Šta je novo?

gtx1060 na staroj mašini

bozicca

Cenjen
Učlanjen(a)
24.03.2013
Poruke
57
Poena
160
Poštovanje,

Na dole navedenoj konfi crkla grafička

CPU AMD Phenom 955
MoBo MSI 870A-G54
RAM kingston 4x2gb DDR3 1333
VGA Radeon VTX HD 6850 :S:
Monitor Benq G2420HD
HDD WD 500 blue
Case Chieftec 600w
OS win 10 64bt
(vala je dosta i odradila)

Pošto nemam dovoljno finansija da menjam sve, menjam samo grafičku. Interesantna mi je GTX 1060 3GB, nije toliko preskupa a čini mi se da bi bila dovoljna za neki normalana gameing (nisu visoki kriterijumi kad nema para).

Moje pitanje je dali bi konkretno Asus DUAL-GTX1060-O3G, radila bez nekih poteškoća na gore navedenu konfiguraciju?
(u smislu pošto je ploča stara-stari drajveri a grafička novija-novi drajveri i slično...)

Unapred hvala
 
Bolje idi na 1050Ti, više će odgovarati uz taj procesor, 1060 nećeš moći da iskoristiš adekvatno.

Inače da, radila bi i 1060 normalno, s tim što je imho pametnije tražiti neki drugi model, ne Asus Dual.
 
99% ce da radi, samo sto ce graficka da kulira u igrama :D jer je taj cpu apsolutno zastareo, tj bottleneck za 1060 GTX.
Evo ti moja konfa, imam 3570K, koji radi na 4 GHz, i vise nego duplo je jaci od tvog Phenoma 955. E on je u mojoj masini relativno slab za ovu graficku koju imam (RX 580), koja je, ako se ne varam, otprilike istih performansi kao ta 1060 GTX...
Znaci, ako planiras kasnije da nadogradis komp, onda je uzmi... A ako planiras da duze vreme ostanes na ovoj konfiguraciji, onda razmisli o nekoj slabijoj grafickoj, posto ce ova 1060 GTX da ti daje iste performanse kao neka recimo duplo jeftinija.
 
S tim što je AMD zahtevniji po pitanju procesora od nV, tako da bi tebi 1060 savršeno odgovarala.
 
Ako odgovaras meni, drzim se Atija, posto kopa u slobodno vreme :)
 
Svaka Vam čast na odgovorima.

Planirao sam da pređem na noviju platformu (tipa Risen) ali možda u narednoj godini (ako nesto pre toga ne odapne :d).

U potpunosti se slažem da je ovaj moj procesor pregazilo vreme, ali reko da ga iskoristim jos malo :-devil-:

@Peja
Iz kog razloga ne preporučuješ Asus Dual?
 
U igrama koje su procesorski zahtevne imaćeš manji fps od igara koje nisu ali ćeš ih imati manje i sa slabijom grafičkom. To da je Nvidia manje procesorski zahtevna je glupost, jedino ako teraš cpu da radi physX.


Sent from mTalk
 
Apaolutno nije glupost, Nvidia karte daju nesto bolje rezultate sa losijim procesorima. Sto se tice svega napisanog, slazem se, moze 1060 bez problema, ali Phenom ce je dobro bottleneckovati, meni je FX 6300 klokovan, sa klokovanim ramom i NB-om bottleneckovao RX 470.
 
Poslednja izmena:
Kako znaš da ti je botlnekovao na gtx470? Objasni.

Sent from mTalk
 
Tako sto sam stavio i5 4570 i progledao, fps u igrama je bio neuporedivo bolji, iako je FX bio dobro klokovan i stabilan 100%. U Overwatch-u sa average 100 na average 200 bez problema, Gta V takodje dobar skok, doduse nisam merio fps. Sve igre koje koriste jedno-dva jezgra(mmo-ovi, HotS, LoL itd.) ista prica. U HotS sam imao dropove na 30-40, sa i5 nikad ispod 75, a bio je lokovan fps na 75.

U sustini, u svim igrama, cak i u onim koje koriste 6+ threadova, slab single core FX-a, a i Phenoma, ce biti problem za igre. U testovima druga prica, tako klokovan FX 6300(4.56GHz, 1866 ram, 2400NB) je davao bolji multi-core od i5 i to za 10-15%. U igrama zauzece 100% na oba, i5 ima daleko bolji i stabilniji fps.

Edit:

Bottleneckovao je RX 470, ne GTX 470.
 
Poslednja izmena:
Ti samo potvrdjujes ono sto pricam. FPS naslovi su procesorski zahtevne igre i tu ce jaci procesor da ima bolji fps.
To nema veze sa grafikom.
Ajde dalje, sta si jos video?

Sent from mTalk
 
Svaka Vam čast na odgovorima.

