Šta je novo?

Računar (ponekad) neće da se uključi od kako je ubačen još jedan HDD

Loshmisrb

Slavan
Učlanjen(a)
06.01.2009
Poruke
146
Poena
320
Zdravo svima. Od kako sam u novi računar ubacio stari hard disk, WD Black WD6401AALS (https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822136319), počeli su problemi. U novom računaru konfiguracija je Asus Z370-P Prime, 8700k, SSD Samsung Evo 850 500GB, GTX-1050TI, WD Blue 4TB i napajanje Seasonic M12II Evo 520W (http://www2.seasonic.com/product/m12ii-520-evo/) koje je dovoljno da ovu mašinu potera.

Problem je sledeći: kada sam prvi put ubacio WD Black i povezao, sve je funkcionisalo ok. Zatvorio sam desnu stranu kućišta (iza matične ploče) i sve je radilo ok. Onda sam posle nekoliko dana promenio SATA kabal zbog boje, zatvorio kućište, startovao kompjuter i sve je bilo ok. Sledećeg dana kada sam startovao kompjuter, čuli su se samo kuleri, monitor i periferije se nisu uključili. Probam da isključim SATA kabal i ostavim napajanje samo u WD Black, opet neće. Isključim HDD skroz, komp se startuje. Vratim Napajanje i SATA kabal, komp se startuje.

Pre dva dana startujem računar, opet ista stvar. Samo se kuleri čuju, monitor se ne uključuje (tj. sistem se ne podiže uopšte). Ok, rekoh loš je novi SATA kabal, vratiću stari. Vratim kabal, uključim komp, ista stvar, neće da se startuje. Otvorim kućište, bez ikakvog isključivanja SATA kabla ili kabla za napajanje HDD, i računar se uključi. WTF! :mad: :mad:

Za to vreme sam po netu tražio i našao moguće uzroke zašto računar neće da se uključi prilikom ubacivanja dodatnog HDD i neki od razloga su sledeći:
1) Nedovoljna snaga napajanja. (Ovo kod mene nije slučaj jer je 520W sasvim dovoljno za ovu mašinu. Koristio sam power supply calculator i neki maksimum koji bi mašina trošila pod opterećenjem je 400W. A generalno je između 250W i 350W.)
2) Loš hard disk. (HDD je u starom računaru do pre nedelju dana radio skroz ok. I sada radi ok kada se računar startuje. CrystalDiskInfo mi pokazuje da je Health: Good)
3) Kratak spoj na štampanoj ploči HDD-a. (Ovo ne mogu da proverim jer je ploča unutar oklopa, a pošto se računar svakako startuje, to nije razlog.)

Jedan od predloga na koji sam naišao je reset BIOS-a vađenjem CMOS baterije, ali to nisam probao. Probao sam reset direktno iz biosa i nije pomoglo. Pomislio sam i da je tri uređaja (2xHDD i 1xSSD) mnogo da budu nakačeni na jedan multi sata power cable zbog prevelike struje koju vuku iz napajanja, ali sam našao informaciju da to nije mnogo i da je ok.

Suma sumarum je da kompjuter (ponekad) hoće, a češće neće da se startuje kada je desna strana kućišta (iza matične ploče) nakačena, tj. kućište zatvoreno. Kućište je NZXT H440 i zbog cable management-a na toj strani kućišta je malo "gužva" sa kablovima, tj. kablovi štrče van ravni kućišta kada je stranica otvorena, dok kada se kućište zatvara, treba malo pritisnuti kablove. Pomislio sam da se pri zatvaranju kućišta kablovi nekako ne uklješte ili poremete, ali to nije slučaj jer napojni kabal HDD-a i SATA kabal skoro da ne dodiruju stranicu kućišta kada se zatvori. Dok HDD nije ubačen, čak i sa takvim cable managementom je sve funkcionisalo.

Dakle situacija je jako čudna, i nisam siguran da li je problem tesan prostor zbog cable management-a, SATA kabal, kabal od napajanja hard diska (multi sata power cable) ili nešto peto.

Svaka pomoć je dobro došla :)
 
Ponovo isproveravaj sve kablove na svim krajevima, kako sata tako i naponske, sa svih strana, kod ploce, napajanja ali i u hdd i ssd uredjajima.
Sasvim je moguce da se tokom promena nesto malo pomaklo i okom da se ne vidi ali kad se dobro pritisne da ce se osetiti...
Ako imas mogucnosti probaj jedan od hdd na drugu granu da prikljucis, najbolje taj "novi".
Kablove malo preslozi, napravi drugaciji raspored, razvuci u prostoru da se manje pritiscu da se ne bi desilo slucajno povlacenje i izvlacenje kablova (moguce i nakon nekog vremena ako je nategnut kabl pa isklizne iz konektora).
 
Hvala na predlozima. Do sada su hard diskovi i SSD bili priključeni na drugi, treći i četvrti priključak naponskog SATA kabla. Sada sam premestio na prvi, drugi i treći ostavivši četvrti priključak slobodan. Ovo je (za sada) dalo rezultat i komp se uspešno startovao. Videću narednih dana kako će raditi.
 
Nazad
Vrh Dno