Šta je novo?

Intel Is Developing A Desktop Gaming GPU To Fight Nvidia, AMD

Miskonius

Slavan
Učlanjen(a)
15.07.2011
Poruke
2,208
Poena
240
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600G
Matična ploča
MSI B550 Gaming edge wifi
RAM
16gb
GPU
Zotac RTX 3080 10GB
Storage
Samsung 980 Pro 1TB, Western Digital Red 4TB, Samsung 1TB
PSU
Thermaltake toughpower 775W
Kućište
Cooler Master Haf xb evo
Miš & tastatura
Redragon Horus & Logitech MX Master
Tablet
Huawei mediapad m5
Mobilni telefon
Huawei p30 pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Ne vidim da je bilo gde na forumu ovo objavljeno, pa ajde ja. Ako jeste modovi neka brisu.

It's no secret Intel wants to return to the dedicated GPU market, but we were previously led to believe its plan would revolve around designing a GPU for data centers.
Those plans, however, will be extended to the PC gaming space to compete with the duopoly of Nvidia and AMD by the year 2020.

Intel signaled their intent to re-enter the dGPU market for the first time in roughly 20 years with the hiring of former Radeon Technologies Group boss and chief architect Raja Koduri last December.
For more proof, simply peek at the whopping 102 graphics-centric jobs the juggernaut chipmaker is hiring for.

Izvor

Ladno nisam znao da je Koduri presao u Intel. Bice zanimljivo narocito na forumima, kako li ce Intel/Nvidia fanbojsi ovu vest da prime?
 
Bilo bi zaista fantastično da kompanija sa tako dubokim džepovima kao što je Intel uđe na dedicated GPU tržište i podrma situaciju koja je više nego ustajala. Mada, opet i sam Intel je prilično ustajao na CPU tržištu.

Generalno nama treba prava revolucija tehnologije koja se koristi. Ovi skokovi od 2-10% na par godina nisu više ekonomski isplativi za nas korisnike. A i bližimo se granicama mogućnosti za trenutne tehnologije.

Trebaju nam prodori, ne iteracije.
 
Ja sam se nekad davno sit izigrao sa super-povoljnom Intel grafičkom. Bilo bi lepo da se malo razdrma tržište, trenutno su budžet modeli 300+ evra...
 
Kad se setim i740 kartice... Jeftina, a dobra za igre. Cena današnjih kartica je nebulozna.
 
Bilo bi zaista fantastično da kompanija sa tako dubokim džepovima kao što je Intel uđe na dedicated GPU tržište i podrma situaciju koja je više nego ustajala. Mada, opet i sam Intel je prilično ustajao na CPU tržištu.

Generalno nama treba prava revolucija tehnologije koja se koristi. Ovi skokovi od 2-10% na par godina nisu više ekonomski isplativi za nas korisnike. A i bližimo se granicama mogućnosti za trenutne tehnologije.

Trebaju nam prodori, ne iteracije.
Ako misliš na procesore. Što se grafičkih tiče, tu su skokovi uglavnom oko 20-30% iz generacije u generaciju, što nije malo. Uporedi šta si plaćao 500€ pre 5 godina, a šta možeš danas. Tj. ne možeš zbog rudara, ali znaš na šta mislim :) Razlika je ~70%
 
Da, razvijaju... Ali nece to biti gotovo pre jeseni 2020!

Gesendet von meinem Redmi Note 4 mit Tapatalk
 
Ta prica koliko se secam se vuce poprilicno dugo i Intel nikako da izadje na trziste sa svojom karticom.
Dok se sve to realizuje treba uhvatiti korak i biti u takvoj poziciji da se isprate performanse konkurenata.
Nisam nesto preterano optimistican ali bih voleo da vidim i to cudo ;)
 
Zar nisu oni rekli da ih ne zanima gaming (tržište)? Možda im treba proizvod za HPC, servere (virtualizaciju), GPGPU... Jes da imaju Alteru i Xeon Phi, ali Intel je to, uvek može još :d
 
Intel je veći mnogo od nVidije i AMDa zajedno. Može da razvije dobar GPU sa tim resursima i ljudima koje dovodi. GPU postaje sve važniji i profitabilniji za computing i AI dok PC gejming tržište prihvata skupe karte bez pogovora. Zato ne vidim zašto ne bi ušli da se takmiče za svoj deo profita u gpu areni a posebno zato što AMD radi i cpu i gpu pa da se i tu direktno suprotstave.
 
Intel je gigant. Slazem se da je veliki deo celokupnog napretka vezan za finansijske kapacitete.
Ipak pored toga mislim da postoji veliki uticaj u "pravcu", platformi, ideji, koja vodi odredjenim putem.
Ni Intelu i ako je mocan nije svejedno da podbaci jer ulaganja u jednu arhitekturu iziskuju ogromne troskove.

Ako bi se ukljucio u ovu pricu to bi moralo da bude pun pogodak iz prve.

Sa druge strane, bez obzira ko ce kako da tumaci ovo sto cu reci ali nVidia je tehnoloski otisla mnogo daleko.
I ovo sto se prezentuje za GeForce sektor je usporeno u odnosu koliko bi moglo da se izvuce.

Ono sto bi nama islo u susret jeste da ako bi se to ikad desilo da Intel bude konkurentan po performansama sa konkurencijom, u ovom slucaju sa nVidia-om,
to bi onda znacilo da bi imali brzi napredak i mozda neke realnije cene.

Zato i kazem da mi je sve to samo na nivou ideje, mislim da ce to u praksi ici malo teze jer je to poprilicno kompleksna prica.
 
Žele da se takmiče na polju computinga i AI čipova, a gpu je došao od nekada osnove do danas nuzprodukta. Kad već razviješ tehnologiju naravno da je plasiraš na sva tržišta gde možeš.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Zakuvalo se dobro!

"While Intel has not officially announced plans to launch a gaming GPU specifically, it's widely expected the company will, and rumor has it Intel will have something to show off at the Consumer Electronics Show next year."
"My sources are telling me to expect late this year with all attention to be placed on Intel at CES 2019 in January, where Intel could unveil its next GPU," Garreffa writes."

https://www.pcgamer.com/early-rumors-point-to-intel-unveiling-a-discrete-graphics-card-at-ces-2019/
 
Nazad
Vrh Dno