Šta je novo?

Crkavanje SSD-a simptomi ?

Animal

Cenjen
Učlanjen(a)
09.09.2013
Poruke
2,062
Poena
155
Zanima me da li je nekome crkao SSD i ako da kako se tacno ponasa pri crkavanju samo otkaze sa radom i to je to ?

Ostavio sam racunar preko noci u sleep rezimu, nikakve probleme nisam imao niti bilo kakvu naznaku ranije, jutros kada sam krenuo da ga probudim, zapucao je na onom log in ekranu, uneo sam sifru i jednostavno je zapucao ni makac nista nisam mogao da uradim i cekao sam ali dzaba kada sa ga resetovao nisam mogao vise da udjem u sistem. U bios malo teze i sporije ulazi nego pre treba mu oko 30 sekundi dok je pre bilo instant, kada udjem on je uefi, i na onom delu kako se vec zvase gde se proveravaju komponente koje su u sistemu uopste mi ne ocitava SSD pa kontam da je on crkao nekom cudnom logikom ni sam ne znam kako. Eto zanima me u sustini jel oni ovako crkavaju na prepad odjenom i to je to, prvi mi je SSD pa nisam upoznat.
 
Koji ssd?
Dal' je jos u garanciji?
Da nije Crucial neki?
Od prilike kad crknu, bas na prepad crkavaju, odjednom i najcesce u tom slucaju ode kontroler...
Uopste ne mora da bude naznaka da ce crci, samo odjednom ispusti dusu.
Lakse je kad pocne otkazivati nand zbog njegove neispravnosti, onda se moze poznati da postoji problem i pribeci pripremama za zamenu a sve ostalo samo odjednom cvrc i nema ga.
Desk ili laptop masina?
 
Corsair 120GB (CSSD-F120GB3-BK), nije kupljen ovde, u inostranstvu je uzet nema od garancije nista.
Desktop, imam i jedan HDD.
Znaci to je u sustini to tako riknjavaju, pa lepo bas onako da covek posteno moze da uhvati da se slika sa njim i oprosti sa podatcima.
 
Ja sam takođe imao Corsair Force 3 90GB, priča je slična, mada je meni dao vremena da skinem što mi je bilo bitno jer se nakon par paljenja-gašenja volšebno pojavio. Mada kad je sutradan ponovo upaljen, više mu nije bilo pomoći. U suštini kontroler crkne, više ga ne vidi Bios i to mu je to.
PS. Naravno pokvario se mesec dana nakon isteka domaće garancije......
 
Poslednja izmena:
E zivote neispravni dzojstiku...

Da bar djubre dade i najmanju naznaku, ovako porazmislicu dobro da li cu uzeti ikad vise SSD, sad me zakopao za neke stvari 2 metra pod zemlju.
 
Uglavnom nema uopste naznake, prosto - cao.
Meni su cak crkla dva X25-E (SLC SSD!), srecom u garanciji, i Intel je cak zamenio u trecoj godini sam, jedino sam imao probleme oko slanja zbog piglu DHLa :(

Anyway, ne mora ni da znaci da je crkao. Ostavi ugasen racunar, upali ga sutra. Moze da se desi da kontroler nesto resava po SSDu i ne prijavljuje se. To mi se desilo isto koji put.
A i pogledaj da li se bootuje brze racunar bez SSDa (tj. da li zaglavljuje BIOS). Ako brze bootuje, probaj da prebacis na drugi kabl.
 
Meni je OCZ riknuo bez ikakvog upozorenja, usred video igre, sistem se samo zakucao i posle restarta BIOS više ne vidi SSD. Ti SandForce controleri su bili brzi za ono vreme, ali solidno skloni otkazivanju, meni je riknuo posle 4 godine upotrebe.
 
Mozda sam ja izolovan slucaj ali za tri ssd-a koji su otisli u vecna lovista simptomi su bili isti: neupotedivo usporeniji rad, i obavezno je jedan proces (uvek razlicit) ukucavao hdd na 99%.
Sta se desilo posle toga?
Sta znaci proces "zakucao hdd na 99%"? Mislis procesor? To nece biti do SSDa onda.
 
Moze cudno da se ponasa SSD, recimo instaliram program i posle pola sata ga nema kao da ga nisam instalirao, sporiji odziv sistema, itd.
 
E zivote neispravni dzojstiku...

