Šta je novo?

Sony Xperia XZ2 Premium

Kad li se se pojaviti na evropskom trzistu tj kod nas?
 
Kad li ce se pojaviti uopste?
 
Izgleda prvog avgusta, al veliko pitanje da li ce i gdje ce doci u evropi, vec u dosta zemalja je potvrdjeno da nece biti u prodaji.
 
Prvi avgust je datum za Japan odnosno DoCoMo (uvek kasnije dobijaju uredjaje) a za ostatak sveta verovatno pocetkom ili sredinom juna s tim sto verovatno nece ni stici na neka trzista.
Prica se da ce XZ2+ ili XZ3 (IFA u septembru) ipak biti glavni model za Evropu (i jos neka trzista) i prakticno ce predstavljati unapredjenju verziju XZ2 sa dve kamere (sa XZ2P), 6Gb rama i jos nekim sitnim poboljsanjima.
 
Poslednja izmena:
Da, upravu si, taj datum jesam procitao za Japan, a za evropu nisam vidio. Pretpostavljam da ce taj XZ2+/PRO/3 ili kako god se bude zvao, biti sa 2:1 odnosom ekrana, u 4K+ rezoluciji, pa i dalje MENI bolja opcija ostaje ovaj XZ2 PREMIUM. Ne znam da mozda ne planiraju OLED mozda da ubace...
 
Ako je pocetkom/sredinom juna onda znam na sta ce da mi ode sledeca plata :D
 
Jos nikakvih info, izgleda ce biti sredina juna. Google lens sto su najavili za Xperie ce biti, citiram xperia blog: "available out of the box for the Xperia XZ2 Premium".
Interesuje me jedna stvar, nisam do sad procitao, da li ce XZ2P uvijek slikati sa obe kamere pa AUBE procesor spajati u 1 sliku ili ce to biti samo kod slabog osvjetljenja, bokeha npr.?
 
Kombinuje uvek sa obe kamere koliko sam ja shvatio zarad dobijanja najboljih mogucih fotki.

Na youtube skoro nista o njemu sem par Japanskih videa.
 
Moj budući telefon, sada imam XZ1 i prezadovoljan sam istim. Topla preporuka za Sony brend. Verujem da će ova Sony dual kamera da bude čudo, gledao sam par snimaka u vezi njega, stvarno kapa dole.
 
Jel mozes da napises neke utiske o xz1 u temi ili na PP? Planiram i ja da ga uzmem
 
https://www.gsmarena.com/sony_xperi...ina_pre_orders_start_on_july_2-news-31636.php

Ako bude 6k juana onda stvarno bolje da bude najbolji telefon u univerzumu, svih vremena, ikad I zauvek inace ce te ovde tesko da se prodaje za te pare jer braca kinezi ne gotive sony nesto preterano. Ja sam video jednog jedinog kineza da nosi sony, drugi je bio u sony servisu kad sam isao sa drugom da trazimo neki deo za sony tv. Za te pare kinezi nece uzeti nista. Oni kupuju ili xiaomi za male pare ili Apple/Huawei ako odvajaju 6k ili jace (citaj iPhone X/P20 Pro). Da uzmu nesto drugo u tom cenovnom rangu je jedan u sto hiljada. Mislim da ce cena ici dole brze nego za Nokiu 8 Sirocco. Jedino sto iPhone X ne gubi trzisnu vrednost, bar dok ne izadje noviji model, ali za sad njegova cena u Kini je ista kao I prvog dana. Apple to moze sebi da priusti jer ljudi kupuju. Samsung je oborio cene za S9 jako brzo, cak je I P20 Pro pojeftinio. Kineze kamera ne zanima, njih zanima da budu prestizni. Sony je japanska firma a zna se kakav odnos kinezi imaju prema njima. Za 800e XZ2 Premium, kakve god performance imao pa makar I najbolje u svakom segment, nece se dobro prodavati nigde u svetu a pogotovu ne u Kini gde ce verovatno biti I najjeftiniji. Voleo bih da ne budem u pravu jer nam je potreban jak Sony a I vreme je da neko opali samar ovima u vrhu. XZ2P je jedinstven telefon na trzistu po mnogo cemu ali isto tako ima I dosta mana, sto objektivnih (tezina?!) sto subjektivnih (dizajn). Al' videcemo sta ce da bude. Ako kamera I baterija budu odlicni…
 
Sto li imam osecaj da ih i ovaj model nece proslaviti...

