Šta je novo?

Sony Xperia XZ2 Premium

hsv.stoned

Audio Guru
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruke
25,097
Poena
1,845
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD RYZEN 7 2700/LC-CC-120
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz (CL16)
GPU
Sapphire RX 580 Pulse 8GB
Storage
Kingston A2000 M.2 NVMe 500GB, Toshiba P300 3TB, WD Black 750GB, 2 x WD Blue 10EALX 1TB
Zvuk
FiiO K5 Pro + Beyerdynamic DT 900 Pro X/Fostex TR-90/Sennheiser HD650/AKG K240 Sextett/PreSonus HD7/ATH-CKX9/SFR DT6 | 2.1 50W + FiiO E10k
PSU
Cooler Master G550M
Kućište
Cooler Master Mystique 632s Black & Silver
Monitor
GIGABYTE G27Q & AOC i2481FXH
Miš & tastatura
Asus ROG Chakram wireless & ROG Strix Scope RX, Logitech MK320 wireless
Mobilni telefon
Sony Xperia™ XZ2 Liquid Black
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Sony Xperia XZ2 Premium arrives with dual cameras and 4K HDR screen
https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-xz2-premium/#gref
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz2_premium-9166.php
https://www.phonearena.com/news/Sony-Xperia-XZ2-Premium-new-features-price-release-date_id104100
The main camera has a large 19 MP 1/2.3” Exmor RS sensor, f/1.8 lens, and 1.22μm pixel size. The secondary snapper is a 12 MP 1/2.3” monochrome unit to boost low-light performance. The lens is f/1.6, while the pixel size is 1.55μm.

The camera module and Fusion ISP that were proudly showcased at MWC found their way in the XZ2 Premium to capture images with ISO 51,200 and videos with ISO 12,800.

The selfie snapper also boasts some impressive specs - 13 MP with 1/3.06” Exmor RS sensor that can boost its sensitivity all the way up to ISO 3200.

The biggest upgrade here, according to Sony, is the camera. The XZ2 Premium has two of them around back — a first for Sony. Rather than having a telephoto / zoom lens like Apple, Samsung, or OnePlus, Sony is using the same strategy as other companies and splitting image capture between them. One sensor shoots black and white, and the other does color.

But where Sony is trying to best everyone and stand out is in ISO performance. When shooting stills, the XZ2 Premium can reach a maximum ISO of 51,200. Videos go as high as 12,800. Normally anything you’d get at those numbers on a smartphone would look like grainy garbage, but Sony claims its “AUBE fusion image signal processor” can combine the data of both sensors, optimize for low light, and reduce noise so you get usable results. We’ll have to see how it actually pans out in real world use, but Sony claims this allows for “ultra-low-light capture previously only seen in interchangeable lens cameras.”

The dual camera system will also have a portrait feature (which Sony simply calls Bokeh mode) and will let you shoot using only the monochrome sensor for crisp, detailed black and white shots. Oddly, these two features won’t be on the XZ2 Premium at launch and will arrive in a Q3 software update. Like the XZ2, the Premium can record 960fps slow-mo video at 1080p resolution, an improvement over the 720p limitation on Samsung’s Galaxy S9.

27619087718_ee203629b0_h.jpg






5.8'' 4k HDR IPS (16:9), SD845, 6Gb rama, 3450 mAh ili 3540 mAh (jos se ne zna tacan podatak), zanimljiv dual kamera setup sa 2 velika senzora (1/2.3'') i f1.8 (19MP senzor, 1.22μm) i f1.6 (12MP, 1.55μm) + Fusion ISP, bolja prednja kamera = dosta zanimljiviji model od obicnog XZ2 i jedan od najkompletnijih uredjaja na trzistu. Dizajn je i dalje promasaj za vecinu sony fanova ali deluje za nijansu bolje od XZ2.

Tezina - 236g :d The new Sony flagship stands at 158 x 80 x 11.9 mm, although its curved back means it's just 6.4 mm at the edges. It's weight is massive though - 236 grams.
U proseku dosta debeo telefon, mogla je tu opusteno 4000 mAh+ baterija da stane. Na svu srecu, uz SD845, i ta od 3450-3540 mAh ce biti vise nego dobra.
 
Poslednja izmena:
Savršeno, krenuli su pravim putem. Meni i dalje bode oči ovaj dizajn, ali dobro navićićemo se i na to. Verujem da uz par promena može da izgleda jako lepo.
 
