Šta je novo?

Zamena stare bežične kartice sa novom koja podržava 5 GHz (Dual Band Wireless-AC)

Šumadinac

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
14.03.2012
Poruke
9,949
Poena
450
Kao što već svi znate stigli su novi SBB paketi i sa njima nove brzine...
Sve je to lepo, ali problem predstavlja stariji hardver - konkretno Dell inspiron 3521 laptop i njegova 1703 bežična kartica...

ok0hYtGW_o.png




UH1qgZOi_o.jpg


https://www.ifixit.com/Guide/Dell+Inspiron+15-3521+Wireless+Card+Replacement/31938

SBB paket 150/8 Mbps :

Desktop:
7226902975.png


Telefon:
b6588707101f874255adda06e30694fd.jpg


Laptop:
7232416074.png



Ima li neko preporuku koju karticu kupiti?

Našao sam Intel Dual Band Wireless-AC 7260 7260HMW za 20$ - https://www.ebay.com/itm/Intel-Wire...d-BT4-0-PCIe-Half-Mini-Wifi-Card/252867945044

Ima li neka bolja, a da je PCIe Mini Half Card (HMC) ?
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Like
Reagovanja: NAS
Nije to toliko star laptop da wifi kartica moze samo 50 mbps , da nemas mozda Windows 10?
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Nije to toliko star laptop da wifi kartica moze samo 50 mbps , da nemas mozda Windows 10?

Da laptop je ok, ubacio sam mu SSD i novu bateriju, i5 procesor tako da lepo gura i dalje :)
Windows 10 PRO legalan na njemu...

Ovako nešto?
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?424412-MINI-PCI-E-Wlan-WIFI-Wireless-Card-300Mbps
Error, kod tebe je pola dužine

Nego, kolega je u pravu. Nešto kod tebe nije OK. To bi moralo da ide brže.

Sve ja to znam, ali nema teorije da bude brže ...
Pun net žalbi za istu stvar.
Ta kartica je ok, samo mi deluje da ne staje u moj laptop :)

Ovo je zadnja intelova za ovaj format - Intel Wireless-AC 7260 7260HMW 802.11AC Dual Band BT4.0 PCIe Half Mini Wifi Card
 
Poslednja izmena:
Ugasi Metered connections opciju u Windows 10 , tako i meni Broadcom 802.11n Network Adapter na Windows 10 nece preko 30mbps a na Windows 8.1 ide do 48mbps a paket mi je 50mbps , gasenje Metered connections nije pomoglo ali neki kazu da moze pomoci zavisi od wifi kartice.
 
Ne znam dal ce pomoci u tvom slucaju, al meni je najvise pomoglo prebacivanje channel width opcije sa 20 MHz only na Auto.

Pre je isao oko 35 mbps, sad ide oko 70 (i dalje manje od pola pune brzine, al cini mi se da ova kombinacija (cisco EPC3928S i asus k53sv) i ne mogu mnogo bolje od toga...)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Onda je definitivno neki konflikt sa W10.
Ne moraš da gledajš najsvežiju karticu, mada Intel WiFi jesu za poštovanje. Mislim da po KP mogu da se nađu slične stvari i kod nas. Nešto sa broadkom čipovima, ili provereni ateros.
Čisto kao reference:
ova ili ova, ili ova, itd...

A najlakše, možeš probati, makar pozajmio...USB pico Wi-Fi, kao dugmence :) Skoro sam nešto upoređivao TP-Link i neki jeftini Tenda. Iznenadilo me koliko se potonji i brže inicijalizuje, i brže kači, i bolje radi. Upravo na W10 pro legalanim računarima.
 
Poslednja izmena:
I ja bih da postavim jedno pitanje. Čini mi se da je slična tema po sredi.
Ja imam ovu mašinu. Mislim da mi je Wi-Fi kartica crkla i da je treba zameniti. Mnogo vremena treba da se zakači na internet, ping je produžen 10x i brzine su sačuvaj Bože. BlueTooth ne radi.
Čime bih mogao da je zamenim? Neki kažu mora identična kartica - ne može šta ti hoćeš. Drugi, opet, može bilo koja samo fizički da paše. Šta je istina? Šta da uzmem?
 
Možeš da staviš koju god želiš, samo da je isti priključak
Pa i kod samih modela laptopova, za različita tržišta ili sa različitim čipsetovima ili neka druga kombinacija, idu i različite kartice

Samo, one izuzetno retko crkavaju, budi siguran da jeste neispravna da bi se upustuo u čačkanje. Negde je lako promeniti ih, negde treba da rašrafiš ceo laptop da bi obavio "operaciju".
Kažeš i da ti BT ne radi, a to je nezavisan modul kod tvog modela. Implicira mi ili na ploču ili na sistem.
 