Da bar djubre dade i najmanju naznaku, ovako porazmislicu dobro da li cu uzeti ikad vise SSD, sad me zakopao za neke stvari 2 metra pod zemlju.

O daaaa, uzeces ga i te kako, samo ces od sada da ono bitno cuvas na hdd, van c particije i imati bekapovano jos negde...
Mozda budes i kupovao malo pouzdanije (skuplje, zvucnijeg imena) a sve u nadi (recimo donekle opravdanoj) da ce biti bolji i duzega veka...
 
Poslednja izmena:
Posle par racunara, 2-3 desktopa I 3 laptopa sa samo ssd-om, instalim HD na kompu za dnevnu sobu ... Koliko je to sporije to nije realno ... Kad navikneš na ssd, nema nazad ...
 
Moji imaju neki matori Dual-Xeon P4 sa SCSI (10k RPM) diskom. Ne bih rekao da je bitno sporiji za najobicnije potrebe od SSD laptopa Nehalem/SB generacije ;) Ali OBICAN HDD? Ha haaa ;)

@Zeha, pa meni su od 3 crkla SSDa dva bila Intel, i to SLC serija :)
 
Jest ona mala x-25 od 32GB iz vremena kada smo "stedeli" prostor i "podesavali" sve i svasta... tada je to bila jos uvek tehnologija u burnom razvoju, ne cudim se sto su crkli... ;)
Mnogo vise se cudim sto mi je prijatelj imao problema sa 850evo ali mu je barem za sada stalo "propadanje" ssd-a i ima jos +4g za reklamaciju.

Kad se setim, kada sam nabavio crucial M4 os 128GB (otisao brat u Minken, na pivski festival, pa tamo uzeo i meni doneo), kako mi je bilo zao prodati coveku ssd od 60GB, ja se upinjem da mu kazem da je to samo 60GB, sve izokola govorim da mije to bilo malo prostora, da jeste u garanciji i da radi sve prema specifikacijama, da menjam jer "mi je mali" (ssd mali a ne ono na sta ste vi pomislili, sram vas bilo :D), a on zavro sav radostan pa hoce... :d
 
Poslednja izmena:
Meni nikad manji od 128 nije bio :D
 
Ako se uzme u obzir da prosecan hidraulicni aparatus jeste oko tih 120mm u radnom stanju, a on sam izjavljuje da mu nikad nije manji, to bi molgo da znaci da je u neaktivnom stanju toliki, pa ti sad pogadjaj koliko je "to" kad se aktivira... u svakom slucaju cestitam(o) i blago njojzi(ma)... :D
 
Ako se uzme u obzir da prosecan hidraulicni aparatus jeste oko tih 120mm u radnom stanju, a on sam izjavljuje da mu nikad nije manji, to bi molgo da znaci da je u neaktivnom stanju toliki, pa ti sad pogadjaj koliko je "to" kad se aktivira... u svakom slucaju cestitam(o) i blago njojzi(ma)... :D
Hahahahahah :Klanjanje Ne zelim da pogadjam, a i mozda je blago njemu, a ne njojzi :banana:
 
Konj je definitivno crkao samo sam tražio potvrdu čisto da bih video da li oni zaista tako crkavaju ništa više. Početkom sledeće sedmice treba da pazarim nešto ni sam ne znam šta jer još uvek nisam odlučio uglavnom nešto moram uzeti što pre pošto ne mogu više bez desktop računara.
Imam hdd na laptopu koji koristim uporedo sa desktop računarom i veoma dobro znam koja je razlika međutim konkretno najveća razlika se svodi u tome da je ssd brži u pokretanju i učitavanju sistema baš dosta, druga neka razlika bi bila u pokretanju zahtevnijih programa kao što je Photoshop recimo. Kada se sistem i sve što je potrebno učita na hdd razlika nije toliko velika hoću reći u klasičnom surfu recimo gotovo da je nema...

Pa sam kontao da li da uzmem neki hdd od 500gb 7200 rpm i 64mb bafera ili da idem na neku najjeftiniju varijantu ssd-a recimo do 5000 din ovaj WD 128gb za 4690 din vidim da ima 3 godine...
 
To ti odluči. Ako imaš vremena i voliš da čekaš dok se programi startuju, ti uzmi HDD.
 
Znam jos uvek se dvoumim a sutra bi trebalo da idem da vidim nesto da uzmem ili prekosutra, nemam pojma iskreno ide mi na zivac sto to kod SSD-a nema naznake o crkavanju nego tako kao grom iz vedra neba i sto je HDD po mom iskustvu daleko dugotrajniji od SSD-a tako da je to velika prednost na strani mehanickih diskova.