Planirao sam da pređem na noviju platformu (tipa Risen) ali možda u narednoj godini (ako nesto pre toga ne odapne :d).

U potpunosti se slažem da je ovaj moj procesor pregazilo vreme, ali reko da ga iskoristim jos malo :-devil-:

@Peja
Iz kog razloga ne preporučuješ Asus Dual?

Ume da bude malo bučnija.
 
Još jedna stvar koju moraš da držiš u vidu je cena. GeForce 1060 ima prepumpanu cenu zbog navale rudara u prethodnih tri meseca. Sada kada je stigao ASIC miner za Ethhash, zlatna koka Etherium će brzo postati neisplativ za rudarenje GPU-om, tako da će rudari da se prebacuju na manje isplative novčiće i nabijaju njihov difficulty. Cena kriptovaluta je i onako slaba u poslednje vreme, što je već dovelo do pada cena grafičkih kartica za oko 25%, ali pravi pad tek sledi.

Tako da moj savet ti je, ako hoćeš grafičku za tvoju sadašnju mašinu, uzmi GeForce 1050, ništa jače od toga njoj ne treba. A ako hoćeš karticu koju ćeš koristiti i kada pređeš na Ryzen, onda pozajmi od nekoga neku staru karticu da preguraš jedno 4 do 6 nedelja, moći ćeš vrlo verovatno tada da kupiš GeForce 1060 za možda i do 100 evra manje nego sad.
 
Poslednja izmena:
Hvala Vam ljudi puno. Sad mi je mnogo jasnija situacija. (izvinjavam se moderatorima ako je tema prerasla u šta kupiti...)

Što kaže morbius, ići ću na 1050 i taman ću je zameniti jačom kada pređem na novu platformu. Valjda će tad i cene grafičkih biti razumnije.

Mislim da je to u ovom trenutku najbolje rešenje.

Još jednom hvala :wave:

Hristos vaskrese!!!
 
Boze sacuvaj sta sve citam ovde po forumu,za taj cpu je i HD 7770 Puno jer je i3 3220 adekvatan za hd 7770 a i3 i taj tvoj cpuo su nebo i zemlja..kakva 1060 i 1050 ti savcuvaj boze auuu
 
Ma ATI 4850 da kupi a i tu ce CPU da je gusi.
Eh da je Intel pa one serverske ploce da kupi 2 procesora pa da vozi.
Sramota sta ovde ima da se procita.

@bozicca
Kupi graficku za koju imas para. Dal ces da cekas povoljnije cene ili ne to je na tebi.
Ovi koji ti pricaju da ce procesor da gusi grafiku ili da je Nvidija "manje procesorski zahtevna" su tehnoloski nepismeni ili otvoreno lazu.
Igre preko DX11/12 salju odredjen output hardveru i na samom hardveru je koliko brzo te informacije moze da obradi. Ne moze igra da ono sto je za CPU da posalje u GPU pa da ovaj mora da radi i posao procesora - to je sve netacno!
Drugo, moze da se desi da sa jacim procesorom npr i7 imas manji fps nego sa i5. Razlog je u optimizaciji ali i u tome sto je toliki broj infomracija sasvim dovoljan za i5 da obradi. Visak threadova/jezgara pravi kontra efekat i umste da uradi nesto brze dok te informacije do tih jezgara stignu i dok se obrade one stizu sa zakasnjenjem,
Ti ces uvek sa jacom grafikom imati veci broj fps. Ti neces imati performanse kao sto bi imao sa procesorom ciji se performanse po jezgru bolje ali ce opet biti solidne i opet bolje nego sa slabijom grafikom. Naravno sve zavisi od igre i koliko je procesorski zahtevna i optimizovana.
Vidi moj CPU benchmark od pre nekoliko godina i W7 vs W8 CPU & GPU benchmark za BF4. Isto ti sve i danas vazi i ne slusaj iskompleksirane trolove koje veze sa zivotom nemaju.

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
GeForce 1050 (bez Ti) koji sam mu preporučio jeste blagi overkill za tu konfiguraciju, ali opet smatram da mu je bolja kupovina nego GeForce 1030 koji je tu negde kao moj stari GeForce 750 Ti. Razlika u ceni nije toliko velika, a imaće više snage u rezervi, ako zagusti. To mu je izbor što se tiče novih Nvidia kartica, ako hoće i može da nađe nešto polovno, to je već druga priča.
 
Poslednja izmena:
Moj savet sto se celokupne kupovine tice je prodaja ploce i procesora, kupovina polovnog Haswell i5 i jeftine H81/B85 ploce i graficke u rangu 1050(Ti).

Haswell i5+ploca oko 160e, graficka 120-170, sveukupno izadje kao GTX 1060, plus novac koji ce dobiti od eventualne prodaje svojih komponenti.

