Point-a, a imam osećaj da bi mi trebala makar još 2 da bih pokrio apsolutni svaki ćošak kuće sa zadovoljavajućim signalom.
 
Nazad
Vrh Dno