Ovaj glavni senzor od 19mp to je izgleda isti kao na xz2, ovde pise f1.8 a to su jedno vreme pisali i za xz2.
 
Poslednja izmena:
Hardware je dobar ali dizajn je nula realno... Nikoga neće privući sa tako neatraktivnim dizajnom. Bazeli su veliki, 16:9 je katastrofa za tako veliki ekran.

Čekamo semplove kamere i da vidimo kakav je pomak, ovo ostalo je sve već vidjeno...
 
Dizajn, a sta reci, ni meni se ne dopada, ali vjerujem da su uzivo ljepsi nego na slici. Mene raduje ostanak na 16:9 ekranu, konacno i pomak na otvoru blende, zadnjih 8-9 modela (od Z1 do XZ2) je bio 2.0. Ostaje jos OIS, nisu naveli, a tesko onda da ga ima. Nadam se da prednja kamera ima autofokus.
Ajde ne slusam toliko muziku da ne mogu prezivjeti sa usb-C adapterom za 3,5mm dzek. Baterija odlicna.
Mislim da ce ovo biti moja iduca kupovina, vrijeme je da zamjenim Z3, baterija je totalno oslabila a skoro da vise i nemam zelju da slikam sa njim kad vidim koliko su samo slike na XA1 ULTRA (koji sam privremeno nesto koristio) bolje u odnosu na Z3.
 
Dimenzije su stvarno jezive, posebno sirina uredjaja, ispade da XA2 Ultra ima tanje bezele ''sa strane'' i bolji s-t-b ratio sto je smesno. Zakrivljena ''ledja'' ne bi bila problem da ne lice na neki manji battery case :d
U ovoliko kuciste je prosto morala da stane bar 4000 mAh baterija ali s obzirom na trendove (uz izuzetak Huawei-a) dobro je i sto su ubacili tu od 3540 mAh a ne neku ''od 2918'' mAh. Zahvaljujuci SD845 nece biti nikakvih problema sa autonomijom.

Dizajn je i dalje promasaj (po mom misljenju) ali opet deluje nekako vise sony i skladnije od XZ2, ovo mi je ''lepsi'' fon i od XZ2/c i od htc U11, Pixela 2 (sto i nije neki uspeh :d)

Ali kada su specifikacije u pitanju mislim da je odlican, bar na papiru (za sada), i pravi odgovor na S9+/P20 Pro (hardverski) a objektivno imace i odredjenu prednost na polju softvera i apdejt politike.

Za displej se prica da su navodno morali da se odluce za 16:9 4k jer jos uvek ne postoji nijedan 4K 18:9 panel, prica se da ce prvi takav biti OLED za neki sledeci ''Pro'' xperia flagship i uopste ne bi bilo cudno da se isti pojavi na IFA ove godine.

XZ2 Premium je ocigledno bio planiran za MWC (odavno su se pojavili bench leakovi) ali je iz nekog razloga odlozen za 2 meseca (paradoksalno, prodaja pocinje u junu a tek krajem leta ce dobiti sve softverske funkcije za sekundarnu kameru, bokeh mod) tako da postoje velike sanse da na jesen stigne i ''Pro'' model iz glasina, sa novim, vecim senzorom glavne kamere, 80% s-t-b ratiom itd. (sony-u je IFA jedan od najbitnijih dogadjaja u poslednjih 6 godina i uvek su predstavljali flagship modele).
 