Ajde sad i ta garancija 3 godine za cenu od 5000 din je ok, prihvatljiva hocu reci, ali me buni malo sto pise ''Vek trajanja - 1 Milion upisa'', sta se u najkonkretnijem smislu podrazumava pod ovim pojmom milion upisa ??
 
To je samo neka "prosecna" garancija, koja ti u praksi BUKVALNO nista ne znaci.
Jer se svodi na ovo sto ti se desilo (da iz vedra neba moze da crkne nesto drugo i ode ceo SSD i u prvoj nedelji/mesecu koriscenja) ili da on izdrzi koooo zna koliko vise od tih deklarisanih upisa (oni obicno tvrdi po 5GB dnevno za te 128-256GB SSDove ako se dobro secam, sa vekom od 5 godina, ali u praksi mogu mnooogo vise da izdrze obicno - mozda crkne neki NAND page, to uopste nije cudno, ali vecina ih izdrzi vise)

Ako vec nisi siguran, vidi da li mozes naci neki WD Raptor ili bolje VelociRaptor. Veliku razliku neces primetiti u brzini verovatno, ali verovatno je i sada cena/kapacitet na strani VR-a.
Samo je buka i potrosnja "na strani" SSDova.
 
I dalje me zanima sta se konkretno vodi pod upisom ? Jeli upis samo kada se prebacuje nesto na SSD sa nekog medija recimo, ili je prebacivanje fajla to jest kopiranje isto upis, ako jeste da li je jedan upis i pesma od 5 mb recimo i film od 1 gb, ili je apsolutno sve sto se obavlja upis i pokretanje aplikacija i programa i otvaranje fajlova u principu sve sto zahteva bilo kakvu upotrebu samog diska ?

Gledao sam malo testove na YT Raptori vs SSD i 7200rpm vs 10000rpm HDD i mogu reci da cu pre da idem na SSD nego na Raptor ima razlike u brzini ali to nije toliki problem koliko da se novi ne mogu naci ni u snu jer koliko vidim proizvodnja je prekinuta negde 2012 i sve sto nalazim su polovni na KP, 2500 za 300GB stari po 7 i vise godina...

Ti si pisao koliko vidim da su ti dva komada riknula u 3 godini upotrebe, ajde nije problem neka bude za sistem i osnovno za bekap se vise necu zeznuti, ispada mi najrealnija opcija da uzmem SSD.
 
Meni su 3 SSDa riknula, od toga su dva Intel X25-E (srecom oba u garanciji, jedan u roku od 2, drugi u roku od 3 extended warranty garancije preko Intela u EU). To su bili oni extra skupi SLC, 32GB svaki (kupio 4, ispod 128GB je premalo i tada bilo, VMs...).

Jedan upis je upisivanje velicine CELOG SSDa. Mada iz te perspektive je nerealno da ima 1 milion upisa, verovatno su nesto lose preveli. Obicno, kazem, pise 5GB upisa dnevno, naravno vise za vece diskove, u toku 5 godina, pa sracunaj koliko je to.
Ranije je bilo recimo 72TB za 256GB. Ali kada smo na XSu testirali razlicite SSDove, uglavnom od 40-60GB naravno (da bi bili najjeftiniji), nijedan nije tako nisko prosao.

U praksi ja ne vidim ogromnu razliku izmedju Raptora, SAS 15K i SSDova sto se tice brzine. Da, ima razlike kada pokrenes vise VMova, ali za obicnog korisnika maltene sve je kesirano i sekvencijalno dosta, da se razlika ne primeti toliko.


Moj predlog jeste da uzmes SSD naravno :) Ali ako ti se ne svidja mogucnost da crknu, imas alternativu u vidu VelociRaptora.
 
@"Zivotilnjo" nemoj da se mislis vec uzmi neki ssd. Osim sto su veci, sto trose vise struje svi hdd a nasocito ovi visoko brzi se i mnogo vise greju, zato bez razmisljanja uzmi ssd. Ako hoces nesto vecu pouzdanost i dugotrajnost uzmi neki od nesto skulpjih ssd-ova (Samsung, Crucial, neki bolji Kingston eventualno ili Patriot, SanDisk).
Mnogo se puta pokazalo da stednja na bitnoj komponenti kasnije dovece do jos troska novca, vremena, zivaca...
Na ssd-u ako je desk masina ne cuvas nista bitno, OS i programi, sve ostalo na hdd, ako je laptop za cuvanje podataka exteni 2,5" hdd pa redovno beckup.
SSD ce nadziveti komp pa taman ga koristio 5 godina a moci ce i vise veruj nam...
 