Poslednja izmena:
I ja bih da postavim jedno pitanje. Čini mi se da je slična tema po sredi.
Ja imam ovu mašinu. Mislim da mi je Wi-Fi kartica crkla i da je treba zameniti. Mnogo vremena treba da se zakači na internet, ping je produžen 10x i brzine su sačuvaj Bože. BlueTooth ne radi.
Čime bih mogao da je zamenim? Neki kažu mora identična kartica - ne može šta ti hoćeš. Drugi, opet, može bilo koja samo fizički da paše. Šta je istina? Šta da uzmem?
Samo pazi kod tebe je ova veća kartica :



Imaš ih na KP koliko hoćeš za par stotina dinara, samo potraži pre kupovine koja je najbolja kartica za taj format - https://www.kupujemprodajem.com/Laptopovi-Mrezne-kartice-1221-1230-1-grupa.htm
Gledaj sa 2 antene ...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kažeš i da ti BT ne radi, a to je nezavisan modul kod tvog modela. Implicira mi ili na ploču ili na sistem.

Mogao bi vrlo lako biti u pravu da ovo ide u pravcu ploče. Ne radi mi ni ona picaboca za otisak prsta, a ne radi ni 3 u 1 citac memorijskih kartica. U Device manager-u se stalno nešto buni oko driver-a za njih. Kako da ustanovim sta se zbiva?
 
Najlakša varijanta je da nabaciš na flešku i podigneš neku live distibuciju pa da vidiš kako se ponaša.
Možeš da iskoristiš i SergejStrelec, poslednje izdanje je bazirano na W10PE, i prilično dobro pokriva sav hardver. Pa ako i tamo ima problema...
(Ne bih da te unapred obeshrabrujem, ali video sam dosta HP/Compaqa te generacije koji su pocrkavali. Nadajmo se da je samo sistem).
 
Samo pazi kod tebe je ova veća kartica :



Imaš ih na KP koliko hoćeš za par stotina dinara, samo potraži pre kupovine koja je najbolja kartica za taj format - https://www.kupujemprodajem.com/Laptopovi-Mrezne-kartice-1221-1230-1-grupa.htm
Gledaj sa 2 antene ...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk


U HP biznis masine neces ubaciti bilo koju Wifi karticu ako je BIOS ne podrzava, narocito ne te starije masinke. Moras pronaci istu :) jer ti nece dati da nastavis Boot vec samo Shut Down
Po svemu sudeci (moja predpostavka) da je tebi malo OS poceo brljati te ti je moj savet da Reinstaliras OS i tako proveris rad istih
 
Poslednja izmena:
@aleksandra74 je pomešao kvotove, verovatno je napomena bila upućena @drminketa
A ja ću da dodam da to nije HP. HP Compaq se uvek na niskom nivou identifikuju kao Compaq, njihove su matične i sve prateće unutar. Važi i za dektop i ntb, čak i novije generacije. I da, sigurno će raditi bilo koja WiFi kartica tog tipa. Provereno.

@Šumadinac, čekamo izveštaj kada stigne :)
 
Poslednja izmena:
Poslali su, kad stigne javljam :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Stigla kartica!

Lakša od kovanice od 5 dinara i jedva nešto veća :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
:D
 
Još kad bi radilo :)

1.png
2.png

Sad da li je do najnovijeg windows-a ili do novih/starih drajvera ili je možda kinez poslao neispravnu karticu :)
EDIT:
*mjau**mjau**mjau* kad se radi na brzinu i ne čitaju detalji

Intel PROSet/Wireless WiFi Software version = 20.50.0

Driver version = 20.50.0.4 for Windows 10 for 9461,9462, 9560, 9260, 18265, 8265, 18260, 8260 adapters.
Driver version = 19.51.12.3 for Windows 10 for 3168, 3165, 7265 (Rev. D), and 17265 adapters.
Driver version = 18.33.12.2 for Windows 10 for 7265 (Rev. C), 3160, and 7260 adapters.

Intel® Wireless Bluetooth® version = 20.40.0

Driver version 20.40.0.3: for Windows® 10 using 9560, 9462, 9461, 9260, 8265, 8260, 18260, 3168, 3165, 7265, 17265, 3160.
Driver version 19.41.0.1: for Windows® 10 using 7260 adapter.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ima jedna dobra i jedna loša stvar :)

Loša je da kombinacija sistema (najnovija verzija windows 10) i drajvera stvara problem!
Dobra je da je kartica ispravna!


Stavio sam na flash Ubuntu 18.04 LTS amd64 - live bez instalacije i kartica radi najnormalnije :)

7298788464.png


E sad samo da je nateram i da pod windows-om radi :)
 
Poslednja izmena:
Imam jedan dell laptop sa 7260 wifi, radi na aktuelnom (1803) windows 10 sa microsoft-ovim drajverima, nisam nista dodatno instalirao, to su drajveri koji se instaliraju sami kroz windows update.
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    16.6 KB · Pregleda: 82
Moraću jednu reinstalaciju da odradim - nema druge ...
Buđavi windows :mad:

Windows 10 (Consumer-Edition), Version 1803 (Updated April 2018) (x64) - DVD (English)
SHA1: 08fbb24627fa768f869c09f44c5d6c1e53a57a6f
 
Proradice verovatno nakon reinstalacije, hoce to nekad da zeza kada se na windowsu promeni model wifi kartice bez reinstalacije.
 
Врати ти то лепо на 7. Са 10 само мука, и ја сам наместио један WiFi на лаптопу једва. Почео сам свуда да обарам 10 и враћам стари добри 7, где год сам подигао.
 
Nazad
Vrh Dno