Šta je novo?

Monitor za programiranje i citanje

malada

Slavan
Učlanjen(a)
22.05.2007
Poruke
30
Poena
304
Treba mi monitor iskljucivo za programiranje i citanje. Igrice i filmove necu gledati na njemu. Monitor nisam kupovao 10 god, tako da ne znam nista o trenutnom trzistu. Zbog radne povrsine valjalo bi da bude bar 24". Valjalo bi da bude do 25k, ali nije neophodno, ako ce me dobro sluziti bar 5 godina, moze i skuplji da bude. Pretpostavljam da mi treba neki IPS model. Ono sto me najvise zanima je da sto manje zamara oci. Ako nesto znaci bice prikljucen na thinkpad t440s sa integrisanom grafikom. Molio bih da dajete preporuke za monitore koji se mogu nabaviti kod nas u normalnim prodavnicama.
Hvala unaprijed na preporukama.
 
Za 25k (i manje) možeš naći solidan 27" monitor...mada, za programiranje bi ti možda bilo korisnije da imaš 2 monitora, jedan glavni od 24", recimo, i jedan manji pomoćni u portrait (uspravnom) modu. Ako imaš mesta na stolu, naravno...
IPS panel je dobar izbor, a to što su ti igre i multimedia nebitni olakšavaju stvari...
 
Nemam opciju za 2 monitora, a ako bas budem imao potrebe, lako cu uzeti naknadno. Za sad bi mi jedan veliki bio sasvim dovoljan. Jedino sto ne znam sta treba da gledam kod monitora :)
 
Ja sam za te potrebe sebi uzeo monitor iz potpisa(matt ekran, što je meni jako bitno), pogledaj i LG29 ultra wide.

Ovaj drugi je oznacen gao gejmerski, cini mi se da to nije za mene, al nisam siguran... Kako djeluje 1080p rezolucija na ovolikom monitoru? Nisam nikada radio na 27" monitorou pa zato pitam.
Jos jedno pitanje za sve, da li je flicker safe isto sto i flicker free?
 
Pozeljno da osvezava na 75+hz.
 
Poslednja izmena:
Ovaj drugi je oznacen gao gejmerski, cini mi se da to nije za mene, al nisam siguran... Kako djeluje 1080p rezolucija na ovolikom monitoru? Nisam nikada radio na 27" monitorou pa zato pitam.
Jos jedno pitanje za sve, da li je flicker safe isto sto i flicker free?

Meni je dobro, ali opet ja sam prešo sa 19 na 27 tako da ne znam kako bi ova rezolucija izgledala na 24. Ovaj drugi sam ti dao zbog oblika i rezolucije ekrana koje poseduje, mogućnost otvaranja većeg broja programa na jednoj površini. Reklamiraju ga kao gejmerski zato što ima 75Hz, to ti je danas u trendu. Pogledaj i SE2717H(75Hz), neko sa foruma ga je uzeo i zadovoljan je........


edit: imaš i P24 (24") Dellove modele. Vise o ovim modelima https://www.sk.rs/2016/08/sktd09.html
 
Poslednja izmena:

Imam mini dp, ali sam citao negdje da postoji odredjen tip konvertera (dvosmjerni ili tako nesto) da bi mogao da tjera punu rezoluciju i osvjezavanje. Kazu da je jednostavnije uzeti kabl miniDP to HDMI ako sam dobro shvatio.
Ovaj LG 29UM59-P mi se dopada (pogotovu sto je 21:9). Moze li mi neko dati neko poredjenje izmedju LG 29UM59-P, Dell P2717H, Philips 273V7QJAB/00, Aoc I2790VQ. Sta su mane ova dva zadnja nesto jeftinija modela tj. zasto su jeftiniji? Nasao sam ih ovdje:
https://www.winwin.rs/pc-periferije...tml#product_tabs_alticomments_tabbed_contents
https://www.winwin.rs/pc-periferije...5ms-250cd-tilt-hdmi-vga-zvucnici-8607519.html
 
Ok su Aoc monitori, mada ja kad bih uzimao za programiranje, pre bih isao na 21:9 ako vec nemas mesta za 2 monitora.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Jeftiniju su jer je slabija kontrola kvaliteta, pa ti lako moze zapasti model sa velikim probijanjem svetlosti (opet isto se moze desiti i kod skupljih modela), kod skupljih modela je izvrsena fabricka kalibracija boja dok kod jeftinijih to nije slucaj, duzina garancije, ugradjen model panela itd, itd........to su neke razlike koje donose vecu cenu. Treba obratiti paznju i na dodatnu opremu, uglavnom kod jeftinijh ne dolazi kabl za povezivanje,
 
Poslednja izmena:
Pogledaj i SE2717H(75Hz), neko sa foruma ga je uzeo i zadovoljan je...

SE2717H, monitor se mahom koristi za rad u visual studio, visual studio code i povremeni lagani gaming ( dota 2 i cs:go ), ima problem sa prikazom crne boje, al avaj, za te pare ( 19k u radnji na G ) bolje nije moglo a da je 27" IPS 75Hz.

Preporuka ako nije za dizajniranje i malo ozbiljnije koriscenje boja, ipak postoje U i P modeli za takve stvari.
 