Edit:

Sad tek vidim da ima 4x2GB ram, pa bi u ovom slucaju trebalo ili da se prodaje ram i kupuje drugi, ili da se juri ploca sa 4 slota.
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi stvarno na trudu, i detaljnim obrazloženjima.

Odluka je doneta Asus 1050 sa dva ventilatora, koju mi je Ivan preporučio (u temi sta kupiti, grafičke), za moje potrebe biće sasvim dovoljno.

Dobar je to predlog za kupovinu I5 procesora i ostalog, ali dosta tu ima cimanja. Za sad neka ostane ovako pa kad menjam, menjam sve, za nove komponente i ponovo šljakam 5-6 godina kao sad sto sam od 2010 godine sa postojećom.

Svaka Vam čast, puno ste mi pomogli.
 
Na duze staze samo sestojesgarni Ryzen ili Coffee lake i5, nista ispod toga.
 
Tako sam nesto i planirao R5 1600x, ali to otom potom, dok ja budem skupio novce ima da izadje Risen treće generacije :d
 
Ma ATI 4850 da kupi a i tu ce CPU da je gusi.
Eh da je Intel pa one serverske ploce da kupi 2 procesora pa da vozi.
Sramota sta ovde ima da se procita.

@bozicca
Kupi graficku za koju imas para. Dal ces da cekas povoljnije cene ili ne to je na tebi.
Ovi koji ti pricaju da ce procesor da gusi grafiku ili da je Nvidija "manje procesorski zahtevna" su tehnoloski nepismeni ili otvoreno lazu.
Isto ti sve i danas vazi i ne slusaj iskompleksirane trolove koje veze sa zivotom nemaju.

Sent from mTalk

Evo, gledaj kako rade R9 380 i GTX 960 na Athlonu i Pentiumu, i ko to koga gusi.

 
Poslednja izmena:
Tako sam nesto i planirao R5 1600x, ali to otom potom, dok ja budem skupio novce ima da izadje Risen treće generacije :d

Ivan ti lepo kaze, dokazano je odavno da Radeoni traze vise CPU snage, nVidia mnogo bolje radi sa slabijim CPU modelima, imaces bolji frametime, tj. framepacing, sve ce to biti stabilnije ako ne vec brze, sto mnogo znaci.
 
Još jedna stvar koju moraš da držiš u vidu je cena. GeForce 1060 ima prepumpanu cenu zbog navale rudara u prethodnih tri meseca. Sada kada je stigao ASIC miner za Ethhash, zlatna koka Etherium će brzo postati neisplativ za rudarenje GPU-om, tako da će rudari da se prebacuju na manje isplative novčiće i nabijaju njihov difficulty. Cena kriptovaluta je i onako slaba u poslednje vreme, što je već dovelo do pada cena grafičkih kartica za oko 25%, ali pravi pad tek sledi.

Tako da moj savet ti je, ako hoćeš grafičku za tvoju sadašnju mašinu, uzmi GeForce 1050, ništa jače od toga njoj ne treba. A ako hoćeš karticu koju ćeš koristiti i kada pređeš na Ryzen, onda pozajmi od nekoga neku staru karticu da preguraš jedno 4 do 6 nedelja, moći ćeš vrlo verovatno tada da kupiš GeForce 1060 za možda i do 100 evra manje nego sad.

Da su cene grafickih pale za 25% je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina...ne da nisu pale toliko,nisu mozda ni 5%,nego ih uglavnom i dalje nema skoro nigde po prodavnicama.....ovo se narocito odnosi na novije AMD kartice rx560,570,580....

A koliko vidim i Madjari su pukli....pre nekoliko meseci,pola godina je bilo na KP koliko hocete kartica iz ugarske za 20-30 % jeftinije nego ovde,sada takvih kartica gotvo da i nema,a narocito ne toliko jeftinijih
 
A koliko vidim i Madjari su pukli....pre nekoliko meseci,pola godina je bilo na KP koliko hocete kartica iz ugarske za 20-30 % jeftinije nego ovde,sada takvih kartica gotvo da i nema,a narocito ne toliko jeftinijih

Složio bih se...slično je i sa procesorima i matičnim pločama, razlike u cenama u odnosu na naše radnje uopšte nisu velike. Ranije naručiš od Mađara bez razmišljanja jer uštediš poporilično, sad je već tako da bih verovatno doplatio to malo da uzmem kod nas i ne razmišljam o garanciji. Mada, ima izuzetaka - pazario sam Toshibin HDD od 3TB kod Fante za 68€, ko nas je isti taj od 95€ naviše. To je već poveća razlika. Sve zavisi koja je roba u pitanju...
 