Poslednja izmena:
Sto se tice velicine, malo je veci of 950 XL koja mi je svo vreme bila u bamperu pa kapiram da je osecaj u ruci tu negde. Dizajn je toliko dobar da je ovaj telefon najbolje koristiti u potpunom mraku da se ne vidi nista osim displeja. Da l' je moglo ruznije *mjau**mjau**mjau*... Ono sto je po mom misljenju dobro vezano za ovaj telefon je: 16:9 displej, ne gotivim ove nove odnose strana; rezolucija ekrana jer nakon nokije 2710 nisam koristio telefon koji je imao ekran ispod 1440p pa je meni licno wtf kad uzmem u ruku nesto sto nema tu ostrinu prikaza; baterija bi mozda mogla da bude za ceo dan uz neke fore I fazone; kamera ima sav hardverski potencijal da bude najbolja na trzistu I nadam se da ce srediti softver, pogotovu HDR mod kako u fotkama tako I u videu. Ono sto sam ja video kao 4k hdr je ne daj Boze. Licno sam mnogo vise zagrejan za fotografske mogucnosti nego za sam kamkoder. Selfije ne gotivim ni najmanje I da se ja pitam izbacio bih prednju kameru totalno, ali mi je opet s druge strane drago da su na telefonu koji ce da kosta sigurno blizu 4 cifre ipak I to njesra hardverski unapredili u odnosu na smejuriju od 1/5" na XZ2. Kad se vec placa bubregom onda daj sve, nek ima kad dodju ljudi da vide :D Taman sam mislio da predjem na nesto manje tipa iP8 ili Pix2 kad ovi ludaci najavise ovo. Kamera je jedini pravi razlog zasto bi ovo mozda moglo da bude vredno cekanja/odlaganja kupovine ali osim toga meni nista drugo ne pravi dovoljan hajp. Al' ajde da se prvo pojavi pa da vidimo sta moze. Ali za sad kako stvari stoje ipak ce izgleda iP8 da padne jer mu je ovde resell value nenormalna. A da nosim dva telefona nemam ni nameru ni potrebu, pogotovu ako bi jedan bio velicine kao XZ2P. To bi bas bilo mucno. I pored svega, Sony mi je nekako drag jer su jedni od retkih koji stvarno guraju pojedine segmente hardvera napred I pored toga sto su ruzni ko djavo opet imaju nesto svoje u tom dizajnu. Ne kopiraju jabuku posto poto. Ali ovaj dizajn... brate mili :( neka im je sa srecom.
 
Sad naleti na podatak, ekran na XZ2 PREMIUM-u je 11% veci i 30% svjetliji nego na XZ PREMIUM-u.

Za displej se prica da su navodno morali da se odluce za 16:9 4k jer jos uvek ne postoji nijedan 4K 18:9 panel, prica se da ce prvi takav biti OLED za neki sledeci ''Pro'' xperia flagship i uopste ne bi bilo cudno da se isti pojavi na IFA ove godine.

XZ2 Premium je ocigledno bio planiran za MWC (odavno su se pojavili bench leakovi) ali je iz nekog razloga odlozen za 2 meseca (paradoksalno, prodaja pocinje u junu a tek krajem leta ce dobiti sve softverske funkcije za sekundarnu kameru, bokeh mod) tako da postoje velike sanse da na jesen stigne i ''Pro'' model iz glasina, sa novim, vecim senzorom glavne kamere, 80% s-t-b ratiom itd. (sony-u je IFA jedan od najbitnijih dogadjaja u poslednjih 6 godina i uvek su predstavljali flagship modele).

Al ne razumijem, ajde ti pozicioniraj PRO model (pogotovo u odnosu na Premium), sta bi u sustini imao drugacije osim 18:9 ekrana....
 
Poslednja izmena:
Samo da su metnuli amoled i ois, sacuvali audio jack, dobili bi ponovo pare od mene.

Inace deluje debelo po specifikacijama, cudan dizajn al sto neko rece da ne pljujem jer mozda mi se uzivo svidi.

Valjda su metnuli OIS obzirom da su stavili bolestan ISO.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Tuga... Sad i pogleda specifikscije, samo EIS :(

Nego jel su platili dxomark? Ili ce opet da dobiju score 85 :)

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa tek sada nece ugraditi OIS, kada imaju taj novi AUBE Fusion Image Signal Processor koji koristi ''informacije'' sa obe 1/2.3'' kamere u isto vreme, zato se i hvale kako ce navodno koristiti isti ili visi ISO (uz kraci/brzi shutter speed nego do sada) sa manje suma, vise detalja i boljim dinamickim rasponom :) E sad, prva implementacija toga ce verovatno biti ''half-baked'', kao i do sada :d ili ce traziti rucnu kontrolu ISO jer se odavno zna da sony auto mod voli da pretera sa dizanjem ISO.

Pro model na jesen je skroz realan, prakticno svake godine (u poslednjih 6 godina) su predstavili bar jedan a cesto i dva flagship modela na IFA a odavno se prica da Pro stize sa OLED 4k ekranom, 80% s-t-b, novim i vecim senzorom kamere (navodno ce snimati 1080p/2000 fps ili 4k/960 fps mada je pitanje da li SD845 moze da isprati snimanje 4k sa 960fps). Mislim da su ogromne sanse da vidimo takav uredjaj na IFA, phablet sa 6-6.4'' 18:9 4K OLED-om, 80% s-t-b i malo vecim senzorom kamere sa 2-3X vise DRAM memorije i tim ludackim burstovima/ultra slo-mo. To se otprilike uklapa i u ciklus njihovog koriscenja jednog senzora, naslednik IMX400 je skroz realan za jesen ove godine.

