Šta je novo?

Samsung 850 EVO 250 Over Provisioning

dbqp

Poštovan
Učlanjen(a)
25.01.2016
Poruke
40
Poena
55
Prosetao se od razlupanog laptopa preko desktopa i zavrsio u najnovijem racunaru. Wear 4.2 TB. Ukljucio sam over provisioning jer navodno bolje radi, rapid mode mi ne treba jer jede ram a imam svega 8 GB (dosta za Windows 7 i moje potrebe).
Poenta je sto ne znam cemu sluzi osim sto oduzme 10% kapaciteta SSD-a i sta tacno radi.
Zapravo doda na kraju RAW particiju ili sta vec koja mu kao produzava vek.
SSD je u garanciji jos 34 meseca tako da nece izwearovati do 45 TB upisa ali bitne su mi performanse.
Ako mu ih OP particija poboljsava neka je, necu da umrem za 23,29 GB zauzetog prostora ali zelim da mi neko objasni cemu to zapravo sluzi.
Unapred hvala.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Hvala.
Dakle ipak ne treba slusati pametnjakovice iz raznih prodavnica koji misle da je to bespotrebno.
Wiki je sve rekla, OP sluzi da spreci write amplification - pojavu da se nesto upisuje nekoliko puta umesto onoliko puta koliko treba.
Dilema razresena.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Potrebno je sigurno ali nemaju svi na isti način, Kod samsunga se vidi odvojeno i može da se menja, drugi samo sakriju deo ili upotrebe rezervu.
 
Jeste bespotrebno, jer se samo lišavaš kapaciteta, a u normalnoj upotrebi nećeš ništa produžiti život...
 
Ako nemas uopste OP space, dobices vrlo brzo (mozda koji sat, mozda koji dan/nedelja) bad sektore, koji se ne mogu zameniti. NAND ume da puca i nakon toliko urnisanja da se pitas da li ga ista moze unistiti, ali moze i da ne izdrzi jedno pisanje. Zato se garantuje neki prilicno nizak prosek samo.

Da li ces staviti 28% kao Intel na PRO seriji (valjda bese na PRO) ili 7% kao vecina consumer diskova je vec druga stvar, ali ako nemas koji % za OP space, videces probleme. U stvari, neces... nijedan SSD mislim da ne dozvoljava da promenis da uopste nema OP space ;)
 
Meni nije jasno zašto postoji ta opcije za povećanje OP u fabričkom softveru? Kako se to razlikuje od jednostavnog smanjivanja particija? Zar prostor koji nije deo neke particije kontroler ne vidi automatski kao OP?
 
Nije bas isto, ali moze biti slican efekat. Ukoliko OS nekako posalje TRIM te particije onda je OK. Medjutim, koliko znam, OS to ne radi za prazne particije, mozda neki alat radi.
Ukoliko uzmes prazan disk, i napravis manju particiju od moguce, onda jeste isti efekat. Jer taj deo je oznacen kao ERASED, tj. prazan, i moze se koristiti.

Ukoliko je disk vec koriscen nekako, onda je resenje tog tipa da se napravi veca particija, formatira (OS ce poslati TRIM za ceo data area) i onda smanji particija, a deo koji je ostao van nje ce ostati TRIMmed.


SSDovi upisuju podatke nesto slicno bazama, jer bi inace vrlo lako neka NAND celija stradala i random upisi ne bi imali brzinu uopste. Onda TRIM uradi isto sto i TRIM (COMPACT) baze maltene ;)
 
Jeste bespotrebno, jer se samo lišavaš kapaciteta, a u normalnoj upotrebi nećeš ništa produžiti život...
Isto ti se hvata, imao vidljivu particiju ili da upotrebljava deo normalnog prostora. ili da je sakrivena, potrebno je održavalnju.
 
Nije bas isto, ali moze biti slican efekat. Ukoliko OS nekako posalje TRIM te particije onda je OK. Medjutim, koliko znam, OS to ne radi za prazne particije, mozda neki alat radi.
Ukoliko uzmes prazan disk, i napravis manju particiju od moguce, onda jeste isti efekat. Jer taj deo je oznacen kao ERASED, tj. prazan, i moze se koristiti.

Ukoliko je disk vec koriscen nekako, onda je resenje tog tipa da se napravi veca particija, formatira (OS ce poslati TRIM za ceo data area) i onda smanji particija, a deo koji je ostao van nje ce ostati TRIMmed.


SSDovi upisuju podatke nesto slicno bazama, jer bi inace vrlo lako neka NAND celija stradala i random upisi ne bi imali brzinu uopste. Onda TRIM uradi isto sto i TRIM (COMPACT) baze maltene ;)

Hvala, mislio sam na upotrebu gparted u kombinaciji sa blkdiscard iz live Linux sesije. Smanji se particija sa gparted, sad gparted naravno ne šalje TRIM ali blkdiscard nad prostorom koji je ostao van particija bi trebao, pa mi to izgleda isto i tako dobiješ OP koji ti je potreban u datom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu (izvinjenje OPu i ostalima) konkretno ću pitati, ima veze sa temom:

Nedavno sam dodao i 860 EVO 500(mogao sam i manji al' kad je bal...), jer je počelo da mi ponestaje prostora na starom SSDu ali ne baš mnogo, tako da se zauzetost trenutno vrti na ciframa ispod 100GB.

Dok je tako, da li da mu povećam OP smanjivamnjem particije ili to nema značaja ako je 4/5 stalno slobodno?
 
Poslednja izmena:
OP ima svaki SSD koliko ja znam (to se uopšte ne uračunava u kapacitet), softverski da dodaješ još je potpuno bespotrebno lišavanje prostora.

Specifikacija za njega je 75TB (41GB/day), što nema šanse da bilo ko u normalnim uslovima, a i velikom procentu pro upotrebe prekorači. I to je bez ikakvog softverskog OP.
 
Poslednja izmena:
Veca je sansa da vam rikne kontroler (i tako rikne ceo SSD) nego sto ce NAND da se "potrosi" i realocira na rezervne celije. Eno imate celu temu o krepalim SSD, mahom samo ceo SSD postane "nevidljiv" i tu je kraj...
edit: Jedino ako ne koristite SSD kao read/write cache u nekom tiered storage subsystem-u, tad se mozda i "pojede" NAND pre nego odapne kontroler.
 
Poslednja izmena:
Razumem to, više me teorijski zanima da razjasnim sebi, da li je isto imati SSD sa 28%OP na kojem je 80% kapaciteta zauzeto i samo 7%OP ali 60% upisanog prostora - ako bi, teoretski, uređaji bili isti? Ne znam kako to kontroleri vide i ima li razlike kad je wear u pitanju?
 
Poslednja izmena:
Nemas potrebe, ako OS lepo pusta TRIM.
Smanjivanje particije ima smisla da sebe ogranicis da ne predjes neku cifru, ali sem toga je isto. Bitno je da nije popunjen fizicki skroz.
 
Nazad
Vrh Dno