E zivote neispravni dzojstiku...

Da bar djubre dade i najmanju naznaku, ovako porazmislicu dobro da li cu uzeti ikad vise SSD, sad me zakopao za neke stvari 2 metra pod zemlju.

HDD-ovi isto crkavaju ili i više čak, ništa nisi rešio ako ne uzmeš ponovo ssd. Samo bekap ubuduće za bitne podatke.

Meni najstariji ssd-ovi trenutno guraju šestu godinu i da kucnem u drvo za sada sve ok. Doduše samo Intel i Samsung.
 
Ajde dobro, samo ne vidim neki izbor za tu lovu do 50e max, bar ja gledam u emiju jer su generalno najpovoljniji a uzeo bih ovo u radnji iz razloga ako dodje do problema ne bih se cimao sa preprodavcima iz madjarske i ostvarivanjem garancije preko njih.
A vise nisam stvarno u mogucnosti da dam i ovo mi je bas bas neplanirani trosak skroz na skroz jer sam skoro uzeo tablet, a i bas me briga bitno da ima garancija tri godine pa ako se bas desi da sam baksuzan i crkne nosicu pa neka zamene, samo cimanje oko toga al ajde.
 
Pa eto Patriot Burstonja valjda nije loš za 4k.
 
Uzeo sam PatriJotu :), samo iz razloga sto u momentu nista drugo nije bilo u tom cenovnom rangu da bih mogao odmah da uzmem i nosim. Neka akcija sta znam tamo ovamo traje do nekad i ono za 4000 din trenutno i ceraj sto bi se reklo. Kakav ce biti vreme ce reci, prodavac kao i svaki drugi najklasicniji odgovor, prodali smo dosta nikakvih problema, niko se nije zalio, u sustini ne treba ni pitati posto se odgovor generise automatski :S:
 
Nije skrivena kamera, dosta cesto mi se desavaju bas cudne stvari pa ljudi ne veruju i sumnjaju da ih zezam ili snimam sve i skupljam za neku kolekciju koju cu kasnije da kacim negde po internetu ili pokazujem nekome kako sam zezao ljude...

Elem stari SSD radi ! Kako, recite mi pa da vam kazem... Danas ja reko ajde na brzinu da ovaj novi stavim sto sam kupio i instaliram sistem da mi desktop opet progleda, kad neda djavo mira, ne znam ni sam zasto ali reko ajde da jos jednom probam stari kada je vec unutra da ga kresnem sto bi se reklo i ako sam se uverio da ne radi vise. I ja pljas kad racunar upali i udje u sistem. :shock:

Da sumiramo, nisam mogao da udjem u sistem i SSD nije bio prepoznat u biosu, kada je bio nakacen bilo je potrebno oko 30 sek da udje u bios sa normalnih sekund, promenio sam sata kabl i sata port na ploci kao i naponski kabl koji je napajao SSD cisto za svaki slucaj, nije dalo nikakvog rezultata, probao sam taj dan vise puta ista situacija. Onda je sve to tako ostalo jedno 2-3 dana i onda sam opet probao i nista zatim sam ovde pustio poruku da je konj definitivno crkao...

Dalje se zna troumio sam se sta da kupim, uzeo sam SSD, danas kada sam krenuo da stavim novi oducio da probam jos jednom da upalim ni sam ne znam zasto ali ajde reko kada je sve vec tu... Cim sam upalio racunar usao sam u bios i na grafickom prikazu komponenti na racunaru sam video da je SSD povezan ( i ako to pre nisam imao ), odmah sam znao da je SSD ponovo operativan jer pre mi ga nije prepoznavao, pokrenuo sistem i pljas sve radilo kako i treba da radi ceo dan danas.

Da napomenem da je SSD ostao na SATA 2 portu ( jedan SATA 3 imam na ploci ) jer sam ga tu ubadao cisto da bih eliminisao mogucnost da port nije zveknuo ili kabl itd.

M0DkPXZ.jpg

LJNrLeD.jpg

953ZsNI.jpg

UUZwFOz.jpg

hgqsGiv.jpg
 
Nazad
Vrh Dno