Da su cene grafickih pale za 25% je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina...ne da nisu pale toliko,nisu mozda ni 5%,nego ih uglavnom i dalje nema skoro nigde po prodavnicama.....ovo se narocito odnosi na novije AMD kartice rx560,570,580....

Ne mjauči. Ne znam kakva je situacija u Stradiji, ali ovde je Geforce 1060 6GB kao moja sada oko 315 evra, veliki pad kad je na vrhuncu pomame bila bezmalo 400. Ja sam svoju u novembru platio 270 evra, dakle polako dolaze stvari na svoje.

https://bitinfocharts.com/comparison/ethereum-difficulty.html
Iz grafikona se vidi da su kinezi krišom počeli da kopaju Eth ASIC-om zimus, da se obezbede da nešto zarade u slučaju forka. Forka po svoj prilici neće biti, pošto ionako nije daleko prelazak na PoS. To bi trebalo da dovede do veće produkcija ASIC-a i sloma GPU rudnika, što treba da narodu najzad donese poplavu jeftinih grafičkih karti.
 
Nisam mjaukao,to je tako bench spelovao moju rec....ja sam napisao da je b.u.d.a.l.a.s.t.i.n.a izjava kako su cene kartica pale za 25 %....

E sad,to se odnosi za Srbiju,ne znam gde si ti,gde ti je to ovde.....ali ako si i na Marsu,tj da su cene zaista tamo pale za 25%,od toga 99,99% stanovnistva Srbije nema koristi,jer ovde cene kartica nisu pale ni za 5%........

Tj,ne samo da cene karitca nisu pale,nego kartica i nema za kupiti po prodavnicama........kada zovem neke (vece) prodavnice i pitam ih npr da li imaju rx560 ili rx570,deluju mi kao da sam ih pitao da li prodajete leteci tanjir.....naravno,neeemaju nista......a oni koji poneku karticu i imaju,cene je kao da je od suvog zlata......rx560 oko 20.000 din...(?!).......rx570 i do 40.000 din...(?!?!) :wall:

Tako da mi je vise muka tog s.r.a.nj.a kako rudari i kriptovalute pucaju,kada se ocigledno ovde u Srbiji jos uvek rudari sve u 16.....i ako neko hoce da kupi jednu graficku karticu,moze da se "slika"....
 
Poslednja izmena:
Da ja napisem neko svoje iskustvo...Vec duze ne kuckam na forumu ali ga pratim iz pozadine koliko mi vreme dopusta...Pomalo sam se povukao iz slicnih rasprava..Ne tako davno pocastio sam sebe sa ssd i dodatnih ramom..Sad imam 14gb ddr3 + gtx 1060 6gb + ssd i sve to u kombinaciji sa i5 2400.Mogu u kratkim crtama da kazem moje iskustvo u vezi ove konfiguracije jer zaista sam jako puno igara pregazio sa ovom konfiguracijom i bilo je svakakvih situacija i da rade lagano i da procesor zakuca na 100%,ali manje vise svaka igra je radila ultra bez vecih problema...Kada sam kupio tek gtx 1060 tj cim je izasla u to vreme i5 koji imam se sa lakocom nosio sa gotovo svim naslovima tj bilo mi je ogroman skok fps u odnosu na tadasnju graficku r 7870 ghz edition koju sam imao...Sada je situacija vec malko drugacija..Igre i dalje rade,rade na pristojnom broju detalja,90 procenata igara ide na ultra,ali zauzece cpu je u cpu zahtevnim naslovima 100% sto zaista zna da dovede verovatno do gusenja mog gpu....Sve je to igrivo i fps je stabilan tj nisu ekstremni padovi,ali prosto oseca se da graficka moze jos,ako bi procesor bio jaci..Na primer assassin's creed origins.Igram se na very high i natukao sam jos i skalu rezolucije na 160% .Meni je to skroz igrivo i radi,ali je u gradovima gde ima puno fizike cpu 100% .E tu vidim da fps ide par frejmova dole sto naravno prepisujem procesoru i mislim da bi bolje bilo sa jacim..Gledao sam neke testove i video da gotovo svaki i5 zakucava....Cak i 4670k sto donekle dodje kao uteha,ali ne i zaista uteha...Moj procesor je ipak osetno jaci narucito u igrama od gore pomenutog koji covek ima,ali i dalje tvrdim da iako me odsluzio i idalje sluzi tj zajedno smo pregazili jako puno igrica,da gtx 1060 moze vise.....Sad pitanje je koliko,ali moze....
 
E to je zato sto svi buljite u FPS a niko ne igra vise igru :)
 
Moj procesor je ipak osetno jaci narucito u igrama od gore pomenutog koji covek ima

Ček'...ne znam da li sam dobro protumačio. Na koji gorepomenuti misliš, 4670K?
 
Nazad
Vrh Dno