Šta je novo?

Da li biti programer?Programeri javitee see

aleGru

Poštovan
Učlanjen(a)
16.04.2018
Poruke
2
Poena
51
E ovako.Imam stalan posao u jednoj drzavnoj firmi.Plata je ok za nase uslove,idem na posao,bez stresa,bez ikakvog opterecenja.Medjutim,poceo sam iz hobija da se bavim programiranjem u Javi.
Poslao posle nekih godinu i po par Cv-a na neke oglase, i primljen sam u jednoj firmi.Sada ide pitanje:
Da li napustiti stabilan i stalan posao sa Ok platom,ili otici u programere,gde je veci stres,ali i veca plata?Da li ostaviti nesto sto je ok i otici na nevidjeno,pa sta bude,ili ipak igrati na sigurno?
Cenih bih misljenje svakog ko se javi.
 
pa pazi ako vec moras da napustis jedno ja bi pre batalio tu firmu nego drzavni posao , gledaj ovako ako na drzavnom poslu imas 2-3 sata blejanja umesto da blejis uzmes malo freelancujes ili radis na svom projektu...
 
Šta je to OK plata i za koliko veću platu bi prešao? Nekome je 40k OK, nekome je i 80k malo. :)

Drugo, koliko godina imaš? Koliki ti je minuli staž? Prelaskom u drugu firmu gubiš i bonus na platu u vidu minulog rada. To neki privatnici zloupotrebljavaju i stalno menjaju ugovore svojim radnicima.

Imaš li porodicu koja zavisi od tvoje plate? Kredit za kola, stan, ...

Mnogo je to nepoznatih koje samo ti možeš da sagledaš i niko te ne može savetovati šta da uradiš (makar ne realno).

Kakav ti je karakter? Voliš li promene i nove izazove? ... Promena radnog mesta ima svoje prednosti i mane. Možda ti se ne svidi radna atmosfera na novom radnom mestu. ;)

Po tvom uvodnom izlaganju ja bih najpre probao kao frilenser za pocetak ili bih tražio dodatn posao u vidu 1/2 radnog vremena, pa probaj tako par meseci.
 
Ja znam par ljudi koji su presli privatno da rade a napustili drzavnu firmu i imali po 4-5 puta vise novca i evo ih 10 god kasnije krpe kraj sa krajem. Moj otac je ostao u firmi i radio uporedo privatno (od ujutro do uvece), sad ima manje posla i taman je ima siguran posao i dodatnu zaradu.
Nema veze sa programiranjem ali je kinta bila fenomenalna za nase uslove... Znam isto jednog koji je napustio firmu da bi prodavao stanove i lepo mu islo par stanova ogromna kinta i sjebao ga mafijas... A da ne bude da bedacim znam jednog koji je napustio firmu i otvorio sopstvenu radnju i evo ide mu lepo, ima vecu kintu nego u drzavnoj firmi ali se i radi...
 
Hvala na odgovoru.I ja mislim da je to najbolje resenje. :)
 
Državna firma je super dok je mafija i političari ne sj****...iz iskustva ;)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Kao sto su rekle kolege, previse je nepoznatih da bismo mogli bilo sta ovde da odlucimo, a i realno, odluka kakva god bila, mora da bude samo tvoja. Ono sto bih ti ja preporucio je da se drzis drzavnog posla, a kao dodatno radis programiranje, iscimaj se jedan period cisto da vidis gde si i sta si, pa makar ti ceo dan bio pun obaveza. Kada to budes doziveo, znaces sta je bolje za tebe i od cega bi zeleo da zivis.

Kod privatnika uglavnom nemas bolovanje, nemas vecinu praznika, za godisnji odmor je uvek neko natezanje i uskladjivanje, ali zato plata moze biti veca s tendencijom daljeg rasta. Samo budi svestan da ti privatnik nikada nece dati platu koju bukvalno sam ne zaradis + nesto za njega + obaveze za drzavu, dok je u drzavnim firmama jos uvek to malo drugacije.
 
jedna od varijanti je da uzmeš neplaćeno u državnom preduzeću i da tokom tog perioda iskusiš kako je raditi kao programer u privatnom sektoru i na kraju odlučiš šta ćeš dalje
 
Nazad
Vrh Dno