@imbaqq
Ono sto sam ja video kao 4k hdr je ne daj Boze

Na obicnim displejima/monitorima ti hdr snimci deluju isprano, ocajno zato sto je potrebna prava hdr podrska (8bit+FRC/10bit panel, BT.2020) sto znaci da pun kvalitet tih hdr snimaka moze da se vidi samo na monitoru/TV-u sa takvim karakteristikama ili na samom ekranu XZ2 telefona (ili nekim drugim modelima koji poseduju takvu tehnologiju displeja).

Iz gsm arena testa XZ2:
While on the subject of new video recording tricks, there is also the 4K HDR recording mode - a Sony and potentially Android first. This is another fruit harvested from the collaboration between Sony and Qualcomm on the Spectra 280 ISP, inside the Snapdragon 845. It does take a lot of processing and bandwidth to pull this off.

There are some caveats, though, unlike the regular 4K footage, the XZ2 can pump out at 30fps and a video bit-rate of around 55 Mb/s, the HDR 4K clips end up with about 24 frames each second and a bitrate of around 35 Mb/s. You are loosing quite a bit of detail in the process and the result has a sort of cinematic feel to it.

Still, the wider BT.2020 color space is definitely visible on the XZ2's certified HDR display. And that's an important note to make here. Although we are providing a sample video, as always, unless you watch it on a BT.2020 compliant display, or at least a similar HDR one, it will likely look washed-out not revealing its true colors. Played back on the XZ2 itself, the sample exhibit more true-to-life colors, with a lot more discernible shades and better contrast.

HDR videos get recorded in HEVC, and you can also bump the resolution down to 1080p. Interestingly enough, even with fewer pixels, the video stream still comes out in a cinematic 24fps, with a bitrate of 18Mbps, or so. Seeing how that is the case, it is understandable that setting the resolution to 1080p@60fps disables HDR mode entirely. Perhaps the next generation of hardware can bring that as well.

Kazu da je 12MP (monohromatski 1/2.3'' senzor) modifikovana verzija IMX380: Actually the monochrome sensor of XZ2P isnt exactly IMX380 but an specialized version for it. It also come with PDAF and built-in EIS on the sensor like the main IMX400 one.

dualsetup-800x451.jpg
 
Poslednja izmena:
Oni prosto ne mogu da naprave telefon koji će sve imati zadovoljavajuće za većinu korisnika, uvek ga negde oskrnave, nešto za*jebu, kasne sa prodajom, deluje kao da ne znaju gde udaraju. Pa j*bt napravite rez i recite, ok sada godinu dana pravimo flagship za sledecu godinu, napravite ga krštenog i to je to, a ne ovako izbacuju telefone kao na traci, te XZ2, te XZ2 Premium, pa onda kroz par meseci na IFA treba da se izbaci nešto slično, ne razumem im tu politiku. I to se godinama dešava bez izuzetka.
 
Videcemo sta kazu testovi ali hardverski i softverski meni je ovaj XZ2 Premium vec bolji od ultra-hajpovanog P20 Pro i egal sa S9+, prednost je to sto ce imati brzu podrsku uz primetno cistiji UI.
To sto mi se dizajn ne svidja je posebna prica, i htc U11 mi je mnogo ogavniji fon od ovog sonija pa je cinjenica da je bio top izbor prethodne godine a i dalje je odlicna kupovina.

Sto se mene tice samo neka stancuju, sami sebi otezavaju inzenjerske i programerske poslove ali ce svejedno imati ok podrsku od 2 godine, kao i svaki njihov flagship. A to ''stancovanje'' obara cene ''starijih'' modela po oglasima, posebno u Srbiji gde cenu drze samo Samsung i Ajfoni :) Tipican primer su Z2 i Z3, dvojka je po oglasima dugo bila jeftinija i 100-150e u proseku a mizerno je ''losiji'' fon, da se Z3 nije pojavio dvojka bi duze drzala cenu.

XZ2P je odgovor na P20 Pro, S9+ i to veoma dobar odgovor. LG G7 i htc U12 stizu uskoro i svi ti telefoni ce biti manje-vise egal hardverski (kada se sve sabere i oduzme) a najveca razlika ce i dalje biti na polju softvera/UI i podrske a zna se da je sony uz htc tu najbolji posle Gugl telefona a moci ce da se kupi u srb sa garancijom (razlog zasto se najvise kuka na cinjenicu da Pixele nije moguce legalno kupiti u srb). Kao sto ce na jesen stici Note 9, LG V40, verovatno i htc U12+ i ko zna koliko jos tih ''plus'' flagship modela, tako ce i Japanci verovatno izbaciti neki ''Pro'' model, nista cudno osim cinjenice da su bespotrebno odlozili ovaj XZ2 Premium koji je trebao da bude predstavljen na MWC pre 2 meseca ali to nije nista cudno za kilavi sony. Pocetne cene ce biti ludacke, verovatno 1000$ a mozda i 1000e, onda ce vec za par meseci poceti snizenja na Amazonu a ako se pojavi ''Pro'' model do kraja godine ce biti primetno jeftiniji (XZP je relativno brzo pao na 500$ na amazonu ili ispod 500e po domacim oglasima).

Obican XZ2 je u poziciji kao i S9, P20 i zajedno se utapaju u neki dosadan flagship prosek.
 
Poslednja izmena:
^ I dalje mi je ta pozadina najgora što sam od svih telefona na netu video. :(
 
Ma za dizajn vec ispricana prica, nije to to. Nego daj da vidimo sam uredjaj, da li ce Sony-jeva kamera konacno biti "Feniks"? (ovo najvise mislim za LL, mislim unazad 2-3 generacije je to skroz prihvatljivo ali da vidimo hoće biti ozbiljan iskorak ili mozda cak pretenduju na tron). Morziv ovo cekanje sad 2 mjeseca, za nove info, a jos onda i IFU treba docekati za PRO.
 
Sve vise se spominje "neprodaja" XZ2 PREMIUM-a, na raznim trzistima, na techradaru pisu da su razgovarali sa Sony-jem i da mozda nece biti u prodaji u UK i Irskoj, tj. trenutno nema planova za prodaju tog telefona, slicna situacija i u Italiji, Poljskoj itd...
Velika vjerovatnoca da nece biti bas dostupan mimo azije, i da ce evropsko trziste cekati "PRO" ili kako se vec bude zvao na IFA 2018. Steta, vec sam poceo skupljati pare za ovu 16:9 rugobu :D
 
Najmanji problem je poslati telefon iz Shenzhena za Srbiju :D Svestan je Sony da im je potreban ovaj model svuda da bi mogli da se takmice sa konkurencijom tako da ce mozda biti u pitanju kasnjenje sa prodajom, sto je samo po sebi takodje lose, ali da ce biti generalno nedostupan na tako bitnim trzistima... malo verovatno. No opet, Sony je to. Sve je moguce :D
 
Al mi "vade mast" ovi iz Sonyja sa ovim telefonom. Boli me uvo za dizajn, mada u crnoj sigurno ne moze biti ruzan, ali sam se bas zagrijao za njega, pretpostavljam da ce na IFA doci nesto slicno samo sa 4K amoledom, u 18:9 formatu, i atraktivnijeg dizajna, a to ne zelim, trenutno mi je ovaj teledon skroz u fokusu.
 
Ne zna se sta je gore, da li dimenzije (sirina i debljina uredjaja) ili sljasteca ledja, bez neke matirane folije mislim da ne bih smeo da iznesem ovo cudo van kuce :)
Ali i pored toga mislim da ce biti odlican fon.

Tezina od 236g deluje jezivo na papiru ali mislim da ce u realnoj upotrebi lepo ici uz ovakvu cigletinu, nista gore nego kada neki uredjaj ostavljaja supalj i jeftin utisak ''u rukama''.
 
Poslednja izmena:
Mada ne razumem bas najbolje logiku da XZ2P koji je 16:9 fon ima veci ekran nego XZ2 koji je 18:9 :)
Izgleda da je XZ2 Soniju stvarno remek delo :D
 
Ja cu da sacekam da to izadje lepo u prodaju, pa ako neka poslovnica ima da odem da ispritiskam, mozda ga i kupim pod uslovom da mi poklone 300 evra uz telefon :D
 
Ja sam se nesto zazeleo Sonija ponovo, nosio bih ovaj rado, cak sam razmisljao da nabavim XZ1 mada sada kad XZ2 stize kod operatera videcu sta cu.

Sent from my Honor 8 Pro
 
Ovo obecava.



Samo da sto bolje podese Superior Auto mod za fotografisanje u uslovima slabog svetla i to je to, ocigledno saradnja dva 1/2.3'' senzora (sa f1.8 i f1.6) uz AUBE procesor itekako ima smisla.
 
Nazad
Vrh Dno