Sent from my Nokia 8 using Tapatalk
 
Pa naravno da se nece proslaviti, ulozili su dosta u hardver/softver za uredjaj koji po debljini i dizajnu pripada 2014. godini a taj novi dizajn se uglavnom ne svidja cak ni starim, okorelim sony fanovima ili su u fazonu ''ajde, moze da prodje samo zbog softvera-podrske i hardvera''.

Steta, XZ2 se pokazao odlicno do sada, XZ2 Premium ce biti jos bolji i imace unikatnu kameru ali ce prodaja sigurno biti losa iz niza razloga - ocajna dostupnost, marketing koji nije agresivan, nedostatak ''$aradnje'' sa tech medijima i operaterima a la Huawei/Samsung, zastareo dizajn itd. XZ2P je model koji vrlo lako sony mobile moze da gurne u provaliju jer troskovi razvoja sigurno nisu bili mali, softverski ce se maksimalno potruditi oko novog modela, sto takodje kosta, a prodaja ce biti slaba.

U svakom slucaju ovo deluje kao kompletniji-malo bolji uredjaj od htc U12 ali ce i htc i sony doziveti fail sa prodajom oba flagship modela.

@imbaqq

Pogledaj npr. koliko kosta najobicniji sony ''budilnik'' sa FM radio funkcijom i sve ce ti biti jasno :) Kad takvi arhaicni proizvodi imaju napucanu cene samo zbog sony natpisa onda jednostavno ne moze da se ocekuje da ce vodeci telefon prodavati za 500$, posebno ne u godinama kada cak i odredjeni kineski proizvodjaci postepeno prelaze u 700$/800$+ cenovni rang za vodece modele.
 
Poslednja izmena:
S obzirom na leak koji se pojavio vezano za XZ3, a koji opet izgleda da je miks XZ2 I XZ2P, nekako mi lici da ce XZ2P biti samo paper release. Ono, napravice 100 komada cisto da vide je l' to radi pa ako radi bice taj preorder I u fazonu "prodali smo sve, nemamo vise komponenti za nove… cekajte" I onda ce da izbace XZ3. Hardver ovog telefona je unikatan, verujem da ce kamera(kamere) biti u samom vrhu po pitanju svega, baterija takodje, 4k ekran, front stereo zvucnici... Zaista telefon "izgleda" kao jedan od najkompletnijih uredjaja po tome cime je sve nakrcan, po meni u rangu sa note serijom. I to su mi jedine dve serije telefona koje se izdvajaju od svega ostalog na trzistu. OK, uvek ce se naci neko ko ce da kaze "sta ce ti 4k ekran" ili "koji ce ti ta olovka" ali ja hocu da imam izbor kao s pocetka ovog veka kad je skoro svaki telefon bio unikatan pa ti bude zanimljivo da malo procackas mogucnosti ortakovog mobilnog I on tvog. *mjau**mjau**mjau*, volim gadgete :)

Na konto cene, proizvodjaci kao sto su HTC, Sony I sl. moraju da skapiraju da bez obzira sto naprave uredjaj koji je ekvivalentan ili cak I bolji od sljamsung/epl konkurencije, ako imaju losu prodaju MORAJU da spuste cene na dole ili da uloze BRDO para u marketing. Znaci, svaki bilbord, svaki pult, svaki zid, svake novine, reklame na guglu, bingu, u posti, ptice da cvrkcu o tome I golubovi da raznose letke… Ali oni ne rade nista od toga, ni na jedan nacin ne privoljavaju kupce na svoju vodu. Zato I jesu tu gde jesu. Sony je u boljoj poziciji jer su toliko veliki da sami sebi proizvode sve pa tu imaju dosta ustede ali opet ne mogu tako doveka. S pocetka povoja mobilne tehnologije imali smo jako puno proizvodjaca telefona ali se to vremenom filtriralo na Nokiu, Samsung, Sony, LG I donekle Motorolu. Onda je dosao Apple, pocela je ekspanzija smart telefona jer HTC sa svojim modelima nije mogao da iznese to naravno opet zbog marketinga. Pa smo onda opet u situaciji da imamo brdo proizvodjaca svega I svacega I opet dolazi do filtracije gde se izdvajaju Samsung I Apple uz ovaj put Huawei, a svi ostali poprilicno kaskaju. OK, postoje kinezi koji danas verovatno u najvecoj meri zaista guraju razvoj napred ali ce oni zauvek ostati "niza klasa" u umu potrosaca jer su toboze kinezi. Doci ce do toga da ce premium klasa biti samo Samsung I Apple, drugo mesto prazno I onda svi kinezi ce biti u istom kosu sa Sonijem, HTCom, Motorolom, LGjem… A tad kad se uporede cene I mogucnosti, uz nesporan napredak kvaliteta jednog kineza I npr. sonija koji kosta 300-400e... Nece proci dugo dok ne potonu skroz. A to nikako ne bi bilo dobro. Realno je da Sony donekle primeni logiku OnePlus, kreni jeftino, daj puno, imaj manju marzu ali je imaj, nemoj da poslujes u gubicima. I onda kreni lagano da dizes cenu, 20, 30, 50 dolara godisnje ali opravdaj to I doci ces na vrh.

Kad se pojavi svakako cu otici na Muji do Sony-ja da pogledam. Verovatno ce I na JD biti pre-order ali bih radije da ga vidim uzivo.
 
Ma Japanci su to,velika firma,verovatno su puni sebe i ne pada im na pamet da se igraju sa trzsitem tipa aj sad cemo malo da spustimo cene da bi bolje prosli sa prodajom.
Secam se videa kad je predstavljen XZ Premium kad je novinar pitao product menagera XZP koliko ce da kosta telefon kad se pojavi,a ovaj se samo nasmesio i rekao : Well,its a flagship product. :)

Interesantna stvar,sa prvom iole promenon u dizajnu izbacivanjem XZ2 svi kao da su jedva docekali i svi su odmah hvalili Sony i navijali da se nastavi slican trend izbacivanja sledecih modela ,ali celnici mobilne divizije ne obracaju paznju ni na to.

Ne znam kako je u ostatku evrope,ali je Sony zadniih godina svojim poslovanjem i dizajnom svojih modela postao toliki raritet da sem starih Sony fanova ljudima kad preporucis Sony model ili kazes da imas gledaju te belo ko da si pao s marsa.Za sve te i slicne stavri Japance zaboli uvo i da nisu tako velika kompanije jos pre par godina bi stavili katanac na mobilnu diviziju,mada je i sad pitanje dokle mogu da traju.

Meni je licno zao,volim Sony jos od prvih telefona i nekadasnjeg Sony Ericsson brenda.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Iako volim Sony, ne može se ništa drugo reći sem da su i*diotska kompanija, bar po pitanju mobilnih telefona.
 
S obzirom na leak koji se pojavio vezano za XZ3, a koji opet izgleda da je miks XZ2 I XZ2P, nekako mi lici da ce XZ2P biti samo paper release. Ono, napravice 100 komada cisto da vide je l' to radi pa ako radi bice taj preorder I u fazonu "prodali smo sve, nemamo vise komponenti za nove… cekajte" I onda ce da izbace XZ3. Hardver ovog telefona je unikatan, verujem da ce kamera(kamere) biti u samom vrhu po pitanju svega, baterija takodje, 4k ekran, front stereo zvucnici... Zaista telefon "izgleda" kao jedan od najkompletnijih uredjaja po tome cime je sve nakrcan, po meni u rangu sa note serijom. I to su mi jedine dve serije telefona koje se izdvajaju od svega ostalog na trzistu. OK, uvek ce se naci neko ko ce da kaze "sta ce ti 4k ekran" ili "koji ce ti ta olovka" ali ja hocu da imam izbor kao s pocetka ovog veka kad je skoro svaki telefon bio unikatan pa ti bude zanimljivo da malo procackas mogucnosti ortakovog mobilnog I on tvog. *mjau**mjau**mjau*, volim gadgete

XZ3 (ili XZ2+) sigurno stize na IFA (zna se vec da ce biti XZ2P bez 4K rezolucije i sa 18:9 ekranom) ali slike koje su se pojavili su ocigledno (lose) ''fotosopovane'', vidi se i na prvi pogled :)

Za 4K ekran (na osnovu koriscenja XZP) mogu da kazem da je sony pametno resio - 1080p rezolucija je ''po difoltu'' sto povoljnu utice na autonomiju baterije a 4K je samo za multimediju (naravno, mislim na stock softver, postoji i mod za stalnu 4k rezoluciju ali to nije potrebno i gubi se na fluidnosti). I gledanje fotografija a posebno YT snimaka izgleda sjajno i nekako nestvarno, posebno 4K HDR, X-Reality. Zato mislim da je sony to pametno resio, 4K rezolucija je aktivna samo pri pregledu multimedije kada moze da napravi razliku, za sve ostalo tu je standardna 1080p rezolucija (rgb raspored piksela) pa je sve i dalje ostro, prikaz teksta, surf.. sve to izgleda odlicno a stedi se baterija.

E sad, mogli su da predju i na 2K + 4K rezoluciju displeja ali dobro. U svakom slucaju kada XZP ima tako sjajan prikaz MM sadrzaja onda ne smem ni da zamislim kako ce sve to izgledati na Samsung 4K super amoledima uz HDR i sve ostale nove tehnologije, samo je pitanje kada ce Samsung odluciti da ih ''pusti'' na Galaxy/Note uredjaje, verovatno tek krajem 2019.

Uglavnom, XZP je i dalje odlican uredjaj ali ocekujem da XZ2P sve to podigne na visi nivo, posebno koriscenje kamere u low-light uslovima.
Za sada deluje kao kompletniji uredjaj od htc U12+ koji mu je glavni ''underdog'' konkurent. Ali ako ti treba olovka onda je Note serija prakticno jedino resenje, mnogima ta olovka moze da bude mnogo korisnija od 4K rezolucije na sony modelima.

Ali svaki sony fan prosto mora i dalje da razmislja o tome koliko bi sjajno bilo da je XZ2P hardver spakovan u neko bezel-less kuciste na XZP osnovi a ne u ovaj sapun.
 
Poslednja izmena:
Promocija ciglosapuna u Kini.


Stara (odbojna) kamera aplikacija ali se primecuje nova ikonica (dual cam auto/off).



Verovatno su u pitanju S9+ i P20 Pro, uz stari XZ.
 
Ti semplovi su se pojavili nedavno (bez pune rezolucije i exifa), snimljeni su sa prototip uredjajem ili bar sa bajatim softverom ali svejedno.

Sustina rada XZ2P kamere se vidi na (prvom) klipu iznad - dual kamera + AUBE mod radi ili automatski ili ne radi, dakle aktivirace se samo automatski u indoor i low-light uslovima.
Fotografije na dnevnom svetlu ce snimati samo sa primarnom kamerom (IMX400 ali sa f1.8) sto znaci da ce biti prakticno istog kvaliteta kao sa XZ2, mozda bude manjih razlika zbog otvorenije blende.

Sustina XZ2P kamere je da snima kvalitetniji video i fotografije u low-light uslovima od svih sony-a do sada i to bez OIS-a, ''saradnja'' dve kamere i zasebnog procesora bi morala da omoguci bolji LL foto kvalitet od XZ2 i da neutralise nedostatak OIS-a. Jos za XZP se znalo da snima jedne od najboljih LL foto. ali samo kada se koristi stativ, sada bi XZ2P kamera trebala da ''ne oseti'' taj manjak mehanizma za opticku stabilizaciju a da u isto vreme pruzi jos malo bolji kvalitet.

Evo nekoliko LL semplova (takodje bajat sw):
https://attach.mobile01.com/attach/201806/mobile01-c2e6720a5f9467050d72c11477e454e6.jpg
https://attach.mobile01.com/attach/201806/mobile01-713d17472a47a0af3c63446a3c3e13a6.jpg
https://attach.mobile01.com/attach/201806/mobile01-2ce745c8121867f011af326750a820ff.jpg
https://attach.mobile01.com/attach/201806/mobile01-094c45af689bd783f0b31c26d57b3303.jpg

Sudeci po tim low-res semplovima kolicina detalja je stvarno odlicna za LL a deluje da je uspesno nadoknadjen i nedostatak OIS-a, nema stresenosti. Vecina ostalih kamera snima sa manje suma ali uglavnom se sa takvo, fabrickim post-processingom skroz ubiju detalji (agresivan NR, svi osim Nexusa/Pixela). Verovatno ce biti klasicnih high-res. brljotina na 19MP 100% kropovima ali tako je to odavno, 12MP mod je bolje resenje i zbog velicine fajlova.

Uglavnom ocekujem jednu od najboljih kamera za low-light (i foto i kamkorder), najbolju akcionu (AF burstovi feat DRAM, hdr video, 4k 60fps, 1080p sa 5-axis stabilizacijom) ali za ''daylight'' se zna da ce Pixeli i dalje biti malo bolji, zbog hdr+ :)

Uz to zna se da glupi sony tek sa sledecim glavnim apdejtom ''ispegla'' softver kamere (bukvalno je od 2012. do XZP vs XZ1 vs XZ2 tako) pa ce XZ2P tek sa 9.0 apdejtom na jesen dobiti utegnutiju kameru koja ce u startu malo vise da ''zasija'' na IFA modelu (XZ3/XZ2+, kako god da ga krste).
 
Poslednja izmena:
Meni ove fotke lice kao da su crop-ovi u pitanju. Ali ako je zaista verovati da je ovo sa XZ2P onda je LL kvalitet na jednoj visokoj lestvici, konacno. E sad, sta mora da se drzi u ruci za to... XZ2P, telefon za savrsene fotografije I jos bolju definiciju ruke :D
 
Pa jesu cropovi tj mala rezolucija,neko je vec napomenuo to.
Ja najvise volim kad fon dodje na trziste i onaj spanac Marc uradi test i postavi fotke na flickr.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ta cigla ce se najverovatnije prodavati samo na odredjenim trzistima (Tajvan/Cajna, Japan i mozda u nekim zemljama EU), XZ3 (@IFA) sigurno stize u Evropu i to ce im biti glavni fon posle XZ2 a do MWC sledece godine.
 
Oni nemaju politiku i jasan cilj i put. Oni ne znaju gde je levo i nemaju pojma šta rade.
 
Ne mozes ocekivati da jedna firma danas bude uspesna ako ne moze da zadovolji kinesko trziste. Kinezi su odbojni prema svemu sto je japansko iz prostog razloga sto im nikad nece oprostiti stvari koje su im japanci radili tokom ratova. Sony mora da trazi uspeh na drugim stranama I kroz druge proizvode. Telefoni im nikad nece biti popularni na nivou kao sto je to danas slucaj sa Samsungom ili Apple-om. Za ovo vreme koliko zivim u Shenzhen-u, video sam samo dva kineza da imaju Sony. Od toga je jedan bio u servisu :D Nije ni taj 2. jul daleko. Sacekacu da vidim XZ2 uzivo pre nego sto ga potpuno otpisem.
 
Nazad
Vrh Dno