Mislim da je odluka pala, uzecu jedan od ova 2 modela:
https://www.emmi.rs/monitori-monitor-29-lg-29um59-p-ips.11.html?productId=64933
https://www.emmi.rs/monitori-monitor-29-lg-29um58-p-ips.11.html?productId=56558
Odlucio sam se na ova 2 modela zbog ultra wide ekrana (21:9) i dijagonale od 29". Visina ovih modela je ista kao i visina regularnih monitora od 23-24", tako da rezolucija ne bi trebala da predstavlja problem. Samo je pitanje koji od ova 2. Da li ima neke znacajne razlike ili mi je svejedno?
Da li da kupujem kabl miniDP na jednom, hdmi na drugom kraju ili konverter miniDP to HDMI? Da li ima neke razlike? Da li ako kupujem konverter moram da vodim racuna o propusnoj moci konvertera da bi mogao da potjera monitor u punom kapacitetu?
 
Pozdrav svima jos jednom. Zvao sam LG Srbija i rekli su mi da ova dva monitora (na koje sam se odlucio, ali i drugi LG monitori) ne mogu da podrze 75Hz ako nemam ATI graficku karticu, tako da razmisljam da potrazim nesto drugo i potraga se nastavlja. Da li neko mozda zna da li ovo vazi za sve monitore i da li ima nade da nadjem monitor sa bar 75Hz koji ce moci da radi na mojoj integrisanoj IntelHD 4400 grafickoj kartici?
 
Za šta će ti tačno 75Hz? Većina lcd montora u poslednjih 15god radi na 60Hz i nikom ništa ne fali, tih 75Hz možda znači za gaming.... Nije to CRT pa da se vidi razlika
 
Pa pretpostavljam da veca frekvencija <=> manje zamaranje ociju, ali sad pokusavam da nadjem informaciju i izgleda da moj laptop i ne moze da potjera vise od 60Hz...
 
preko 60Hz je bitno samo za igranje. ni filmovi sa prebrzim scenama ne traže 60Hz. a i tih 75 (ili više) Hz se uključuje ponekad, recimo tokom igranja.

za čitanje je bitno flicker free, što je napomenuto. takođe i smanjivanje plavog zračenja, znači tokom noći.
za programiranje i čitanje je najbolji IPS

koliko sam video za potrebe posla, većina novih modela ispunjava prethodna 3 uslova.

javi šta si uzeo na kraju :)
 
1080p na 27" - meni nije prijalo a ni kolegi. dobar je bio drugom kolegi sa malim minusom jer je mogao da ga koristi bez naočara.
 
Narucio sam ovaj jeftiniji model jer se ispostavilo da moj laptop najvjerovatnije ne moze ni da pogura vise od 60Hz. Sutra stize, javicu utiske. Protiv plavog svjetla koristim f.lux. Ne znam koliko je koristan, ali mi prija ocima navece.
 
Ako ti prija očima, onda je koristan. :) Koristim ga i ja, mnogo znači noću. Sad kad prebacim na npr. movie mode ili promenim scene mode na samom TV-u, bukvalno kao da me neko probada kroz oči od tog jakog plavog svetla.
Takođe sam progledao otkako sam prešao na ovaj Sony, jer nema flicker-a, što izgleda da je bio glavni razlog zamora očiju i ponekad i glave posle višečasovnog rada na računaru.
 
preko 60Hz je bitno samo za igranje. ni filmovi sa prebrzim scenama ne traže 60Hz. a i tih 75 (ili više) Hz se uključuje ponekad, recimo tokom igranja.

za čitanje je bitno flicker free, što je napomenuto. takođe i smanjivanje plavog zračenja, znači tokom noći.
za programiranje i čitanje je najbolji IPS

Hardversko smanjivanje plavog zracenja ili mislis f.lux?

koliko sam video za potrebe posla, većina novih modela ispunjava prethodna 3 uslova.

Koji su modeli koji ispunjavaju prethodna 3 uslova? Minimum 27" a moze i 32"?
 
Delija, krupno. mnogo više mi leži 1080p 24".

stezvir, hardversko smanjivanje plavog zračenja, što se reklamira uz neke modele. na poslu ne koristimo tolike dijagonale (osim što su jednom došle 27ice 1080p)
 
E ljudi, kupio sam ovaj LG 29UM59-P. Ponekad ekran zatreperi ili se cak skroz ugasi. Ne tako cesto, ali se desava recimo jednom dnevno. Da li je to stvar vec pominjane kontrole kvaliteta i da li da vracam, trazim novi ili sta vec? Uglavnom se to desava kada pustim yt video.
Inace monitor je dobar, nakon mog 14" tn panela je osvjezenje. Rezolucija je taman za ovu velicinu, meni nije premala.
 
Probaj za pocetak da skines najnovije graficki drajver, ako nastavi da treperi ili se gasi probaj na drugom racunaru, ako se i tamo desava isto, ja bih trazio zamenu dok je u garanciji.... Ako se desava samo kad je YT video, ja mislim da je do drajvera/graficke...
 
za čitanje je bitno flicker free, što je napomenuto. takođe i smanjivanje plavog zračenja, znači tokom noći.
za programiranje i čitanje je najbolji IPS

koliko sam video za potrebe posla, većina novih modela ispunjava prethodna 3 uslova.

Možda bi ti odgovarao BenQ VZ2770H?

Hvala ali ipak ne ispunjava ova 3 uslova koje je pomenuo momsab, bar 2 uslova da bude flicker free i IPS a smanjivanje plavog zračenja bih probao sa f.lux-om pa me zanima na koji je to model momsab mislio?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno